Het bericht ‘UvA sloeg onderzoek naar sociale veiligheid onder studenten over tijdens campusprotesten’
Schriftelijke vragen
Nummer: 2026D12614, datum: 2026-03-19, bijgewerkt: 2026-03-19 14:51, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Krijg melding als deze vragen beantwoord worden:
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: D.T. Boomsma, Tweede Kamerlid (JA21)
Onderdeel van zaak 2026Z05444:
- Gericht aan: R.M. Letschert, minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap
- Voortouwcommissie: TK
Preview document (🔗 origineel)
(ingezonden 19 maart 2026)
Vragen van het lid Boomsma (JA21) aan de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap over het bericht 'UvA sloeg onderzoek naar sociale veiligheid onder studenten over tijdens campusprotesten'
Heeft u kennisgenomen van het bericht dat de Universiteit van Amsterdam (UvA) tijdens de campusbezettingen van 2024 een jaarlijkse peiling naar de sociale veiligheid van studenten over heeft geslagen? 1)
Klopt het bericht dat de UvA in 2024 heeft besloten de jaarlijkse monitor naar sociale veiligheid onder studenten niet uit te voeren met als argument dat de gegevens dan niet vergelijkbaar zouden zijn? Hoe beoordeelt u het besluit en de onderbouwing ervan?
Deelt u de opvatting dat juist in een periode van soms intimiderende protesten het belangrijk is om de veiligheid systematisch te meten? Zo nee, waarom niet?
Hoe verhoudt het overslaan van deze monitor zich tot het Convenant Sociale Veiligheid in het hoger onderwijs (2024–2027)?
Welke afspraken bestaan er momenteel met universiteiten over de frequentie en continuïteit van onderzoek naar sociale veiligheid onder studenten?
Welke onderzoeken zijn er op die universiteit wel gedaan naar de sociale veiligheid onder studenten?
Kunt u aangeven of andere universiteiten in Nederland in recente jaren vergelijkbare onderzoeken hebben overgeslagen? Zo ja, welke en waarom?
Bent u bereid met universiteiten afspraken te maken om te waarborgen dat metingen naar sociale veiligheid niet worden overgeslagen juist in perioden van verhoogde spanning?
1) Folia, 18 maart 2026, 'UvA sloeg onderzoek naar sociale veiligheid onder studenten over tijdens campusprotesten' (www.folia.nl/nl/actueel/172472/uva-sloeg-onderzoek-naar-sociale-veiligheid-onder-studenten-over-tijdens-campusprotesten#:~:text=UvA%20sloeg%20onderzoek%20naar%20sociale%20veiligheid%20onder%20studenten%20over%20tijdens%20campusprotesten,-Dani%C3%ABl%20Hemmer%2C&text=Tijdens%20de%20campusbezettingen%20van%202024,van%20studenten%20op%20de%20campus.)