[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Lijst met EU-voorstellen op het terrein van de commissie Financiën d.d. 26 januari 2026

Lijst met EU-voorstellen

Nummer: 2026D03143, datum: 2026-01-26, bijgewerkt: 2026-01-26 20:05, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen:

Onderdeel van zaak 2026Z01316:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


Commissie FIN

26 januari 2026

Lijst van nieuwe EU-voorstellen

Deze lijst bevat onder meer drie wetgevende voorstellen die de juridische uitwerking bevatten van het in december door de EU-regeringsleiders overeengekomen steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne. Omdat Oekraïne uiterlijk april de eerste tranche aan steungeld moet ontvangen, dienen deze voorstellen met spoed aangenomen te worden. Vanwege deze spoed stuurt de minister de kabinetsappreciatie naar de Kamer in een aparte brief, naar verwachting op 6 februari a.s.

De Europese Commissie heeft in de periode sinds de vorige lijst met EU-voorstellen (die is besproken in de vorige procedurevergadering) de volgende voor deze vaste commissie relevante voorstellen voor Europese wetgeving, besluiten en andere beleidsvormende documenten aan de Tweede Kamer gestuurd1:

  1. Nieuw voorgestelde EU-wetgeving
    (Verordeningen, richtlijnen en wetgevende besluiten)

Titel

Gewijzigd voorstel voor een VERORDENING VAN DE RAAD tot wijziging van Verordening (EU, Euratom) 2020/2093 tot bepaling van het meerjarig financieel kader voor de jaren 2021-2027

COM(2026)21

Voorstel Na ontvangst van de kabinetsappreciatie desgewenst betrekken bij het commissiedebat Eurogroep/Ecofinraad van 11 februari 2026
Noot In december ging de Europese Raad ermee akkoord om 90 miljard euro aan cruciale steun voor de budgettaire en militaire behoeften van Oekraïne te verlenen in de volgende twee jaar. Hiervoor gaat de Commissie eerst het benodigde geld lenen op de kapitaalmarkten om dit vervolgens door te lenen aan Oekraïne. De Commissie gebruikt de bufferruimte in de EU-begroting (headroom) als garantie voor de terugbetaling van de uitgegeven obligaties. Het onderhavige voorstel maakt dit mogelijk door de huidige MFK-verordening aan te passen.
Titel

Voorstel voor een VERORDENING VAN HET EUROPEES PARLEMENT EN DE RAAD betreffende nauwere samenwerking bij het opzetten van de steunlening aan Oekraïne voor 2026 en 2027 COM(2026)20

Voorstel Na ontvangst van de kabinetsappreciatie desgewenst betrekken bij het commissiedebat Eurogroep/Ecofinraad van 11 februari 2026
Noot

Deze verordening geeft uitvoering aan de lening van 90 miljard van de EU aan Oekraïne voor de jaren 2026 en 2027. Deze lening hoeft Oekraïne alleen terug te betalen nadat het de door Rusland verschuldigde herstelbetalingen heeft ontvangen. Het instrument ondersteunt Oekraïne bij budgettaire behoeften, macro-financiële stabiliteit en de ontwikkeling van de defensie-industrie, afgestemd op zijn financieringsstrategie voor die jaren. De verordening stelt het doel van de Oekraïne-steunlening vast, evenals de financiering ervan, de vormen van Uniefinanciering die daaronder vallen en de regels voor het verstrekken van die financiering.

Voornaamste twistpunt in de onderhandelingen in de Raad betreft de wens van Frankrijk om een striktere “buy European”-clausule op te nemen: Oekraïne mag het steungeld alleen aanwenden om Europese wapens te kopen. Nederland en Duitsland willen daarentegen dat Oekraïne zoveel mogelijk flexibiliteit heeft om ook benodigde materiaal buiten Europa te kopen (zoals in de VS).

Het voorstel van de Commissie, de basis voor de onderhandelingen, sluit aan bij de eis uit de SAFE-verordening dat aangekocht defensiematerieel voor maximaal 35% door niet-Europese producenten mag worden geproduceerd. Wel behoudt Oekraïne de mogelijkheid om dringend noodzakelijk wapentuig (zoals Patriot-raketten) buiten Europa te kopen als er geen Europees alternatief is.

