Voortgangsrapportage Eén tegen eenzaamheid 2024
Brief regering
Nummer: 2025D07698, datum: 2025-02-21, bijgewerkt: 2025-02-21 15:21, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: V. Maeijer, staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (Ooit PVV kamerlid)
- Infographic actieprogramma Eén tegen eenzaamheid 2024
- Resultaten Corona Sociaal HerstelFonds Eenzaamheid (2021-2024)
- Overzichtsrapportage Benchmark Een tegen eenzaamheid 2024
- Beslisnota bij Kamerbrief over voortgangsrapportage Eén tegen eenzaamheid 2024
Onderdeel van zaak 2025Z03418:
- Indiener: V. Maeijer, staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport
Preview document (🔗 origineel)
Geachte voorzitter,
Ongeveer de helft van de volwassen Nederlanders voelt zich eenzaam.
Bijna één op de zeven mensen voelt zich sterk eenzaam. Onder jongeren
voelt bijna twee derde zich eenzaam en bijna een kwart voelt zich zelfs
erg eenzaam. Eenzaamheid is veel meer dan een onaangenaam gevoel. Vooral
langdurige, sterke eenzaamheid kan leiden tot mentale
gezondheidsproblemen en minder meedoen in de samenleving. Uit recent
onderzoek blijkt dat eenzaamheid ook schadelijk kan zijn voor je
lichamelijke gezondheid. Mensen die zich eenzaam voelen hebben meer kans
op diabetes en hart- en vaatziekten.1 Om dit probleem te
erkennen en aan te pakken, heeft de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO)
van eenzaamheid recent een mondiale gezondheidsprioriteit gemaakt met
een nieuwe commissie die gaat over sociale connectie.2
De afgelopen maanden heb ik initiatieven bezocht die allemaal iets doen voor mensen met eenzaamheidsgevoelens. Het is bewonderingswaardig hoeveel mooie initiatieven en partijen zich, zowel landelijk als lokaal, voor deze mensen inzetten. Ik heb met mijn eigen ogen gezien hoe hard deze inzet nodig is.
Het actieprogramma Eén tegen eenzaamheid (2018-2025) heeft geleid tot een veelzijdig en sterk netwerk van gemeenten, landelijke en lokale organisaties, bedrijven, burgerinitiatieven en instellingen om eenzaamheid in Nederland te verminderen. Zij werken aan meer verbinding en ontmoeting in het dagelijkse leven van mensen. In straten en wijken; in buurtcentra en bij mensen thuis. Zij zijn er voor mensen die er alleen voor staan en/of zich eenzaam voelen.
In deze brief geef ik een overzicht van de belangrijkste resultaten over het jaar 2024. Dit doe ik langs de drie actielijnen van het actieprogramma. Ook geef ik een vooruitblik op de prioriteiten voor 2025. Ten slotte ga ik in op het vervolg van het actieprogramma vanaf 2026: de Structurele aanpak Eén tegen eenzaamheid.
Actielijn 1: Meer bewustwording in de samenleving over
eenzaamheid
Het actieprogramma zet in op het herkennen van signalen van eenzaamheid,
het bespreekbaar maken van het onderwerp en het ondernemen van actie;
voor jezelf en de ander. Dit gebeurt onder meer met een
publiekscampagne, de Week tegen Eenzaamheid en het ontwikkelen en
toepassen van kennis.
Eén tegen eenzaamheid-campagne
Met de campagne wil ik mensen het vertrouwen geven dat zij zelf iets
kunnen doen tegen eenzaamheid, voor zichzelf of een ander. Mensen die
zich (beginnend) eenzaam voelen, evenals hun omgeving, worden aangezet
tot actie door kleine handelingen te laten zien: een klein gebaar of een
kleine stap kan het verschil maken.
De campagne was afgelopen jaar in twee periodes te zien op tv, online en te beluisteren in podcasts en op de radio. In de tweede periode zijn ook activerende sociale media posts toegevoegd om mensen die weinig sociale contacten hebben concrete handvatten te bieden hoe ze die kunnen uitbreiden door iets te doen dat zij leuk vinden, samen met anderen. Voorbeelden hiervan zijn samen sporten, samen wandelen en vrijwilligerswerk doen.
Eind 2024 is het aantal mensen toegenomen dat weleens iets tegen eenzaamheid heeft gedaan voor zichzelf of voor iemand anders met (beginnende) eenzaamheidsgevoelens ten opzichte van de start van de campagne in 2023 (respectievelijk van 73% naar 81% en van 80% naar 86%). In deze periode is het vertrouwen bij mensen die zich eenzaam voelen dat zij iets tegen hun (beginnende) eenzaamheidsgevoelens kunnen doen en het gevoel bij omstanders dat zij iets kunnen doen voor iemand met (beginnende) eenzaamheidsgevoelens stabiel gebleven (respectievelijk rond 60% en 75%).
