[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Memorie van toelichting

Wijziging van de begrotingsstaat van het Mobiliteitsfonds voor het jaar 2022 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota)

Memorie van toelichting

Nummer: 2022D20079, datum: 2022-05-25, bijgewerkt: 2024-02-19 10:56, versie: 2

Directe link naar document (.pdf), link naar pagina op de Tweede Kamer site, officiële HTML versie (kst-36120-A-2).

Gerelateerde personen:

Onderdeel van kamerstukdossier 36120 A-2 Wijziging van de begrotingsstaat van het Mobiliteitsfonds voor het jaar 2022 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota).

Onderdeel van zaak 2022Z09836:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


Tweede Kamer der Staten-Generaal 2
Vergaderjaar 2021‒2022
36 120A Wijziging van de begrotingsstaat van het Mobiliteitsfonds voor het jaar 2022 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota)
Nr. 2

MEMORIE VAN TOELICHTING

A. ARTIKELSGEWIJZE TOELICHTING BIJ HET WETSVOORSTEL

Wetsartikel 1 

De begrotingsstaten die onderdeel zijn van de Rijksbegroting, worden op grond van artikel 2.3, eerste lid, van de Comptabiliteitswet 2016 elk afzonderlijk bij wet vastgesteld en derhalve ook gewijzigd. Het onderhavige wetsvoorstel strekt ertoe om voor het jaar 2022 wijzigingen aan te brengen in:

  1. de departementale begrotingsstaat van het Mobiliteitsfonds.

De in de begrotingsstaten opgenomen begrotingsartikelen worden in onderdeel B van deze memorie van toelichting toegelicht (de zgn. begrotingstoelichting).

De Minister van Infrastructuur en Waterstaat,

M.G.J. Harbers

B. BEGROTINGSTOELICHTING

1 Leeswijzer

De opzet en structuur van de onderliggende eerste suppletoire begroting voor het Mobilteitsfonds is gebaseerd op de rijksbegrotingsvoorschriften van het Ministerie van Financiën.

Naar aanleiding van de motie van de leden Van Helvert en Van Veldhoven (Kamerstukken II 2015–2016 34 475 XII, nr. 12) worden bij alle begrotingsartikelen op het Mobiliteitsfonds en Deltafonds groter dan € 1 miljard de begrotingsmutaties boven de € 5 miljoen toegelicht. Dit heeft als praktische uitwerking dat bij de artikelen tussen de € 200 miljoen en € 1 miljard de ondergrens voor technische mutaties ook neerwaarts is bijgesteld. Voor beleidsmatige mutaties was er bij de artikelen van deze omvang reeds sprake van een ondergrens van € 5 miljoen.

< 50 1 2
=> 50 en < 200 2 4
=> 200 < 1000 5 10
=> 1000 10 20

Mede naar aanleiding van overleg met uw Kamer zijn in aanvulling op deze regelgeving voor dit fonds de onderstaande punten verwerkt voor de eerste suppletoire begroting.

  1. Het opnemen van gedetailleerde projectinformatie in de suppletoire begrotingen conform begroting en jaarverslag (brief van 4 november 2009 naar aanleiding van toezegging verbetering informatievoorziening bij WGO van 24 juni 2009); Kamerstukken II 2009–2010, 32 123 A, nr. 8)
  2. Het inzicht in de budgetten van de verkenningen en planuitwerkingprogramma’s wordt vergroot door begrotingsmutaties expliciet in de MIRT tabellen zichtbaar te maken op projectniveau (toezegging WGO van 22 juni 2011);
  3. Mutaties op de beschikbare budgetten worden in de (niet voorgeschreven) verdiepingsbijlage op artikelonderdeelniveau voor de volledige looptijd tot en met 2035 inzichtelijk gemaakt.

Opbouw

Dit wetsvoorstel kent een opbouw waarbij afhankelijk van de informatievraag- en behoefte verder kan worden ingezoomd. Deze verdiepingsslag is als volgt opgebouwd.

  1. Allereerst is de begrotings(wet)staat voor het Mobiliteitsfonds voor het jaar 2022 opgenomen. Deze dient ter autorisatie van de mutaties die op artikelniveau in de verplichtingen-, uitgaven- en ontvangstenramingen worden voorgesteld.
  2. Daarna is eerst op hoofdlijnen (paragraaf 2.1) inzicht verstrekt in de belangrijkste budgettaire voorstellen die leiden tot wijziging van de begroting. Hiermee kan snel een indruk worden verkregen van de inhoud van dit wetsvoorstel.
  3. Via de artikelsgewijze toelichting (paragraaf 3) worden alle beleidsmatig relevante meerjarige mutaties op het niveau van het artikelonder-deel zichtbaar gemaakt, en waar zinvol en relevant, ook toegelicht. Dit rekening houdend met de norm zoals hierboven is aangegeven.
  4. Als onderdeel van de artikelsgewijze toelichting is in de verdiepings-bijlage (paragraaf 4.1) door middel van een meerjarige mutatietabel op artikelonderdeelniveau de aansluiting gemaakt tussen de vorige stand van de begroting en de nu voorgestelde stand. Dit voor de volledige looptijd van het fonds.
  5. Tenslotte zijn in de verdiepingsbijlage (paragraaf 4.2) van dit wetsvoorstel de MIRT projecttabellen met de realisatieprojecten alsmede de verkenningen en planuitwerking programma’s opgeno-men waarin de begrotingsmutaties op projectniveau zichtbaar zijn gemaakt. Deze (meerjarige) MIRT- tabellen zijn in ieder geval voorzien van toelichtingen indien sprake is:

    - van een wijziging (anders dan door de verwerking van prijsbijstelling) in het taakstellend projectbudget groter dan 10% of meer dan € 10 miljoen;

    - van een wijziging groter dan 1 jaar in de oplevering van het project.

2 De Producten

2.1 Overzicht belangrijke uitgaven- en ontvangstenmutaties

Vastgestelde begroting 2022 7.201,3 7.201,3
Belangrijkste suppletoire mutaties
1. Saldo 2021 divers 414,4 414,4
2. Overboekingen HXII divers ‒ 87,9 ‒ 87,9
3. Programma actualisaties divers ‒ 48,3 ‒ 48,3
4. Overboekingen andere begrotingen 12/15/19 12,5 12,5
5. Bijdragen derden divers 16,9 16,9
6. CA-middelen 379,5 379,5
a. NGF-middelen 11/19 300,0 300,0
b. Instandhouding 11/19 75,0 75,0
c. Lelylijn 11/19 4,5 4,5
7. Hoogwater Limburg 15/19 12,0 12,0
Overige mutaties
Stand 1e suppletoire begroting 2021 7.900,4 7.900,4