Titel Voorstel voor een VERORDENING VAN HET EUROPEES PARLEMENT EN DE RAAD tot wijziging van Verordening (EU) 2024/792 tot instelling van de faciliteit voor Oekraïne COM(2026)22
Voorstel Na ontvangst van de kabinetsappreciatie desgewenst betrekken bij het commissiedebat Eurogroep/Ecofinraad van 11 februari 2026
Noot De Faciliteit voor Oekraïne is het langetermijn-financieringsinstrument van de EU om Oekraïne te ondersteunen tijdens en na de Russische agressie. De onderhavige verordening wijzigt de bestaande Faciliteit voor Oekraïne om de nadere bepalingen voor bedragen die beschikbaar worden gesteld en die moeten worden uitgevoerd in de vorm van leningen, met inbegrip van het feit dat de financieringskosten in verband met de steunlening aan Oekraïne zullen worden gedekt door een leningkostensubsidie op grond van de verordening inzake de steunlening aan Oekraïne
  1. Nieuwe EU-documenten van niet-wetgevende aard
    (Mededelingen, aanbevelingen, actieplannen, consultaties, etc.)

Titel

Recommendation for a COUNCIL RECOMMENDATION with a view to bringing an end to the situation of an excessive deficit in Finland

COM(2025)779

Voorstel Desgewenst betrekken bij het commissiedebat Eurogroep/Ecofinraad van 11 februari 2026
Noot Hier beveelt de Commissie aan dat Finland ervoor zorgt dat de nominale groeipercentages van de netto-uitgaven de vastgestelde maxima niet overschrijden en dat het buitensporigtekort uiterlijk in 2028 wordt beëindigd. Finland moet uiterlijk op 30 april 2026 effectieve maatregelen nemen en deze samen met het jaarlijkse voortgangsrapport van 2026 aan de Commissie presenteren, waarna het land minstens elke zes maanden moet rapporteren over de voortgang totdat het tekort is gecorrigeerd, zowel in de lente (in de jaarlijkse voortgangsrapporten) als in de herfst (in de ontwerpbegrotingsplannen).
Titel VERSLAG VAN DE COMMISSIE AAN HET EUROPEES PARLEMENT EN DE RAAD over de activiteiten van de IFRS Foundation, EFRAG en PIOB in 2024 COM(2025)758
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot

Dit is een jaarverslag van de Europese Commissie aan het Europees Parlement en de Raad over de activiteiten in 2024 van drie belangrijke instellingen die internationale en Europese financiële verslaggevings‑ en auditstandaarden ontwikkelen en toezicht daarop houden:

IFRS Foundation: De Commissie rapporteert dat de IFRS Foundation blijft werken aan het ontwikkelen en harmoniseren van internationale financiële verslaggevingsnormen, zodat bedrijven en beleggers in de EU en wereldwijd op dezelfde manier financiële informatie kunnen begrijpen en vergelijken.

EFRAG (European Financial Reporting Advisory Group): EFRAG heeft in 2024 actief bijgedragen aan de EU-standaarden voor financiële verslaggeving, inclusief duurzaamheid en ESG‑rapportage, en heeft aanbevelingen gedaan over hoe de EU nieuwe normen kan invoeren.

PIOB (Public Interest Oversight Board): Het PIOB houdt toezicht op organisaties die accountantsopleidingen en audits reguleren, zodat de kwaliteit en betrouwbaarheid van de auditpraktijken wordt gewaarborgd, en dit toezicht is cruciaal voor het vertrouwen van het publiek en beleggers in financiële rapportages.

Titel Proposal for a COUNCIL DECISION on the existence of an excessive deficit in Finland COM(2025)778
Voorstel Desgewenst betrekken bij het commissiedebat Eurogroep/Ecofinraad van 11 februari 2026
Noot

Dit voorstel is een raadbesluitvoorstel waarin wordt vastgesteld dat Finland een buitensporigtekort heeft volgens de EU-regels, omdat het begrotingstekort boven de limiet van 3 % van het bbp blijft en dit niet als tijdelijk kan worden beschouwd.