Campagne Hey, het is oké
De Hey, het is oké-campagne, gericht op jongeren met beginnende
mentale klachten in de leeftijd van 16 tot 25 jaar was afgelopen zomer.
Het doel van deze campagne is om praten over beginnende mentale klachten
te normaliseren. Eenzaamheid was één van de thema’s. De campagne is
ontwikkeld met input van de maatschappelijke organisaties Mind Us en
Join Us en had als hoofdboodschap ‘Praten lucht op als je je even niet
oké voelt. Begin het gesprek op jouw manier’. De campagne was zichtbaar
op scholen en andere plekken waar jongeren komen, met posters en op
sociale media. Uit de campagne-effectrapportage blijkt dat jongeren
vooral de verdiepende laag met verhalen en ervaringen waarderen.
Daarvoor werd samengewerkt met influencers en podcastmakers.
Ongeveer 4 op de 5 jongeren heeft een positieve houding als het gaat om praten over hun gevoelens. De doelstelling dat meer jongeren zich goed in staat voelen om het gesprek met een vertrouwd persoon aan te gaan, werd in 2024 niet behaald. Wel stijgt het aandeel jongeren met een positieve houding bij de groep jongeren die al makkelijk over gevoelens praat. Ook is sinds de start van de campagne in 2023 het vertrouwen positief aan het ontwikkelen. De helft van de jongeren zegt na de campagne van 2024 (heel) veel vertrouwen te hebben dat het hen lukt om deze gesprekken te voeren. Ongeveer hetzelfde percentage is van plan om als zij de komende tijd klachten zouden krijgen, te gaan praten met iemand die zij vertrouwen. De campagne wordt vaak herkend (67%). Jongeren vinden het belangrijk dat de overheid aandacht besteedt aan mentale gezondheid en het praten over je gevoelens.
Eén overzichtelijke plek met informatie
In december 2024 is de website www.eentegeneenzaamheid.nl
vernieuwd en samengevoegd met www.eenzaam.nl. Dit levert één
overzichtelijke website op waar iedereen informatie vindt die iets wil
doen om eenzaamheid te verminderen en voorkomen. Of dat is als persoon
of als gemeente, organisatie of bedrijf.
Week tegen Eenzaamheid
De Week tegen Eenzaamheid wil helpen het taboe op eenzaamheid te
doorbreken. Dit gebeurt door eenzaamheid te agenderen, bespreekbaar te
maken en mensen bewust te maken van het thema. Tijdens de week worden
door heel het land honderden activiteiten georganiseerd waar mensen
elkaar kunnen ontmoeten en nieuwe contacten kunnen leggen. Van 26
september tot en met 2 oktober 2024 vond de vijftiende Week tegen
Eenzaamheid plaats:
Bijna alle gemeenten die zijn aangesloten bij het actieprogramma (250) organiseerden iets voor hun inwoners tijdens de Week tegen Eenzaamheid.
Gemeenten en initiatiefnemers van een activiteit konden kosteloos gebruik maken van het ‘Kom-Erbij pakket’, samengesteld en gefaciliteerd vanuit het actieprogramma. Dit pakket, met communicatiemiddelen en aankledingsmaterialen, werd 680 keer aangevraagd voor activiteiten waar zeker 50.000 personen aan deelnamen.
Het actieprogramma opende de Week tegen Eenzaamheid met een netwerkconferentie. De landelijke opening bracht bijna 800 deelnemers samen, waaronder vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties, bedrijven uit de Nationale Coalitie tegen Eenzaamheid, wethouders, beleidsmedewerkers, ervaringsdeskundigen, vrijwilligers en professionals.
De Week tegen Eenzaamheid kreeg ook dit jaar veel media-aandacht. Zo waren er bij de publieke omroep veel programma’s en documentaires te zien waarin het thema eenzaamheid centraal stond. Ook de landelijke publiekscampagne zorgde tijdens de week voor extra aandacht voor het thema op tv, radio en social media.
