De aanpak van veelplegers in het verkeer naar aanleiding van het dodelijke ongeval bij Vogelwaarde.
Schriftelijke vragen
Nummer: 2026D41021, datum: 2026-09-04, bijgewerkt: 2026-09-04 12:59, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar officiele pagina op de Tweede Kamer site.
Krijg melding als deze vragen beantwoord worden:
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: H.G. Jumelet, Tweede Kamerlid (CDA)
- Mede ondertekenaar: J.C.G. Straatman, Tweede Kamerlid (CDA)
Onderdeel van zaak 2026Z17980:
- Gericht aan: D.M. van Weel, minister van Justitie en Veiligheid
- Gericht aan: V.P.G. Karremans, minister van Infrastructuur en Waterstaat
- Voortouwcommissie: TK
Preview document (🔗 origineel)
(ingezonden 4 september 2026)
Vragen van de leden Jumelet en Straatman (beiden CDA) aan de ministers van Infrastructuur en Waterstaat en van Justitie en Veiligheid over de aanpak van veelplegers in het verkeer naar aanleiding van het dodelijke ongeval bij Vogelwaarde.
Vraag 1Heeft u kennisgenomen van de berichten ‘Verdachte dodelijke aanrijding Vogelwaarde ging 'keer op keer' in de fout’ [1]en ‘Waarom kon de verdachte van het dodelijke ongeval in Terhole na zoveel verkeersovertredingen nog autorijden?’? [2]
Vraag 2Kunt u uiteenzetten wat er op dit moment gebeurt wanneer in zeer korte tijd een uitzonderlijk groot aantal snelheidsovertredingen op hetzelfde kenteken wordt geregistreerd?
Vraag 3Vindt er op dit moment enige vorm van signalering plaats wanneer op één kenteken in korte tijd veel verkeersovertredingen worden geregistreerd? Zo ja, bij welke aantallen of patronen gebeurt dit en welke opvolging wordt daaraan gegeven?
Vraag 4Op welke wijze worden geautomatiseerd geconstateerde snelheidsovertredingen die op grond van de Wet administratiefrechtelijke handhaving verkeersvoorschriften (Wahv) worden afgedaan op dit moment betrokken bij de aanpak van veelplegers in het verkeer?
Vraag 5Kunt u toelichten hoe de aanpak ‘Op de radar’, de Recidiveregeling Veelplegers verkeer en de in het Landelijk Actieplan Verkeersveiligheid 2026–2029 aangekondigde landelijke persoonsgerichte aanpak van veelplegers in het verkeer zich tot elkaar verhouden?
Vraag 6Klopt het dat bij de aanpak ‘Op de radar’ voor de selectie van veelplegers gebruik wordt gemaakt van overtredingen waarbij iemand persoonlijk is staande gehouden en dat geautomatiseerd geconstateerde overtredingen op kenteken daarbij niet op dezelfde wijze worden meegenomen?
Vraag 7In hoeverre wordt bij de ontwikkeling van de landelijke persoonsgerichte aanpak van veelplegers in het verkeer ook gekeken naar bestuurders of voertuigen waarbij in korte tijd een uitzonderlijk groot aantal geautomatiseerd geconstateerde Wahv-overtredingen wordt geregistreerd?
Vraag 8Wat is de stand van zaken van de in het Landelijk Actieplan Verkeersveiligheid 2026–2029 aangekondigde verkenning naar de mogelijkheid om herhaalde Wahv-overtredingen binnen de persoonsgerichte aanpak anders af te doen dan uitsluitend met een standaard Wahv-boete?
Vraag 9Welke juridische, technische en praktische mogelijkheden en belemmeringen bestaan er om een uitzonderlijke opeenstapeling van geautomatiseerd geconstateerde verkeersovertredingen op hetzelfde kenteken te gebruiken als signaal voor nader onderzoek of gerichte aandacht, zonder daaruit zonder meer af te leiden dat de kentekenhouder ook bij iedere overtreding de bestuurder was?
Vraag 10Deelt u de opvatting dat bij een uitzonderlijk groot aantal verkeersovertredingen op hetzelfde kenteken in zeer korte tijd aanleiding kan bestaan voor een incheckmoment of andere vorm van gerichte opvolging, juist omdat een dergelijk patroon kan wijzen op een verhoogd verkeersveiligheidsrisico?
Vraag 11Zou u willen onderzoeken of het mogelijk en wenselijk is om bij een uitzonderlijke opeenstapeling van verkeersovertredingen op hetzelfde kenteken in korte tijd een signalering te laten plaatsvinden, waarna kan worden bezien wie het voertuig gebruikt en of aanvullende actie nodig is?
Vraag 12Zou u daarbij willen onderzoeken welke vorm van opvolging het meest passend en effectief kan zijn, bijvoorbeeld contact met de kentekenhouder, gerichte handhaving of, wanneer de bestuurder kan worden vastgesteld en daar aanleiding toe bestaat, inzet van bestaande persoonsgerichte maatregelen?
Vraag 13Zou u bij de ontwikkeling van de landelijke persoonsgerichte aanpak van veelplegers in het verkeer expliciet willen bezien hoe kan worden voorkomen dat juist bestuurders die in korte tijd veel overtredingen begaan maar daarbij niet worden staande gehouden buiten beeld blijven?
Vraag 14Bent u bereid de Kamer te informeren over de uitkomsten hiervan en daarbij aan te geven of en op welke wijze een dergelijk signaal- of incheckmoment onderdeel kan worden van de toekomstige aanpak van veelplegers in het verkeer?
[1] RTL Nieuws, 29 juli 2026, 'Verdachte dodelijke aanrijding Vogelwaarde ging 'keer op keer' in de fout' (Verdachte dodelijke aanrijding Vogelwaarde ging 'keer op keer' in de fout).
[2] Omroep ZVL, 31 juli 2026, 'Waarom kon de verdachte van het dodelijke ongeval in Terhole na zoveel verkeersovertredingen nog autorijden?' (Waarom kon de verdachte van het dodelijke ongeval in Terhole na zoveel verkeersovertredingen nog autorijden?).