Toelichting

  1. Saldo 2021: De begroting van het Infrastructuurfonds vertoont over het jaar 2021 een voordelig saldo van € 241 miljoen. Dit saldo wordt gevormd door de saldering van de in dat jaar gerealiseerde uitgaven en ontvangsten. Het voordelig saldo wordt in 2022 toegevoegd aan artikelonderdeel 18.10, zodat de middelen beschikbaar blijven voor het Mobiliteitsfonds.
  2. Overboekingen Hoofdstuk XII: Voor de uitvoering van verschillende programma's is in 2022 in totaal € 87,8 miljoen overgeboekt naar de beleidsbegroting van IenW. Het gaat om diverse overboekingen. In de jaren 2023 en 2024 wordt respectievelijk € 56 miljoen en € 8,1 miljoen overgeboekt naar de beleidsbegroting. Deze overboekingen worden in de artikelsgewijze toelichting nader toegelicht.
  3. Programma actualisaties: In 2022 zijn zowel de uitgavenramingen als de ontvangstenramingen geactualiseerd. In totaal schuift € 48,3 miljoen ontvangsten door naar latere jaren. De voornaamste schuif vindt plaats op de concessie opbrengsten spoor (€ 37,8 miljoen). In de jaren 2023 t/m 2026 worden aanvullend de ontvangstenramingen aangepast (€ 101 miljoen). In de artikelsgewijze toelichting zullen de actualisaties van de ramingen nader toegelicht worden.
  4. Overboekingen andere begrotingen: Dit betreft de overboekingen van en naar andere begrotingshoofdstukken binnen de Rijksbegroting (€ 12,5 miljoen). De grootste overboeking betreft een bijdrage van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat voor het Maritiem Informatiecentrum (€ 10,2 miljoen).
  5. Bijdragen derden: In 2022 wordt aan verschillende projecten binnen het Mobiliteitsfonds een bijdrage van derden toegevoegd (€ 16,9 miljoen). Het gaat om diverse kleine bijdragen. Zie de artikelsgewijze toelichting voor de nadere verwerking van de bijdragen derden. In de jaren 2023 t/m 2027 wordt vanuit derder € 21,3 miljoen toegevoegd aan het Mobiliteitsfonds.
  6. CA-middelen: In het Coalitieakkoord van het kabinet Rutte IV zijn voor verschillende doelen van het Mobiliteitsfonds middelen gereserveerd. Bij deze eerste suppletoire begroting wordt een deel van deze middelen overgeboekt voor de ontsluiting van nieuwe woningbouwprojecten (€ 7,5 miljard), voor nieuwe infrastructuurprojecten uit de peiler infra van het NGF (€ 3,35 miljard), voor het onderhoud van het bestaande infrastructuur (€ 3,25 miljard) en voor een haalbaarheidsonderzoek voor de Lelylijn (€ 9 miljoen). Deze middelen worden centraal op artikel 11.03.03 gereserveerd. In 2022 gaat het om € 300 miljoen vanuit de NGF-middelen, € 75 miljoen voor instandhouding en € 4,5 miljoen voor de Lelylijn. Onderdeel 2.2 geeft een uitgebreider beeld van de CA-middelen.
  7. Hoogwater Limburg: Rijkswaterstaat heeft extra kosten gemaakt als gevolg van het Hoogwater Limburg in 2021. Voor dekking van deze kosten wordt € 12 miljoen toegevoegd aan het Mobiliteitsfonds.

2.2 Overzicht Coalitieakkoordmiddelen Rutte IV

Binnen het Coalitieakkoord kabinet Rutte IV zijn middelen gereserveerd voor verschillende doelen binnen het Mobiliteitsfonds. Bij eerste suppletoire begroting is er in totaal € 14,1 miljard toegevoegd aan het Mobiliteitsfonds.

Op de aanvullende post zijn na eerste suppletoire begroting resterende middelen gereserveerd voor het Coalitieakkoord. Deze middelen zullen op een later moment worden overgeboekt naar het Mobiliteitsfonds. Het gaat om € 10,5 miljard voor instandhouding voor de periode 2026 t/m 2035 en € 1,25 miljard structureel, € 3,1 miljard voor de Lelylijn, € 200 miljoen voor veiligheid rijks N-wegen en € 50 miljoen voor fietsknooppunten OV en fietsenstallingen.

Instandhouding infrastructuur 75 350 875 1.150 160 160 160 160
Lelylijn 5 5
NGF peiler infrastructuur 300 700 800 800 250 250 250
Ontsluiten nieuwe woningen 900 1.000 1.000 800 800 750 750
2030 2031 2032 2033 2034 2035 2036 totaal
Instandhouding infrastructuur 160 3.250
Lelylijn 9
NGF peiler infrastructuur 3.350
Ontsluiten nieuwe woningen 750 750 7.500

Instandhouding infrastructuur

In het coalitieakkoord zijn extra middelen beschikbaar gesteld voor beheer, onderhoud en vernieuwing van de Rijksinfrastructuur. De komende jaren groeit de extra bijdrage stapsgewijs toe naar jaarlijks 1,125 mld. extra vanaf 2026 en structureel €1,25 miljard extra vanaf 2038 voor de instandhouding van onze wegen, spoor, bruggen, viaducten en vaarwegen, ook met het oog op de verkeersveiligheid.

Voor de korte termijn (periode tot en met 2025) worden de middelen door middel van dit wetsvoorstel nu toegevoegd en ingezet om de programmering van Rijkswaterstaat en ProRail op te hogen. De extra middelen uit het coalitieakkoord zijn daarbij niet toereikend om al onze wensen en ambities (tegelijk) te realiseren.

Daarnaast wordt er voor VenR jaarlijks vanaf 2026 tot in ieder geval 2029 € 160 miljoen uit de CA-middelen overgeheveld naar IenW. De specifieke verdeling naar de RWS-netwerken moet nog worden uitgewerkt. Over wat dit betekent voor de programmering van VenR-projecten en de dit jaar de te maken keuzes zal ik u later nog informeren.

Lelylijn

In het coalitieakkoord zijn middelen gereserveerd om op termijn met medefinanciering vanuit de regio en uit Europese fondsen de Lelylijn te kunnen aanleggen. De komende periode wordt uitgewerkt hoe de Lelylijn, in het kader van het Deltaplan voor het Noorden, kan bijdragen aan versterking van de economie van het Noorden, de ontsluiting van nieuw te ontwikkelen woningbouwgebieden en betere internationale treinverbindingen met het noorden van Duitsland.

In dit wetsvoorstel worden voor de Lelylijn de middelen toegevoegd om het haalbaarheids-onderzoek uit te kunnen voeren. Eerst wordt ingezet op een gestructureerd MIRT-onderzoek van ca. 1-2 jaar dat moet toewerken naar een MIRT-startbeslissing (start MIRT-verkenning). Om daadwerkelijk tot een MIRT-verkenning te kunnen overgaan, moet er zicht zijn op volledige financiering van de meest plausibele variant, en dienen de resterende budgetten bij deze kostenraming gevonden te worden o.a. via regionale (mede)financiering en financiering vanuit Europese fondsen.

