[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [woo/oo]←NIEUW! [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is opentk.nl?]

Stemmingen (ongecorrigeerd)

Stenogram

Nummer: 2026D26805, datum: 2026-06-02, bijgewerkt: 2026-06-03 09:05, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


Mededelingen

Mededelingen

Mededelingen

De voorzitter:
Ik heropen de vergadering. Ik verzoek de leden hun plaatsen in te nemen alvorens we overgaan tot de stemmingen.

Ik deel aan de Kamer mee dat de volgende leden zich hebben afgemeld:

Van der Plas, voor de gehele week;

Becker, voor de vergadering van vandaag.

Deze mededeling wordt voor kennisgeving aangenomen.

Regeling van werkzaamheden (stemmingen)

Regeling van werkzaamheden (stemmingen)

Regeling van werkzaamheden (stemmingen)

De voorzitter:
Voordat we gaan stemmen, zie ik de heer Van Asten bij de interruptiemicrofoon staan.

De heer Van Asten (D66):
Dank, voorzitter. Ik wil graag verzoeken om onder punt 16, de stemmingen over de moties ingediend bij het debat over de woningbouwopgave in Nederland, mijn motie op stuk nr. 1462 aan te houden.

De voorzitter:
Op verzoek van de heer Van Asten stel ik voor zijn motie (32847, nr. 1462) aan te houden.

Daartoe wordt besloten.

De voorzitter:
Meneer Nobel.

De heer Nobel (VVD):
Ik zou graag willen verzoeken om onder datzelfde punt de motie op stuk nr. 1477 aan te houden.

De voorzitter:
Op verzoek van de heer Nobel stel ik voor zijn motie (32847, nr. 1477) aan te houden.

Daartoe wordt besloten.

De voorzitter:
Mevrouw Bikker.

Mevrouw Bikker (ChristenUnie):
Voorzitter. Ik zou willen vragen om de motie op stuk nr. 135 onder punt 13, de stemmingen over de moties ingediend bij het tweeminutendebat Personen- en familierecht, aan te houden.

De voorzitter:
Onder punt 13? Ik ga even meeschrijven, hoor. De motie op stuk nr. 135, zegt u?

Mevrouw Bikker (ChristenUnie):
Ja, de motie op stuk nr. 135.

De voorzitter:
Op verzoek van mevrouw Bikker stel ik voor haar motie (33836, nr. 135) aan te houden.

Daartoe wordt besloten.

Mevrouw Bikker (ChristenUnie):
Dank u wel.

De voorzitter:
Kunnen we stemmen? Eenmaal, andermaal? Dat is het geval.

Stemmingen

Stemmingen

Stemmingen Verbeteren van de bestrijding van heling, witwassen en de daaraan ten grondslag liggende vermogensdelicten

Aan de orde is de stemming in verband met het wetsvoorstel Wijziging van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvordering in verband met het verbeteren van de bestrijding van heling, witwassen en de daaraan ten grondslag liggende vermogensdelicten (36036).

(Zie vergadering van 19 mei 2026.)

De voorzitter:
Dan zijn aan de orde de stemmingen. Op 26 mei heeft de Kamer reeds over de ingediende amendementen en artikelen gestemd. Het wetsvoorstel komt nu in stemming.

In stemming komt het wetsvoorstel, zoals op onderdelen gewijzigd door de aanneming van het amendement-Straatman/Diederik van Dijk (stuk nr. 17), de gewijzigde amendementen-Diederik van Dijk c.s. (stuk nrs. 19, I en II), het amendement-Martens-America c.s. (stuk nr. 20), het amendement-Diederik van Dijk (stuk nr. 18), het gewijzigde amendement-Van Nispen (stuk nr. 13) en het gewijzigde amendement-Sneller/Dobbe (stuk nr. 25).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB en Lid Keijzer voor dit wetsvoorstel hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is aangenomen.

Stemmingen moties Verbeteren van de bestrijding van heling, witwassen en de daaraan ten grondslag liggende vermogensdelicten

Aan de orde zijn de stemmingen over moties, ingediend bij de behandeling van het wetsvoorstel Wijziging van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvordering in verband met het verbeteren van de bestrijding van heling, witwassen en de daaraan ten grondslag liggende vermogensdelicten,

te weten:

  • de motie-Mutluer/Straatman over ook niet-commerciële kringloopwinkels met het Keurmerk Kringloop Nederland of een sbbi-status uitzonderen van de registratieplicht (36036, nr. 22);

  • de motie-Straatman over inzicht in hoe er effectief en overzichtelijk opvolging gegeven kan worden aan hits in het Digitaal Opkopers Register (36036, nr. 23);

  • de motie-Straatman over initiatieven stimuleren die opkopers en werknemers helpen om te gaan met weerstand tegen en communicatie over de registratieplicht (36036, nr. 24).

(Zie vergadering van 19 mei 2026.)

In stemming komt de motie-Mutluer/Straatman (36036, nr. 22).

De voorzitter:
Ik constateer dat deze motie met algemene stemmen is aangenomen.

In stemming komt de motie-Straatman (36036, nr. 23).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower en de PVV voor deze motie hebben gestemd en de leden van de fractie van FVD ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Straatman (36036, nr. 24).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer en Groep Markuszower voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

Stemming motie Toegankelijkheid van de huisartsenzorg

Aan de orde is de stemming over een aangehouden motie, ingediend bij het tweeminutendebat Toegankelijkheid van de huisartsenzorg,

te weten:

  • de gewijzigde motie-Dobbe over onderzoeken welke stappen moeten worden gezet om voldoende praktijkruimtes voor huisartsen te waarborgen (33578, nr. 177).

(Zie vergadering van 26 maart 2026.)

De voorzitter:
Op verzoek van mevrouw Dobbe stel ik voor haar gewijzigde motie (33578, nr. 177) opnieuw aan te houden.

Daartoe wordt besloten.

Stemmingen Wijziging van de Embryowet naar aanleiding van de derde wetsevaluatie

Aan de orde zijn de stemmingen in verband met het wetsvoorstel Wijziging van de Embryowet naar aanleiding van de derde wetsevaluatie (36677).

(Zie vergadering van 15 april 2026.)

De voorzitter:
De fractie van JA21 verzoekt om een hoofdelijke stemming over de amendementen op de stukken nrs. 13, 16, 14, 15 en 8 en over het wetsvoorstel.

In stemming komt het amendement-Claassen (stuk nr. 18, I).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, BBB en Groep Markuszower voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is verworpen.

Ik stel vast dat door de verwerping van dit amendement de overige op stuk nr. 18 voorkomende amendementen als verworpen kunnen worden beschouwd.

We komen bij een hoofdelijke stemming. Ik verzoek de griffier de namenlijst op te lezen. Ik verzoek om stilte, zodat het slechts één keer hoeft. Het woord is aan de griffier.

In stemming komt het amendement-Diederik van Dijk (stuk nr. 13, I).

Vóór stemmen de leden: Lammers, Maeijer, Markuszower, Van Meetelen, Van Meijeren, Moinat, Mooiman, Edgar Mulder, Nanninga, Prickaertz, Raijer, De Roon, Schenk, Schilder, Stöteler, Struijs, Vermeer, Vlottes, Vondeling, Wiersma, Wilders, El Abassi, Van Baarle, Van den Berg, Bikker, Boomsma, Boon, Martin Bosma, Van Brenk, Ceder, Ceulemans, Claassen, Dekker, Tony van Dijck, Diederik van Dijk, Emiel van Dijk, Van Duijvenvoorde, Ergin, Faber, Flach, Graus, Grinwis, Heutink, Van Houwelingen, Ten Hove, Chris Jansen, Keijzer en Kops.

