Amendement van de leden Keijzer en Markuszower over middelen voor de WIA inzetten voor een accijnsverlaging op brandstof
Wijziging van de begrotingsstaten van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (XV) voor het jaar 2026 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota)
Amendement
Nummer: 2026D19604, datum: 2026-04-22, bijgewerkt: 2026-04-22 16:45, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: M.C.G. Keijzer, Tweede Kamerlid (Lid Keijzer)
- Mede ondertekenaar: G. Markuszower, Tweede Kamerlid (Groep Markuszower)
Onderdeel van kamerstukdossier 36915 XV-5 Wijziging van de begrotingsstaten van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (XV) voor het jaar 2026 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota).
Onderdeel van zaak 2026Z08777:
- Voortouwcommissie: TK
Preview document (🔗 origineel)
| TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL | 2 | |
| Vergaderjaar 2025-2026 | ||
| 36 915 XV | Wijziging van de begrotingsstaten van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (XV) voor het jaar 2026 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota) | |
| Nr. 5 | AMENDEMENT VAN de leden keijzer en Markuszower | |
| Ontvangen 22 april 2026 | ||
| De ondergetekenden stellen het volgende amendement voor: | ||
In artikel 3 Arbeidsongeschiktheid van de begrotingsstaat worden het verplichtingenbedrag en het uitgavenbedrag verlaagd met € 250.000 (x € 1.000).
Toelichting
De Voorjaarsnota maakt duidelijk dat de financiële ruimte van de rijksoverheid onder druk staat. Het kabinet ziet zich geconfronteerd met een oplopend begrotingstekort en beperkte budgettaire buffers, terwijl tegelijkertijd de lasten voor huishoudens en ondernemers hoog blijven. Juist in deze situatie is het van belang dat middelen doelmatig worden ingezet en uitgaven tegen het licht worden gehouden.
Met name de kosten voor de WIA laten forse tegenvallers zien. De uitgaven aan de WIA worden opwaarts bijgesteld met € 285 miljoen in 2026 door de stijging van het aantal aanvragen. De indieners constateren dat het constant bijstorten van geld maar tegelijkertijd ongemoeid laten van deze problemen ertoe leidt dat er steeds minder ruimte overblijft om financiële tegenvallers voor burgers op te vangen. Tegen deze achtergrond achten de indieners het gerechtvaardigd om kritisch te kijken naar de prioritering van uitgaven. De indieners stellen daarom voor om 250 miljoen weg te halen bij de hogere uitgaven op de WIA.
De indieners stellen voor om het totaalbedrag van 250 miljoen om te buigen en het Belastingplan te wijzigen zodat deze middelen kunnen worden ingezet om de accijns op brandstof eenjarig met 2,5 cent per liter te verlagen.
De indieners zijn zich ervan bewust dat een dergelijke inzet een wijziging van de Wet op de accijns vereist. Door dit expliciet in de toelichting te benoemen, wordt de regering opgedragen om, indien het amendement wordt aangenomen, deze wetswijziging voor te bereiden.
Accijnsverlaging is een directe, eenvoudige en voorspelbare vorm van lastenverlichting. Zij werkt aan de voorkant, zonder nieuwe uitvoeringsproblemen of afhankelijkheid van toeslagen en compensatieregelingen. Daarmee ondersteunt deze maatregel juist die groep die dagelijks afhankelijk is van mobiliteit om te werken, te ondernemen en te zorgen.
Keijzer
Markuszower