[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Lijst met EU-voorstellen op het terrein van de commissie Financiën d.d 14 april 2025

Lijst met EU-voorstellen

Nummer: 2025D16585, datum: 2025-04-14, bijgewerkt: 2025-04-11 18:06, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen:

Onderdeel van zaak 2025Z07297:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


Commissie FIN

14 april 2025

Lijst van nieuwe EU-voorstellen

De Europese Commissie heeft in de periode sinds de vorige lijst met EU-voorstellen (die is besproken in de vorige procedurevergadering) de volgende voor deze vaste commissie relevante voorstellen voor Europese wetgeving, besluiten en andere beleidsvormende documenten aan de Tweede Kamer gestuurd1:

  1. Nieuw voorgestelde EU-wetgeving
    (Verordeningen, richtlijnen en wetgevende besluiten)

Titel Voorstel voor een VERORDENING VAN HET EUROPEES PARLEMENT EN DE RAAD tot wijziging van Verordening (EU) nr. 575/2013 betreffende prudentiële vereisten voor kredietinstellingen wat betreft vereisten voor effectenfinancieringstransacties in het kader van de nettostabielefinancieringsratio COM(2025)146
Voorstel Voor kennisgeving aannemen.
Noot Dit voorstel heeft tot doel verordening kapitaalvereisten (CRR) te wijzigen zodat de huidige overgangsbepaling ten aanzien van het vereiste inzake de nettostabielefinancieringsratio (Net Stable Funding Ratio – “NSFR”) behouden blijft. Het NSFR-vereiste maakt deel uit van de internationale Bazel III-normen en stelt een minimumvereiste in voor het bedrag aan stabiele financiering dat banken moeten uitgeven om hun activiteiten te financieren, op basis van het liquiditeitsprofiel van hun activa. De Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Japan en Zwitserland hebben bij invoering hiervan voor een vergelijkbare overgangsbepaling als de EU gekozen, maar deze landen hebben daar een permanente behandeling van gemaakt. Het einde van de Europese overgangsbehandeling en de daaruit resulterende aanscherping van het NSFR-vereiste in de EU doet volgens de Commissie een aantal punten van zorg rijzen. Daarom stelt de Commissie in dit voorstel voor om de overgangsbehandeling op onderdelen te behouden.
  1. Nieuwe EU-documenten van niet-wetgevende aard
    (Mededelingen, aanbevelingen, actieplannen, consultaties, etc.)

Titel MEDEDELING VAN DE COMMISSIE AAN HET EUROPEES PARLEMENT overeenkomstig artikel 294, lid 6, van het Verdrag betreffende de werking van de Europese Unie over het standpunt van de Raad betreffende de vaststelling van een verordening van het Europees Parlement en de Raad tot wijziging van Verordening (EU) 2016/1011 wat betreft het toepassingsgebied van de voorschriften voor benchmarks, het gebruik in de Unie van benchmarks aangeboden door een in derde land gevestigde beheerder, en bepaalde verslaggevingsverplichtingen COM(2025)155
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot Dit voorstel van de Commissie streeft twee doelstellingen na: i) verminderen van de regelgevings- en administratieve druk op bedrijven en beleggers in de EU door het toepassingsgebied van Verordening (EU) 2016/1011 toe te spitsen op de benchmarks met de grootste economische impact; en ii) ervoor zorgen dat benchmarkgebruikers in de EU toegang blijven houden tot de ruimst mogelijke reeks benchmarks, met inbegrip van benchmarks uit derde landen. De Mededeling ziet op de standpunten van de Raad en het Europees Parlement in eerste lezing.

  1. Voor een overzicht van behandelopties per type EU-voorstel, zie dit overzicht op Plein2 (interne link).↩︎