Tegen stemmen de leden: Lahlah, Van Lanschot, Van der Lee, Van Leijen, Lohman, Van der Maas, Maes, Martens-America, Mathlouti, Meulenkamp, Michon-Derkzen, Mohandis, Moorman, Müller, Mutluer, Neijenhuis, Nobel, Van Oosterhout, Oosterhuis, Oualhadj, Paternotte, Patijn, Piri, Podt, Poortman, Rooderkerk, Schoonis, Schutz, Sneller, Steen, Straatman, Stultiens, Synhaeve, Teunissen, Tijmstra, Tseggai, Vellinga-Beemsterboer, Verkuijlen, Vervuurt, Vliegenthart, Wendel, Van der Werf, Westerveld, Zalinyan, Zwinkels, Abdi, Van Ark, Armut, Van Asten, Bamenga, Beckerman, De Beer, Belhirch, Biekman, Bikkers, Boelsma-Hoekstra, Bontenbal, El Boujdaini, Brekelmans, Tijs van den Brink, Bromet, Bühler, Bushoff, Van Campen, Clemminck, Coenradie, Dassen, Heera Dijk, Jimmy Dijk, Inge van Dijk, Dobbe, Eerdmans, Van Eijk, Ellian, Goudzwaard, Van Groningen, Peter de Groot, Hamstra, Den Hollander, Hoogeveen, De Hoop, Huidekooper, Huizenga, Jagtenberg, Jumelet, Kathmann, Kisteman, Klaver, Klos, Koorevaar, De Kort, Köse, Kostić, Kröger en Krul.

De voorzitter:
Ik constateer dat dit amendement met 48 stemmen voor en 95 stemmen tegen is verworpen.

Ik stel vast dat door de verwerping van dit amendement de overige op stuk nr. 13 voorkomende amendementen als verworpen kunnen worden beschouwd.

Dan komen we bij de volgende hoofdelijke stemming. Ik verzoek de griffier de namenlijst op de te lezen.

In stemming komt het gewijzigde amendement-Diederik van Dijk/Bikker (stuk nr. 16, I).

Vóór stemmen de leden: Stöteler, Struijs, Vermeer, Vlottes, Vondeling, Wiersma, Wilders, El Abassi, Van Baarle, Van den Berg, Bikker, Boomsma, Boon, Martin Bosma, Van Brenk, Ceder, Ceulemans, Claassen, Dekker, Tony van Dijck, Diederik van Dijk, Emiel van Dijk, Van Duijvenvoorde, Ergin, Faber, Flach, Graus, Grinwis, Heutink, Van Houwelingen, Ten Hove, Chris Jansen, Keijzer, Kops, Lammers, Maeijer, Markuszower, Van Meetelen, Van Meijeren, Moinat, Mooiman, Edgar Mulder, Nanninga, Prickaertz, Raijer, De Roon, Schenk en Schilder.

Tegen stemmen de leden: Sneller, Steen, Straatman, Stultiens, Synhaeve, Teunissen, Tijmstra, Tseggai, Vellinga-Beemsterboer, Verkuijlen, Vervuurt, Vliegenthart, Wendel, Van der Werf, Westerveld, Zalinyan, Zwinkels, Abdi, Van Ark, Armut, Van Asten, Bamenga, Beckerman, De Beer, Belhirch, Biekman, Bikkers, Boelsma-Hoekstra, Bontenbal, El Boujdaini, Brekelmans, Tijs van den Brink, Bromet, Bühler, Bushoff, Van Campen, Clemminck, Coenradie, Dassen, Heera Dijk, Jimmy Dijk, Inge van Dijk, Dobbe, Eerdmans, Van Eijk, Ellian, Goudzwaard, Van Groningen, Peter de Groot, Hamstra, Den Hollander, Hoogeveen, De Hoop, Huidekooper, Huizenga, Jagtenberg, Jumelet, Kathmann, Kisteman, Klaver, Klos, Koorevaar, De Kort, Köse, Kostić, Kröger, Krul, Lahlah, Van Lanschot, Van der Lee, Van Leijen, Lohman, Van der Maas, Maes, Martens-America, Mathlouti, Meulenkamp, Michon-Derkzen, Mohandis, Moorman, Müller, Mutluer, Neijenhuis, Nobel, Van Oosterhout, Oosterhuis, Oualhadj, Paternotte, Patijn, Piri, Podt, Poortman, Rooderkerk, Schoonis en Schutz.

De voorzitter:
Ik constateer dat dit gewijzigde amendement met 48 stemmen voor en 95 stemmen tegen is verworpen.

Ik stel vast dat door de verwerping van dit gewijzigde amendement het andere op stuk nr. 16 voorkomende gewijzigde amendement als verworpen kan worden beschouwd.

Dan komen we bij de volgende hoofdelijke stemming. Ik verzoek de griffier de namen op te lezen. Ik verzoek om stilte in de zaal.

In stemming komt het gewijzigde amendement-Diederik van Dijk/Bikker (stuk nr. 14).

Vóór stemmen de leden: Stöteler, Struijs, Vermeer, Vlottes, Vondeling, Wiersma, Wilders, El Abassi, Van Baarle, Van den Berg, Bikker, Boomsma, Boon, Martin Bosma, Van Brenk, Ceder, Ceulemans, Claassen, Dekker, Tony van Dijck, Diederik van Dijk, Emiel van Dijk, Van Duijvenvoorde, Ergin, Faber, Flach, Graus, Grinwis, Heutink, Van Houwelingen, Ten Hove, Chris Jansen, Keijzer, Kops, Lammers, Maeijer, Markuszower, Van Meetelen, Van Meijeren, Moinat, Mooiman, Edgar Mulder, Nanninga, Prickaertz, Raijer, De Roon, Schenk en Schilder.

Tegen stemmen de leden: Steen, Straatman, Stultiens, Synhaeve, Teunissen, Tijmstra, Tseggai, Vellinga-Beemsterboer, Verkuijlen, Vervuurt, Vliegenthart, Wendel, Van der Werf, Westerveld, Zalinyan, Zwinkels, Abdi, Van Ark, Armut, Van Asten, Bamenga, Beckerman, De Beer, Belhirch, Biekman, Bikkers, Boelsma-Hoekstra, Bontenbal, El Boujdaini, Brekelmans, Tijs van den Brink, Bromet, Bühler, Bushoff, Van Campen, Clemminck, Coenradie, Dassen, Heera Dijk, Jimmy Dijk, Inge van Dijk, Dobbe, Eerdmans, Van Eijk, Ellian, Goudzwaard, Van Groningen, Peter de Groot, Hamstra, Den Hollander, Hoogeveen, De Hoop, Huidekooper, Huizenga, Jagtenberg, Jumelet, Kathmann, Kisteman, Klaver, Klos, Koorevaar, De Kort, Köse, Kostić, Kröger, Krul, Lahlah, Van Lanschot, Van der Lee, Van Leijen, Lohman, Van der Maas, Maes, Martens-America, Mathlouti, Meulenkamp, Michon-Derkzen, Mohandis, Moorman, Müller, Mutluer, Neijenhuis, Nobel, Van Oosterhout, Oosterhuis, Oualhadj, Paternotte, Patijn, Piri, Podt, Poortman, Rooderkerk, Schoonis, Schutz en Sneller.

De voorzitter:
Ik constateer dat dit gewijzigde amendement met 48 stemmen voor en 95 stemmen tegen is verworpen.

Dan komen we bij de volgende hoofdelijke stemming. Ik verzoek de griffier de namen op te lezen.

In stemming komt het gewijzigde amendement-Diederik van Dijk/Bikker (stuk nr. 15).

Vóór stemmen de leden: Vermeer, Vlottes, Vondeling, Wiersma, Wilders, El Abassi, Van Baarle, Van den Berg, Bikker, Boomsma, Boon, Martin Bosma, Van Brenk, Ceder, Ceulemans, Claassen, Dekker, Tony van Dijck, Diederik van Dijk, Emiel van Dijk, Van Duijvenvoorde, Ergin, Faber, Flach, Graus, Grinwis, Heutink, Van Houwelingen, Ten Hove, Chris Jansen, Keijzer, Kops, Lammers, Maeijer, Markuszower, Van Meetelen, Van Meijeren, Moinat, Mooiman, Edgar Mulder, Nanninga, Prickaertz, Raijer, De Roon, Schenk, Schilder, Stöteler en Struijs.