NGF peiler infrastructuur

De reservering voor de bijdrage van de rijksoverheid van incidenteel € 2,53 miljard voor de drie infrastructuurprojecten uit de eerste ronde van het Nationaal Groeifonds bestaande uit de Noordzuidlijn, Oude Lijn en Brainport Eindhoven wordt toegevoegd aan het Mobiliteitsfonds. Daarbovenop wordt incidenteel € 820 miljoen toegevoegd aan het Mobiliteitsfonds.

Ontsluiten nieuwe woningen

In het coalitieakkoord is afgesproken om € 7,5 miljard beschikbaar te stellen voor goede ontsluiting en bereikbaarheid van nieuwe woningen in de 15 grootschalige woningbouwgebieden en daarbuiten. Met als doel een bijdrage te leveren aan het oplossen van de woningbouwcrisis. Daarbij wordt zowel naar snelheid van realisatie als naar de toekomstbestendigheid van nieuwe woongebieden gekeken, vanuit het perspectief van een deur tot deur-bereikbaarheid. De omvang van de opgave vraagt scherpe keuzes bij toekenning van middelen aan woongebieden en de ontsluiting daarvan. De middelen voor de ontsluiting van nieuwe woningen worden door middel van dit wetsvoorstel toegevoegd aan het Mobiliteitsfonds.

De Wet Mobiliteitsfonds schrijft voor dat hieruit realisatie, beheer en onderhoud van infrastructurele maatregelen (Rijksinfrastructuur en lokale en regionale infrastructuur) kunnen worden bekostigd, evenals maatregelen ter vergroting van de doelmatigheid of de veiligheid van het gebruik van infrastructuur. Investeringen in de bereikbaarheid en mobiliteit uit het Mobiliteitsfonds worden gedaan volgens de MIRT systematiek, afspraken worden gemaakt conform het MIRT proces.

3 Productartikelen

3.1 Artikel 11 Verkenningen, reserveringen en investeringsruimte

Budgettaire gevolgen van uitvoering

Verplichtingen 205.684 205.684 364.391 570.075 1.953.384 2.566.984 2.761.433 1.051.194
Uitgaven 186.895 186.895 335.849 522.744 1.960.790 2.581.384 2.777.233 1.101.524
waarvan juridisch verplicht 0%
11.01 Verkenningen 5.000 5.000 ‒ 1.481 3.519 ‒ 1.500 ‒ 91.963 ‒ 170.267 ‒ 116.949
11.02 Korte termijn mobiliteitsmaatregelen 5.639 5.639 ‒ 5.000 639
11.03 Reserveringen 176.256 176.256 339.830 516.086 1.962.290 2.673.347 2.947.500 1.218.473
11.03.01 Gebiedsprogramma's 13.259 13.259 ‒ 6.459 6.800 ‒ 21.500 ‒ 27.000 ‒ 16.000 2.593
11.03.02 Overige reserveringen 162.997 162.997 ‒ 33.211 129.786 29.290 25.347 13.500 5.880
11,03.03 Reserveringen Coalitieakkoord 379.500 379.500 1.954.500 2.675.000 2.950.000 1.210.000
11.04 Generieke investeringsruimte 2.500 2.500
11.05 Investeringsruimte toebedeeld modaliteit
11.05.01 Investeringsruimte Hoofdwegennet
11.05.02 Investeringsruimte Spoorwegen
11.05.03 Investeringsruimte Hoofdvaarwegen
Ontvangsten ‒ 17.500 ‒ 30.000
11.09 Ontvangsten ‒ 17.500 ‒ 30.000

Toelichting

Verplichtingen

Het verplichtingenbudget op dit artikelonderdeel is verhoogd met € 364,4 miljoen in 2022. Dit komt voornamelijk door de toevoeging van de CA-middelen (€ 379,5 miljoen), de technische verwerking van het saldo 2021 (€ 80,9 miljoen), overboekingen naar hoofdstuk XII (- € 57,6 miljoen), overboekingen naar andere artikelen (- € 20,3 miljoen) en actualisaties van de programmering (- € 15,4 miljoen).

Uitgaven

11.02 Korte termijn mobiliteitsmaatregelen

Dit artikelonderdeel is met € 5 miljoen verlaagd door de technische verwerking van het saldo 2021. In 2021 was voor de korte termijn file aanpak € 5 miljoen meer kasbudget benodigd. Het saldo wordt in 2022 van dit artikelonderdeel in mindering gebracht, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

11.03 Reserveringen en gebiedsprogramma's

Dit artikelonderdeel is met € 339,8 miljoen verhoogd. Dit komt met name door de toevoeging van de CA-middelen (€ 379,5 miljoen), de technische verwerking van het saldo 2021 (€ 97 miljoen), actualisering van de programmering (- € 85,7 miljoen), overboekingen naar hoofdstuk XII (- € 43,8 miljoen) en overboekingen naar andere artikelen (- € 7,1 miljoen).

Toevoeging CA-middelen

Binnen het Coalitieakkoord zijn middelen gereserveerd voor verschillende doelen van het Mobiliteitsfonds. Er zijn middelen toegevoegd voor:

  1. Instandhouding (€ 75 miljoen in 2022): Voor 2022 t/m 2025 is er voor instandhouding in totaal € 2,45 miljard overgeboekt naar het Mobiliteitsfonds. Dit wordt op een later moment verdeeld over de netwerken wegen, spoor en vaarwegen. Voor de periode 2026 t/m 2030 is er € 160 miljoen per jaar toegevoegd voor de VenR-opgave in die jaren.
  2. Infrastructuur peiler NGF (€ 300 miljoen in 2022): Vanuit het NGF worden de reserveringen voor de peiler infrastructuur overgeboekt naar het Mobiliteitsfonds. Het gaat om € 3,35 miljard voor de periode 2022 t/m 2028.
  3. Lelylijn (€ 4,5 miljoen in 2022): Voor de jaren 2022 en 2023 is er € 4,5 miljoen per jaar toegevoegd aan het Mobiliteitsfonds. Deze middelen worden ingezet voor een haalbaarheidsonderzoek Lelylijn.
  4. Ontsluiting nieuwe woningbouw: Voor de jaren 2023 t/m 2031 is er in totaal € 7,5 miljard overgeboekt naar het Mobiliteitsfonds.

Saldo 2021

In 2021 is er op het artikelonderdeel 20.03 € 97 miljoen minder uitgegeven dan begroot. Het saldo wordt in 2022 toegevoegd aan dit artikelonderdeel, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft. Dit komt voornamelijk door het doorschuiven van middelen op de reservering pakket Zeeland (€ 46 miljoen), reservering slimme en duurzame mobiliteit (€ 29,6 miljoen), reservering BenO Caribisch Nederland (€ 10,4 miljoen) en reservering voor het Schone luchtakkoord (€ 5,2 miljoen).