Het besluit legt de basis voor het starten van de buitensporigtekortprocedure tegen Finland, wat betekent dat Finland door de Raad en de Commissie zal worden aangemoedigd om corrigerende maatregelen te nemen om de openbare financiën weer in lijn te brengen met de EU-begrotingsnormen.

Titel

Proposal for a COUNCIL IMPLEMENTING DECISION amending the Implementing Decision of 29 October 2021 on the approval of the assessment of the recovery and resilience plan for Finland

COM(2025)774

Voorstel Desgewenst betrekken bij het commissiedebat Eurogroep/Ecofinraad van 11 februari 2026
Noot

Lidstaten mogen hun herstel- en veerkrachtplannen aanpassen als maatregelen door “objectieve omstandigheden” niet meer haalbaar zijn of zij alternatieven aandragen die in dezelfde mate de doelstelling bevorderen tegen lagere (administratieve) lasten hebben. De Commissie heeft het wijzigingsverzoek van Finland positief beoordeeld en de Ecofinraad moet de gewijzigde plannen vervolgens nog formeel met gekwalificeerde meerderheid goedkeuren.

De Raad stemt doorgaans zonder discussie in met de aanpassingen op grond van een positieve beoordeling door de Commissie en de inhoudelijke behandeling in de ambtelijke voorportalen van de Ecofinraad.

Titel VERSLAG VAN DE COMMISSIE AAN HET EUROPEES PARLEMENT EN DE RAAD over voorwaardelijke verplichtingen die voortvloeien uit begrotingsgaranties en financiële bijstand en de houdbaarheid van die voorwaardelijke verplichtingen Situatie op 31 december 2024 COM(2025)781
Voorstel Desgewenst betrekken bij het commissiedebat Eurogroep/Ecofinraad van 11 februari 2026
Noot In dit verslag wordt beschreven hoeveel potentiële verplichtingen de EU op zich heeft in verband met begrotingsgaranties en financiële bijstand (zoals leningen aan lidstaten en derde landen) en analyseert of de EU‑begroting voldoende middelen heeft om deze verplichtingen te dekken, ook in negatieve scenario’s. De Commissie concludeert dat de omvang van de voorwaardelijke verplichtingen in 2024 is toegenomen, vooral door extra leningen (bijvoorbeeld aan Oekraïne en via herstel‑ en veerkrachtprogramma’s), maar dat op basis van de bestaande begrotingskaders en middelen de EU‑begroting nog steeds voldoende houdbaar is om deze risico’s te dragen
Titel REPORT FROM THE COMMISSION Germany and Finland Report prepared in accordance with Article 126(3) of the Treaty on the Functioning of the European Union COM(2025)950
Voorstel Desgewenst betrekken bij het commissiedebat Eurogroep/Ecofinraad van 11 februari 2026.
Noot In dit rapport beoordeelt de Europese Commissie of Duitsland en Finland voldoen aan de begrotings- en schuldnormen van het Stabiliteits- en Groeipact. Beide landen wijken op dit moment van (een deel van) deze normen af. Voor Duitsland geldt dat het tekort in 2024 nog binnen de 3 procentnorm lag, maar voor 2025 een overschrijding wordt verwacht en de schuld boven 60 procent blijft. De Commissie schrijft dit vooral toe aan uitzonderlijke defensie-uitgaven en ziet daarom nog geen aanleiding voor een formele procedure. Voor Finland zijn zowel het tekort als de schuld duidelijk boven de referentiewaarden, nu en in de vooruitzichten. De Commissie concludeert dat hiermee de voorwaarden aanwezig zijn om een buitensporigtekortprocedure te starten en dat Finland zijn begrotingspositie op korte termijn moet verbeteren. Dit soort rapporten dienen als basis voor mogelijke vervolgstappen (bijv. een voorstel tot inbreuk, aanmoediging tot herstel, aanbevelingen) maar vormen zelf geen wet.
Titel VERSLAG VAN DE COMMISSIE AAN HET EUROPEES PARLEMENT EN DE RAAD over de capaciteit en de taken van onafhankelijke begrotingsinstellingen in de EU COM(2025)767
Voorstel Desgewenst betrekken bij het commissiedebat Eurogroep/Ecofinraad van 11 februari 2026.
Noot

