[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Rapporteurschap Single European Sky

Brief lid / fractie

Nummer: 2015D45548, datum: 2015-11-24, bijgewerkt: 2024-02-19 10:56, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen:

Onderdeel van zaak 2015Z22458:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


Geachte leden en plaatsvervangend leden van de vaste commissie voor Infrastructuur en Milieu,

Hierbij doe ik u een extra rondvraagpunt toekomen ter bespreking tijdens de procedurevergadering van morgen, 25 november. Het betreft een rondvraagpunt van de leden Hachchi en Van Helvert inzake een rapporteurschap Single European Sky (zie het bijgevoegde document). U hoeft niet per mail op dit voorstel te reageren. Het zal besproken worden tijdens de rondvraag van de procedurevergadering van morgen.

Met vriendelijke groeten,

Miguel Israel

------------------------------

Voorstel leden Hachchi (D66) en Van Helvert (CDA) voor instellen rapporteurschap Single European Sky

Voorstel

De leden Hachchi (D66) en Van Helvert (CDA) verzoeken de commissie hen te benoemen tot duo-rapporteurs Single European Sky, voor (in eerste instantie) de duur van het Nederlandse EU-voorzitterschap (periode januari 2016-juni 2016). Zij willen zich met dit rapporteurschap richten op 1) het creëren van een gevoel van urgentie onder collega parlementariërs in overige lidstaten, complementair aan wat het kabinet in de richting van haar eigen gesprekspartners onderneemt en 2) het verbeteren van de informatiepositie van de Kamer omtrent SES. Als de commissie akkoord gaat met het instellen van een rapporteurschap voorzien beide leden de commissie graag van een uitgewerkte invulling daarvan in de procedurevergadering van 9 december 2015.

Toelichting

De commissie heeft op 23 september 2015 een rondetafelgesprek georganiseerd inzake de Luchtvaartnota, cq. de toekomststrategie voor de Nederlandse luchtvaart. Dit vanwege het belang van het behoud en versterken van de concurrentiepositie van de Nederlandse luchtvaartsector dat door een grote meerderheid van de Kamer wordt gedeeld.

De vervolmaking van één Europees luchtruim, de Single European Sky (SES), is hierbij van groot belang, zoals ook in het genoemde rondetafelgesprek meermaals naar voren werd gebracht. Vervolmaking van SES brengt daarnaast voordelen met zich mee op het gebied van milieu. Echter, ontwikkelingen verlopen traag. De onderhandelingen over SES2+ zijn vastgelopen op de kwestie rondom Gibraltar. Binnen de bestaande SES-regelingeving is de samenwerking tussen lidstaten nog verre van optimaal en de technologie om harmonisatie tot stand te brengen is verouderd. De trage voortgang is voor een groot deel te wijten aan een gebrek aan bereidwilligheid van enkel lidstaten om hordes te overkomen op de route naar een ware Single European Sky.

Het kabinet heeft de ambitie uitgesproken om tijdens het Nederlandse voorzitterschap van de Raad van de Europese Unie in samenspraak met de Europese Commissie Single European Sky verder te brengen. Het kabinet staat er echter niet alleen voor. De Tweede Kamer heeft de mogelijkheid om ook zelf haar verantwoordelijkheid nemen door uit te reiken naar collega parlementariërs in de overige lidstaten. Het gaat dan in eerste instantie om agendering van het onderwerp en om het overbrengen van nut en noodzaak van Single European Sky, c.q. het creëren van een gevoel van urgentie.

Een rapporteurschap biedt een goede kans om aan te haken op de initiatieven die reeds door het kabinet genomen worden en waar mogelijk en opportuun zelf initiatief te ontplooien richting collega parlementariërs om nut en noodzaak van vervolmaking van SES te bepleiten. Daarnaast kan een rapporteurschap veel betekenen voor de informatiepositie van de Tweede Kamer omtrent SES (o.a. t.a.v. het nieuwe Luchtvaartpakket). Wanneer Kamer en kabinet gezamenlijk optrekken in het streven naar vervolmaking van SES is goede informatievoorziening van belang. Tenslotte biedt een duo-rapporteurschap een aantal praktische voordelen in termen van beschikbaarheid en daarmee effectieve invulling van het rapporteurschap.