[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [consultaties]←NIEUW! [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn]
[open vragen] [toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [woo/oo] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is opentk.nl?]

Antwoord op vragen van het lid Ellian over de verlenging van het AZC in Balk (De Fryske Marren)

Antwoord schriftelijke vragen

Nummer: 2026D48237, datum: 2026-10-02, bijgewerkt: 2026-10-02 16:04, versie: 2 (versie 1)

Directe link naar document (.docx), link naar officiele pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen:

Onderdeel van zaak 2026Z17166:

Preview document (🔗 origineel)


AH 216

2026Z17166

Antwoord van minister Van den Brink (Asiel en Migratie) (ontvangen 2 oktober 2026)

Zie ook Aanhangsel Handelingen, vergaderjaar 2025-2026, nr. 3044

Vraag 1
Klopt het dat het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) schriftelijk aan de gemeente De Fryske Marren heeft medegedeeld dat het asielzoekerscentrum (Azc) te Balk nog drie jaar open moet blijven?

Vraag 2
Waarom is dit besluit genomen ten aanzien van een gemeente die 10 jaar lang haar nek heeft uitgestoken en opvang heeft gerealiseerd?

Antwoord op vragen 1 en 2
Vanwege de aanhoudende druk op de asielopvang was het COA genoodzaakt om de locatie open te houden. Het ontbreken van alternatieve opvangplekken maakt dat het COA nu niet in staat is de bewoners van het AZC in Balk op een andere locatie onder te brengen. Dit besluit is in een gesprek aan de gemeente medegedeeld en daarna per brief aan de gemeente

overgebracht. Om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan, is het besluit genomen de locatie drie jaar langer open te houden. Binnen deze jaren kan worden toegewerkt naar de realisatie een duurzame opvanglocatie.

Vraag 3
Waarom vindt u het normaal dat het COA terug mag komen op reeds gemaakte bindende afspraken?


Vraag 4
Welk signaal geeft dit af naar andere gemeenten die uit alle macht proberen opvangplekken te realiseren, maar nu herhaaldelijk zien dat het COA zich niet aan de afspraken houdt?

Vraag 5
Hoe denkt u dat de houding van het niet-nakomen van afspraken door het COA overkomt op gemeenten, terwijl gelijktijdig door u over dwang gesproken wordt?

Antwoord op vragen 3, 4 en 5
Het COA hecht grote waarde aan het zijn van een betrouwbare partner richting gemeenten en aan het nakomen van gemaakte afspraken. Het COA heeft de wettelijke taak asielzoekers op te vangen. Om deze wettelijke taak uit te voeren, werkt het COA samen met gemeenten aan het openen van nieuwe locaties en het verlengen van bestaande locaties. Dit leidt tot het grote dilemma waar het COA voor komt te staan als er niet voldoende opvangplekken beschikbaar

zijn. De spreidingswet is van groot belang in het creëren van rust in het opvanglandschap. Door het realiseren van de wettelijke opgaves voortkomend uit deze wet zal het in de toekomst niet nodig zijn om tot lastige beslissingen over te gaan als het geopend houden van de locatie in Balk.


Vraag 6
Kunt u begrijpen dat de gemeente De Fryske Marren zich overvallen voelt en wat vindt u van een dergelijke manier van communiceren met een gemeente over een zeer maatschappelijk gevoel onderwerp?

Antwoord op vraag 6
Er is zowel vanuit het COA als het departement nauw contact met de gemeente De Fryske Marren naar aanleiding van dit besluit. Tegelijkertijd heb ik er begrip voor dat deze mededeling kan zorgen voor onrust en teleurstelling. Derhalve blijven beide partijen in gesprek met de gemeente.


Vraag 7
Wat is nu precies uw beleid ten aanzien van het niet-nakomen van bindende afspraken met gemeenten door het COA?

Antwoord op vraag 7
Ik verwijs naar het antwoord op vraag 3.

Vraag 8
Kunt u deze vragen afzonderlijk en voorafgaand het eerstvolgende commissiedebat Vreemdelingen & Asielbeleid beantwoorden?

Antwoord op vraag 8

De vragen zijn zo snel als mogelijk beantwoord.