Dit verslag benadrukt dat onafhankelijke begrotingsinstellingen (IFI’s) inmiddels in alle EU-lidstaten bestaan en een duidelijk sterkere en zichtbaardere rol spelen in het nationale begrotingsbeleid dan ten tijde van de invoering van de EU-regels na de financiële crisis. Nederland kent twee IFI’s: het CPB (kwantitatieve analyse en macro-economische ramingen) en de Raad van State (normatieve toetsing aan begrotingskader).Tegelijkertijd laat het verslag zien dat er grote verschillen blijven bestaan tussen lidstaten in de taken, middelen, mate van onafhankelijkheid en communicatiemogelijkheden van IFI’s, vooral doordat lidstaten veel vrijheid hadden bij de uitvoering van de EU-wetgeving. Voor Nederland geldt dat deze rol wordt vervuld door het Centraal Planbureau en de Raad van State.

De Commissie concludeert dat IFI’s alleen effectief kunnen functioneren als zij beschikken over voldoende financiële en personele middelen, stevige wettelijke waarborgen voor onafhankelijkheid en goede toegang tot informatie. Het verslag onderstreept daarom het belang van de recente wijzigingen van Richtlijn 2011/85/EU, die bedoeld zijn om minimale kwaliteits- en onafhankelijkheidsnormen beter te verankeren en om IFI’s in staat te stellen hun nieuwe taken (zoals het beoordelen van macro-economische aannames en uitgavenpaden) geloofwaardig en deskundig uit te voeren.