Actualisatie programma

In totaal is er op dit artikelonderdeel uit 2022 € 85,6 miljoen verschoven naar latere jaren. De grootste verschuivingen vinden plaats op:

  1. Reservering pakket Zeeland (- € 40,5 miljoen): De middelen voor het compensatiepakket zijn in een realistisch uitgavenritme geplaatst. De middelen zijn verdeeld over de jaren 2023 t/m 2026;
  2. Reservering slimme en duurzame mobiliteit (- € 29,6 miljoen): De uitwerking van het programma Veilig, Slim en Duurzaam en de afspraken met de regio nemen meer tijd in beslag. Het grootste deel (€ 24,5 miljoen) schuift door naar 2023. Het overige deel naar 2024;
  3. Reservering stikstof (- € 12,2 miljoen): De toegevoegde middelen voor de MIRT-projecten vanuit het overschot Subsidieregeling sanering varkenshouderijen (Srv) zijn gezien de onzekerheid rondom het stikstofdossier voornamelijk naar 2023 en 2024 doorgeschoven;
  4. Reservering spoorgoederenvervoer (- € 5 miljoen): Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de lagere realisatie op de subsidieregeling 3e spoor Duitsland op HXII dat is teruggestort naar het MF. Dit geld is niet in 2022 nodig en wordt naar de jaren 2024 t/m 2027 geschoven.

In de jaren na 2023 wordt er vooral geschoven op aritkelonderdeel 11.01 verkenningen. In de jaren 2024 t/m 2027 wordt er in totaal € 488 miljoen naar achteren geschoven. De grootste verschuivingen vinden plaats op:

  1. A15 Papendrecht-Gorinchem: er wordt € 250,7 miljoen doorgeschoven naar de periode 2029-2032. In afwachting van de uitspraak van de Raad van State over de stikstofberekeningen is het (onherroepelijke) Tracébesluit uitgesteld;
  2. A2 Den Bosch Deil: er wordt € 201,7 miljoen doorgeschoven naar de jaren 2029 t/m 2031. In afwachting van de uitspraak van de Raad van State over de stikstofberekeningen is het (onherroepelijke) Tracébesluit uitgesteld;
  3. A50 Bankhoef Paalgraven: er wordt € 48,3 miljoen vanuit 2025 en 2026 naar latere jaren geschoven. In afwachting van de uitspraak van de Raad van State over de stikstofberekeningen is het (onherroepelijke) Tracébesluit uitgesteld;
  4. Als gevolg van bovengenoemde verschuivingen, schuiven ook de bijdragen vanuit de regio voor de A15 Papendrecht-Gorinchem en de A58 Breda Tilburg naar latere jaren. Het gaat om een schuif op 11.09 in de jaren 2023 (€ 17,5 miljoen) en 2024 (€ 30 miljoen) naar 2027.

Overboekingen HXII

In totaal wordt er in 2022 € 43,8 miljoen overgeboekt naar de beleidsbegroting Hoofdstuk XII. De grootste overboekingen zijn:

  1. Schone luchtakkoord (€ 17 miljoen): ten behoeve van de specifieke uitkering schone luchtakkoord wordt er in 2022 en 2023 in totaal € 27 miljoen overgeboekt naar hoofdstuk XII, waarvan € 17 miljoen in 2022;
  2. Slimme en duurzame mobiliteit (€ 10,8 miljoen): voor de specifieke uitkering Veilig, doelmatig en duurzaam worden middelen overgeboekt vanuit de reserving op art. 11.03 naar Hoofdstuk XII.

Overboekingen andere artikelen

In 2022 is € 7,1 miljoen overgeboekt naar projecten op andere artikelen:

  1. Vanuit de reservering spoorgoederenvervoer is in 2022 € 3 miljoen overgeboekt naar het project modal shift (art. 13.03). In totaal gaat het om een overboeking van € 7,5 miljoen;
  2. Vanuit de reservering stikstof is in 2022 € 2,8 miljoen overgeboekt naar artikel 12 en artikel 15 ten behoeve van bronmaatregelen om stikstofneerslag te compenseren op MIRT-projecten.
  3. Vanuit de reservering knooppuntontwikkeling Lelylaan is in 2022 € 1,2 miljoen overgeboekt naar PHS (art. 17.10). In totaal gaat het om een overboeking van € 16,2 miljoen.

3.2 Artikel 12 Hoofdwegennet

Budgettaire gevolgen van uitvoering

Verplichtingen 3.232.984 3.232.984 1.369.183 4.602.167 139.550 ‒ 713.102 ‒ 393.726 ‒ 68.162
Uitgaven 2.982.240 2.982.240 152.899 3.135.139 ‒ 143.239 17.676 188.200 109.587
waarvan juridisch verplicht 85%
12.01 Exploitatie 3.959 3.959 300 4.259 300 100
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 3.959 3.959 300 4.259 300 100
12.02 Onderhoud en vernieuwing 1.192.166 1.192.166 ‒ 2.077 1.190.089 ‒ 285.221 ‒ 17.107 ‒ 3.574 1.164
12.02.01 Onderhoud 905.185 905.185 32.918 938.103 ‒ 264.936 ‒ 1.545 ‒ 3.063 0
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 905.185 905.185 32.918 938.103 ‒ 264.936 ‒ 1.545 ‒ 3.063 0
12.02.04 Vernieuwing 286.981 286.981 ‒ 34.995 251.986 ‒ 20.285 ‒ 15.562 ‒ 511 1.164
12.03 Ontwikkeling 600.636 600.636 87.785 688.421 139.747 22.236 169.659 138.354
12.03.01 Aanleg 539.194 539.194 115.659 654.853 253.309 15.511 50.627 64.557
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 559.100 26.454 ‒ 2.610 23.844 ‒ 2.610
12.03.02 Planning en studies 61.442 61.442 ‒ 27.874 33.568 ‒ 113.562 6.725 119.032 73.797
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 17.756 17.756 25.700 43.456 350 350
12.03.03 Optimalisering gebruik
12.04 Geïntegreerde contractvormen/PPS 525.002 525.002 55.969 580.971 ‒ 3.982 4.458 16.644 ‒ 28.587
12.06 Netwerkgebonden kosten HWN 660.477 660.477 10.922 671.399 5.917 7.989 5.471 ‒ 1.344
12.06.01 Apparaatskosten RWS 543.862 543.862 6.122 549.984 5.917 7.989 5.471 ‒ 1.344
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 543.862 543.862 6.122 549.984
12.06.02 Overige netwerkgebonden kosten 116.615 116.615 4.800 121.415
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 116.615 116.615 4.800 121.415
Ontvangsten 27.724 27.724 127.722 155.446 ‒ 44.379 ‒ 20.090 ‒ 23.992 ‒ 11.604
12.09 Ontvangsten 27.724 27.724 127.722 155.446 ‒ 44.379 ‒ 20.090 ‒ 23.992 ‒ 11.604
12.09.01 Ontvangsten 27.724 27.724 127.722 155.446 ‒ 44.379 ‒ 20.090 ‒ 23.992 ‒ 11.604
12.09.02 Tolopgave