Tegen stemmen de leden: Tseggai, Vellinga-Beemsterboer, Verkuijlen, Vervuurt, Vliegenthart, Wendel, Van der Werf, Westerveld, Zalinyan, Zwinkels, Abdi, Van Ark, Armut, Van Asten, Bamenga, Beckerman, De Beer, Belhirch, Biekman, Bikkers, Boelsma-Hoekstra, Bontenbal, El Boujdaini, Brekelmans, Tijs van den Brink, Bromet, Bühler, Bushoff, Van Campen, Clemminck, Coenradie, Dassen, Heera Dijk, Jimmy Dijk, Inge van Dijk, Dobbe, Eerdmans, Van Eijk, Ellian, Goudzwaard, Van Groningen, Peter de Groot, Hamstra, Den Hollander, Hoogeveen, De Hoop, Huidekooper, Huizenga, Jagtenberg, Jumelet, Kathmann, Kisteman, Klaver, Klos, Koorevaar, De Kort, Köse, Kostić, Kröger, Krul, Lahlah, Van Lanschot, Van der Lee, Van Leijen, Lohman, Van der Maas, Maes, Martens-America, Mathlouti, Meulenkamp, Michon-Derkzen, Mohandis, Moorman, Müller, Mutluer, Neijenhuis, Nobel, Van Oosterhout, Oosterhuis, Oualhadj, Paternotte, Patijn, Piri, Podt, Poortman, Rooderkerk, Schoonis, Schutz, Sneller, Steen, Straatman, Stultiens, Synhaeve, Teunissen en Tijmstra.

De voorzitter:
Ik constateer dat dit gewijzigde amendement met 48 stemmen voor en 95 stemmen tegen is verworpen.

Dan de volgende hoofdelijke stemming. Ik verzoek de griffier de namenlijst op te lezen.

In stemming komt het amendement-Bikker/Diederik van Dijk (stuk nr. 8).

Vóór stemmen de leden: Emiel van Dijk, Van Duijvenvoorde, Ergin, Faber, Flach, Graus, Grinwis, Heutink, Van Houwelingen, Ten Hove, Chris Jansen, Keijzer, Kops, Lammers, Maeijer, Markuszower, Van Meetelen, Van Meijeren, Moinat, Mooiman, Edgar Mulder, Nanninga, Prickaertz, Raijer, De Roon, Schenk, Schilder, Stöteler, Vermeer, Vlottes, Vondeling, Wiersma, Wilders, El Abassi, Van Baarle, Van den Berg, Bikker, Boomsma, Boon, Martin Bosma, Ceder, Ceulemans, Claassen, Dekker, Tony van Dijck en Diederik van Dijk.

Tegen stemmen de leden: Inge van Dijk, Dobbe, Eerdmans, Van Eijk, Ellian, Goudzwaard, Van Groningen, Peter de Groot, Hamstra, Den Hollander, Hoogeveen, De Hoop, Huidekooper, Huizenga, Jagtenberg, Jumelet, Kathmann, Kisteman, Klaver, Klos, Koorevaar, De Kort, Köse, Kostić, Kröger, Krul, Lahlah, Van Lanschot, Van der Lee, Van Leijen, Lohman, Van der Maas, Maes, Martens-America, Mathlouti, Meulenkamp, Michon-Derkzen, Mohandis, Moorman, Müller, Mutluer, Neijenhuis, Nobel, Van Oosterhout, Oosterhuis, Oualhadj, Paternotte, Patijn, Piri, Podt, Poortman, Rooderkerk, Schoonis, Schutz, Sneller, Steen, Straatman, Struijs, Stultiens, Synhaeve, Teunissen, Tijmstra, Tseggai, Vellinga-Beemsterboer, Verkuijlen, Vervuurt, Vliegenthart, Wendel, Van der Werf, Westerveld, Zalinyan, Zwinkels, Abdi, Van Ark, Armut, Van Asten, Bamenga, Beckerman, De Beer, Belhirch, Biekman, Bikkers, Boelsma-Hoekstra, Bontenbal, El Boujdaini, Brekelmans, Van Brenk, Tijs van den Brink, Bromet, Bühler, Bushoff, Van Campen, Clemminck, Coenradie, Dassen, Heera Dijk en Jimmy Dijk.

De voorzitter:
Ik constateer dat dit amendement met 46 stemmen voor en 97 stemmen tegen is verworpen.

Dan zijn we aanbeland bij een fractiegewijze stemming.

In stemming komt het amendement-Bikker/Diederik van Dijk (stuk nr. 9) tot het invoegen van een onderdeel PA.

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit amendement hebben gestemd en de fractie van Volt ertegen, zodat het is aangenomen.

We gaan hoofdelijk stemmen over het wetsvoorstel. Ik verzoek de griffier de namen op te lezen. Gaat uw gang.

In stemming komt het wetsvoorstel, zoals op onderdelen gewijzigd door de aanneming van het amendement-Bikker/Diederik van Dijk (stuk nr. 9).

Vóór stemmen de leden: Jumelet, Kathmann, Kisteman, Klaver, Klos, Koorevaar, De Kort, Köse, Kostić, Kröger, Krul, Lahlah, Van Lanschot, Van der Lee, Van Leijen, Lohman, Van der Maas, Maes, Martens-America, Mathlouti, Meulenkamp, Michon-Derkzen, Mohandis, Moorman, Müller, Mutluer, Neijenhuis, Nobel, Van Oosterhout, Oosterhuis, Oualhadj, Paternotte, Patijn, Piri, Podt, Poortman, Rooderkerk, Schoonis, Schutz, Sneller, Steen, Straatman, Stultiens, Synhaeve, Teunissen, Tijmstra, Tseggai, Vellinga-Beemsterboer, Verkuijlen, Vervuurt, Vliegenthart, Wendel, Van der Werf, Westerveld, Zalinyan, Zwinkels, Abdi, Van Ark, Armut, Van Asten, Bamenga, Beckerman, De Beer, Belhirch, Biekman, Bikkers, Boelsma-Hoekstra, Bontenbal, El Boujdaini, Brekelmans, Tijs van den Brink, Bromet, Bühler, Bushoff, Van Campen, Clemminck, Coenradie, Dassen, Heera Dijk, Jimmy Dijk, Inge van Dijk, Dobbe, Eerdmans, Van Eijk, Ellian, Goudzwaard, Van Groningen, Peter de Groot, Hamstra, Den Hollander, Hoogeveen, De Hoop, Huidekooper, Huizenga en Jagtenberg.

Tegen stemmen de leden: Keijzer, Kops, Lammers, Maeijer, Markuszower, Van Meetelen, Van Meijeren, Moinat, Mooiman, Edgar Mulder, Nanninga, Prickaertz, Raijer, De Roon, Schenk, Schilder, Stöteler, Struijs, Vermeer, Vlottes, Vondeling, Wiersma, Wilders, El Abassi, Van Baarle, Van den Berg, Bikker, Boomsma, Boon, Martin Bosma, Van Brenk, Ceder, Ceulemans, Claassen, Dekker, Tony van Dijck, Diederik van Dijk, Emiel van Dijk, Van Duijvenvoorde, Ergin, Faber, Flach, Graus, Grinwis, Heutink, Van Houwelingen, Ten Hove en Chris Jansen.

De voorzitter:
Ik constateer dat dit wetsvoorstel met 95 stemmen voor en 48 stemmen tegen is aangenomen.

Dank voor uw medewerking.

Stemmingen moties Wijziging van de Embryowet naar aanleiding van de derde wetsevaluatie

Aan de orde zijn de stemmingen over moties, ingediend bij de behandeling van het wetsvoorstel Wijziging van de Embryowet naar aanleiding van de derde wetsevaluatie,

te weten:

  • de motie-Bikker over een ethische reflectie door de Gezondheidsraad op nieuwe technieken om een embryo tot stand te brengen (36677, nr. 19);

  • de motie-Bikker over de CCMO laten rapporteren over het aantal en de aard van de onderzoeken met intacte ELS (36677, nr. 20);

  • de motie-Bikker over in Europees verband zicht houden op internationale ontwikkelingen op het terrein van embryo-onderzoek (36677, nr. 21);

  • de motie-Vliegenthart over de Embryowet binnen twee jaar evalueren en daarbij expliciet de toekomstbestendigheid meenemen (36677, nr. 22);

  • de motie-Vliegenthart over onafhankelijk onderzoek naar misstanden bij donorconceptie (36677, nr. 23).

(Zie vergadering van 15 april 2026.)

In stemming komt de motie-Bikker (36677, nr. 19).

De voorzitter:
Ik constateer dat deze motie met algemene stemmen is aangenomen.

In stemming komt de motie-Bikker (36677, nr. 20).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, D66, Volt, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Bikker (36677, nr. 21).

De voorzitter:
Ik constateer dat deze motie met algemene stemmen is aangenomen.

In stemming komt de motie-Vliegenthart (36677, nr. 22).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, JA21, BBB en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Vliegenthart (36677, nr. 23).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de fractie van Groep Markuszower ertegen, zodat zij is aangenomen.