Titel Voorstel voor een UITVOERINGSBESLUIT VAN DE RAAD tot wijziging van het Uitvoeringsbesluit van 4 oktober 2022 betreffende de goedkeuring van de beoordeling van het herstel- en veerkrachtplan voor Nederland COM(2025)787
Voorstel Desgewenst betrekken bij het commissiedebat Eurogroep/Ecofinraad van 11 februari 2026.
Noot In november 2025 heeft Nederland bij de Commissie een voorstel tot wijziging van het uitvoeringsbesluit van de Raad van 4 oktober 2022 ingediend, aangezien het herstel- en veerkrachtplan vanwege omstandigheden deels niet langer te verwezenlijken is. De wijzigingen van het herstel- en veerkrachtplan die Nederland op grond van objectieve omstandigheden heeft ingediend, hebben betrekking op 34 maatregelen (aanpassen, vervangen of toevoegen van investeringen en hervormingen in energie, digitale transitie, woningmarkt, onderwijs, zorg en financiële regels). De Raad kan het voorstel goedkeuren via een uitvoeringsbesluit (met gekwalificeerde meerderheid).
Titel Voorstel voor een UITVOERINGSBESLUIT VAN DE RAAD tot wijziging van het uitvoeringsbesluit van 13 juli 2021 betreffende de goedkeuring van de beoordeling van het herstel- en veerkrachtplan voor Spanje COM(2025)794
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot In november 2025 heeft Spanje bij de Commissie een voorstel tot wijziging van het uitvoeringsbesluit van de Raad van 13 juli 2021 ingediend, aangezien het herstel- en veerkrachtplan vanwege omstandigheden deels niet langer te verwezenlijken is. De wijzigingen van het herstel- en veerkrachtplan die Spanje op grond van objectieve omstandigheden heeft ingediend, hebben betrekking op 85 maatregelen. De Raad kan het voorstel goedkeuren via een uitvoeringsbesluit (met gekwalificeerde meerderheid).
Titel Voorstel voor een UITVOERINGSBESLUIT VAN DE RAAD tot wijziging van het uitvoeringsbesluit van 13 juli 2021 betreffende de goedkeuring van de beoordeling van het herstel- en veerkrachtplan voor Duitsland COM(2025)793
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot In december 2025 heeft Duitsland bij de Commissie een voorstel tot wijziging van het uitvoeringsbesluit van de Raad van 13 juli 2021 ingediend, aangezien het herstel- en veerkrachtplan vanwege omstandigheden deels niet langer te verwezenlijken is. De wijzigingen van het herstel- en veerkrachtplan die Duitsland op grond van objectieve omstandigheden heeft ingediend, hebben betrekking op 35 maatregelen. Raad kan het voorstel goedkeuren via een uitvoeringsbesluit (met gekwalificeerde meerderheid).
Titel Voorstel voor een UITVOERINGSBESLUIT VAN DE RAAD tot wijziging van het Uitvoeringsbesluit van 4 mei 2022 betreffende de goedkeuring van de beoordeling van het herstel- en veerkrachtplan voor Zweden COM(2025)789
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot In juni 2025 heeft Zweden bij de Commissie een voorstel tot wijziging van het uitvoeringsbesluit van de Raad van 4 mei 2022 ingediend, aangezien het herstel- en veerkrachtplan vanwege omstandigheden deels niet langer te verwezenlijken is. De wijzigingen van het herstel- en veerkrachtplan die Zweden op grond van objectieve omstandigheden heeft ingediend, hebben betrekking op 18 maatregelen. De Raad kan het voorstel goedkeuren via een uitvoeringsbesluit (met gekwalificeerde meerderheid).
Titel Voorstel voor een UITVOERINGSBESLUIT VAN DE RAAD tot wijziging van het uitvoeringsbesluit van 8 september 2021 betreffende de goedkeuring van de beoordeling van het herstel- en veerkrachtplan voor Ierland COM(2025)788
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot In november 2025 heeft Ierland bij de Commissie een voorstel tot wijziging van het uitvoeringsbesluit van de Raad van 8 september 2021 ingediend, aangezien het herstel- en veerkrachtplan vanwege omstandigheden deels niet langer te verwezenlijken is. De wijzigingen van het herstel- en veerkrachtplan die Ierland op grond van objectieve omstandigheden heeft ingediend, hebben betrekking op 20 maatregelen. De Raad kan het voorstel goedkeuren via een uitvoeringsbesluit (met gekwalificeerde meerderheid).
Titel MEDEDELING VAN DE COMMISSIE AAN HET EUROPEES PARLEMENT, DE RAAD, HET EUROPEES ECONOMISCH EN SOCIAAL COMITÉ EN HET COMITÉ VAN DE REGIO'S betreffende de intrekking van het voorstel voor een VERORDENING VAN HET EUROPEES PARLEMENT EN DE RAAD tot wijziging van Verordeningen (EU) 2021/522, (EU) 2021/1057, (EU) 2021/1060, (EU) 2021/1139, (EU) 2021/1229, en (EU) 2021/1755 wat betreft de bedragen voor bepaalde programma’s en fondsen COM(2025)799
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot In deze mededeling kondigt de Europese Commissie aan dat zij haar eerder ingediende wetsvoorstel over het wijzigen van verschillende EU-verordeningen met betrekking tot de bedragen voor bepaalde programma’s en fondsen formeel intrekt omdat er geen akkoord mogelijk was tussen de medewetgevers. Het intrekken van dit omnibus-voorstel betekent dat de beoogde wijzigingen niet verder worden behandeld en de Europese Commissie in plaats daarvan een nieuw, gerichter voorstel heeft gedaan voor de herverdeling van de Brexit-aanpassingsreserve.
Titel Voorstel voor een BESLUIT VAN DE RAAD houdende machtiging om nauwere samenwerking aan te gaan met betrekking tot het opzetten van een lening voor Oekraïne COM(2025)806
Voorstel Desgewenst betrekken bij het commissiedebat Eurogroep/Ecofinraad van 11 februari 2026
Noot Hiermee worden alle EU-lidstaten met uitzondering van Tsjechië, Hongarije en Slowakije gemachtigd om onderling nauwere samenwerking aan te gaan op het gebied van het opzetten van een lening voor Oekraïne. In zijn conclusies van 18 december 2025 kwam de Europese Raad dit overeen voor de jaren 2026-2027 op basis van door de EU-begrotingsmarge gedekte EU-leningen op de kapitaalmarkten. In de conclusies van de Europese Raad werd ook opgemerkt dat door middel van nauwere samenwerking (artikel 20 VEU) met betrekking tot het instrument op basis van artikel 212 VWEU elke inzet van middelen uit de begroting van de Unie als garantie voor deze lening geen gevolgen zal hebben voor de financiële verplichtingen van Tsjechië, Hongarije en Slowakije.
Titel EU-regels voor administratieve samenwerking op het gebied van de belastingen — herschikking Raadpleging
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot

De Europese Commissie werkt aan een mogelijk wetgevingsvoorstel tot herschikking van de richtlijn administratieve samenwerking op belastinggebied (DAC). De DAC is de belangrijkste EU-wetgeving over administratieve samenwerking op het gebied van directe belastingen. Dit kader biedt geharmoniseerde instrumenten, zoals automatische uitwisseling van inlichtingen, waarmee de belastingautoriteiten van de lidstaten efficiënt en doeltreffend kunnen samenwerken bij de bestrijding van belastingfraude, -ontduiking en -ontwijking.

De DAC-evaluatie is onlangs afgerond, daarom zijn de huidige raadplegingsactiviteiten gericht op specifieke kwesties die tijdens de vorige raadplegingen onvoldoende aan bod zijn gekomen. Zij zijn bedoeld om de standpunten van belanghebbenden te verzamelen over: 1) een aantal beleidsopties om de huidige werking van de DAC te vereenvoudigen, te verduidelijken en te verbeteren; 2) de nalevingskosten in verband met sommige bestaande rapportageverplichtingen; 3) de potentiële besparingen als gevolg van sommige beleidsopties. Dit zal het mogelijk maken gedetailleerde informatie te verzamelen die als input zal dienen voor het wetgevingsvoorstel en de Commissie in staat zal stellen de waarschijnlijke gevolgen van de verschillende beleidsopties te beoordelen.