Toelichting

Verplichtingen

De verplichtingenophoging van € 1,4 miljard in 2022 komt met name door de technische verwerking van het saldo over 2021 (€ 1 miljard). Dit betekent dat verplichtingen via het saldo naar 2022 zijn doorgeschoven:

  1. Saldo 2021 Onderhoud en vernieuwing (€ 92,6 miljoen): dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het programma Vervanging en Renovatie (€ 81,2 miljoen);
  2. Saldo 2021 Aanleg (€ 536,6 miljoen): dit wordt voornamelijk veroorzaakt door vertragingen vanwege stikstofproblematiek op de A12/A15 Ressen (ViA15) (€ 209,2 miljoen) en de A12/A27 Ring Utrecht (€ 59,1 miljoen). Verder verhoogt het saldo door vrijval van de verplichtingen bij A1 Apeldoorn-Azelo vanwege doorschuiven van het contract voor fase 2 van 2021 naar 2022 (€ 168,2 miljoen);
  3. Saldo 2021 Planning en Studies (€ 64,2 miljoen): dit betreft voornamelijk activiteiten die vertraging hebben opgelopen. Hieronder vallen bijvoorbeeld een vertraging voor ITS (Intelligent Transport Systems) als gevolg van Europese wetgeving in 2025 en vertraagde activiteiten onder het programma Duurzame Mobiliteit (€ 18 miljoen) en de impulsregeling Verkeersveiligheid (€ 15 miljoen);
  4. Saldo 2021 Geïntegreerde contractvormen/PPS (€ 326,1 miljoen): dit wordt voornamelijk veroorzaakt door vertraging vanwege stikstofproblematiek doorgeschoven vaststellingsovereenkomst naar 2022 op de A12/A15 Ressen-Oudbroeken (€ 225,3 miljoen) en een saldomutatie in verband met doorgeschoven vastlegging van contractaanpassing aanbrengen van hittewerende bekleding op de A24 Blankenburgverbinding (€ 61,5 miljoen).

Uitgaven

12.02 Onderhoud en vernieuwing

Het budget op dit artikelonderdeel is in 2022 met € 2,1 miljoen verlaagd. Dit wordt met name veroorzaakt door de technische verwerking van het saldo over 2021 (€ 44,7 miljoen) en actualisatie van het programma (- € 46 miljoen).

Saldo 2021

In 2022 is het voordelig saldo uit 2021 (€ 44,7 miljoen) technisch verwerkt. Dit betekent dat in 2021 € 44,7 miljoen minder is uitgegeven dan oorspronkelijk begroot. Dit is voornamelijk veroorzaakt door projecten uit het programma Vervanging en renovatie door late afrekeningen (€ 17,7 miljoen) en een vertraging bij het project Intelligente Wegkantsystemen doordat de uitrol later start dan verwacht (€ 15 miljoen). Het saldo wordt in 2022 aan dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Actualisatie programma

De actualisatie van de programma's voor onderhoud en vernieuwing zorgt voor een verlaging van het kasbudget in 2022 met € 46 miljoen. Dit wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door:

  1. Kasverschuivingen op Beheer en onderhoud (+ € 32,4 miljoen): om de tekorten op beheer en onderhoud tot en met 2023 op te lossen is er in de begroting 2022 € 300 miljoen van de jaren 2031-2033 naar 2023 geschoven op hoofdwegennet. Met een aanvullende schuif in de 1e suppletoire 2022 wordt dit verdeeld over de netwerken. Voor hoofdwegennet gaat het om een schuif van € 32,4 miljoen naar 2022 en € 232,6 miljoen naar de jaren 2031-2033;
  1. Kasverschuivingen op Vervanging en Renovatie (- € 78,4 miljoen) als gevolg van stikstofproblematiek en vertragingen in de uitvoering is € 111,4 miljoen in de jaren 2022, 2023 en 2024 naar latere jaren geschoven . Hiervan zit € 37,6 miljoen in een vertraging bij de uitrol van de Intelligente wegkantstations, wordt een positief aanbestedingsresultaat van € 18,7 miljoen op het VenR project A32 Heerenveen-Akkrum verschoven naar de reserveringen en is er vertraging ontstaan op diverse VenR projecten van € 23,1 miljoen.

12.03 Ontwikkeling

Het budget op dit artikelonderdeel is in 2022 met € 87,8 miljoen verhoogd. Dit wordt met name veroorzaakt door de technische verwerking van het positief saldo over 2021 (€ 47 miljoen), actualisatie van het programma (€ 25,2 miljoen), stikstofoverboekingen uit artikel 11 (€ 31,3 miljoen) en overboekingen vanuit het Mobiliteitsfonds naar de beleidsbegroting Hoofdstuk XII (- € 16,3 miljoen).

Saldo 2021

In 2022 is het positief saldo uit 2021 (€ 47 miljoen) technisch verwerkt. Dit betekent dat in 2021 € 47 miljoen minder is uitgegeven dan oorspronkelijk begroot. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door vertragingen in 2021. De grootste vertragingen hebben plaatsgevonden bij de projecten in de realisatiefase (€ 37,7 miljoen): dit betreffen onder andere uitvoeringsopdrachten op het programma Geluid-Weg die niet opgestart konden worden in 2021 (€ 14,3 miljoen), vertragingen bij de A9 Badhoevedorp (€ 5,6 miljoen), de A12/A15 Ressen (€ 6,1 miljoen), A27 Ring Utrecht (€ 2,1 miljoen) en A7 Zuidelijke ringweg Groningen (€ 2,1 miljoen). Het saldo wordt in 2022 aan dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft. Het saldo wordt in 2022 aan dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Actualisatie programma

De actualisatie van het ontwikkelingsprogramma zorgt voor een verhoging van het kasbudget in 2022 met € 25,2 miljoen. Dit wordt mede-veroorzaakt door budgetneutrale schuiven op diverse onderdelen met als tegenboeking de overprogrammering op de artikelonderdelen 12.03.01 en 12.03.02. Het gaat hierbij om de volgende schuiven die inhoudelijk worden toegelicht bij het desbetreffende artikelonderdeel:

  1. Een kasschuif op artikel 11.03 Reserveringen (+ € 36,7 miljoen);
  2. Een kasschuif op artikel 11.04 Generieke investeringsruimte (- € 38,4 miljoen);
  3. Een kasschuif op artikel 12.02 Beheer en onderhoud en vervanging en renovatie (- € 32,4 miljoen);
  4. Een kasschuif op artikel 17.08 Zuidasdok (- € 27,6 miljoen);
  5. Een kasschuif op de ontvangsten (- € 4 miljoen).