Stemmingen Novelle Wet terugkeer en vreemdelingenbewaring

Aan de orde zijn de stemmingen in verband met het wetsvoorstel Wijziging van de Wet terugkeer en vreemdelingenbewaring en enige andere wetten met het oog op het handhaven van de mogelijkheden om maatregelen te nemen ten aanzien van overlastgevende vreemdelingen, het verruimen van de mogelijkheden tot ongewenstverklaring en het verhogen van het strafmaximum van artikel 197 van het Wetboek van Strafrecht (novelle Wet terugkeer en vreemdelingenbewaring) (35501).

(Zie vergadering van 21 mei 2026.)

De voorzitter:
Vandaag zullen wij alleen stemmen over de ingediende amendementen en de artikelen. De eindstemming over het wetsvoorstel zal op donderdag 4 juni aanstaande plaatsvinden.

In stemming komt het amendement-Ellian (stuk nr. 19).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, D66, het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is aangenomen.

In stemming komt het amendement-Van Baarle (stuk nr. 23).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD en DENK voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is verworpen.

In stemming komt het amendement-Westerveld (stuk nr. 27).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD en DENK voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is verworpen.

In stemming komt het amendement-Van Baarle (stuk nr. 24).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD en DENK voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is verworpen.

In stemming komt het amendement-Van Baarle/Westerveld (stuk nr. 50).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie en BBB voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is aangenomen.

In stemming komt het amendement-Ceulemans/Boomsma (stuk nr. 16).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is verworpen.

In stemming komt het gewijzigde amendement-Van der Plas (stuk nr. 33) tot het invoegen van een onderdeel 0Cda.

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit gewijzigde amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is aangenomen.

In stemming komt het amendement-Ellian (stuk nr. 51).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, het CDA, de VVD, de SGP, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is aangenomen.

In stemming komt het amendement-Van Baarle (stuk nr. 26, I).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van Volt, de PvdD en DENK voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is verworpen.

Ik stel vast dat door de verwerping van dit amendement de overige op stuk nr. 26 voorkomende amendementen als verworpen kunnen worden beschouwd.

In stemming komt het amendement-Ellian (stuk nr. 18) tot het invoegen van een onderdeel 0Cja.

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, D66, het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is aangenomen.

In stemming komt het amendement-Straatman (stuk nr. 29).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is aangenomen.

In stemming komt het amendement-Vondeling (stuk nr. 21, I) tot het invoegen van een onderdeel Ca.

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van JA21, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is verworpen.

Ik stel vast dat door de verwerping van dit amendement het andere op stuk nr. 21 voorkomende amendement als verworpen kan worden beschouwd.

In stemming komt het amendement-Markuszower c.s. (stuk nr. 28, I) tot het invoegen van een onderdeel Ca.

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower en FVD voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is verworpen.

Ik stel vast dat door de verwerping van dit amendement het andere op stuk nr. 28 voorkomende amendement als verworpen kan worden beschouwd.

In stemming komt het amendement-Van der Plas (stuk nr. 34).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is verworpen.

In stemming komt het gewijzigde amendement-Van der Plas (stuk nr. 49).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit gewijzigde amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is aangenomen.

In stemming komt het amendement-Van der Plas (stuk nr. 32).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, JA21, BBB, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is verworpen.

In stemming komt het amendement-Ellian (stuk nr. 20, I).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is aangenomen.

Ik stel vast dat door de aanneming van dit amendement de overige op stuk nr. 20 voorkomende amendementen als aangenomen kunnen worden beschouwd.

In stemming komt het gewijzigde amendement-Ceulemans/Boomsma (stuk nr. 22).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, D66, het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower en FVD voor dit gewijzigde amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is aangenomen.

In stemming komt het gewijzigde amendement-Diederik van Dijk c.s. (stuk nr. 13) tot het invoegen van artikelen IA en IB.

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, D66, het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor dit gewijzigde amendement hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat het is aangenomen.

Stemmingen moties Novelle Wet terugkeer en vreemdelingenbewaring

Aan de orde zijn de stemmingen over moties, ingediend bij de behandeling van het wetsvoorstel Wijziging van de Wet terugkeer en vreemdelingenbewaring en enige andere wetten met het oog op het handhaven van de mogelijkheden om maatregelen te nemen ten aanzien van overlastgevende vreemdelingen, het verruimen van de mogelijkheden tot ongewenstverklaring en het verhogen van het strafmaximum van artikel 197 van het Wetboek van Strafrecht (novelle Wet terugkeer en vreemdelingenbewaring),

te weten:

  • de motie-Westerveld over voldoende gespecialiseerde hulp voor mensen met psychiatrische problemen in de asielketen (35501, nr. 36);

  • de gewijzigde motie-Diederik van Dijk c.s. over maatregelen om de screening van asielzoekers binnen de norm van de EU-screeningsverordening te laten plaatsvinden (35501, nr. ??, was nr. 37);

  • de motie-Russcher over onderzoek naar de invloed van ngo's, belangenorganisaties en advocaten op terugkeerbeleid en migratiebeperkend beleid (35501, nr. 38);

  • de motie-Vondeling/Ceulemans over een uitzonderingsgrond om de insluitingsduur te verlengen wanneer capaciteitstekort dreigt (35501, nr. 39);

  • de motie-Vondeling over de kosten van de uitzetting verhalen op de vreemdeling indien deze de uitzetting heeft gefrustreerd (35501, nr. 40);

  • de motie-Vondeling over uitzettingsvluchten op Rotterdam The Hague Airport (35501, nr. 41);

  • de motie-Van der Plas over vreemdelingen in vreemdelingenbewaring niet meer voorzien van luxeproducten (35501, nr. 42);

  • de motie-Van Baarle/Westerveld over een onafhankelijke evaluatie van lockdownmaatregelen en uitzonderingsregimes in de vreemdelingenbewaring (35501, nr. 43);

  • de motie-Van Baarle over de Kamer onverwijld informeren over het gebruik van uitzonderingsbevoegdheden in de vreemdelingenbewaring (35501, nr. 44);

  • de motie-Van Baarle over waarborgen dat problemen bij de overheid niet leiden tot het vergaand beperken van bewegingsvrijheid of dagbesteding (35501, nr. 45);

  • de motie-Van Baarle over het bestuursrechtelijke en humane karakter van vreemdelingenbewaring centraal stellen (35501, nr. 46);

  • de motie-Ceder over een invoeringstoets na twee jaar (35501, nr. 47).

(Zie vergadering van 21 mei 2026.)

De voorzitter:
De gewijzigde motie-Diederik van Dijk c.s. (35501, nr. ??, was nr. 37) is in die zin gewijzigd dat zij thans is ondertekend door de leden Diederik van Dijk, Ceder, Ceulemans en Van der Plas.

Zij krijgt nr. ??, was nr. 37 (35501) (#1).

Ik stel vast dat wij hier nu over kunnen stemmen.

Voordat we gaan stemmen, is er een stemverklaring van de heer Ellian. Gaat uw gang.

De heer Ellian (VVD):
Dank u wel, voorzitter. Ik heb een stemverklaring over de motie-Van Baarle op stuk nr. 46, waarin staat dat het bestuursrechtelijke en humane karakter van vreemdelingendetentie centraal moet worden gesteld. Dat zijn belangrijke uitgangspunten, maar net zo belangrijk zijn de veiligheid en de orde in vreemdelingenbewaring en het effectief kunnen uitzetten van vreemdelingen die hier niet horen te zijn. Deze uitgangspunten kunnen naast elkaar bestaan. Daarom stemmen wij tegen, voorzitter.

De voorzitter:
Dank u wel.

In stemming komt de motie-Westerveld (35501, nr. 36).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK en de ChristenUnie voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de gewijzigde motie-Diederik van Dijk c.s. (35501, nr. ??, was nr. 37).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze gewijzigde motie hebben gestemd en de leden van de fractie van DENK ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Russcher (35501, nr. 38).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SGP, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Vondeling/Ceulemans (35501, nr. 39).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, de SGP, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Vondeling (35501, nr. 40).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, de VVD, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Vondeling (35501, nr. 41).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, JA21, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Van der Plas (35501, nr. 42).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Van Baarle/Westerveld (35501, nr. 43).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK en de ChristenUnie voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Van Baarle (35501, nr. 44).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD en DENK voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Van Baarle (35501, nr. 45).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK en de ChristenUnie voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Van Baarle (35501, nr. 46).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK en de ChristenUnie voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Ceder (35501, nr. 47).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB en Groep Markuszower voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

Stemming brief ten behoeve van het 49 euroticket voor de trein

Aan de orde is de stemming over de brief van de vaste commissie voor Infrastructuur en Waterstaat over een beroep op artikel 2.27 van de Comptabiliteitswet 2016 ten behoeve van het 49 euroticket voor de trein (36933, nr. 39).