Titel Proposal for a COUNCIL IMPLEMENTING DECISION on making the financial assistance under Regulation (EU) 2025/1106 available to Romania COM(2025)26
Voorstel Ter kennisgeving aannemen
Noot Het voorstel maakt deel uit van de Europese inspanningen om de defensiecapaciteit van de EU te ondersteunen door middel van het SAFE-instrument (Security Action for Europe). SAFE is een gezamenlijk EU-financieringsinstrument dat lidstaten ondersteunt met leningen voor investeringen in de defensie-industrie, met als doel de productiecapaciteit te vergroten, samenwerking tussen lidstaten te bevorderen en de Europese veiligheid te versterken. De Europese Commissie beoordeeld dat het Roemeense plan voldoet aan de criteria en stelt daarom voor dat de Raad beslist om financiële bijstand beschikbaar te stellen aan Roemenië, met een maximale lening van zo’n €16,68 miljard, waarvan een eerste prefinanciering van zo’n €2,5 miljard wordt uitgekeerd. Omdat SAFE een ‘leningen-voor-leningen’-instrument is, is de ontvangende lidstaat zelf verantwoordelijk voor terugbetaling.
Titel Proposal for a COUNCIL IMPLEMENTING DECISION on making the financial assistance under Regulation (EU) 2025/1106 available to Cyprus COM(2025)31
Voorstel Ter kennisgeving aannemen
Noot Het voorstel maakt deel uit van de Europese inspanningen om de defensiecapaciteit van de EU te ondersteunen door middel van het SAFE-instrument (Security Action for Europe). SAFE is een gezamenlijk EU-financieringsinstrument dat lidstaten ondersteunt met leningen voor investeringen in de defensie-industrie, met als doel de productiecapaciteit te vergroten, samenwerking tussen lidstaten te bevorderen en de Europese veiligheid te versterken. De Europese Commissie beoordeeld dat het Cypriotische plan voldoet aan de criteria en stelt daarom voor dat de Raad beslist om financiële bijstand beschikbaar te stellen aan Cyprus, met een maximale lening van zo’n €1,18 miljard, waarvan een eerste prefinanciering van zo’n €177,25 miljoen wordt uitgekeerd. Omdat SAFE een ‘leningen-voor-leningen’-instrument is, is de ontvangende lidstaat zelf verantwoordelijk voor terugbetaling.
Titel Proposal for a COUNCIL IMPLEMENTING DECISION on making the financial assistance under Regulation (EU) 2025/1106 available to Croatia COM(2025)30
Voorstel Ter kennisgeving aannemen
Noot Het voorstel maakt deel uit van de Europese inspanningen om de defensiecapaciteit van de EU te ondersteunen door middel van het SAFE-instrument (Security Action for Europe). SAFE is een gezamenlijk EU-financieringsinstrument dat lidstaten ondersteunt met leningen voor investeringen in de defensie-industrie, met als doel de productiecapaciteit te vergroten, samenwerking tussen lidstaten te bevorderen en de Europese veiligheid te versterken. De Europese Commissie beoordeeld dat het Kroatische plan voldoet aan de criteria en stelt daarom voor dat de Raad beslist om financiële bijstand beschikbaar te stellen aan Kroatië, met een maximale lening van €1,7 miljard, waarvan een eerste prefinanciering van €225 miljoen wordt uitgekeerd. Omdat SAFE een ‘leningen-voor-leningen’-instrument is, is de ontvangende lidstaat zelf verantwoordelijk voor terugbetaling.
Titel Proposal for a COUNCIL IMPLEMENTING DECISION on making the financial assistance under Regulation (EU) 2025/1106 available to Belgium COM(2025)29
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot Het voorstel maakt deel uit van de Europese inspanningen om de defensiecapaciteit van de EU te ondersteunen door middel van het SAFE-instrument (Security Action for Europe). SAFE is een gezamenlijk EU-financieringsinstrument dat lidstaten ondersteunt met leningen voor investeringen in de defensie-industrie, met als doel de productiecapaciteit te vergroten, samenwerking tussen lidstaten te bevorderen en de Europese veiligheid te versterken. De Europese Commissie beoordeeld dat het Belgische plan voldoet aan de criteria en stelt daarom voor dat de Raad beslist om financiële bijstand beschikbaar te stellen aan België, met een maximale lening van zo’n €8,34 miljard, waarvan een eerste prefinanciering van zo’n €1,25 miljard wordt uitgekeerd. Omdat SAFE een ‘leningen-voor-leningen’-instrument is, is de ontvangende lidstaat zelf verantwoordelijk voor terugbetaling.
Titel Proposal for a COUNCIL IMPLEMENTING DECISION on making the financial assistance under Regulation (EU) 2025/1106 available to Spain COM(2025)27
