Opvolging verantwoordingsrapportage 2023 BZK
Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (VII) voor het jaar 2025
Brief regering
Nummer: 2025D00489, datum: 2025-01-10, bijgewerkt: 2025-01-17 15:14, versie: 3 (versie 1, versie 2)
Directe link naar document (.pdf), link naar pagina op de Tweede Kamer site, officiële HTML versie (kst-36600-VII-127).
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: J.J.M. Uitermark, minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (Ooit Nieuw Sociaal Contract kamerlid)
Onderdeel van kamerstukdossier 36600 VII-127 Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (VII) voor het jaar 2025.
Onderdeel van zaak 2025Z00187:
- Indiener: J.J.M. Uitermark, minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Binnenlandse Zaken
- 2025-01-14 15:00: Regeling van werkzaamheden (Regeling van werkzaamheden), TK
- 2025-01-23 11:30: Procedurevergadering commissie Binnenlandse Zaken (Procedurevergadering), vaste commissie voor Binnenlandse Zaken
- 2025-04-24 13:00: Functioneren Rijksdienst (Commissiedebat), vaste commissie voor Binnenlandse Zaken
- 2025-05-15 00:00: Aanvang middagvergadering: Regeling van werkzaamheden (Regeling van werkzaamheden), TK
Preview document (🔗 origineel)
Tweede Kamer der Staten-Generaal | 2 |
Vergaderjaar 2024-2025 |
36 600 VII Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (VII) voor het jaar 2025
Nr. 127 BRIEF VAN DE MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN EN KONINKRIJKSRELATIES
Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal
Den Haag, 10 januari 2025
Met deze brief informeer ik u, mede namens de Staatssecretaris Digitalisering en Koninkrijksrelaties, over de opvolging binnen mijn Ministerie van de aanbevelingen die door de Algemene Rekenkamer (AR) zijn gedaan in haar rapportages van het Verantwoordingsonderzoek 2023. De afgelopen vier jaar bent u hierover ook schriftelijk geïnformeerd.1
Voor de opvolging van de aanbevelingen die zijn gedaan in de rapportages voor de begrotingshoofdstukken IIA en IIB, hebben de Hoge Colleges van Staat vanuit hun onafhankelijke positie een eigenstandige verantwoordelijkheid. Waar gewenst ondersteunt en adviseert mijn ministerie hen ten aanzien van de aanpak van de daar geconstateerde onvolkomenheden en aandachtspunten.
Vorig jaar ging de brief van mijn ministerie in op de verwachte termijn van oplossen van zes onvolkomenheden. In de verantwoordingsrapportage over 2023 bleven daarvan nog twee onvolkomenheden over. Om die reden wil ik u melden dat dit vooralsnog mijn laatste brief zal zijn waarin ik u informeer over de opvolging van de onvolkomenheden, vanwege het geringe aantal. Mocht in de toekomst onverhoopt het aantal onvolkomenheden toch weer toenemen, dan ben ik uiteraard bereid om u extra uitleg te geven over onze aanpak en de termijn van oplossing.
In het vervolg van deze brief zal ik ingaan op de opvolging van de onvolkomenheden en de termijn waarbinnen ik verwacht die te hebben opgelost.
Uiteraard is het voorbehoud op zijn plaats dat pas uit het Verantwoordingsonderzoek over 2024 het oordeel van de AR zal volgen welke onvolkomenheden zij als opgelost beschouwt. Voor de volledigheid wil ik u erop wijzen dat de interim rapportage 2024 van de Auditdienst Rijk al openbaar beschikbaar is.
Opvolging onvolkomenheden
In de onderstaande tabel zijn de onvolkomenheden, die zijn gerapporteerd in het Verantwoordingsonderzoek 2023, gerangschikt naar de te verwachten termijn van oplossen. Hiervoor is dezelfde categorisering aangehouden die de afgelopen drie jaar is gebruikt. Per categorie zal na de tabel voor iedere onvolkomenheid nader worden toegelicht hoe in de opvolging is voorzien.
a. Naar verwachting op korte termijn opgelost De verbetermaatregelen zijn geïmplementeerd en de werking wordt dit jaar aangetoond. |
SSC-ICT inkoopbeheer inhuur externen |
b. Dit jaar oplosbaar De verbetermaatregelen worden dit jaar in opzet geïmplementeerd. |
|
c. Na 2024 Vergt meerjarige aanpak. De werking naar verwachting in 2025. |
Rijksbreed IT-beheer |
a. Naar verwachting op korte termijn opgelost
De onvolkomenheid SSC-ICT inkoopbeheer inhuur externen wordt naar verwachting op korte termijn opgelost. In de interim auditrapportage 2024 van de Auditdienst Rijk wordt vermeld dat de risico’s rondom verlengingsopties en knock-outcriteria zijn geborgd en het risico op gebied van leveranciersmanagement is opgelost.
c. Na 2024
Binnen de categorie «Na 2024» valt de onvolkomenheid Rijksbreed IT-beheer waarvoor de aanpak om deze op te lossen langer nodig heeft dan het lopende jaar. Ondanks de langere termijn om tot een oplossing te komen is er in 2024 voortgang gemaakt in de opvolging van de onvolkomenheid Rijksbreed IT-beheer.
Samen met een koplopergroep van 4 departementen is een normenkader opgesteld wat de basis vormt om het inzicht in Rijksbreed IT beheer te verkrijgen. In de eerste helft van 2025 vindt de analyse van de eerste uitkomsten plaats en zal de verbetercyclus (PDCA) worden geïmplementeerd die het inzicht op lange termijn moet borgen.
De Minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties,
J.J.M. Uitermark
Kamerstukken II 2023/24, 36410 VII nr. 80, Kamerstukken II 2022/23, 36200 VII, nr. 7, Kamerstukken II 2021/22, 35925 VII, nr. 4 en Kamerstukken II 2020/21, 35570 VII, nr. 4↩︎