[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Amendement van het lid Bromet over middelen voor marktontwikkeling

Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (XIV) en het Diergezondheidsfonds (F) voor het jaar 2026

Amendement

Nummer: 2026D09851, datum: 2026-03-04, bijgewerkt: 2026-03-04 18:56, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen:

Onderdeel van kamerstukdossier 36800 XIV-19 Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (XIV) en het Diergezondheidsfonds (F) voor het jaar 2026.

Onderdeel van zaak 2026Z04291:

Preview document (🔗 origineel)


TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL 2
Vergaderjaar 2025-2026
36 800 XIV Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (XIV) en het Diergezondheidsfonds (F) voor het jaar 2026
Nr. 19 AMENDEMENT VAN HET LID Bromet
Ontvangen 4 maart 2026
De ondergetekende stelt het volgende amendement voor:

In artikel 21 Land- en tuinbouw van de departementale begrotingsstaat worden het verplichtingenbedrag en het uitgavenbedrag verhoogd met € 30.000 (x € 1.000).

Toelichting

De biologische landbouw laat al jaren zien dat een levensvatbare landbouwsector binnen de grenzen van wat de natuur aankan in Nederland mogelijk is. Extra biologisch is goed voor stikstofreductie, verlichting van de mestmarkt, waterkwaliteit, klimaat, dierenwelzijn en de biodiversiteit. Helaas loopt Nederland ver achter op de nationale en Europese doelen met betrekking tot biologisch landbouwareaal, en ervaren boeren nog te vaak obstakels voor omschakeling.

Een van de heikele punten hierbij is marktontwikkeling. Dit amendement maakt geld vrij voor voorlichting voor en scholing van consumenten, andere afnemers en ketenpartijen over de betekenis en de waarden van de biologische landbouw, via een publiekscampagne met betrekking tot biologische producten en daarnaast via een marktonwikkelingsteam het vergroten van de afzet van biologische producten te versnellen.

Het is de intentie van de indiener dat niet alleen in 2026 geld beschikbaar komt, maar dat tot en met 2035 hetzelfde bedrag jaarlijks wordt gereserveerd. De dekking wordt gevonden in de gereserveerde middelen op artikel 51 in het begrotingsjaar 2029, uit de nog niet gereserveerde middelen voor de agrarische sector.

Bromet