Tijdelijke wet transparantie turboliquidatie
Tijdelijke wijziging van Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek, de Faillissementswet en de Wet op de economische delicten in verband met het vergroten van transparantie bij de ontbinding van rechtspersonen zonder baten en de invoering in dat kader van de mogelijkheid van een civielrechtelijk bestuursverbod (Tijdelijke wet transparantie turboliquidatie)
Brief regering
Nummer: 2025D34873, datum: 2025-08-12, bijgewerkt: 2025-08-15 10:02, versie: 2 (versie 1)
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: T.H.D. Struycken, staatssecretaris van Justitie en Veiligheid
- De werking van de Tijdelijke wet transparantie turboliquidatie
- Samenvatting De werking van de Tijdelijke wet transparantie turboliquidatie
- Beslisnota bij Tijdelijke wet transparantie turboliquidatie
Onderdeel van kamerstukdossier 36172 -7 Tijdelijke wijziging van Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek, de Faillissementswet en de Wet op de economische delicten in verband met het vergroten van transparantie bij de ontbinding van rechtspersonen zonder baten en de invoering in dat kader van de mogelijkheid van een civielrechtelijk bestuursverbod (Tijdelijke wet transparantie turboliquidatie).
Onderdeel van zaak 2025Z15104:
- Indiener: T.H.D. Struycken, staatssecretaris van Justitie en Veiligheid
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Justitie en Veiligheid
- 2025-09-11 12:00: Procedures en brieven (Procedurevergadering), vaste commissie voor Justitie en Veiligheid
Preview document (🔗 origineel)
36 172 Tijdelijke wijziging van Boek 2 van het Burgerlijk Wetboek, de Faillissementswet en de Wet op de economische delicten in verband met het vergroten van transparantie bij de ontbinding van rechtspersonen zonder baten en de invoering in dat kader van de mogelijkheid van een civielrechtelijk bestuursverbod (Tijdelijke wet transparantie turboliquidatie)
Nr. 7 Brief van de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid
Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal
Den Haag, 12 augustus 2025
Hierbij bied ik uw Kamer het rapport “De werking van de Tijdelijke wet transparantie turboliquidatie” aan, dat onderzoekers verbonden aan de Universiteit Leiden met medewerking van SEO Economisch Onderzoek hebben uitgevoerd in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) op verzoek van het Ministerie van Justitie en Veiligheid. Ik ben de onderzoekers zeer erkentelijk voor het verrichte werk en het heldere rapport.
Het onderzoeksrapport concludeert, kort gezegd, dat de financiële rekening en verantwoording bij turboliquidatie waartoe de voornoemde tijdelijke wet verplicht, in geval van naleving bijdraagt aan meer transparantie bij turboliquidatie en de verbetering van de rechtspositie van schuldeisers, conform de doelstellingen van de wet. De wet lijkt volgens de onderzoekers in mindere mate bij te dragen aan de beoogde preventie van misbruik, hoewel de omvang en frequentie van fraude en misbruik van turboliquidatie onduidelijk is. Volgens de onderzoekers moet worden bezien of de (civielrechtelijke en publiekrechtelijke) handhaving van de verantwoordingsverplichting kan worden aangescherpt, om schuldeisersbenadeling bij turboliquidatie verder te voorkomen en tegen te gaan. Aanbevolen wordt om de voorzieningen uit de tijdelijke wet permanent in te voeren, met aanpassing van enkele technische details. Daarnaast doen de onderzoekers enkele concrete aanbevelingen die in het kader van een eventuele permanente regeling kunnen worden verkend, met name om te bezien of het (civielrechtelijke en publiekrechtelijke) handhavingsmechanisme kan worden verbeterd.
Ik deel de conclusie van de onderzoekers dat een structurele verbetering van de turboliquidatie wenselijk is. Ik ben daarom voornemens om de voorzieningen in de tijdelijke wet permanent in te voeren. Dit vergt een nieuw wetgevingstraject en in dat kader zal ik bezien of en zo ja welke aanpassingen in de regeling wenselijk zijn. De waardevolle aanbevelingen uit het rapport zal ik daarbij betrekken.
Ik acht het wenselijk dat de voorzieningen in de tijdelijke wet van kracht blijven gedurende de voorbereiding van een permanente wetswijziging. Daarom zal gebruik worden gemaakt van de verlengingsmogelijkheid die de tijdelijke wet biedt (artikel VI, vierde lid). Bij koninklijk besluit zal het verval van de tijdelijke wet worden uitgesteld met de maximale termijn van twee jaar, tot 15 november 2027.1
Met deze brief heb ik uitvoering gegeven aan artikel VI, derde lid, van de Tijdelijke wet transparantie turboliquidatie, op grond waarvan uiterlijk drie maanden voor het verval van de tijdelijke wet op 15 november 2025, een verslag naar de Eerste Kamer en Tweede Kamer moet worden gestuurd over de werking van deze wet in de praktijk, samen met een standpunt over het voornemen tot wetswijziging om de voorzieningen in de tijdelijke wet permanent in te voeren. Ik streef ernaar om in het eerste kwartaal van 2026 – en zoveel eerder als mogelijk – een nadere inhoudelijke reactie aan uw Kamer sturen.
Deze brief wordt gelijktijdig verzonden aan de Voorzitter van de Eerste Kamer.
De staatssecretaris van Justitie en Veiligheid,
T.H.D. Struycken
Hierbij geldt op grond van artikel VI, vierde lid, van de Tijdelijke wet transparantie turboliquidatie dat de tijdelijke wet blijft doorlopen indien voor deze twee jaar een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer is ingediend.↩︎