Antwoord op vragen van het lid Bushoff over het bericht 'Bewoners Westerdraai in Appingedam blokkeren straat voor bouwverkeer'
Antwoord schriftelijke vragen
Nummer: 2026D15810, datum: 2026-04-02, bijgewerkt: 2026-04-03 10:12, versie: 2 (versie 1)
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: P.E. Heerma, minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (Ooit CDA kamerlid)
Onderdeel van zaak 2026Z04988:
- Gericht aan: P.E. Heerma, minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties
- Voortouwcommissie: TK
Preview document (🔗 origineel)
AH 1530
Antwoord van minister Heerma (Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties) (ontvangen 2 april 2026)
Vraag 1
Kent u het bericht ‘Bewoners Westerdraai in Appingedam blokkeren straat voor bouwverkeer’ en wat is daarop uw reactie? 1
Antwoord
Ja, ik ken het bericht. Ik begrijp de frustratie van bewoners heel goed. De situatie laat goed zien dat de versterking een complex, langdurig en ingrijpend proces is voor bewoners en omwonenden. Ook zie ik dat de verschillen in deze buurt leiden tot sociale onrust. Het is belangrijk om deze bewoners duidelijkheid te geven over de vervolgstappen.
Vraag 2
Hoe kijkt u aan tegen het feit dat in één wijk, Westerdraai in Appingedam, 98 woningen worden gesloopt voor sloop/nieuwbouw, terwijl 52 woningen (nog) niet worden gesloopt?
Vraag 3
Erkent u dat dit beleid leidt tot verschillen tussen bewoners binnen dezelfde wijk en daarmee bijdraagt aan de groeiende ongelijkheid onder gedupeerden?
Vraag 4
Wanneer kunnen de 52 huishoudens die (nog) niet in aanmerking komen voor sloop/nieuwbouw duidelijkheid verwachten?
Vraag 5
Hoe kijkt u aan tegen de onzekerheid die dit beleid oplevert voor bewoners van wie de woning (nog) niet wordt gesloopt?
Antwoord vraag 2 t/m 5
Ik begrijp heel goed dat bewoners het frustrerend vinden dat ze nog niet weten waar ze aan toe zijn. Ik vind het daarom belangrijk dat deze bewoners snel duidelijkheid krijgen. Voor deze bewoners geldt in ieder geval dat dat ze – conform het advies van commissie van Geel - een volledige vergoeding (tot maximaal €40.000) krijgen voor de isolatie en ventilatieaanpak die nodig is om te voldoen aan de standaard voor woningisolatie. Indien de huizen versterkt worden, wordt dit tijdens de versterking meegenomen. Bij grote verschillen, met name waar in een buurt sprake is van veel sloop- en nieuwbouw, kan het zijn dat de isolatie- en ventilatieaanpak onvoldoende is om aan de verschillen tegemoet te komen. Voor dergelijke situaties hebben de gemeenten en NCG een routekaart ontwikkeld. Deze routekaart verschillen wordt voor deze bewoners doorlopen als alle beoordelingen gereed zijn, waarbij als eerste stap wordt bepaald of er sprake is van een onaanvaardbaar verschil. Bij de beoordeling of er sprake is van een onaanvaardbaar verschil wordt er gekeken naar de omstandigheden in deze buurt.
In deze buurt gaat het om 150 woningen waarbij voor 98 woningen sloop- en nieuwbouw wordt toegepast. De 98 woningen betreffen (voormalige) corporatiewoningen waarbij de woningcorporatie voor de woningen in eigen bezit een extra investering wilde doen om tot sloopnieuwbouw over te gaan. Deze keuze is door de woningcorporatie gedaan, omdat er stevige versterkingen nodig waren, het om verouderde woningen ging en vanwege verplichte autonome verduurzamingsregels die gelden voor woningcorporaties. De voormalige corporatiewoningen en corporatiewoningen staan hier echter door elkaar en zijn vaak ook constructief verbonden. Om dit project mogelijk te maken is ook aan de particuliere eigenaren sloop- en nieuwbouw aangeboden. De 52 andere woningen in de wijk Westerdraai zijn daarbij niet meegenomen, vanwege het ontbreken van een relatie met de woningen van de woningcorporatie en omdat het andere type woningen zijn.
Eind 2024 zijn in deze wijk 19 woningen toegevoegd aan de versterkingsopgave. De beoordelingen van de woningen worden binnen afzienbare tijd (2 á 3 maanden) verwacht. Daarmee is er ook een volledig beeld van de versterkingen in de wijk en kunnen NCG en gemeente het proces van de toepassing van de routekaart doorlopen. Deze aanpak vergt een zorgvuldig proces mede om te voorkomen dat het wegnemen van verschillen weer tot nieuwe onaanvaardbare verschillen leidt.