Daarnaast zijn er diverse actualisaties (- € 563,7 miljoen) doorgevoerd binnen 12.03.01 met een direct budgettair effect van € 91,1 miljoen. Hierdoor neemt de overprogrammering af met € 473,6 miljoen. Het gaat hierbij om de volgende projecten:

  1. A12/A15 Ressen (- € 301,3 miljoen): in verband met bijstelling als gevolg van stikstofproblematiek wordt € 301,3 miljoen in 2022 doorgeschoven naar latere jaren;
  2. A1 Apeldoorn-Azelo (€ - 35,1 miljoen): in verband met een aangepast kasritme als gevolg van een nieuwe planning wordt € 35,1 miljoen in 2022 doorgeschoven naar de jaren 2023-2027;
  3. A4-A44 Rijnlandroute (- € 34,6 miljoen): in verband met vertraging in de uitvoering wordt € 34,6 miljoen in 2022 en € 17,8 miljoen in 2023 naar 2024 geschoven;
  4. A27 Houten-Hooipolder (- € 25,2 miljoen): in verband met vetraging in de aanbestedingsplannen wordt € 25,2 miljoen in 2022 en € 186,1 miljoen in de jaren 2023-2031 naar latere jaren geschoven;
  5. Programma Geluid-weg (- € 25,6 miljoen): in verband met herziening van het kasritme op basis van werkelijk gegunde opdrachten wordt € 25,6 miljoen in 2022 naar latere jaren geschoven;
  6. A7 ZRG Fase 2 (+ € 23,2 miljoen): naar aanleiding van een versnelling wordt € 61,2 miljoen uit 2028 gehaald en naar voren geschoven (waarvan € 23,2 miljoen in 2022);
  7. A20 Nieuwekerk-Gouda (- € 14,1 miljoen): in verband met vertraging in de voorbereiding van de realisatie wordt € 14,1 miljoen naar de jaren 2023-2025 geschoven;
  8. Lelystad Airport verbreden A6 (- € 11,1 miljoen): in verband met bijstelling als gevolg van stikstofproblematiek wordt € 11,1 miljoen in 2022 en € 1,7 miljoen in 2023 naar achteren geschoven in 2024;
  9. A4 Haaglanden-N14 (- € 10,8 miljoen): in verband met bijstelling als gevolg van stikstofproblematiek wordt € 10,8 miljoen uit 2022 naar achteren geschoven in de jaren 2023-2025.

Binnen de programma’s planning en studies (12.03.02) zijn ook diverse actualisaties (€ 22,9 miljoen) doorgevoerd zonder direct budgettair effect. Het gaat hierbij om de volgende projecten:

  1. Geluidssaneringsprogramma (+ € 45,8 miljoen): in 2021 zijn meer vastgestelde saneringsplannen in de uitvoering gegeven dan voorzien. De benodigde middelen zijn via een kasschuif uit latere jaren gehaald;
  2. A12/A27 Ring Utrecht (- € 31,3 miljoen): in afwachting van de uitspraak van de Raad van State over de stikstofberekeningen is het (onherroepelijke) Tracebesluit vertraagd en worden de uitgaven (€ 31,2 miljoen in 2022 en € 200,1 miljoen in de jaren 2023-2026) van dit project naar latere jaren geschoven;
  3. Regionale impuls Strategisch Plan Verkeersveiligheid (SPV) (- € 14,2 miljoen): de resterende middelen uit tranche 1 zijn niet in 2022 benodigd en worden doorgeschoven naar 2023 en 2024;
  4. N35 Knooppunt Raalte (- € 13,5 miljoen): de planuitwerking door de regio is vertraagd, waardoor de voorziene rijksbijdrage later benodigd is en wordt doorgeschoven naar 2024;
  5. Voorbereidingen vrachtwagenheffing (- € 12,5 miljoen): het wetgevingstraject heeft in 2021 vertraging opgelopen waardoor de realisatiefase later start dan voorzien. De uitgaven worden doorgeschoven naar 2023;
  6. N35 Verkenning Wierd (- € 9 miljoen): in afwachting van de uitspraak van de Raad van State over de stikstofberekeningen is het (onherroepelijke) Tracebesluit vertraagd en worden de uitgaven (€ 9 miljoen in 2022 en € 73 miljoen in de jaren 2023 en 2024) van dit project naar latere jaren geschoven.

Overboekingen vanuit artikel 11 bronmaatregelen stikstof

In 2022 is er € 31,3 miljoen overgeboekt vanuit artikel 11 ten behoeve van bronmaatregelen om stikstofneerslag te compenseren op MIRT-projecten. Per project wordt aan de hand van onderzoeken binnen de rekenafstand van 25 kilometer bepaald welke bronmaatregelen nodig zijn ten behoeve van het Tracébesluit.

Overboekingen HXII

In 2022 is er € 16,3 miljoen overgeboekt van het Mobiliteitsfonds naar de beleidsbegroting Hoofdstuk XII. Dit betreffen onder andere een overboekingen ten behoeve van apparaatsuitgaven Tijdelijke Tolheffing en Vrachtwagenheffing (€ 5,4 miljoen), bekostiging van de tijdelijke subsidieregeling onderzoek Topsector logistiek (€ 3,5 miljoen), bijdragen vanuit het Strategisch Plan Verkeersveiligheid (SPV) voor opdrachten verkeersveiligheid en een subsidie voor Ambulancedata (€ 2,6 miljoen) en een opdrachtverstrekking voor een opdracht aan duurzame logistiek (€ 1 miljoen).

12.04 Geïntegreerde contractvormen/PPS

De verhoging van dit artikelonderdeel in 2022 met per saldo € 56 miljoen wordt veroorzaakt door de technische verwerking van het saldo over 2021 (€ 68,2 miljoen) en actualisatie van het programma (- € 12,7 miljoen).

Saldo 2021

In 2022 is het positief saldo uit 2021 (€ 68,2 miljoen) technisch verwerkt. Dit betekent dat in 2021 € 68,2 miljoen minder is uitgegeven dan oorspronkelijk begroot. De grootste vertragingen hebben vorig jaar opgetreden bij de volgende projecten: A16 Rotterdam (€ 27,5 miljoen), A15 Maasvlakte Vaanplein (€ 16 miljoen) en A12/A15 Ressen-Oudbroeken (ViA15) (€ 16,7 miljoen). Het saldo wordt in 2022 aan dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Actualisatie programma

De actualisatie van het aanlegprogramma zorgt voor een verlaging van het kasbudget in 2022 met € 12,7 miljoen. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door vertragingen of versnellingen op de projecten A24 Blankenburgverbinding (+ € 24,9 miljoen in 2022), A15 Maasvlakte Vaanplein (- € 16,4 miljoen) en A16 Rotterdam (- € 14,9 miljoen).

12.06 Netwerkgebonden kosten HWN

Het budget op dit artikelonderdeel is in 2022 per saldo met € 10,9 miljoen verhoogd. Dit komt met name door:

  1. Een overboeking van de beleidsbegroting Hoofdstuk XII naar het Mobiliteitsfonds. Dit betreft een bijdrage voor het invullen van arbeidsplaatsen voor arbeidsbeperkten (€ 3,2 miljoen in 2022);
  2. Een overboeking van middelen (€ 4,9 miljoen in 2022) in het kader van energiebesparing vanuit het Ministerie EZK. Naar aanleiding van de Urgenda uitspraak zijn opnieuw middelen beschikbaar gesteld om maatschappelijk vastgoed te ondersteunen bij het naleven van de informatieplicht en energiebesparingsplicht uit de Wet milieubeheer;
  3. Een overboeking (€ 2,1 miljoen in 2022 en cumulatief € 4,2 miljoen in de jaren 2023 en 2024) vanuit artikel 11 ten behoeve van een capaciteitsimpuls voor RWS om stikstofprojecten te voorzien van de benodigde specialistische kennis. De inzet is ten behoeve van een tijdelijke impuls om de voortgang van de stikstofprojecten te waarborgen.