Met de ZorgSaamWonen Award was er aandacht voor de inrichting van de fysieke leefomgeving om contact tussen mensen te stimuleren. In opdracht van het actieprogramma rijkte kennisplatform ZorgSaamWonen deze prijs uit. Het thema was ‘Goed je weer te zien! – Plekken voor alledaagse ontmoeting’. De publieksprijs ging naar Buurttafel & Buurtbibliotheek uit Koudekerke, terwijl de jury koos voor Michi-Noeki uit Groningen
Om te laten zien wat alle activiteiten, projecten en initiatieven voor mensen betekenen maakte Bert van Leeuwen, aanjager van Eén tegen eenzaamheid, een video3 tijdens de Week tegen Eenzaamheid. Hij was in Utrecht op de landelijke COC Community Day waar ambassadeurs van Roze50+ vertelden over eenzaamheid onder ‘roze ouderen’; hij was bij Het Danspaleis op het Kom Erbij Festival in Almere; en in Leiden sprak hij met onder meer jongeren die deelnamen aan de Steljevoor-campagne onder treinreizigers, een initiatief van NS, ProRail en Join Us.
Zelf sprak ik in de Week tegen Eenzaamheid deelnemers en de initiatiefnemer van Stichting Thuisgekookt, een initiatief dat sociale verbinding stimuleert. Buurtgenoten Cees en Martin vertelden hoe zij elkaar dankzij dit initiatief hebben leren kennen. Voor hen betekent het wekelijks ontvangen van een maaltijd veel meer dan alleen een bord eten; het sociale contact dat daarbij ontstaat is minstens zo waardevol. Daarnaast bezocht ik Resto VanHarte, een initiatief dat zich inzet tegen eenzaamheid door ontmoetingen te faciliteren tussen buurtbewoners in hun sociale buurtrestaurants. Ik was aanwezig bij de opening van hun nieuwste locatie in Zaandam die mede mogelijk wordt gemaakt door Albert Heijn. Deze samenwerking is een mooi voorbeeld van hoe partijen uit de Nationale Coalitie tegen Eenzaamheid elkaar versterken.
Wetenschappelijke adviescommissie
Ook het afgelopen jaar hebben de leden van de Wetenschappelijke
adviescommissie (WAC) van Eén tegen eenzaamheid op allerlei manieren hun
bijdragen geleverd aan het actieprogramma.
Een commissielid schreef de handreiking Aan de slag met eenzaamheid op de werkvloer.4 Daarnaast verzorgde de commissie een deelsessie over het sociaal-netwerkadvies tijdens de landelijke opening van de Week tegen Eenzaamheid. Dat advies was ook het onderwerp van een artikel dat vier van de commissieleden publiceerden in het Tijdschrift voor Gezondheidswetenschappen.5 Tot slot begon de commissie in 2024 met de voorbereiding van een advies over hoe overheidsbeleid in diverse maatschappelijke sectoren kan bijdragen aan het verminderen van eenzaamheid. Dit advies zal naar verwachting na de zomer verschijnen.
Eenzaamheid onder kinderen
Uit onderzoek naar eenzaamheid onder kinderen van 10 tot 15 jaar,
uitgevoerd door onderzoekers van het Verwey-Jonker Instituut en de
Universiteit Utrecht in opdracht van Kinderpostzegels, blijkt één op de
tien kinderen zich vaak tot altijd eenzaam te voelen.6 Op
basis van hun gesprekken met de kinderen benadrukken de onderzoekers dat
de kinderen zelf graag in gesprek willen over die gevoelens. Als het
taboe op eenzaamheid afneemt en eenzaamheid een ‘normaal’
gespreksonderwerp wordt, helpt dat om eenzaamheid vroegtijdig te
signaleren en aan te pakken. Kinderpostzegels heeft zich in 2024
aangesloten bij de Nationale Coalitie tegen Eenzaamheid en samen
verkennen we hoe we opvolging kunnen geven aan de adviezen uit het
onderzoek.
Effectieve interventies
Begin 2024 verschenen de uitkomsten van een leertraject waarin negen
eigenaren van eenzaamheidsinterventies gezamenlijk aan de slag gingen om
de werkzame elementen van hun interventies te expliciteren.7 Daarnaast vonden verschillende
interventies hun weg naar de door Movisie beheerde Databank Effectieve
sociale interventies, waarin intussen 26 interventies tegen eenzaamheid
zijn opgenomen.8 Stichting Join Us startte in 2024
haar onderzoek naar de ervaringen van eenzame jongeren met hun
interventie, om op basis daarvan de effectiviteit van de interventie te
kunnen onderzoeken en verbeteren. Aan de Universiteit Leiden verleende
ik een subsidie om onderzoek naar de effectiviteit van de interventie
‘Creatief leven’ mogelijk te maken.
