[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Amendement van het lid Vermeer over het kosteloos afsluiten van kleinverbruikers

Regels omtrent productie, transport en levering van warmte (Wet collectieve warmte)

Amendement

Nummer: 2025D21932, datum: 2025-05-16, bijgewerkt: 2025-05-16 14:08, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen:

Onderdeel van kamerstukdossier 36576 -18 Regels omtrent productie, transport en levering van warmte (Wet collectieve warmte).

Onderdeel van zaak 2025Z09585:

Preview document (🔗 origineel)


TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL 2
Vergaderjaar 2024-2025
36 576 Regels omtrent productie, transport en levering van warmte (Wet collectieve warmte)
Nr. 18 AMENDEMENT VAN HET LID vermeer
Ontvangen 16 mei 2025
De ondergetekende stelt het volgende amendement voor:

I

Artikel 2.29 wordt als volgt gewijzigd:

1. Het opschrift komt te luiden “Artikel 2.29 kosteloos afsluiten van kleinverbruikers en kosten van afsluiten grootverbruikers”.

2. In het eerste lid wordt “kan een aangewezen warmtebedrijf voor de afsluiting een tarief in rekening brengen dat niet meer bedraagt dan het door de Autoriteit Consument en Markt vastgestelde maximale tarief voor het afsluiten van een collectieve warmtevoorziening” vervangen door “brengt een aangewezen warmtebedrijf voor de afsluiting geen kosten in rekening voor het afsluiten van een collectieve warmtevoorziening”.

3. In het vierde lid wordt na “gebouw” ingevoegd “van een gebouweigenaar met een individuele leveringsaansluiting van meer dan 100 kilowatt”.

4. In het vijfde lid, onderdeel a, vervalt “eerste en”.

II

In artikel 7.1, tweede lid, vervalt onderdeel e.

Toelichting

Dit amendement beoogt gebouweigenaars met een kleine aansluiting het recht te geven hun woning kosteloos te laten afsluiten van het warmtenet, zodat (i) consumentenbescherming verbetert, (ii) warmtebedrijven geprikkeld worden hun kosten en warmtetarieven laag te houden en (iii) het aansluiten op een warmtenet aantrekkelijker wordt voor consumenten.

De gebouweigenaar kan op verzoek worden afgesloten van de collectieve warmtevoorziening. Onder de (huidige) Warmtewet bestaat deze mogelijkheid ook. Het recht om op verzoek afgesloten te worden, is van groot belang voor de positie van de consument in zijn verhouding tot de warmtebedrijf.

Zonder de mogelijkheid om op te zeggen en af te laten sluiten zit de consument immers langjarig vast op het warmtenet. Onder de huidige Warmtewet is het maximale tarief dat de ACM voor definitieve afsluiting heeft vastgesteld € 5.250,99 (prijspeil 2025). Het tarief dat de ACM vaststelt voor het afsluiten geschiedt op basis van de gemiddelde kosten van warmtebedrijven. Om te voorkomen dat de consument vanwege de afsluitkosten worden weerhouden hun overeenkomst op te zeggen, wordt het artikel nu aangepast. Door te bepalen dat het warmtebedrijf geen afsluitkosten in rekening mag brengen wordt beoogd extra bescherming te bieden aan consumenten. De consument heeft daarmee een sterkere positie ten opzichte van het warmtebedrijf met een monopoliepositie. Een recht op kosteloze afsluiting brengt de nodige balans in de verhouding tussen de consument en het warmtebedrijf.

Het recht op kosteloze afsluiting prikkelt het warmtebedrijf om de kosten en tarieven ook in de toekomst zo laag mogelijk te houden en dat zal naar verwachting de bereidheid van consumenten om zich te laten aansluiten op een warmtenet verhogen. Hiermee zijn uiteindelijk ook warmtebedrijven gebaat.

Vermeer