De voorzitter:
In stemming komt het voorstel van de vaste commissie voor Infrastructuur en Waterstaat om uit te spreken dat de Kamer zich deugdelijk geïnformeerd acht over het beroep dat de staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat d.d. 8 juli 2025 heeft gedaan op artikel 2.27, tweede lid van de Comptabiliteitswet 2016 ten behoeve van het 49 euroticket voor de trein.

Ik stel voor conform het voorstel van de vaste commissie voor Infrastructuur en Waterstaat te besluiten.

Daartoe wordt besloten.

Stemmingen moties Normaliseren van geweld in politiek en samenleving

Aan de orde zijn de stemmingen over moties, ingediend bij het debat over het normaliseren van geweld in politiek en samenleving,

te weten:

  • de motie-Klaver over geen akkoorden sluiten met politici die oproepen tot geweld tegen vluchtelingen of de omvolkingstheorie verspreiden (28684, nr. 849);

  • de motie-Klaver/Bontenbal over NCTV-informatie over radicaliserende rechts-extremisten meer en eerder signaleren (28684, nr. 850);

  • de motie-Klaver/Bontenbal over maatregelen om burgemeesters en lokale driehoeken beter te ondersteunen bij lokale acties met risico's (28684, nr. 851);

  • de motie-Dassen over zo snel mogelijk van X af gaan (28684, nr. 852);

  • de motie-Van Baarle over een herijkt actieplan tegen extreemrechts met aanvullende maatregelen (28684, nr. 853);

  • de motie-De Vos over procedures beëindigen van asielzoekers die misdrijven hebben gepleegd (28684, nr. 855);

  • de motie-Keijzer c.s. over aanvragen weigeren van personen met een lopende asielprocedure (28684, nr. 856);

  • de motie-Markuszower over zorgen dat demonstranten zich altijd aan de wet houden (28684, nr. 858);

  • de motie-Markuszower/Lammers over zorgen dat echte vluchtelingen voortaan uitsluitend in de eigen regio worden opgevangen (28684, nr. 859);

  • de motie-Markuszower over asielzoekers en statushouders alleen in gemeenten huisvesten waar een meerderheid van de inwoners ermee instemt (28684, nr. 860).

(Zie vergadering van 26 mei 2026.)

De voorzitter:
De motie-Keijzer c.s. (28684, nr. 856) is in die zin gewijzigd dat zij thans luidt:

De Kamer,

gehoord de beraadslaging,

constaterende dat asielzoekers regelmatig een asielaanvraag indienen in Nederland terwijl zij reeds een lopende asielprocedure hebben of internationale bescherming genieten in een andere lidstaat van de Europese Unie;

overwegende dat het uitgangspunt dient te zijn dat een asielaanvraag slechts in één lidstaat inhoudelijk wordt beoordeeld en dat stapeling van procedures moet worden voorkomen;

overwegende dat het opnieuw in behandeling nemen van dergelijke aanvragen bijdraagt aan secundaire migratie en daarmee het Nederlandse en Europese asielstelsel verder onder druk zet;

verzoekt de regering om aanvragen van personen die reeds een lopende asielprocedure hebben of internationale bescherming genieten in een andere EU-lidstaat te weigeren en de mogelijkheid van gesubsidieerde juridische bijstand uit te zonderen,

en gaat over tot de orde van de dag.

Zij krijgt nr. ??, was nr. 856 (28684) (#2).

Ik stel vast dat wij hier nu over kunnen stemmen.

Er zijn drie stemverklaringen. Allereerst is het woord aan de heer Struijs.

De heer Struijs (50PLUS):
Dank, voorzitter. 50PLUS steunt de motie op stuk nr. 850 van de heren Klaver en Bontenbal, om relevante NCTV-informatie over radicaliserende rechts-extremisten sneller te signaleren en met het lokale gezag te delen. Wij willen hierbij echt aantekenen dat dit wat ons betreft in de toekomst ook geldt voor alle radicaliserende extremisten, van links tot rechts, over het gehele spectrum.

Daarnaast steunen wij de motie op stuk nr. 855 van mevrouw De Vos over het beëindigen van procedures van asielzoekers die misdrijven hebben gepleegd, met de aantekening dat de verdachten in kwestie door de rechter schuldig moeten zijn bevonden.

Dank u wel.

De voorzitter:
Mevrouw Keijzer krijgt het woord voor een stemverklaring.

Mevrouw Keijzer (Lid Keijzer):
Dank u wel, voorzitter. Ik heb een stemverklaring over de motie op stuk nr. 849 over akkoorden met onwelgevallige politici. Wat mij betreft is dit een beetje een schijnheilige motie. Ik zal u vertellen waarom. De links-progressieve kerk in Nederland heeft een geschiedenis van verboden woorden, van schande roepen over het feit dat er twee seksen zijn, namelijk man of vrouw, tot het ontraden van Vaderdag en Moederdag. Sinds november 2024 mogen we alleen nog over vervangingsmigratie praten, hoewel het wachten is op een motie die dat verbiedt. Ondertussen heeft GroenLinks geen enkel probleem met PGNL, waarvan Abou Eenarm een prominent lid is, of innige contacten met de antisemitische Francesca Albanese, of het ontzeggen van zelfverdediging aan de staat Israël.

De voorzitter:
U dient uw stemgedrag toe te lichten en niet zozeer het debat te voeren.

Mevrouw Keijzer (Lid Keijzer):
Dat ben ik aan het doen, voorzitter. Ik heb een minuut. Dat heb ik nog nagevraagd.

De voorzitter:
Zeker, alleen hoort daar geen heropening van het debat bij. Het wordt gewaardeerd als u zich richt tot de toelichting op uw stemgedrag.

Mevrouw Keijzer (Lid Keijzer):
Dan kom ik nu bij deze motie. U zult begrijpen waarom ik tegenstem. Achter al dat dubbelhartige deugpronken zit simpelweg een agenda, namelijk: een exclusieve samenwerkingspartner zijn aan tafel bij kabinet-Jetten. Het spreekt voor zich dat dit naar mijn mening leidt tot desastreuze plannen die de problemen in Nederland niet oplossen. Daarom stem ik tegen deze motie. Mocht die worden aangenomen, dan hoop ik dat ze geen meerderheden meer gaan zoeken met dat deel van de Kamer dat ze blijkbaar afwijzen.

De heer Paternotte (D66):
Voorzitter, ik hoef hier verder geen debat over, maar een stemverklaring is er om te verklaren waarom je zelf een bepaalde keuze maakt en niet om een partij die daar niet op kan reageren, hier frontaal aan te vallen. Dit is echt misbruik van het instrument stemverklaring.

(Geroffel op bankjes)

De voorzitter:
Ik heb hetzelfde gezegd in andere bewoordingen. Laten we daar in het vervolg allemaal rekening mee houden.

Het woord is aan de heer Diederik van Dijk voor zijn stemverklaring. Het betreft een toelichting op het stemgedrag van de betreffende fractie. Meneer Diederik van Dijk, gaat uw gang.

De heer Diederik van Dijk (SGP):
Dank u wel, voorzitter. De motie van de heer Klaver roept op tot het uitsluiten van politici en partijen in deze Kamer. De SGP kent de lange traditie om daar niet aan mee te doen. Wij steunen deze motie daarom niet. Het is volslagen helder dat het gebruik van geweld uit den boze is, of het nu rond azc's is of als het gaat om geweld van XR-demonstranten of om anti-Joods geweld. Dan de term "omvolking". Het is een feit dat de bevolkingssamenstelling ingrijpend verandert. Daarover moeten we kunnen debatteren, maar we dienen ons allen verre te houden van duistere theorieën waarin de Joodse gemeenschap een kwade rol krijgt toebedeeld. De SGP bestrijdt dat soort verwerpelijke ideeën, maar dat doen we in het parlement met woorden en niet met uitsluiting. Dank u, voorzitter.