Nationale Wetenschapsagenda
De consortia die in het kader van de Nationale Wetenschapsagenda bij vijf doelgroepen onderzoek doen naar oorzaken en aard van eenzaamheid, het taboe op eenzaamheid en een effectieve aanpak ervan, zijn in 2024 van start gegaan. Daarnaast hebben zij in december 2024 een gezamenlijk voorstel voor een ‘dwarsdoorsnijdend project’ ingediend bij de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. Dit moet leiden tot een gezamenlijke strategie voor het ontwerpen en opzetten van nieuwe aanpakken om eenzaamheid te verminderen en tot deskundigheidsbevordering van (toekomstige) professionals en vrijwilligers. Het project loopt tot en met 2028, dan moet een duurzaam lerend netwerk rond het thema eenzaamheid zijn ontstaan, dat ook na afloop van het onderzoeksprogramma blijft voortbestaan.
Vooruitblik 2025
De Eén tegen eenzaamheid-campagne loopt door met campagnemomenten in het
voorjaar en rond de Week tegen Eenzaamheid. In lijn met de meerjaren
strategie van de campagne is deze in 2025 gericht op het stimuleren van
mensen als zij behoefte hebben aan sociaal contact om een (structurele)
activiteit te ondernemen. De Week tegen Eenzaamheid 2025 is van
donderdag 25 september tot en met woensdag 1 oktober. De Week wordt
geopend tijdens de netwerkconferentie Landelijke opening Week tegen
Eenzaamheid op woensdag 24 september.
Ook in 2025 zet ik mij in voor onderzoek naar de effectiviteit van eenzaamheidsinterventies. Zo vraag ik Movisie om beloftevolle initiatieven te ondersteunen bij het beschrijven van hun aanpak van eenzaamheid, zodat die kunnen worden opgenomen in de databank met effectieve interventies.
Actielijn 2: Meer maatschappelijk initiatief tegen
eenzaamheid
Maatschappelijke organisaties hebben een belangrijke rol in het
verminderen en voorkomen van eenzaamheid. Met deze actielijn geef ik een
impuls aan die initiatieven. Dat doet het actieprogramma met een breed
netwerk aan partners in de Nationale Coalitie tegen Eenzaamheid, een
ondersteuningsaanbod en met het Oranje Fonds in het programma
Verminderen eenzaamheid.
Nationale Coalitie tegen Eenzaamheid
De Nationale Coalitie tegen Eenzaamheid bestaat eind 2024 uit 206
landelijke bedrijven en organisaties. De coalitie is het afgelopen jaar
verder verbreed met onder meer organisaties die zich inzetten op
eenzaamheid bij belangrijke risicogroepen.9
Voorbeelden van nieuwe partijen die in 2024 zijn toegetreden, zijn: MBO
Raad, MantelzorgNL, Vereniging van Openbare Bibliotheken, Vrouwen van
Nu, EMB Nederland (belangenvereniging voor ouders van kinderen met een
ernstig meervoudige beperking), ABCdate (contact voor mensen met een
verstandelijke beperking), Stichting Kinderpostzegels en COC
Nederland.
Ook dit jaar heeft het actieprogramma netwerkmogelijkheden georganiseerd om deelnemers actief aan elkaar te verbinden. In de Week tegen Eenzaamheid 2024 is er bijvoorbeeld een samenwerking tussen Beter Horen en de Luisterlijn ontstaan.
Ondersteuningsaanbod
Om bedrijven en organisaties beter te kunnen ondersteunen in hun
inzet tegen eenzaamheid is in 2024 een toolkit voor bedrijven en
organisaties ontwikkeld.10 De toolkit bestaat uit
handvatten, nuttige tips en praktijkvoorbeelden van bedrijven uit de
Nationale Coalitie tegen Eenzaamheid. Hiermee kunnen bedrijven meer
duurzame impact maken op het thema, bijvoorbeeld door samen te werken
met een maatschappelijk initiatief of eenzaamheid te signaleren.
Daarnaast is er een handreiking ontwikkeld voor werkgevers over
eenzaamheid onder medewerkers.11 Afgelopen jaar is ook
de Etalage Maatschappelijke initiatieven gelanceerd, een online
overzicht van maatschappelijke initiatieven tegen eenzaamheid.12 Met deze etalage kunnen gemeenten
maatschappelijke initiatieven beter vinden. Bijvoorbeeld om mee samen te
werken voor de lokale aanpak van eenzaamheid.
