Position paper VNG t.b.v. rondetafelgesprek Tijdelijke huurcontracten d.d. 13 september 2022
Position paper
Nummer: 2022D34137, datum: 2022-09-05, bijgewerkt: 2024-02-19 10:56, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Onderdeel van zaak 2022Z16213:
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Binnenlandse Zaken
- Stemmingen en besluiten:
- 2022-09-15 11:30 ⇒ Betrokken bij het rondetafelgesprek Tijdelijke huurcontracten d.d. 13 september 2022. (Besluit)
- 2022-09-13 16:30 ⇒ Behandeld. (Besluit)
- 2022-09-13 16:30: Tijdelijke huurcontracten (Rondetafelgesprek), vaste commissie voor Binnenlandse Zaken
- 2022-09-15 11:30: Procedurevergadering commissie Binnenlandse Zaken (Procedurevergadering), vaste commissie voor Binnenlandse Zaken
Preview document (🔗 origineel)
Van: Richard van Vliet <Richard.vanVliet@VNG.NL>
Verzonden: maandag 5 september 2022 17:08
Aan: Commissie BiZa <cie.biza@tweedekamer.nl>
CC: Jeroen de Leede <Jeroen.deLeede@VNG.NL>;
Albert Vermuë <Albert.Vermue@vng.nl>; Leonard
Geluk <Leonard.Geluk@VNG.NL>; Martijn
Balster <martijn.balster@denhaag.nl>
Onderwerp: VNG position paper rondetafelgesprek
tijdelijke huurcontracten 13 september
Datum 5 september 2022
Position Paper VNG voor rondetafelgesprek Tijdelijke Huurcontracten 13 september 2022 De VNG pleit voor het afschaffen van de mogelijkheid om tijdelijke huurcontacten in het algemeen in te zetten en tijdelijke huurcontracten alleen toe te laten als het gaat om specifieke doelgroepen en specifieke woningen. Daarnaast vraagt de VNG aandacht voor onduidelijkheden in de tijdelijke verhuur op basis van de Leegstandwet. Wet leidt tot onzekerheid Voor gemeenten is belangrijk dat er rust op de woningmarkt ontstaat en dat buurten en kernen leefbaar zijn en blijven. De Wet doorstroming huurmarkt heeft met de introductie van nieuwe vormen van tijdelijke huurcontracten voor de huurders geleid tot meer onzekerheid en extra huurprijsverhogingen. Uitzondering hierop zijn tijdelijke huurcontracten voor specifieke doelgroepen. We lopen de verschillende vormen van tijdelijke huurcontracten langs. 1. Generieke tijdelijke contracten (BW boek 7)
Corporaties mogen deze contracten slechts in bijzondere situaties toepassen, andere verhuurders kunnen wel generieke tijdelijke contracten afsluiten.
VNG commentaar Uit de evaluatie van Companen blijkt niet dat deze generieke tijdelijke contracten tot een betere benutting van de woningvoorraad hebben geleid. Ze hebben ook niet gezorgd voor meer doorstroming. De mutatieleegstand is groter geworden. Het vinden van vervolghuisvesting is voor huurders een probleem. Van toetsing door de huurcommissie wordt door huurders weinig gebruik gemaakt omdat zij de relatie met de verhuurder niet op scherp willen zetten. Verhuurders maken van de gelegenheid gebruik om na mutatie de huren extra te verhogen. Door de tijdelijke contracten hebben de huurders minder binding met de buurt en dit is niet bevorderlijk voor de leefbaarheid. Kortom: deze generieke tijdelijke verhuur is ongewenst en kan wat gemeenten betreft worden afgeschaft. Ook verlenging van tijdelijke generieke contracten of het aanbieden van een volgend tijdelijk contract na afloop van het eerste lost de gesignaleerde problemen niet op. 2. Doelgroepencontracten (BW boek 7)
VNG commentaar Uit de evaluatie blijkt dat de doelgroepencontracten goed werken. Er zijn wel enkele aandachtspunten:
3. Tijdelijke verhuur op basis van de Leegstandwet
VNG commentaar Deze vorm van tijdelijke verhuur is niet onderzocht in de evaluatie. De VNG krijgt hier wel met enige regelmaat vragen over. Het gaat dan onder meer over het kunnen geven van toestemming voor tijdelijke verhuur voor een geheel complex. Nu kan dat alleen wanneer een woning vrijkomt en moet de toestemming dus per woning worden gegeven. Daarnaast gaan vragen over wat te doen wanneer de tijdelijke situatie langer duurt dan voorzien, doordat sloop of renovatie uitblijft. Ook is er onduidelijkheid over het wel of niet bezwaar kunnen maken tegen het verlenen of weigeren van een leegstandvergunning en over het toepassen van de Leegstandwet voor bedrijfswoningen. Op deze punten is aanpassing van of extra voorlichting over de wet gewenst. U kunt altijd contact opnemen wanneer u nadere vragen heeft. Met vriendelijke groet,
Richard van Vliet VNG Concernstaf 06 575 93 158
|
|---|