De voorzitter:
Dank u wel. We gaan stemmen over de ingediende moties.

In stemming komt de motie-Klaver (28684, nr. 849).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD en de ChristenUnie voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Klaver/Bontenbal (28684, nr. 850).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, BBB, Lid Keijzer en Groep Markuszower voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Klaver/Bontenbal (28684, nr. 851).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer en Groep Markuszower voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Dassen (28684, nr. 852).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van GroenLinks-PvdA, Volt en de PvdD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Van Baarle (28684, nr. 853).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, DENK, de VVD en de ChristenUnie voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-De Vos (28684, nr. 855).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, de SGP, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de gewijzigde motie-Keijzer c.s. (28684, nr. ??, was nr. 856).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, de VVD, de SGP, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze gewijzigde motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Markuszower (28684, nr. 858).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Markuszower/Lammers (28684, nr. 859).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van JA21, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Markuszower (28684, nr. 860).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

Stemmingen moties Netcongestie en elektriciteitsnet

Aan de orde zijn de stemmingen over moties, ingediend bij het tweeminutendebat Netcongestie en elektriciteitsnet,

te weten:

  • de motie-Van den Berg/Grinwis over uitvoerings- en dekkingsopties voor de meerkosten van netneutrale woningbouw (29023, nr. 648);

  • de motie-Van den Berg c.s. over prognoses en scenario's voor de elektriciteitsvraag doorlopend bijstellen (29023, nr. 649);

  • de motie-Van den Berg/Grinwis over een versnellingsroute voor uitbreiding, verzwaring en nieuwbouw van transformator- en hoogspanningsstations (29023, nr. 650);

  • de motie-Grinwis c.s. over de huidige netcongestie in de FGU-regio en de daaropvolgende crisisaanpak evalueren (29023, nr. 651);

  • de motie-Grinwis c.s. over een monitor energieopslag (29023, nr. 652);

  • de motie-Grinwis/Jumelet over investeringsplannen van netbeheerders nadrukkelijker door de ACM laten toetsen op onderinvesteringen (29023, nr. 653);

  • de motie-Van Oosterhout over budget vrijmaken voor proefopstellingen met nieuw batterijnoodvermogen (29023, nr. 654);

  • de motie-Van Oosterhout over het laten opstellen van energiebeelden waarin vraag, aanbod, opslag en buffers van alle energiebronnen worden meegenomen (29023, nr. 655);

  • de motie-Van Oosterhout over energiebesparing integraal onderdeel maken van de aanpak van netcongestie (29023, nr. 656);

  • de motie-Müller c.s. over de beschikbare flexibiliteitspotentie en de mogelijkheden voor contractering bij industriële bedrijvigheid in kaart brengen (29023, nr. 657);

  • de motie-Vermeer over een systeem van vroegtijdige capaciteitsreservering met aansluitzekerheid voor woningbouwprojecten en experimenteerruimte voor netbewuste gebiedsontwikkelingen (29023, nr. 658);

  • de motie-Vermeer over een structurele financierings- of stimuleringsregeling voor netbewuste nieuwbouw (29023, nr. 659);

  • de motie-Klos/Müller over de Crisiswet netcongestie uiterlijk deze zomer presenteren (29023, nr. 660);

  • de motie-Moinat/Heutink over alleen investeren in energiebronnen die niet afhankelijk zijn van wind of zon (29023, nr. 661);

  • de motie-Flach over juridische knelpunten voor tijdelijke flexibiliteitsoplossingen in congestiegebieden verkennen en oplossen (29023, nr. 662);

  • de motie-Jumelet c.s. over het mogelijk maken van vergunningsvrije netuitbreiding binnen de grenzen van bestaande transformatorstations (29023, nr. 663).

(Zie vergadering van 27 mei 2026.)

De voorzitter:
De motie-Van Oosterhout (29023, nr. 654) is in die zin gewijzigd dat zij thans luidt:

De Kamer,

gehoord de beraadslaging,

overwegende dat netcongestie het verdienvermogen van Nederland ondermijnt;

overwegende dat uitbreiding van opslagcapaciteit ertoe kan bijdragen dat meer woningen en bedrijven een aansluiting kunnen verkrijgen;

constaterende dat nieuw batterijnoodvermogen op rijkslocaties kan helpen netcongestie te verminderen;

verzoekt de regering om tegen Prinsjesdag te onderzoeken hoe meerdere proefopstellingen met batterijvermogen mogelijk gemaakt kunnen worden;

verzoekt de regering daarbij dat bijkomend vermogen prioritair in te zetten om die regio's te ondersteunen die het zwaarst door netcongestie getroffen zijn,

en gaat over tot de orde van de dag.

Zij krijgt nr. ??, was nr. 654 (29023) (#3).

De motie-Vermeer (29023, nr. 658) is in die zin gewijzigd dat zij thans luidt:

De Kamer,

gehoord de beraadslaging,

overwegende dat netbewuste nieuwbouw kan bijdragen aan het verlagen van piekbelasting op het elektriciteitsnet;

constaterende dat onzekerheid over de beschikbaarheid en timing van netaansluitingen een belangrijk knelpunt vormt voor woningbouwprojecten;

overwegende dat het flexibel gebruik van het net als gevolg van netbewuste bouw niet mag leiden tot extra ontwikkelrisico's voor woningbouw;

verzoekt de regering om samen met ACM, netbeheerders, provincies, gemeenten en marktpartijen te komen tot een systeem van vroeg aanvragen van netcapaciteit voor woningbouwprojecten en te komen tot landelijke normen voor netbewuste nieuwbouw waar gebiedsontwikkelingen in meegenomen kunnen worden;

verzoekt de regering hierbij te zorgen voor duidelijke afspraken over voorwaarden, fasering, uitvoerbaarheid en betaalbaarheid,

en gaat over tot de orde van de dag.

Zij krijgt nr. ??, was nr. 658 (29023) (#4).

Ik stel vast dat wij hier nu over kunnen stemmen.

In stemming komt de motie-Van den Berg/Grinwis (29023, nr. 648).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer en Groep Markuszower voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Van den Berg c.s. (29023, nr. 649).

De voorzitter:
Ik constateer dat deze motie met algemene stemmen is aangenomen.

In stemming komt de motie-Van den Berg/Grinwis (29023, nr. 650).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de fractie van de PvdD ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Grinwis c.s. (29023, nr. 651).

De voorzitter:
Ik constateer dat deze motie met algemene stemmen is aangenomen.

In stemming komt de motie-Grinwis c.s. (29023, nr. 652).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer en Groep Markuszower voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Grinwis/Jumelet (29023, nr. 653).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower en de PVV voor deze motie hebben gestemd en de leden van de fractie van FVD ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de gewijzigde motie-Van Oosterhout (29023, nr. ??, was nr. 654).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, BBB en Lid Keijzer voor deze gewijzigde motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Van Oosterhout (29023, nr. 655).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB en Lid Keijzer voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Van Oosterhout (29023, nr. 656).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB en Lid Keijzer voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Müller c.s. (29023, nr. 657).

De voorzitter:
Ik constateer dat deze motie met algemene stemmen is aangenomen.

In stemming komt de gewijzigde motie-Vermeer (29023, nr. ??, was nr. 658).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower en de PVV voor deze gewijzigde motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Vermeer (29023, nr. 659).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, Volt, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, BBB, Lid Keijzer en Groep Markuszower voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Klos/Müller (29023, nr. 660).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, het CDA, DENK, de VVD, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower en de PVV voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Moinat/Heutink (29023, nr. 661).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Flach (29023, nr. 662).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower en de PVV voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Jumelet c.s. (29023, nr. 663).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, D66, Volt, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

Meneer Diederik van Dijk.

De heer Diederik van Dijk (SGP):
Voorzitter. Ik keek per abuis wat de ChristenUnie ging doen, maar wij, dus zowel de ChristenUnie als de SGP, willen geacht worden voor de motie op stuk nr. 660 gestemd te hebben.

De voorzitter:
Dat is wel eerlijk van u. We hebben het genoteerd. Dank u wel.