Programma Verminderen Eenzaamheid
Met het programma Verminderen Eenzaamheid (2023-2025) versterken het
Oranje Fonds en het ministerie van VWS gezamenlijk maatschappelijke
initiatieven die zich richten op het voorkomen, verminderen en
verzachten van eenzaamheid, zodat zij toekomstbestending hun werk kunnen
uitvoeren. Inmiddels hebben vijftig initiatieven een financiële bijdrage
ontvangen. In 2024 was het thema van de Appeltjes van Oranje, een prijs
voor maatschappelijke initiatieven uitgereikt door de Koning,
‘Eenzaamheid verminder je samen’. Van de tien genomineerden ontvingen
vijf initiatieven financiering vanuit het programma Verminderen
Eenzaamheid. In 2024 is ook het Corona Sociaal Herstelfonds Eenzaamheid
van het Oranje Fonds afgerond. Dit programma had als doel om een impuls
te geven aan sociale initiatieven die eenzaamheid onder volwassenen
voorkomen of verminderen (voor de resultaten zie bijgevoegde
infographic)
Vooruitblik 2025
Dit jaar wordt de inzet op duurzame samenwerkingen binnen de Nationale
Coalitie tegen Eenzaamheid voorgezet door actieve verbindingen te maken
en netwerkmomenten te creëren. Ook wordt in 2025 ingezet op een nieuwe
sector, namelijk: het onderwijs. Voor (basis tot en met WO) scholen
wordt een handreiking ontwikkeld hoe zij eenzaamheid kunnen voorkomen en
verminderen in de klas. Tot slot wordt de verbinding van landelijke
partners met de lokale aanpak eenzaamheid verstevigd, onder andere door
de Etalage met maatschappelijke initiatieven verder te ontwikkelen.
Actielijn 3: In alle gemeenten een lokale aanpak tegen
eenzaamheid
Met deze actielijn zet ik in op het verstevigen van de lokale
aanpak van gemeenten die meedoen met de beweging tegen eenzaamheid. De
afgelopen jaren is opgemerkt dat een sterk lokaal netwerk van inwoners,
organisaties, ondernemers en maatschappelijke initiatieven onmisbaar is
voor een sterke lokale aanpak tegen eenzaamheid. Gemeenten zijn sinds de
Wmo 2015 verantwoordelijk voor het verminderen van eenzaamheid onder hun
inwoners. Het actieprogramma biedt een landelijk ondersteunend kader dat
gemeenten helpt bij een effectieve aanpak en tegelijkertijd ruimte laat
voor lokale invulling. Daarnaast krijgen gemeenten vanuit de brede
specifieke uitkering (brede SPUK) van het Gezond en Actief Leven Akkoord
(GALA) tot en met 2025 financiële middelen om hun aanpak eenzaamheid op
te zetten of te versterken.
In 2024 is 80% van alle gemeenten aangesloten bij Eén tegen eenzaamheid. Daarvan werkt ruim 80% met een lokale coalitie tegen eenzaamheid. Dit is vergelijkbaar met een jaar geleden en in lijn met de koers waar het actieprogramma in 2024 op heeft ingezet: minder actieve acquisitie van nieuwe gemeenten en meer inzet op het op een duurzame manier voortzetten van de reeds aangesloten gemeenten, waarbij ondersteuning wordt geboden langs vijf pijlers.13 Hieronder staan per pijler de resultaten van 2024, aan de hand van cijfers uit de jaarlijkse benchmark die ik uit laat voeren om het lokale eenzaamheidsbeleid in kaart te brengen. Het volledige benchmarkrapport is als bijlage toegevoegd.
Pijler 1: Bestuurlijk commitment
Van de gemeenten die deelnamen aan de benchmark (157 gemeenten)
geeft 37% aan dat de wethouder zich actief inzet om eenzaamheid te
verminderen en te voorkomen. Het aantal gemeenten met een structureel
budget voor eenzaamheid is gedaald van 34% in 2023 naar 24% in 2024. In
2024 heb ik ingezet op bestuurlijk commitment door:
Een concept raadsinformatiebrief te laten opstellen die beleidsmedewerkers van gemeenten kan helpen het thema te agenderen in de gemeenteraad. Bijvoorbeeld om de lokale aanpak bespreekbaar te maken of om de gemeentelijke resultaten van de benchmark te bespreken.
Tijdens de landelijke opening van de Week tegen Eenzaamheid is een sessie specifiek voor wethouders georganiseerd met als onderwerp waarom een effectieve aanpak van eenzaamheid in hun gemeente loont, ook in relatie tot andere maatschappelijke opgaven binnen het sociaal domein.
Gemeente Hilversum is een goed voorbeeld van bestuurlijk commitment op het thema eenzaamheid. Hilversum is één van de weinige gemeenten die tot 2030 structureel geld voor heeft vrijgemaakt voor dit onderwerp. Dit budget wordt ingezet voor allerlei initiatieven van bewoners en welzijnsorganisaties, programma's op scholen, campagnes en meer.14
Pijler 2: Creëer een sterk netwerk
In 2024 heeft 81% van de gemeenten een lokale coalitie (of netwerk)
opgezet voor de aanpak eenzaamheid. Naast de gemeenten zelf spelen zorg-
en welzijnsorganisaties altijd een rol in de lokale coalitie. Daarnaast
zitten bibliotheken (85%) en betrokken inwoners (84%) vaak in de lokale
coalitie. In 2024 heb ik ingezet op deze pijler door:
De Eén tegen eenzaamheid-adviseurs hebben binnen hun ondersteuning ingezet op het uitvoeren van een stakeholderanalyse voor gemeenten. Dit betreft een interne analyse om samenwerking binnen gemeenten te stimuleren; en een externe analyse om de lokale coalitie te versterken.
