Amendement van het lid Bushoff over voorkomen dat een registratiehouder onder invloed staat van een kwaadwillende buitenlandse mogendheid
Wijziging van de Wet kwaliteit, klachten en geschillen zorg in verband met het regelen van regie op kwaliteitsregistraties in de zorg en grondslagen om ten behoeve van die kwaliteitsregistraties bijzondere persoonsgegevens te kunnen verwerken (Wet kwaliteitsregistraties zorg)
Amendement
Nummer: 2025D18785, datum: 2025-04-24, bijgewerkt: 2025-04-24 10:13, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: T.J. Bushoff, Tweede Kamerlid (GroenLinks-PvdA)
Onderdeel van kamerstukdossier 36278 -23 Wijziging van de Wet kwaliteit, klachten en geschillen zorg in verband met het regelen van regie op kwaliteitsregistraties in de zorg en grondslagen om ten behoeve van die kwaliteitsregistraties bijzondere persoonsgegevens te kunnen verwerken (Wet kwaliteitsregistraties zorg).
Onderdeel van zaak 2025Z08231:
- Indiener: T.J. Bushoff, Tweede Kamerlid
- Voortouwcommissie: TK
- 2025-05-13 15:05: Stemmingen (Stemmingen), TK
Preview document (🔗 origineel)
TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL | 2 | |
Vergaderjaar 2024-2025 | ||
36 278 | Wijziging van de Wet kwaliteit, klachten en geschillen zorg in verband met het regelen van regie op kwaliteitsregistraties in de zorg en grondslagen om ten behoeve van die kwaliteitsregistraties bijzondere persoonsgegevens te kunnen verwerken (Wet kwaliteitsregistraties zorg) | |
Nr. 23 | AMENDEMENT VAN HET LID bushoff | |
Ontvangen 24 april 2025 | ||
De ondergetekende stelt het volgende amendement voor: |
In artikel I, onderdeel D, wordt in het voorgestelde artikel 11o na het tweede lid een lid ingevoegd, luidende:
2a. Bij of krachtens algemene maatregel van bestuur kunnen regels worden gesteld over de wijze waarop wordt voorkomen dat een registratiehouder op enige wijze onder invloed staat van een kwaadwillende buitenlandse mogendheid.
Toelichting
Dit amendement heeft als doel dat de verwerkingsverantwoordelijke van een kwaliteitsregistratie nooit en te nimmer in handen mag zijn of komen van een (mogelijk) kwaadwillende buitenlandse partij. Dit amendement geeft de minister de mogelijkheid om dit te borgen. Nederland wordt steeds vaker geconfronteerd met hybride aanvallen die onze samenleving proberen te ontwrichten en te verzwakken. Daarom zijn extra waarborgen voor cybersecurity noodzakelijk. Daarnaast onderstrepen diverse ICT-storingen in Nederlandse ziekenhuizen van de afgelopen jaren en de storing bij het Amerikaanse CrowdStrike, waardoor vier Nederlandse ziekenhuizen operaties moesten schrappen, hun poliklinieken moesten sluiten en geen toegang meer hadden tot patiëntendossiers, de urgentie van een sterk beveiligde digitale infrastructuur in de zorg. Het is dan ook van groot belang dat de digitale veiligheid in de zorg op orde is. Met dit amendement voorkomen we dat onze zorgdata beheerd of overgenomen wordt door kwaadwillende buitenlandse partijen die hier niet integer mee omgaan. Gezien het feit dat de MIVD met name Russische brutaliteit ziet toenemen, dienen deze Russische partijen hoe dan ook geweerd te worden, maar ook andere kwaadwillende partijen dienen geweerd te worden. Welke landen hieronder vallen is veranderlijk en valt onder de verantwoordelijkheid van de minister. Vandaar dat we in dit amendement de wering van kwaadwillende buitenlandse partijen in de wet vastleggen, maar de verdere uitwerking bij de minister laten.
Bushoff