Stemmingen moties Personen- en familierecht

Aan de orde zijn de stemmingen over moties, ingediend bij het tweeminutendebat Personen- en familierecht,

te weten:

  • de motie-Kostić/Mutluer over no-regretstappen verkennen voor praktische implementatie van meerouderschap (33836, nr. 133);

  • de motie-Mutluer/Sneller over de huidige vangnetnorm uit het naamrecht schrappen en vervangen door een gelijkwaardige regeling (33836, nr. 134);

  • de motie-Bikker over erkenning en bescherming van het recht om te weten van wie je afstamt (33836, nr. 136);

  • de motie-Straatman over waarborgen om te voorkomen dat onbedoeld zwangere arbeidsmigranten ongewenst afstand doen van hun kind (33836, nr. 137);

  • de motie-Straatman/Bikkers over bij opvraag van het adoptiedossier automatisch de moederbrief in laten zien (33836, nr. 138);

  • de motie-Diederik van Dijk over verkennen bij welke wetgeving er een nadere weging noodzakelijk is om de fundamentele rechten van moeders en hun ongeboren kinderen te waarborgen (33836, nr. 139);

  • de motie-Diederik van Dijk over afzien van het voorstel voor een algemeen recht op eenmalige wijziging van de achternaam (33836, nr. 140).

(Zie vergadering van 27 mei 2026.)

De voorzitter:
Er is een stemverklaring van mevrouw Straatman. Had ik al gezegd dat een stemverklaring er is om … Ja, hè? Mevrouw Straatman.

Mevrouw Straatman (CDA):
Dank u wel, voorzitter. De CDA-fractie stemt tegen de motie op stuk nr. 133. Deze motie vraagt om het verkennen van een praktische implementatie van het meerouderschap, nog voordat hierover een politiek besluit is genomen in deze Kamer. Wij willen daar nu nog niet op vooruitlopen. Onze tegenstem is daarom een wens voor een zorgvuldig proces van een precair vraagstuk.

De voorzitter:
Dank u wel, mevrouw Straatman.

In stemming komt de motie-Kostić/Mutluer (33836, nr. 133).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, de VVD, JA21 en BBB voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Mutluer/Sneller (33836, nr. 134).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, JA21, BBB en de PVV voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Bikker (33836, nr. 136).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de fractie van de PVV ertegen, zodat zij is aangenomen.

Meneer Van Duijvenvoorde.

De heer Van Duijvenvoorde (FVD):
Ja, de stemmingen zijn zo lang vandaag, ik vergat even op te letten. Bij de motie op stuk nr. 135 wilden wij eigenlijk voorstemmen.

De voorzitter:
De motie op stuk nr. 135 is aangehouden.

De heer Van Duijvenvoorde (FVD):
O, die is aangehouden. Oké.

De voorzitter:
U heeft op een later moment dus de kans om dat alsnog te doen. Ja, hoor. Dan weten we in ieder geval vast wat u gaat doen. O, meneer Krul wilde hetzelfde doen. We gaan weer even verder met stemmen.

In stemming komt de motie-Straatman (33836, nr. 137).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de fractie van de PVV ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Straatman/Bikkers (33836, nr. 138).

De voorzitter:
Ik constateer dat deze motie met algemene stemmen is aangenomen.

In stemming komt de motie-Diederik van Dijk (33836, nr. 139).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van DENK, de SGP, de ChristenUnie, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Diederik van Dijk (33836, nr. 140).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SGP, de ChristenUnie, JA21, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

Stemmingen moties Civielrechtelijke onderwerpen

Aan de orde zijn de stemmingen over moties, ingediend bij het tweeminutendebat Civielrechtelijke onderwerpen,

te weten:

  • de motie-Abdi over wamca-zaken die strekken tot het verkrijgen van schadevergoeding aanhangig maken bij de rechter (29279, nr. 1033);

  • de motie-Straatman/Ellian over procesfinanciering van collectieve acties verder reguleren (29279, nr. 1034).

(Zie vergadering van 27 mei 2026.)

In stemming komt de motie-Abdi (29279, nr. 1033).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, DENK, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Straatman/Ellian (29279, nr. 1034).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower en de PVV voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

Stemmingen moties Justitiële jeugd

Aan de orde zijn de stemmingen over moties, ingediend bij het tweeminutendebat Justitiële jeugd,

te weten:

  • de motie-Bikkers over een wetsvoorstel voor een landelijk messenverbod (24587, nr. 1123);

  • de motie-Bikkers over knelpunten in het vorderen van volwassenenstrafrecht bij 16- en 17-jarigen die worden verdacht van zeer ernstige gewelds- en zedenmisdrijven (24587, nr. 1124);

  • de motie-Faber over vanaf 14 jaar altijd het volwassenenstrafrecht toepassen bij zeden- en geweldsdelicten (24587, nr. 1126);

  • de motie-Faber over artikel 141 aanpassen zodat openlijke geweldpleging in groepsgedrag vaker leidt tot een veroordeling (24587, nr. 1127);

  • de motie-Faber over geen beleid invoeren zodat zwaardere jeugdstrafzaken buitenstrafrechtelijk afgedaan kunnen worden (24587, nr. 1128);

  • de motie-Westerveld over een plan van aanpak voor de landelijke uitrol van Jeugdreclassering in Verbinding (24587, nr. 1129);

  • de motie-Westerveld over prioriteit geven aan de adviezen van de Onderwijsraad (24587, nr. 1130);

  • de motie-Synhaeve c.s. over de capaciteit van Kleinschalige Voorzieningen Justitiële Jeugd beter benutten (24587, nr. 1131).

(Zie vergadering van 27 mei 2026.)

In stemming komt de motie-Bikkers (24587, nr. 1123).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower en de PVV voor deze motie hebben gestemd en de leden van de fractie van FVD ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Bikkers (24587, nr. 1124).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Faber (24587, nr. 1126).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van JA21, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Faber (24587, nr. 1127).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SGP, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Faber (24587, nr. 1128).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, de VVD, de SGP, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Westerveld (24587, nr. 1129).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB en Lid Keijzer voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Westerveld (24587, nr. 1130).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB en Lid Keijzer voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Synhaeve c.s. (24587, nr. 1131).

De voorzitter:
Ik constateer dat deze motie met algemene stemmen is aangenomen.

Stemmingen moties De woningbouwopgave in Nederland

Aan de orde zijn de stemmingen over moties, ingediend bij het debat over de woningbouwopgave in Nederland,

te weten:

  • de motie-De Hoop over het uitwerken van een voorstel voor een planbatenheffing of een uitbreiding van kostenverhaal (32847, nr. 1453);

  • de motie-De Hoop c.s. over de winstbelasting voor woningbouwcorporaties verder afbouwen en op termijn afschaffen (32847, nr. 1454);

  • de motie-Beckerman over een taskforce in het leven roepen om structurele leegstand van vastgoed terug te dringen en transformatie hiervan naar woningen te versnellen (32847, nr. 1455);

  • de motie-Beckerman over een onderzoek naar de omvang van dakloosheid onder jongeren met aflopende flexibele huurcontracten (32847, nr. 1456);

  • de motie-Wiersma over landelijke erkenning en toepassing van gecertificeerde industriële bouwconcepten en productieprocessen binnen vergunningverlening en toetsing (32847, nr. 1457);

  • de motie-Wiersma over juridische belemmeringen wegnemen en werkbare regels creëren voor projecten in en nabij Natura 2000-gebieden (32847, nr. 1458);

  • de motie-Kostić over een bijdrage van het ministerie van VRO aan meer groen voor burgers in combinatie met de woningbouwopgave (32847, nr. 1459);

  • de motie-Kostić over in gesprek gaan met natuur- en milieuorganisaties en medeoverheden bij wijziging van woningbouwbeleid (32847, nr. 1460);

  • de motie-Kostić over borgen dat wijzigingen in beleid en wet- en regelgeving rondom wonen niet zullen leiden tot verslechtering maar juist tot versterking van toekomstbestendig wonen (32847, nr. 1461);

  • de motie-Van Asten c.s. over het uitgangspunt van Transit Oriented Development meenemen bij het aanwijzen van nieuwe grootschalige woningbouwgebieden (32847, nr. 1463);

  • de motie-Claassen over het Verdrag van Aarhus opzeggen en nationale bepalingen die een Aarhusregime creëren afschaffen (32847, nr. 1464);

  • de motie-Claassen over concrete voorstellen voor vereenvoudiging en versoepeling van Europese wet- en regelgeving die woningbouw en infrastructuur versnellen (32847, nr. 1465);

