[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Nieuwe beleidsuitgaven in de begroting van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap voor 2026

Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (VIII) voor het jaar 2026

Brief regering

Nummer: 2025D39495, datum: 2025-09-16, bijgewerkt: 2025-09-22 08:26, versie: 3 (versie 1, versie 2)

Directe link naar document (.pdf), link naar pagina op de Tweede Kamer site, officiële HTML versie (kst-36800-VIII-6).

Gerelateerde personen:

Onderdeel van kamerstukdossier 36800 VIII-6 Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (VIII) voor het jaar 2026.

Onderdeel van zaak 2025Z16980:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


Tweede Kamer der Staten-Generaal 2
Vergaderjaar 2025-2026

36 800 VIII Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (VIII) voor het jaar 2026

Nr. 6 BRIEF VAN DE MINISTER VAN ONDERWIJS, CULTUUR EN WETENSCHAP

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 16 september 2025

Hierbij stuur ik uw Kamer een overzicht van de nieuwe beleidsuitgaven die zijn opgenomen in de Ontwerpbegroting 2026 van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW). In het overzicht zijn alleen de uitgaven voor 2026 opgenomen, omdat alleen deze uitgaven en verplichtingen ingevolge artikel 105 van de Grondwet ter autorisatie aan het parlement dienen te worden voorgelegd.

Nieuwe beleidsmatige uitgaven 2026

Aanpassingen Wet studiefinanciering BES 11 300

Aanpassingen Wet studiefinanciering BES (WSF BES)

Uit de onderzoeken die zijn uitgevoerd naar de WSF BES blijkt dat aanpassingen in de WSF BES wenselijk zijn, om voor studenten een meer gelijkwaardig voorzieningenniveau tussen de WSF 2000 en de WSF BES te creëren en een passender bedrag aan studiefinanciering te verstrekken vanuit de WSF BES. De Tweede Kamer wordt in september nader hierover geïnformeerd. Met de structurele maatregelen die ik wil nemen moeten studenten uit Caribisch Nederland op grond van de WSF BES voldoende in staat gesteld worden om te kunnen studeren op de verschillende studiebestemmingen, en in het bijzonder ook in de Caribische regio. Dit wordt de komende tijd uitgewerkt in een wetsvoorstel dat de WSF BES wijzigt. In 2026 wordt een bedrag van € 300.000 geïntensiveerd om de eerste stappen hiervoor te kunnen zetten. Naar verwachting starten werkzaamheden in de tweede helft van 2026.

Budgettaire verwerking definitieve toekenningen tweede tranche Nationaal Groeifondsprojecten

Uw Kamer is op 4 juli jl. geïnformeerd over het besluit van het kabinet om definitief middelen toe te kennen voor de tweede tranche van de Nationaal Groeifondsprojecten Ontwikkelkracht, NPuls en Biotech Booster1. Dit zijn geplande vervolgfases van reeds lopende projecten waarover de Tweede Kamer eerder is geïnformeerd. In het kader van artikel 2.25 van de Comptabiliteitswet 2016 zijn deze NGF-projecten lopend beleid. De overhevelingen van budgetten zijn verwerkt in de Ontwerpbegroting 2026.

In onderstaande tabel worden de toegevoegde bedragen voor het jaar 2026 weergegeven.

Tweede tranche NGF-project Ontwikkelkracht 3,16 15.000
Tweede tranche NGF-project NPuls 6 47.773
Tweede tranche NGF-project Biotech Booster 16 14.490

Mede namens de Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap,

De Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap,
G. Moes


  1. Kamerstukken II, 2024/2025, 36 600 L, nr. 22.↩︎