Stand van zaken financieel en begrotingsbeheer Bonaire, Sint Eustatius en Saba - 2021-2023
Vaststelling van de begrotingsstaten van Koninkrijksrelaties (IV) en het BES-fonds (H) voor het jaar 2025
Brief regering
Nummer: 2025D00340, datum: 2025-01-09, bijgewerkt: 2025-01-17 10:38, versie: 3 (versie 1, versie 2)
Directe link naar document (.pdf), link naar pagina op de Tweede Kamer site, officiële HTML versie (kst-36600-IV-38).
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: F.Z. Szabó, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (Ooit VVD kamerlid)
- Beslisnota bij Stand van zaken financieel en begrotingsbeheer Bonaire, Sint Eustatius en Saba - 2021-2023
- Rapportage Informatievoorziening financieel en begrotingsbeheer Caribisch Nederland 2021-2023
Onderdeel van kamerstukdossier 36600 IV-38 Vaststelling van de begrotingsstaten van Koninkrijksrelaties (IV) en het BES-fonds (H) voor het jaar 2025.
Onderdeel van zaak 2025Z00140:
- Indiener: F.Z. Szabó, staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties
- Volgcommissie: vaste commissie voor Binnenlandse Zaken
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Koninkrijksrelaties
- 2025-01-14 15:00: Regeling van werkzaamheden (Regeling van werkzaamheden), TK
- 2025-01-15 13:00: Procedurevergadering (Procedurevergadering), vaste commissie voor Koninkrijksrelaties
- 2025-06-11 14:00: Verzameldebat BES (Commissiedebat), vaste commissie voor Koninkrijksrelaties
Preview document (🔗 origineel)
Tweede Kamer der Staten-Generaal | 2 |
Vergaderjaar 2024-2025 |
36 600 IV Vaststelling van de begrotingsstaten van Koninkrijksrelaties (IV) en het BES-fonds (H) voor het jaar 2025
Nr. 38 BRIEF VAN DE STAATSSECRETARIS VAN BINNENLANDSE ZAKEN EN KONINKRIJKSRELATIES
Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal
Den Haag, 9 januari 2025
Ieder jaar ontvangt uw Kamer gedetailleerde informatie over de voortgang en status van het financieel en begrotingsbeheer van Bonaire, Sint Eustatius en Saba. In bijgaande rapportage licht het College financieel toezicht Bonaire, Sint Eustatius en Saba (Cft BES) de huidige stand van zaken toe van het financieel en begrotingsbeheer van de drie openbare lichamen voor de periode 2021–2023.
Hieronder ga ik in op de belangrijkste bevindingen uit deze rapportage. Voor meer informatie verwijs ik u naar de rapportage in de bijlage.
Belangrijkste bevindingen
Het Cft BES geeft aan dat Bonaire in 2023 aanzienlijke verbeteringen heeft laten zien ten opzichte van 2022, met sterke scores van «A» op acht van de negen prestatie-indicatoren en een verbeterde tijdigheid en volledigheid van begrotingsdocumenten. De jaarrekening van 2023 is voor de tweede keer in de bestaansgeschiedenis van het openbaar lichaam door de accountant voorzien van een volledig goedkeurende controleverklaring. Dit is het meest positieve resultaat van Bonaire sinds de eerste nulmeting in 2018.
Sint Eustatius verbetert gestaag. De kwaliteit van de begrotingsdocumenten is volgens het Cft BES aanzienlijk verbeterd. Sint Eustatius blijft echter worstelen met het tijdig aanleveren en bijsturen van begrotingsdocumenten. De accountant voorzag de jaarrekening van 2023 met een oordeelsonthouding. Er wordt door Sint Eustatius hard gewerkt aan het verkrijgen van een goedkeurende verklaring over de jaarrekening van 2024.
Ook Saba heeft volgens het Cft BES flinke vooruitgang geboekt, met een score van «A» op acht van de negen prestatie-indicatoren. De accountant voorzag de jaarrekening van 2023 wederom van een volledig goedkeurende controleverklaring. Ook voor Saba geldt dat dit het meest positieve resultaat is sinds de eerste nulmeting in 2018.
Het Cft BES moedigt Bonaire, Sint Eustatius en Saba aan om het financieel beheer te blijven verbeteren en kijkt vol vertrouwen naar de geplande verbeterstappen om deze positieve ontwikkelingen te verankeren in het meerjarige gemiddelde.
De Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en
Koninkrijksrelaties,
F.Z. Szabó