  • de motie-Grinwis/Nobel over zo snel als mogelijk duidelijkheid verschaffen over de toekomst van het Nationaal Fonds Betaalbare Koopwoningen (32847, nr. 1467);

  • de motie-Flach/Nobel over meer inzetten op het schrappen en verruimen van regelgeving voor woningbouw (32847, nr. 1468);

  • de motie-Flach/Grinwis over meer ambitie tonen als het gaat om kleinschalige woningbouwlocaties (32847, nr. 1469);

  • de motie-Steen c.s. over de introductie van een doorstroomhypotheek mogelijk maken (32847, nr. 1470);

  • de motie-Mooiman c.s. over voorkomen dat Zuid-Holland extra generieke beperkingen op buitenstedelijke woningbouw invoert (32847, nr. 1471);

  • de motie-Mooiman c.s. over werk maken van het advies van de werkgroep STOER ten aanzien van bouwstoffenwinning (32847, nr. 1472);

  • de motie-Schenk over uitspreken dat niet getornd mag worden aan de hypotheekrenteaftrek (32847, nr. 1473);

  • de motie-Schenk over onderzoeken of en hoe de leeftijdsgrens van de vrijstelling van de overdrachtsbelasting verhoogd kan worden (32847, nr. 1474);

  • de motie-Schenk over onderzoeken in hoeverre studieschulden geheel of gedeeltelijk losgekoppeld kunnen worden van de hypotheekberekening (32847, nr. 1475);

  • de motie-Schenk over onderzoeken hoe het opnieuw en ruimer toestaan van gasaansluitingen bij nieuwbouw geldend beleid kan worden (32847, nr. 1476);

  • de motie-Nobel c.s. over richting buitenlandse pensioenfondsen duidelijker maken wanneer deze onder de vpb-vrijstelling vallen (32847, nr. 1478);

  • de motie-El Abassi over aanvullende maatregelen uitwerken die speculatieve opkoop van betaalbare woningen verder beperken en zelfbewoning beter beschermen (32847, nr. 1479);

  • de motie-El Abassi over aanvullende landelijke maatregelen tegen langdurige leegstand en woningspeculatie (32847, nr. 1480);

  • de motie-El Abassi over aanvullende maatregelen nemen zodat woningcorporaties sneller en grootschaliger sociale huurwoningen en middenhuurwoningen kunnen realiseren (32847, nr. 1481).

(Zie vergadering van 28 mei 2026.)

De voorzitter:
De motie-Beckerman (32847, nr. 1456) is in die zin gewijzigd dat zij thans luidt:

De Kamer,

gehoord de beraadslaging,

constaterende dat jongeren met een aflopend jongerenhuurcontract door de vastgelopen woningmarkt structureel geen vervangende woonruimte kunnen vinden en daardoor dreigen dakloos te worden;

constaterende dat de omvang van dit probleem landelijk niet in beeld is;

overwegende dat het onacceptabel is dat een contractvorm die bedoeld was als opstap naar de woningmarkt, jongeren zonder vangnet in de dakloosheid duwt;

overwegende dat de regering tegelijkertijd voorstelt het aantal flexibele huurcontracten verder uit te breiden, zonder dat de gevolgen hiervan voor kwetsbare jongeren afdoende zijn onderzocht;

verzoekt de regering onderzoek te doen naar de omvang van het probleem van dakloosheid onder jongeren met aflopende flexibele huurcontracten,

en gaat over tot de orde van de dag.

Zij krijgt nr. ??, was nr. 1456 (32847) (#5).

De motie-Claassen (32847, nr. 1465) is in die zin gewijzigd (32847, nr. ??) en nader gewijzigd dat zij thans luidt:

De Kamer,

gehoord de beraadslaging,

constaterende dat de Europese Commissie via zogenoemde Omnibuspakketten werkt aan vereenvoudiging van Europese wet- en regelgeving;

verzoekt de regering om met concrete voorstellen te komen voor vereenvoudiging van Europese wet- en regelgeving die woningbouw en infrastructuur versnellen, waaronder, maar niet beperkt tot, de MER-richtlijn, de Vogel- en Habitatrichtlijn en de Natuurherstelverordening;

verzoekt de regering tevens deze voorstellen vooraf aan de Kamer te sturen en met de Kamer te bespreken voordat deze inzet in Europees verband wordt ingebracht,

en gaat over tot de orde van de dag.

Zij krijgt nr. ??, was nr. ?? (32847).

Ik stel vast dat wij hier nu over kunnen stemmen.

Voordat wij gaan stemmen, is er een stemverklaring van mevrouw Steen.

Mevrouw Steen (CDA):
Voorzitter. Het CDA zal tegen de motie op stuk nr. 1473 over de hypotheekrenteaftrek stemmen. Onze fractie steunt spreekt-uitmoties niet; dat is de reden waarom wij tegen zullen stemmen.

De voorzitter:
Dank u wel.

In stemming komt de motie-De Hoop (32847, nr. 1453).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK, de ChristenUnie, BBB, Groep Markuszower en de PVV voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-De Hoop c.s. (32847, nr. 1454).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK, de ChristenUnie, BBB en Groep Markuszower voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Beckerman (32847, nr. 1455).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK, de ChristenUnie, BBB en de PVV voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de gewijzigde motie-Beckerman (32847, nr. ??, was nr. 1456).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, de PVV en FVD voor deze gewijzigde motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Wiersma (32847, nr. 1457).

De voorzitter:
Ik constateer dat deze motie met algemene stemmen is aangenomen.

In stemming komt de motie-Wiersma (32847, nr. 1458).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van DENK, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Kostić (32847, nr. 1459).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de VVD en de ChristenUnie voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Kostić (32847, nr. 1460).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK en de ChristenUnie voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Kostić (32847, nr. 1461).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK en de ChristenUnie voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Van Asten c.s. (32847, nr. 1463).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Claassen (32847, nr. 1464).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de nader gewijzigde motie-Claassen (32847, nr. ??, was nr. 1465).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze nader gewijzigde motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Grinwis/Nobel (32847, nr. 1467).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, de PvdD, het CDA, DENK, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de fractie van de VVD ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Flach/Nobel (32847, nr. 1468).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, D66, Volt, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Flach/Grinwis (32847, nr. 1469).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, D66, Volt, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de fractie van de PvdD ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Steen c.s. (32847, nr. 1470).

De voorzitter:
Ik constateer dat deze motie met algemene stemmen is aangenomen.

In stemming komt de motie-Mooiman c.s. (32847, nr. 1471).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Mooiman c.s. (32847, nr. 1472).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van D66, Volt, het CDA, DENK, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Schenk (32847, nr. 1473).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, D66, de VVD, de SGP, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-Schenk (32847, nr. 1474).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, JA21, BBB, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Schenk (32847, nr. 1475).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, DENK, de SGP, de ChristenUnie, JA21, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Schenk (32847, nr. 1476).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van JA21, BBB, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-Nobel c.s. (32847, nr. 1478).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van 50PLUS, D66, het CDA, de VVD, de SGP, de ChristenUnie, JA21, BBB, Lid Keijzer, Groep Markuszower, de PVV en FVD voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is aangenomen.

In stemming komt de motie-El Abassi (32847, nr. 1479).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK, de ChristenUnie en BBB voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-El Abassi (32847, nr. 1480).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK, de ChristenUnie en BBB voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

In stemming komt de motie-El Abassi (32847, nr. 1481).

De voorzitter:
Ik constateer dat de leden van de fracties van de SP, 50PLUS, GroenLinks-PvdA, Volt, de PvdD, DENK, de SGP, de ChristenUnie, BBB en de PVV voor deze motie hebben gestemd en de leden van de overige fracties ertegen, zodat zij is verworpen.

Mevrouw Michon-Derkzen.

Mevrouw Michon-Derkzen (VVD):
Even voor de Handelingen: de VVD wenst geacht te worden vóór de motie op stuk nr. 1467 te hebben gestemd. Nu weet ik niet zeker of wij nou wel of niet zijn genoemd, maar voor de zekerheid: wij zijn vóór die motie.

De voorzitter:
Als u uw hand opgestoken had, bent u genoemd en als dat niet zo was, dan niet, maar dan hebben we het genoteerd voor de Handelingen.

Dat waren de stemmingen. Ik schors.

De vergadering wordt enkele ogenblikken geschorst.