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot Het voorstel maakt deel uit van de Europese inspanningen om de defensiecapaciteit van de EU te ondersteunen door middel van het SAFE-instrument (Security Action for Europe). SAFE is een gezamenlijk EU-financieringsinstrument dat lidstaten ondersteunt met leningen voor investeringen in de defensie-industrie, met als doel de productiecapaciteit te vergroten, samenwerking tussen lidstaten te bevorderen en de Europese veiligheid te versterken. De Europese Commissie beoordeeld dat het Spaanse plan voldoet aan de criteria en stelt daarom voor dat de Raad beslist om financiële bijstand beschikbaar te stellen aan Spanje, met een maximale lening van €1 miljard. Omdat SAFE een ‘leningen-voor-leningen’-instrument is, is de ontvangende lidstaat zelf verantwoordelijk voor terugbetaling.
Titel Proposal for a COUNCIL IMPLEMENTING DECISION on making the financial assistance under Regulation (EU) 2025/1106 available to Denmark COM(2025)28
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot Het voorstel maakt deel uit van de Europese inspanningen om de defensiecapaciteit van de EU te ondersteunen door middel van het SAFE-instrument (Security Action for Europe). SAFE is een gezamenlijk EU-financieringsinstrument dat lidstaten ondersteunt met leningen voor investeringen in de defensie-industrie, met als doel de productiecapaciteit te vergroten, samenwerking tussen lidstaten te bevorderen en de Europese veiligheid te versterken. De Europese Commissie beoordeeld dat het Deense plan voldoet aan de criteria en stelt daarom voor dat de Raad beslist om financiële bijstand beschikbaar te stellen aan Denemarken, met een maximale lening van zo’n €46,8 miljoen, waarvan een eerste prefinanciering van zo’n €7 miljoen wordt uitgekeerd. Omdat SAFE een ‘leningen-voor-leningen’-instrument is, is de ontvangende lidstaat zelf verantwoordelijk voor terugbetaling.
Titel Proposal for a COUNCIL IMPLEMENTING DECISION on making the financial assistance under Regulation (EU) 2025/1106 available to Bulgaria COM(2025)25
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot Het voorstel maakt deel uit van de Europese inspanningen om de defensiecapaciteit van de EU te ondersteunen door middel van het SAFE-instrument (Security Action for Europe). SAFE is een gezamenlijk EU-financieringsinstrument dat lidstaten ondersteunt met leningen voor investeringen in de defensie-industrie, met als doel de productiecapaciteit te vergroten, samenwerking tussen lidstaten te bevorderen en de Europese veiligheid te versterken. De Europese Commissie beoordeeld dat het Bulgaarse plan voldoet aan de criteria en stelt daarom voor dat de Raad beslist om financiële bijstand beschikbaar te stellen aan Bulgarije, met een maximale lening van zo’n €3,26 miljard, waarvan een eerste prefinanciering van zo’n €489 miljoen wordt uitgekeerd. Omdat SAFE een ‘leningen-voor-leningen’-instrument is, is de ontvangende lidstaat zelf verantwoordelijk voor terugbetaling.
Titel Proposal for a COUNCIL IMPLEMENTING DECISION on making the financial assistance under Regulation (EU) 2025/1106 available to Portugal COM(2025)24
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot Het voorstel maakt deel uit van de Europese inspanningen om de defensiecapaciteit van de EU te ondersteunen door middel van het SAFE-instrument (Security Action for Europe). SAFE is een gezamenlijk EU-financieringsinstrument dat lidstaten ondersteunt met leningen voor investeringen in de defensie-industrie, met als doel de productiecapaciteit te vergroten, samenwerking tussen lidstaten te bevorderen en de Europese veiligheid te versterken. De Europese Commissie beoordeeld dat het Portugese plan voldoet aan de criteria en stelt daarom voor dat de Raad beslist om financiële bijstand beschikbaar te stellen aan Portugal, met een maximale lening van zo’n €5,84 miljard, waarvan een eerste prefinanciering van zo’n €876 miljoen wordt uitgekeerd. Omdat SAFE een ‘leningen-voor-leningen’-instrument is, is de ontvangende lidstaat zelf verantwoordelijk voor terugbetaling.
Titel Recommendation for a COUNCIL RECOMMENDATION Allowing Austria to deviate from the maximum growth rates of net expenditure as set by the Council under Regulation (EU) 2024/1263 (Activation of the national escape clause) COM(2025)33
Voorstel Voor kennisgeving aannemen
Noot Dit voorstel geeft Oostenrijk tijdelijk meer ruimte om zijn netto-uitgaven te laten groeien dan normaal is toegestaan onder de EU-fiscale regels. Deze extra ruimte vloeit voort uit de activatie van de nationale uitwijk-clausule, die bedoeld is om landen te helpen hun defensie-uitgaven te verhogen. Met deze clausule hoeven de begrotingsregels niet volledig opgeschort te worden.

  1. Voor een overzicht van behandelopties per type EU-voorstel, zie dit overzicht op Plein2 (interne link).↩︎