Antwoord op een commissiebrief met een klacht over Avans Hogeschool m.b.t. boete voor niet inschrijven voor minor
Brief regering
Nummer: 2014D25261, datum: 2014-07-02, bijgewerkt: 2024-02-19 10:56, versie: 2
Directe link naar document (.doc), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: M. Bussemaker, minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (Ooit PvdA kamerlid)
Onderdeel van zaak 2014Z12603:
- Indiener: M. Bussemaker, minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschap
- 2014-09-02 15:30: Regeling van werkzaamheden (Regeling van werkzaamheden), TK
- 2014-09-04 10:00: Procedurevergadering OCW (Procedurevergadering), vaste commissie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschap
- 2014-09-10 14:05: Aanvang middagvergadering: Regeling van werkzaamheden (Regeling van werkzaamheden), TK
Preview document (π origineel)
Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Den Haag, 2 juli 2014 Hierbij zend ik u het antwoord op de brief van de heer V. aangaande een boete voor niet inschrijven voor een minor op de Avans Hogeschool. Deze brief is door u aan mij gezonden bij brief van 14 maart 2014. De minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, M. Bussemaker De heer V. te P. heeft op 26 februari 2014 de Vaste Kamercommissie voor OCW een vraag voorgelegd aangaande een boete die Avans Hogeschool oplegt voor het (te laat) inschrijven voor een minor. Deze vraag is door de commissie op 14 maart 2014 aan mij voorgelegd met het verzoek om een reactie. De heer V. is student aan de Avans Hogeschool. Tijdens een verblijf in het buitenland in verband met een stage heeft hij contact gezocht met een docent en hem gevraagd of inschrijving voor een door de heer V. te volgen minor noodzakelijk was. Dit was niet nodig volgens de docent. Later bleek echter dat inschrijving wel nodig was en werd een boete van β¬ 25,= in rekening gebracht wegens te late inschrijving. Het niet betalen van de boete kan ertoe leiden dat hij het vak niet kan halen, ondanks een goed eindverslag. Uit deze beschrijving van de gebeurtenissen komt een aantal onderwerpen naar voren, waarop ik hieronder inga. In rekening brengen van kosten Hogeschool Avans brengt kosten in rekening als een student zich te laat inschrijft voor een tentamen. Dit beeld wordt bevestigd in een artikel in βPuntβ, de onafhankelijke krant van de hogeschool, en op navraag door het College van Bestuur. Avans Hogeschool vraagt studenten die zich te laat inschrijven voor een tentamen een bedrag van β¬ 25,=. Β Reeds eerder zijn door de leden van Uw Kamer Jasper van Dijk van de SP (kenmerk 2014Z00757) en Mohandis van de PvdA (kenmerk 2014Z00674) vragen gesteld over extra kosten en βdureβ tentamens. In de beantwoording van die vragen heb ik aangegeven dat de inschrijving voor een opleiding niet afhankelijk kan worden gesteld van andere geldelijke bijdragen dan het collegegeld en dat een student na inschrijving recht heeft op voorzieningen. Hierbij moet onder andere worden gedacht aan het volgen van het onderwijs, toegang tot de gebouwen, gebruikmaking van studentenvoorzieningen en studiebegeleiding. Instellingen hebben ervoor gekozen studenten die zich te laat aanmelden toch in de gelegenheid te stellen een tentamen af te leggen tegen het betalen van een geldbedrag. Daarover heb ik verklaard dat de wet daarvoor geen grond biedt. De conclusie luidt dat hiervoor geen kosten in rekening gebracht mogen worden. Studenten die zich te laat aanmelden voor een tentamen moeten een periode wachten. De heer V. kan zich tot het College van Bestuur wenden voor een schadevergoeding in de vorm van terugbetaling van de betaalde kosten en zo nodig gebruik maken van de rechtsbeschermingsprocedure.