Het bericht van WNL dat hulporganisaties met overheidsgeld rechtszaken aan zouden spannen
Schriftelijke vragen
Nummer: 2025D25854, datum: 2025-06-03, bijgewerkt: 2025-06-05 11:26, versie: 2 (versie 1)
Directe link naar document (.pdf), link naar pagina op de Tweede Kamer site, officiële HTML versie (kv-tk-2025Z11230).
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: D.H. Hirsch, Tweede Kamerlid (GroenLinks-PvdA)
Onderdeel van zaak 2025Z11230:
- Gericht aan: R.J. Klever, minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp
- Indiener: D.H. Hirsch, Tweede Kamerlid
- Voortouwcommissie: TK
Preview document (🔗 origineel)
Tweede Kamer der Staten-Generaal | 2 |
Vergaderjaar 2024-2025 | Vragen gesteld door de leden der Kamer |
2025Z11230
Vragen van het lid Hirsch (GroenLinks-PvdA) aan de Minister voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp over het bericht van WNL dat hulporganisaties met overheidsgeld rechtszaken aan zouden spannen (ingezonden 3 juni 2025).
Vraag 1
Klopt het dat u op zondag 1 juni een bericht op X heeft gedeeld van WNL waarin wordt gesteld: «hulporganisaties, waaronder Oxfam Novib, spannen met overheidsgeld rechtszaken aan»?1
Vraag 2
Bent u bekend met het feit dat de F-35-rechtszaak aangespannen door onder meer Oxfam Novib, voor 100% door donaties wordt gefinancierd? Onderkent u dus dat deze rechtszaak niet is betaald met overheidsgeld? Zo nee, waarom niet?
Vraag 3
Deelt u de mening dat een Minister goed op de hoogte zou moeten zijn van waar het overheidsgeld uit zijn/haar begroting aan besteed wordt door partners?
Vraag 4
Waarom deelt u online feitelijk onjuiste informatie over hoe geld van uw eigen begroting besteed wordt?
Vraag 5
Bent u bereid dit bericht te rectificeren? Zo niet, waarom niet?
Vraag 6
Bent u van mening dat maatschappelijke organisaties het recht hebben om naar de rechter te stappen om het handelen van de regering aan democratisch vastgestelde wet- en regelgeving te toetsen? Zo niet, waarom niet?
Vraag 7
Kunt u aangeven wat de kosten zijn van de cassatie die de regering heeft aangespannen nadat het Gerechtshof Oxfam Novib en andere ngo’s in februari 2024 in het gelijk stelde en concludeerde dat Nederland met de levering van F35-onderdelen bijdraagt aan oorlogsmisdaden in Gaza?2
X, 1 juni 2025 (WNL Op Zondag op X: «.@MinisterBHO Klever verbaast zich over de ontwikkelingsprojecten waar Nederland jarenlang geld aan heeft uitgegeven. «Er zijn allerlei genderprojecten en cultuurprojecten in Afrika die ik heb geschrapt.» Ook op «aparte vrouwenprojecten» kon volgens de Minister flink worden https://t.co/sTwLDYkirX» / X).↩︎
NOS, 12 februari 2024, «Nederland moet stoppen met uitvoer van F-35-onderdelen naar Israël, Staat in cassatie» (Nederland moet stoppen met uitvoer van F-35-onderdelen naar Israël, Staat in cassatie).↩︎