In 2024 adviseerde en ondersteunde een kwartiermaker gemeenten bij het inzetten van Maatschappelijke Diensttijd (MDT) tegen Eenzaamheid. MDT tegen Eenzaamheid brengt ouderen en jongeren samen. Zo wordt eenzaamheid onder ouderen verminderd, is er een toename in het welzijn van de jongeren en worden de zorgkosten van de gemeente teruggedrongen.15
In aanloop naar de Week tegen Eenzaamheid bracht ik op 16 september 2024 een bezoek aan gemeente Lelystad. Gemeente Lelystad is een mooi voorbeeld van een gemeente met een brede lokale coalitie van ruim 80 partijen die allemaal vanuit hun eigen kernactiviteiten een verschil maken. Wandelend sprak ik met inwoners over hoe zij een stap zetten om zich minder eenzaamheid te voelen en hoe een schakel uit het brede netwerk tegen eenzaamheid in Lelystad voor hen van betekenis was. Middels hun ‘Ronde Tafel Eenzaamheid’ en themawerkgroepen is een sterk en actief lokaal netwerk ontstaan waarin veel energie en daadkracht aanwezig is.
Pijler 3: Betrek mensen met gevoelens van eenzaamheid
zelf
Volgens 56% van de gemeenten vormt het betrekken van mensen met
eenzaamheid een grote uitdaging. Toch worden eenzame mensen in 55% van
de gemeenten betrokken bij het eenzaamheidsbeleid. Gemeenten hebben in
hun beleid expliciet aandacht voor specifieke doelgroepen, zoals ouderen
en mantelzorgers. Om de lokale aanpak in het verminderen en tegengaan
van eenzaamheid beter te laten aansluiten bij de behoefte van de
doelgroep, is het belangrijk om de doelgroep te laten meedenken en
meedoen in de ontwikkeling van die aanpak. Daarom organiseerde het
actieprogramma vorig jaar de masterclass ‘Betrek de doelgroep zelf’ waar
Movisie, gemeenten Utrecht en Waalwijk en een ervaringsdeskundige meer
vertelden over hoe gemeenten dit kunnen aanpakken door middel van panels
en het delen van verhalen. Ook is het onderdeel van de toolkit voor
gemeenten.
Uit de benchmark blijkt dat de doelgroep met een migratieachtergrond vaker specifieke aandacht krijgt dan voorheen. In dat kader heeft het actieprogramma in 2024 samengewerkt met een kwartiermaker die zes gemeenten adviseerde over het bereiken en betrekken van mensen met een migratieachtergrond bij de lokale aanpak eenzaamheid. Over de geleerde lessen is een artikel gepubliceerd16 en tijdens de landelijke opening van de Week tegen Eenzaamheid ging een deelsessie over dit thema.
Pijler 4: Duurzame aanpak
Een zeer groot deel van de ondervraagde gemeenten (91%) geeft aan
dat zij gebruik maakt van best practices. Daarnaast maakt 83% van de
gemeenten gebruik van de ondersteuning door Eén tegen
eenzaamheid-adviseurs. Dat er verschillende manieren zijn om de aanpak
te verduurzamen werd duidelijk in de masterclass die georganiseerd is
over integraal werken aan eenzaamheid. Gemeente Leeuwarden vertelde hoe
ze verschillende thema’s en de bijbehorende financiële middelen
combineren, de projectleider van een sociaal ontwikkelbedrijf in
gemeente Boxtel lichtte toe hoe zij aanhaken op het lokale
eenzaamheidsbeleid en in gemeente Waddinxveen is eenzaamheid opgenomen
in het leefstijlplan.
In 2024 heeft het actieprogramma ingezet op het verduurzamen van de lokale aanpak door:
De toolkit voor gemeenten is in 2024 verbeterd. 17 Er is een ontwerp- en verbetertraject gevolgd waardoor hij beter aansluit bij de behoeften van lokale gebruikers. De nieuwe toolkit bestaat uit zes onderdelen: lokaal beleid maken, lokale coalitie vormen, eenzaamheid signaleren, bij de doelgroep aansluiten, campagne voeren, en de aanpak monitoren en is gevuld met tools en goede voorbeelden.
