[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [consultaties]←NIEUW! [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn]
[open vragen] [toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [woo/oo] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is opentk.nl?]

Verslag houdende een lijst van vragen en antwoorden

Wijziging van de begrotingsstaat voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp (XVII) voor het jaar 2026 (wijziging samenhangende met de Miljoenennota)

Verslag houdende een lijst van vragen en antwoorden

Nummer: 2026D46496, datum: 2026-09-30, bijgewerkt: 2026-10-15 15:33, versie: 2 (versie 1)

Directe link naar document (.docx), link naar officiele pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen: Bijlagen:

Onderdeel van kamerstukdossier 37035 XVII-3 Wijziging van de begrotingsstaat voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp (XVII) voor het jaar 2026 (wijziging samenhangende met de Miljoenennota).

Onderdeel van zaak 2026Z17100:

Onderdeel van zaak 2026Z20126:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


37035 XVII Wijziging van de begrotingsstaat voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp (XVII) voor het jaar 2026 (wijziging samenhangende met de Miljoenennota)

Nr. 3 Verslag houdende een lijst van vragen en antwoorden

Vastgesteld 30 september 2026

De vaste commissie voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, belast met het voorbereidend onderzoek van dit voorstel van wet, heeft eer verslag uit te brengen in de vorm van een lijst van vragen met de daarop gegeven antwoorden.

De vragen zijn op 21 september 2026 voorgelegd aan de minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp. Bij brief van 25 september 2026 zijn ze door de minister Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp beantwoord.

Met de vaststelling van het verslag acht de commissie de openbare behandeling van het wetsvoorstel voldoende voorbereid.

De voorzitter van de commissie,

Den Hollander

Adjunct-griffier van de commissie,

Prenger

1

Waarom is 'nlontwikkelingssamenwerking.nl' stopgezet en hoe waarborgt u dat hierdoor geen vermindering van de transparantie en publieke controle op de besteding van Nederlandse ontwikkelingsgelden ontstaat?

Antwoord

Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan op een efficiënte manier aan verplichtingen rond openbaarheid en transparantie voldoen zonder een zelfstandige website.

Dit gebeurt door de publicatie van evaluaties, zoals verplicht in het Evaluatiestelsel Rijksoverheid via de website van de Directie Internationaal Onderzoek en Beleidsevaluatie (IOB)1 en de verbeterde verantwoordingsystematiek (Kamerstuk 31 865, nr. 282) als onderdeel van BHOS-begrotingsstukken.

Voor verdere detailinformatie bestaan verschillende publicaties; Algemene beleidsinformatie over ontwikkelingssamenwerking is te vinden op rijksoverheid.nl. Het volledige begrotingsoverzicht van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking (BHOS) is te vinden via rijksfinancien.nl.

Ook deelt BZ gedetailleerde informatie over de Nederlandse ontwikkelingssamenwerkingsactiviteiten met het International Aid Transparancy Initiative (IATI). Via het portaal van deze organisatie (D-portal), zijn deze gegevens, en tevens die van anderen donoren, beschikbaar voor het publiek.

2

Kunt u toelichten waarom er op sociale vooruitgang zoveel minder is uitgegeven dan verplicht?

Antwoord

Een verplichting kan een meerjarig kasritme hebben. Het kasbudget in een jaar is nodig voor alle aangegane verplichtingen die een kasbeslag hebben in dat jaar. De verplichtingen- en kasbudgetten kunnen dus in een jaar niet met elkaar worden vergeleken.

Op het artikel sociale vooruitgang is sprake van overeenkomsten met een looptijd van een aantal jaar. In dit jaar (2026) zijn nieuwe meerjarige verplichtingen aangegaan, die in dit jaar en de komende jaren leiden tot volledige kasuitgaven.

3

Ziet u mogelijkheden om het budget voor sociale vooruitgang de komende jaren te verlagen gezien het veel lagere bedrag aan uitgaven?

Antwoord

Nee, zie antwoord 2.

4

Waarom zijn de verplichtingen op artikel 1 (duurzame economische ontwikkeling, handel en investeringen) ten opzichte van de vastgestelde begroting toegenomen met bijna 100 miljoen euro? Waaraan gaat dat besteed worden?

Antwoord

Naar aanleiding van opmerkingen door de ADR en AR inzake de financiële verslaglegging van opdrachten en regelingen van RVO en Invest International is een gewijzigde boekingssystematiek afgesproken en worden de committeringsplafonds voor RVO en Invest International gefaseerd (jaarlijks) in de administratie opgenomen.

Het betreffen derhalve technische mutaties op lopende verplichtingen, waaronder de Private Sector Development Toolkit en DRIVE.

5

Waarom zijn de kosten voor de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) verdeeld over drie beleidsartikelen? Waarin verschillen deze bijdragen van elkaar? En zou u willen overwegen de kosten voor de RVO omwille van de transparantie onder één beleidsartikel onder te brengen?

