Amendement van de leden Eerdmans en Diederik van Dijk ter vervanging van nr. 7 over budget voor de overname van JeugdzorgPlus Harreveld
Wijziging van de begrotingsstaten van het Ministerie van Justitie en Veiligheid (VI) voor het jaar 2025 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota)
Amendement (gewijzigd/nader/vervangend)
Nummer: 2025D28658, datum: 2025-06-18, bijgewerkt: 2025-06-18 15:37, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: B.J. Eerdmans, Tweede Kamerlid (JA21)
- Mede ondertekenaar: D.J.H. (Diederik) van Dijk, Tweede Kamerlid (SGP)
Onderdeel van kamerstukdossier 36725 VI-11 Wijziging van de begrotingsstaten van het Ministerie van Justitie en Veiligheid (VI) voor het jaar 2025 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota).
Onderdeel van zaak 2025Z12588:
- Indiener: B.J. Eerdmans, Tweede Kamerlid
- Medeindiener: D.J.H. (Diederik) van Dijk, Tweede Kamerlid
- Voortouwcommissie: TK
Preview document (🔗 origineel)
TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL | 2 | |
Vergaderjaar 2024-2025 | ||
36 725 VI | Wijziging van de begrotingsstaten van het Ministerie van Justitie en Veiligheid (VI) voor het jaar 2025 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota) | |
Nr. 11 | AMENDEMENT VAN De LeDen Eerdmans en Diederik van Dijk ter vervanging van dat gedrukt onder nr. 71 | |
Ontvangen 18 juni 2025 | ||
De ondergetekenden stellen het volgende amendement voor: |
In artikel 34 Straffen en beschermen van de departementale begrotingsstaat worden het verplichtingenbedrag en het uitgavenbedrag verhoogd met € 35.000 (x € 1.000).
Toelichting
Het gevangeniswezen kampt met een capaciteitsprobleem. Gevangenen worden vervroegd vrijgelaten en er is een reëel risico dat dit tegen het einde van het jaar kan oplopen tot twee weken. Bovendien blijkt dat door een tekort aan cellen ruim 4.000 veroordeelden nog vrij rondlopen, waaronder 1.158 zaken waarbij slachtoffers en nabestaanden direct zijn betrokken.
Een deel van het probleem is de doorstroming vanuit het gevangeniswezen naar de jeugddetentie. Bijvoorbeeld JeugdzorgPlus locatie Harreveld. Hier krijgen jongeren met ernstige gedragsproblemen begeleiding en behandeling.
Indieners beogen structurele middelen vrij te spelen voor de overname van JeugdzorgPlus Harreveld. Hiermee kan de volledige capaciteitsraming voor jeugd gerealiseerd worden. Hierdoor ontstaat er minder druk op reguliere detentie nu en in de toekomst. Deze locatie is op dit moment een jeugdzorg-locatie, maar gaat per 1 januari 2026 sluiten. Een deel van het personeel kan door de overname behouden worden en ook het pand is op dit moment gebruiksklaar en hoeft niet gerenoveerd te worden. Met structureel 35 miljoen kunnen 70/80 extra plekken gerealiseerd worden.
Indieners vinden de dekking van dit amendement voor 2025 uit de enveloppe Goed bestuur en rechtsstaat op de begroting van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties die is onderverdeeld in diverse artikelen, zoals artikel 1, artikel 6 en artikel 7. Per 2025 is hiervoor 75 miljoen gereserveerd, per 2026 112.5 miljoen en vanaf 2027 150 miljoen structureel. Structureel wordt dit amendement per 2026 gedekt uit de enveloppe Goed bestuur en een sterke rechtsstaat op de begroting van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties.
Eerdmans
Diederik van Dijk
Vervanging i.v.m. een wijziging in de toelichting.↩︎