In 2024 heeft het actieprogramma ingezet op regionale leernetwerken om uitwisseling over kennis over (de aanpak van) het thema eenzaamheid te bewerkstelligen. De Eén tegen eenzaamheid-adviseurs halen op welke thema’s leven binnen gemeenten in de regio en faciliteren de bijeenkomst. In 2024 heeft 80% van de gemeenten kunnen deelnemen aan een regiobijeenkomst.
Pijler 5: Monitoren en evalueren
In 2024 monitort en evalueert 70% van de gemeenten het lokale
eenzaamheidsbeleid. Evaluaties worden regelmatig uitgevoerd in het kader
van subsidieverantwoordingen. Vaak wordt de GGD gezondheidsmonitor voor
de monitoring gebruikt. Met deze gegevens kunnen gemeenten het aanbod
aanpassen en effectiever maken. Tijdens de masterclass over evalueren
geeft gemeente Edam-Volendam aan dat ze het overkoepelende beeld van de
monitor van de GGD aanvullen met opgehaalde feedback of ervaringen uit
de wijken. Gemeente Lelystad heeft een meerjarenplan opgesteld voor de
monitoring en evaluatie aan de hand van de vijf pijlers van Eén tegen
eenzaamheid. Er wordt gebruik gemaakt van lokale cijfers en storytelling
die ze in de vorm van een factsheet aan de gemeenteraad aanbieden.
Signaleren van eenzaamheid
Hoe eerder eenzaamheid wordt (h)erkend, hoe meer je kunt doen voor
jezelf of een ander. Daarom is het van belang dat veel verschillende
organisaties hun signaal kunnen doorgeven als ze zich zorgen maken,
bijvoorbeeld bij contactberoepen of op de werkvloer. De samenwerking en
inspanningen van PostNL en Sociaal Werk Nederland hebben ertoe geleid
dat inmiddels in 260 gemeenten door post- en pakketbezorgers een signaal
kan worden doorgegeven aan de lokale sociaalwerkorganisatie of GGD, als
zij het gevoel hebben dat het niet goed gaat met een inwoner. In 2024
zijn bijna 600 meldingen van post- of pakketbezorgers gedaan die zich
zorgen maakten. Op deze manier kan conform AVG-richtlijnen vroegtijdig
eenzaamheid worden gesignaleerd en zo vroeg mogelijk een inwoner worden
geholpen met passende ondersteuning. In de toolkit voor gemeenten wordt
specifieke ondersteuning geboden voor het signaleren van
eenzaamheid.
Vooruitblik 2025
Uit de benchmark blijkt dat gemeenten zich actief inzetten voor
de aanpak van eenzaamheid en dat zij veelvuldig gebruikmaken van de
ondersteuning van het actieprogramma Eén tegen eenzaamheid, zoals de
adviseurs, toolkit en best practices. Tegelijkertijd blijkt dat de
structurele bekostiging van het beleid in toenemende mate een uitdaging
vormt. Tot de Week tegen Eenzaamheid 2025 zet ik de één op één
ondersteuning richting gemeenten voort waarbij de nadruk ligt op het
werken met een integrale lokale aanpak. Ik blijft de uitwisseling over
eenzaamheid onder gemeenten bevorderen door in te zetten op
regiobijeenkomsten. Het streven is om alle gemeenten in Nederland de
kans te bieden om deel te nemen aan deze bijeenkomsten. Dit jaar breiden
PostNL en Sociaal Werk Nederland hun project verder uit. In het voorjaar
inventariseren we hoe sociaalwerkorganisaties goed opvolging kunnen
geven aan de anonieme meldingen over onder meer eenzaamheid.
Structurele aanpak Eén tegen eenzaamheid vanaf
2026
In de hoofdlijnenbrief over de Wet Maatschappelijke Ondersteuning18 schreef ik al dat ik het als mijn
belangrijke opdracht zie om de komende periode samen met gemeenten,
maatschappelijke partners en mensen uit de samenleving de sociale basis
verder te versterken. Vanaf 2026 geef ik het actieprogramma Eén tegen
eenzaamheid een vervolg met de Structurele aanpak Eén tegen eenzaamheid,
een aanpak die bijdraagt aan een sterke en gezonde sociale basis.