Antwoord

De begroting van BHO is thematisch ingericht. De opdracht aan de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) ziet op verschillende thema’s en komt daarom op drie beleidsartikelen terug.

6

Hoeveel mensen werken er bij de RVO?

Antwoord

RVO, dat werkt voor de gehele Rijksoverheid, telt ruim 6000 medewerkers2.

7

In welke begroting worden de opbrengsten van het werk van de RVO opgenomen en wat zijn die opbrengsten (kwantitatief en kwalitatief)?

Antwoord

De opbrengsten in de zin van resultaten van de werkzaamheden die RVO verricht, worden (net als de resultaten van andere uitvoeringspartners) verantwoord op de thema’s van de desbetreffende begrotingsartikelen. Deze worden geaggregeerd weergegeven in de Verantwoording over de Begroting van 2026. Op de plek waar de verplichtingen worden aangegaan worden de uitgaven ook verantwoord. Voor de BHO-begroting geldt dat op de thematische artikelen.

8

Welke resultaten worden er behaald met de bijdragen aan internationale organisaties op het terrein van water?

Antwoord

Financiering van multilaterale organisaties is een belangrijk onderdeel van de inzet op waterzekerheid en waterveiligheid in ontwikkelingslanden. In 2025 hebben internationale organisaties zoals Global Water Security & Sanitation Partnership van de Wereldbank, UNICEF, Asian Development Bank en het Sanitation and Hygiëne Fund een belangrijke bijdrage geleverd aan toegang tot water en sanitatie waarover in het BHO Jaarverslag 2025 is gerapporteerd.

Daarnaast spelen internationale organisaties, en in het bijzonder multilaterale ontwikkelingsbanken, een grote rol bij het versterken van de randvoorwaarden voor duurzaam waterbeheer in ontwikkelingslanden. Dat gebeurt onder meer via capaciteitsopbouw en technologieoverdracht, marktontwikkeling en het mobiliseren van financiële middelen. Samen met gelijkgestemde landen dringt Nederland er bij de ontwikkelingsbanken, als donor en als aandeelhouder, op aan om resultaten die zij hiermee bereiken goed inzichtelijk te maken.

Zo maakt de Wereldbank de resultaten die zij bereikt inzichtelijk via de resultaten scorecard, via indicatoren op Inclusive and Equitable Water and Sanitation Services3. Voor resultaten van UNICEF zie Water voor ieder kind4, en voor ADB zie 2025 ADB Results Report5.

9

Welke resultaten worden er behaald met de bijdragen aan internationale organisaties op het terrein van klimaat?

Antwoord

Van de internationale organisaties spelen vooral multilaterale ontwikkelingsbanken een grote rol in financiering van klimaatactie in ontwikkelingslanden. Zij zijn mondiaal verantwoordelijk voor ongeveer de helft van de klimaatfinanciering. Samen met gelijkgestemde landen dringt Nederland er bij de ontwikkelingsbanken op aan om resultaten die zij hiermee bereiken goed inzichtelijk te maken. Zo maakt de Wereldbank als meest prominente internationale organisatie op het terrein van klimaat de resultaten die zij bereikt inzichtelijk via de resultaten scorecard, met name met de indicatoren op het gebied van het verminderen van emissies en verbeterde weerbaarheid6. De bijdragen die multilaterale banken aan klimaatfinanciering maken zij jaarlijks inzichtelijk via gezamenlijke rapportage7.

10

Wat voor organisaties kunnen gebruik maken van subsidies op het terrein van klimaat? Staan deze subsidies ook open voor het bedrijfsleven?

Antwoord

De Nederlandse publieke bijdrage aan klimaatfinanciering voor ontwikkelingslanden bestaat uit een groot aantal verschillende programma’s en subsidieregelingensubsidie regelingensubsidieregelingen, onder andere op het gebied van energietransitie, bosbescherming, klimaatslimme landbouw en verbeterd waterbeheer. Een substantieel deel van deze programma’s en regelingen is toegankelijk voor het bedrijfsleven. Een voorbeeld is het Dutch Fund for Climate and Development van de Nederlandse Financierings-maatschappij voor Ontwikkelingslanden (FMO) dat uitsluitend private projecten in ontwikkelingslanden financiert. Een ander voorbeeld is het Dutch Diamonds Partnership programma, dat onlangs is gelanceerd.


  1. www.iob-evaluatie.nl↩︎

  2. Onze organisatie | RVO.nl↩︎

  3. Measuring Impact | World Bank Group Scorecard↩︎

  4. Water voor ieder kind | UNICEF↩︎

  5. 2025 ADB Results Report↩︎

  6. Measuring Impact | World Bank Group Scorecard↩︎

  7. Joint reporting on multilateral development banks' climate finance↩︎