Ontvangsten

12.09 Ontvangsten

De hogere ontvangst van € 127,7 miljoen wordt voornamelijk veroorzaakt door de technische verwerking van het saldo over 2021 (€ 127,8 miljoen). Dit betekent dat in 2021 € 127,8 miljoen minder is ontvangen dan oorspronkelijk begroot. Dit komt voornamelijk door de volgende projecten:

  1. A1/6/9 Schiphol-Amsterdam- Almere (€ 26,9 miljoen);
  2. A7 Zuidelijke ringweg Groningen (€ 77,5 miljoen);
  3. A24 Blankenburgverbinding (€ 13,8 miljoen).

Het saldo wordt in 2022 aan dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

3.3 Artikel 13 Spoorwegen

Budgettaire gevolgen van uitvoering

Verplichtingen 9.546.544 ‒ 7.296.000 2.250.544 185.623 2.436.167 168.601 182.748 ‒ 185.270 ‒ 48.680
Uitgaven 9.486.296 ‒ 7.296.000 2.190.296 57.396 2.247.692 38.915 17.445 4.695 ‒ 9.767
waarvan juridisch verplicht 100%
13.02 Exploitatie, onderhoud en vernieuwing 1.559.243 40.000 1.599.243 6.793 1.606.036 3.058 5.803 1.248 200
13.03 Ontwikkeling 424.047 424.047 18.657 442.704 1.728 2.654 ‒ 893 ‒ 13.911
13.03.01 Aanleg personenvervoer 311.383 311.383 24.565 335.948 40.893 13.179 ‒ 32.284 ‒ 12.076
13.03.02 Aanleg goederenvervoer 13.557 13.557 38.798 52.355 14.381 ‒ 10.423 4.951 ‒ 6.071
13.03.04 Planning en studies personenvervoer 85.383 85.383 ‒ 43.962 41.421 ‒ 49.653 15.339 50.129 ‒ 5.589
13.03.05 Planning en studies goederenvervoer 13.724 13.724 ‒ 2.744 10.980 ‒ 5.893 ‒ 17.441 ‒ 25.189 9.825
13.04 Geïntegreerde contractvormen/PPS 167.006 167.006 31.946 198.952 34.129 8.988 4.340 3.944
13.07 Rente en aflossing 7.336.000 ‒ 7.336.000
Ontvangsten 208.458 208.458 ‒ 483 207.975 ‒ 4.826 12.622 30.007
13.09 Ontvangsten 208.458 208.458 ‒ 483 207.975 ‒ 4.826 12.622 30.007

Toelichting

Verplichtingen

De verplichtingenophoging van € 185,6 miljoen in 2022 is voornamelijk het gevolg van de technische verwerking van het saldo over 2021 (€ 174,9 miljoen). Daarnaast zijn er verschillende schuiven naar aanleiding van de actualisatie van de projectbudgetten.

Uitgaven

13.02 Exploitatie, onderhoud en vernieuwing

Dit artikelonderdeel is verhoogd met € 6,8 miljoen. Dit wordt veroorzaakt door de verwerking van het saldo 2021 (€ 4 miljoen) en overboekingen uit andere artikelen en artikelonderdelen (€ 2,8 miljoen).

Saldo 2021

In 2021 is het saldo van € 4 miljoen technisch verwerkt. Dit betekent dat er in 2021 € 4 miljoen minder is uitgegeven dat oorspronkelijk begroot. Het betreft de compensatie btw gebruikersvergoeding die in 2021 lager is uitgevallen als gevolg van minder treinen door corona. Het saldo wordt in 2022 aan dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Overboekingen andere artikelen en artikelonderdelen

Vanuit diverse projecten zijn in 2022 € 2,8 miljoen aan middelen overgeboekt naar het programma Exploitatie, Onderhoud en Vernieuwing. Het gaat om de onderhoudskosten van projecten waarvan de realisatiebeschikking is afgegeven, waarvan de grootste overboeking van € 1,3 miljoen komt van de onderhoudskosten van 2 deelprojecten ERTMS. In de jaren 2023 t/m 2025 wordt aanvullend € 10,1 miljoen overgeboekt vanuit de projecten, waaronder € 2,9 miljoen van PHS en € 4,4 miljoen van Grensoverschrijdend Spoor.

13.03 Ontwikkeling

De verhoging van dit artikelonderdeel in 2022 met € 18,7 miljoen wordt voornamelijk veroorzaakt door de technische verwerking van het positieve saldo over 2021 (€ 43,1 miljoen), actualisatie programma ontwikkeling (- € 17,2 miljoen), overboekingen tussen het Mobiliteitsfonds en beleidsbegroting Hoofdstuk XII (- € 12,6 miljoen), overboekingen vanuit andere artikelen en artikelonderdelen (€ 2,5 miljoen) en afrekening voorschotten ProRail (€ 2,8 miljoen).

Saldo 2021

In 2022 is het positief saldo uit 2021 (€ 43,1 miljoen) technisch verwerkt. Dit betekent dat in 2021 €43,1 miljoen minder is uitgegeven dan oorspronkelijk begroot. Dit komt doordat de planning van de werkzaamheden binnen de programma's en deelprojecten zijn geactualiseerd en de uitgavenstroom daarop is aangepast. De grootste saldomutaties van 2021 naar 2022 hebben plaatsgevonden bij de projecten in de realisatiefase (€ 30,9 miljoen):

  1. Spoorcapaciteit (€ 13 miljoen);
  2. Programma Fietsparkeren (€ 12 miljoen);
  3. Traject Oost (€ 6,3 miljoen).

Het saldo wordt in 2022 aan dit artikel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Actualisatie programma ontwikkeling

De actualisatie van het programma op artikel 13 zorgt voor een verlaging van € 17,2 miljoen in 2022 op artikelonderdeel 13.03. Dit wordt veroorzaakt door budgetneutrale schuiven op diverse onderdelen binnen artikel 13 en andere artikelen met als tegenboeking de overprogrammering op artikelonderdeel 13.03. Hierbij gaat het om de volgende schuiven:

  1. Schuiven op artikel 11 (€ 40,5 miljoen) ten behoeve van de reservering compensatiepakket Zeeland;
  2. Schuiven op artikel 13.04 (- € 28 miljoen) voor de beschikbaarheidsvergoeding aan Infraspeed;
  3. Een schuif op de ontvangsten (- € 37,8 miljoen) door lagere concessie-opbrengsten;
  4. Een schuif op artikel 14.01 (€ -7,7 miljoen) voor het project HOV-netwerk Zuid-Holland Noord.