Het actieprogramma Eén tegen eenzaamheid werd in 2018 gelanceerd om een extra impuls te geven om eenzaamheid te verminderen onder ouderen. In de vervolgaanpak in 2022 is de aanpak gecontinueerd en uitgebreid naar alle leeftijden met ook tijdelijk extra middelen voor onder andere gemeenten. Door de inzet van gemeenten, de Nationale Coalitie tegen Eenzaamheid en tal van maatschappelijke organisaties is een sterk netwerk ontstaan. Het actieprogramma is aangekomen in het laatste jaar, maar de maatschappelijke opgave om eenzaamheid te voorkomen en verminderen blijft. Daarom werk ik aan een Structurele aanpak Eén tegen eenzaamheid vanaf 2026 waarbij gemeenten, organisaties, maatschappelijke initiatieven, kennisinstellingen, bedrijven en Rijksoverheid zich samen inzetten voor meer verbinding en ontmoeting in het dagelijkse leven van mensen. Door eenzaamheid te signaleren en mensen te ondersteunen om in actie te komen en een stevig sociaal netwerk op te bouwen.
In de Structurele aanpak wordt samengewerkt met voornoemde partijen opdat mensen meer naar elkaar omkijken en in actie komen als ze zich eenzaam voelen of eenzaamheid bij een ander herkennen. Daarom krijgen de campagne en de jaarlijkse Week tegen Eenzaamheid een vervolg in de Structurele aanpak. Ook beoog ik dat in de hele samenleving, in alle sectoren, gemeenten, organisaties, maatschappelijke initiatieven, kennisinstellingen en bedrijven zich blijvend inzetten voor het versterken van de sociale verbinding met specifieke aandacht voor eenzaamheid. De inzet van de Nationale Coalitie tegen Eenzaamheid zie ik als een belangrijk onderdeel om voort te zetten. Tevens wil ik de regionale leernetwerken blijven inzetten voor de uitwisseling tussen gemeenten. De één op één ondersteuning van gemeenten door adviseurs stopt na 2025. Tot slot zet ik in op dat meer kennis beschikbaar komt over eenzaamheid en dat deze kennis wordt toegepast in de praktijk.
In de komende maanden werken we samen met partners, zoals de VNG, Movisie en de leden van de Nationale Coalitie tegen Eenzaamheid, aan de verdere invulling van de Structurele aanpak Eén tegen eenzaamheid. Aan het eind van dit jaar informeer ik uw Kamer in meer detail hierover.
De inzet om eenzaamheid in Nederland te verminderen is een gezamenlijke verantwoordelijkheid die ons allen aangaat. Dankzij de brede inzet en samenwerking kunnen we ervoor zorgen dat eenzaamheid geen onzichtbaar probleem blijft. Ik kijk ernaar uit om deze lijn in de komende jaren en samen met alle partners voort te zetten.
Hoogachtend,
de staatssecretaris Langdurige
en Maatschappelijke Zorg,
Vicky Maeijer
C. Shen e.a., ‘Plasma proteomic signatures of social isolation and loneliness associated with morbidity and mortality’, NHB 2025↩︎
Week tegen Eenzaamheid | Gemeenten en organisaties | Eén tegen eenzaamheid↩︎
Handreiking Aan de slag met eenzaamheid op de werkvloer (eentegeneenzaamheid.nl)↩︎
A. Machielse e.a., 2024. ‘Wat is een gezond sociaal netwerk? Reflecties bij het sociaal-netwerkadvies’, TSG 2024, afl. 12, p.145-149.↩︎
Onderzoek: in elke klas voelen 2 tot 3 kinderen zich eenzaam | Kinderpostzegels (Kinderpostzegels.nl)↩︎
Wat doe jij met eenzaamheid? Waarderen en gebruiken wat werkt voor praktijk en beleid (ZonMw.nl)↩︎
Mensen met een lage sociaal economische status, mensen met gezondheidsproblemen, mensen met een partner met gezondheidsproblemen, niet-westerse migratieachtergrond, jongvolwassenen.↩︎
Toolkit voor bedrijven en organisaties | Gemeenten en organisaties (eentegeneenzaamheid.nl)↩︎
Een betrokken werkgever zijn | Toolkit voor bedrijven en organisaties (eentegeneenzaamheid.nl)↩︎
Maatschappelijke initiatieven in de etalage | Gemeenten en organisaties (eentegeneenzaamheid.nl)↩︎
1. Bestuurlijk commitment, 2. Creëer een sterk netwerk, 3. Betrek mensen met gevoelens van eenzaamheid zelf, 4. Duurzame aanpak, 5. Monitoren en evalueren↩︎
Deze wethouder wil iets doen tegen eenzaamheid. ‘Weet wie je buren zijn en ben bereid iets voor elkaar te doen’ (Trouw.nl)↩︎
Aansluiting zoeken bij inwoners met een migratieachtergrond in aanpak tegen eenzaamheid | Toolkit voor gemeenten (eentegeneenzaamheid.nl)↩︎
Toolkit voor gemeenten | Gemeenten en organisaties (eentegeneenzaamheid.nl)↩︎
Kamerstukken 2024, 29538, nr. 365↩︎