[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [woo/oo]←NIEUW! [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is opentk.nl?]

Mogelijk incident PI Vught

Justitiële Inrichtingen

Brief regering

Nummer: 2026D26130, datum: 2026-05-29, bijgewerkt: 2026-06-03 16:52, versie: 2 (versie 1)

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen: Bijlagen:

Onderdeel van kamerstukdossier 24587 -1132 Justitiële Inrichtingen.

Onderdeel van zaak 2026Z11457:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


24587 Justitiële Inrichtingen

32761 Verwerking en bescherming persoonsgegevens

Nr. 1132 Brief van de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 29 mei 2026

Met deze brief informeer ik uw Kamer over een mogelijk incident wat op 28 mei 2026 in de penitentiaire inrichting (PI) Vught heeft plaatsgevonden.

Op donderdag 28 mei 2026 heeft een gedetineerde een melding gedaan in de PI Vught dat er sprake zou zijn van een verkeerd uitgegeven laptop. Het zou hier om een zogeheten DSJ-laptop gaan. Dit zijn laptops die aan gedetineerden beschikbaar worden gesteld om eigen strafdossiers digitaal in te kunnen zien. Deze DSJ laptops hebben geen andere faciliteiten dan het inzien van het statisch strafdossier. De gedetineerde heeft aangegeven inzage te hebben gehad in gegevens op de laptop van een andere gedetineerde.

De reden dat ik uw Kamer informeer is dat beide gedetineerden een risicostatus hebben, waarvan één gedetineerde momenteel in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) verblijft.

De reguliere procedure is dat nadat een gedetineerde een dergelijke laptop heeft gebruikt, de laptop wordt uitgeschakeld. Door middel van het uitschakelen van de laptop wordt alle historie automatisch verwijderd en daarmee ‘geschoond’. Pas daarna mag de laptop worden uitgegeven aan een andere gedetineerde.

De gedane melding doet vermoeden dat de reguliere procedure mogelijk niet gevolgd is. Dat zou kunnen betekenen dat een gedetineerde inzage heeft gehad in gegevens van een andere gedetineerde. Om te kunnen vaststellen of dit inderdaad aan de orde is, wordt een onderzoek gestart . Mocht uit het onderzoek blijken dat betreffende gedetineerde inderdaad inzage in gegevens van een andere gedetineerde heeft gehad, dan zal bij de Autoriteit Persoonsgegevens melding worden gedaan van een datalek.

De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) heeft alle betrokken partijen, waaronder het Openbaar Ministerie, hierover inmiddels geïnformeerd. Het onderzoek zal dan ook in nauwe afstemming plaatsvinden met de betrokken partijen. DJI zal daarbij geen inhoudelijk kennis nemen van geprivilegieerde documenten.

Ten aanzien van het mogelijk niet volgen van de bestaande procedure zal DJI intern ook onderzoek doen.

Bij relevante ontwikkelingen wordt uw Kamer hierover geïnformeerd.

De Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid,

Claudia van Bruggen