Vraag 6
Is het tegengaan van de steeds groeiende ongelijkheid ook prioriteit voor u?
Vraag 7
Zet u de ambitie van uw ambtsvoorganger voort om verschillen zoveel mogelijk te verkleinen? 2
Antwoord vraag 6 en 7
Ja, het zoveel mogelijk verkleinen van verschillen heeft voor mij hoge prioriteit. Daarom zet ik de aanpak voort die door mijn ambtsvoorgangers is ingezet.
Vraag 8
Hoe verhoudt de gecreëerde ongelijkheid in de wijk Westerdraai in Appingedam zich tot maatregel 12, ‘Meer maatwerk om verschillen tegen te gaan’, uit Nij Begun? 3
Antwoord
Voor de aanpak van verschillen richt het kabinet zich op het creëren van een gelijkwaardige uitkomst voor alle bewoners in het gebied. Dit zoals ook geadviseerd door de commissie van Geel. Dat betekent voor deze bewoners dat ze een volledige vergoeding krijgen voor het isoleren en ventileren van de woning tot aan de isolatiestandaard.
Tegelijkertijd constateert de commissie dat in buurten waar veel sloop-nieuwbouw plaatsvindt het kan zijn dat deze gelijkwaardige uitkomst onvoldoende tegemoet komt aan de verschillen in die buurt. Om vast te stellen of dit aan de orde is hebben de gemeenten en NCG de eerder genoemde routekaart ontwikkeld. Met het doorlopen van deze routekaart wordt, zoals aangegeven in maatregel 12 van Nij Begun, daar waar nodig maatwerk geboden om verschillen te verkleinen.
Vraag 9
Bent u bereid extra budget beschikbaar te stellen zodat de hele wijk sloop/nieuwbouw krijgt conform maatregel 12 van Nij Begun, ’Het kabinet stelt extra budget beschikbaar zodat de NCG bijvoorbeeld sloop/nieuwbouw kan aanbieden op plekken waar verschillen tussen bewoners tot onbegrip en sociale spanningen hebben geleid’? Zo nee, waarom niet?
Antwoord
Voor het verkleinen van de onaanvaardbare verschillen in de versterking heeft het kabinet €240 miljoen vrijgemaakt. Dit is bovenop de middelen voor het dempen van verschillen die als onderdeel van het bestuurlijke afspraken 2020 aan gemeenten beschikbaar is gesteld met hetzelfde doel, namelijk het verkleinen van verschillen in de regio. Met deze middelen kunnen we betekenisvolle stappen zetten in het verkleinen van verschillen. Indien er tekorten hierbij ontstaan dan gaat het Kabinet op zoek naar oplossingen.
Vraag 10
Kunt u toelichten in hoeverre de regeringscommissaris ruimte heeft om zelfstandig keuzes te maken, en in welke mate is hij daarbij gebonden aan de coalitieafspraken die in Den Haag zijn gemaakt?
Vraag 11
Heeft de regeringscommissaris bijvoorbeeld het mandaat om te besluiten om de hele wijk Westerdraai sloop/nieuwbouw aan te bieden?
Antwoord vraag 10 en 11
Op 13 maart is uw Kamer geïnformeerd over de profielschets voor de regeringscommissaris4. Daarin staat dat een duidelijke opdracht en mandaatverlening aan de regeringscommissaris essentieel is. Na aanstelling van de regeringscommissaris zal de opdracht worden opgesteld, zodat duidelijk is wat er van de regeringscommissaris wordt verwacht en binnen welke kaders hij of zij handelt. Daarom is het op dit moment te vroeg om al een uitspraak te doen over het mandaat van de regeringscommissaris. Wel kan ik zeggen dat de regeringscommissaris handelt onder mijn volledige ministeriële verantwoordelijkheid. Dat betekent dat de regeringscommissaris zich net als ik aan het regeerakkoord moet houden. Wel kan de regeringscommissaris gevraagd of ongevraagd advies uitbrengen. Dit advies kan mij aanleiding geven om binnen het Kabinet het gesprek aan te gaan, over wat er nodig is om dit advies uit te voeren.
Vraag 12
Kunt u deze vragen beantwoorden vóór het plenaire debat over de wijziging van de Tijdelijke wet Groningen en de Mijnbouwwet in verband met de uitvoering van diverse maatregelen uit de kabinetsreactie op het rapport van de parlementaire enquêtecommissie aardgaswinning Groningen?
Antwoord
Ja
RTV Noord, 12 maart 2026, 'Bewoners Westerdraai in Appingedam blokkeren straat voor bouwverkeer' (www.rtvnoord.nl/politiek/1387652/bewoners-westerdraai-in-appingedam-blokkeren-straat-voor-bouwverkeer).↩︎
Aanhangsel Handelingen II, vergaderjaar 2023-2024, nr. 2391.↩︎
Kamerstuk 35561, nr. 17.↩︎