Daarnaast zijn er binnen het aanlegprogramma en planning en studies actualisaties doorgevoerd die geen direct budgettair effect hebben. Het gaat om de volgende projecten binnen het aanlegprogramma personenvervoer (13.03.01):

- Programma fietsparkeren: ‒ € 16,5 miljoen; in verband met een aangepast kasritme als gevolg van een nieuwe planning wordt € 16,5 miljoen in 2022 doorgeschoven naar de jaren 2023-2035;

- Geluidsanering Spoor: ‒ € 19,6 miljoen; De planning van de werkzaamheden binnen dit programma en deelprojecten is geactualiseerd en de uitgavenstroom is daarop aangepast. Als gevolg hiervan schuift € 54 miljoen in de periode 2022 ‒ 2025 door naar de jaren 2026 ‒ 2032.

- Toegankelijkheid Stations: ‒ € 10,6 miljoen; in verband met een aangepast kasritme als gevolg van een nieuwe planning wordt € 25,6 miljoen in de periode 2022 ‒ 2023 doorgeschoven naar de jaren 2024-2030;

Het gaat om de volgende projecten binnen aanlegprogramma goederenvervoer (13.03.02):

  1. Nazorg projecten: - € 2,2 miljoen;
  2. Emplacement: € 40,1 miljoen: in de periode 2022 - 2023 wordt € 63 mln naar voren geschoven uit de periode 2024 - 2035, waarvan € 40 mln in 2022 benodigd is. Om aan de eisen van de omgevingsvergunningen te voldoen zijn aanpassingen aan de brandblusvoorzieningen in het havengebied van Rotterdam noodzakelijk en heeft effect op de voor 2022 en 2023 geplande uitgaven.

Het gaat om de volgende projecten binnen planning en studies personenvervoer (13.03.04):

  1. Grensoverschijdend spoorvervoer: - € 14,6 miljoen; in verband met een aangepast kasritme als gevolg van een nieuwe planning wordt € 47,6 miljoen in de periode 2022 - 2024 doorgeschoven naar de jaren 2025-2027;
  2. Regionale knelpunten: € 13 miljoen; het betreft hier een specifieke uitkering voor HOV Eindhoven. De toekenning vindt plaats in 2021 maar het budget stond in 2023, daarom was eerst een schuif naar 2022 nodig om vandaaruit een saldomutatie te maken.

Het gaat om de volgende projecten binnen planning en studies goederenvervoer (13.03.05):

  1. Calandbrug: - € 2,4 miljoen; de planning van de werkzaamheden zijn geactualiseerd en de uitgavenstroom is daarop aangepast.
  2. 2de fase Maasvlakte: - € 1,6 miljoen; de planning van de werkzaamheden zijn geactualiseerd en de uitgavenstroom is daarop aangepast.

Overboekingen HXII

In 2022 is er in totaal € 12,6 miljoen overgeboekt naar Hoofdstuk XII. Dit komt voornamelijk door:

  1. Storting voor de spuk Heerlen - Landgraaf die in 2022 volledig wordt toegekend en verplicht: - € 8,5 miljoen;
  2. Uitkering 2022 NS exploitatiebijdrage IC Dordrecht - Eindhoven: - € 1,5 miljoen;
  3. Overheveling voor de spuk OV ambassadeurs: - € 1,5 miljoen.

Overboekingen andere artikelen en artikelonderdelen

  1. Dit betreft diverse overboekingen, waaronder € 1,4 miljoen vanuit 13.03 naar 13.02. Conform de afspraak dat BOV kosten van beschikte projecten in de eerstkomende begrotingsindiening na het afgeven van de realisatiebeschikking worden overgeboekt van het aanlegprogramma naar beheer en onderhoud, zijn de BOV-kosten van diverse projecten naar MF 13.02 overgeheveld.
  1. Overboeking vanuit 11.03 naar 13.03 van € 3 miljoen. Dit betreft een overboeking van maatregelenpakket spoorgoederenvervoer naar Modal Shift.

Afrekening voorschotten ProRail

Naar aanleiding van de voorschotten Prorail over de tweede helft van 2022 wordt dit artikelonderdeel met € 2,8 miljoen verhoogd. Dit betreft voornamelijk de afrekening nazorg Driebergen-Zeist.

13.04 Geïntegreerde contractvorm/PPS

Het artikelonderdeel wordt in 2022 per saldo met € 31,9 miljoen verhoogd. De verhoging wordt voornamelijk veroorzaakt door een actualisatie van de programmering beschikbaarheidsvergoeding voor Infraspeed (€ 28 miljoen), een overheveling uit het aanlegartikel (€ 1,3 miljoen) en als gevolg van de technische verwerking van het saldo over 2021 (€ 2,6 miljoen).

Saldo 2021

In 2021 is het saldo van €2,6 miljoen technisch verwerkt. Dit betekent dat er in 2021 €2,6 miljoen minder is uitgegeven dat oorspronkelijk begroot. Op het contract met Infraspeed is minder gerealiseerd dan voorzien. Het saldo wordt in 2022 aan dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Overheveling uit aanlegartikel

In verband met de onderhoudscomponent van het Maatregelenpakket HSL-Zuid wordt er €1,3 miljoen aan budget overgeheveld.

Actualisatie programmering

Het totale budget is met €50 miljoen verhoogd in verband met de kosten voor spoorstaafschade tot en met 2024. Dit budget is toegevoegd in het kasjaar 2031 en wordt middels een kasschuif naar voren gehaald. Daarnaast wordt er budget naar voren gehaald in verband met de uitvoering van maatregelen in het kader van de zettingsproblematiek. De actualisatie van de programmering op 13.04 zorgt voor een kasschuif van € 28 miljoen naar 2022 toe.

3.4 Artikel 14 Regionaal, lokale infrastructuur

Budgettaire gevolgen van uitvoering

Verplichtingen 47.909 47.909 703 48.612
Uitgaven 90.368 90.368 ‒ 7.107 83.261 ‒ 31.537 1.775 28.012 17.999
waarvan juridisch verplicht 42%
14.01 Regionale infrastructuur 41.774 41.774 ‒ 7.113 34.661 ‒ 31.537 1.775 28.012 17.999
14.01.02 Planning en studies prg reg/lok 496 496
14.01.03 Aanleg reg/lok 41.774 41.774 ‒ 7.609 34.165 ‒ 31.537 1.775 28.012 17.999
14.03 Bereikbaarheidsprogramma's 48.594 48.594 6 48.600
14.03.01 Concrete bereikbaarheidsprojecten 5 5
14.03.02 Regionaal Mobiliteitsprojecten 48.594 48.594 48.594
14.03.03 Ruimtelijke economisch programma 1 1
Ontvangsten ‒ 958 ‒ 958
14.09 Ontvangsten ‒ 958 ‒ 958

Toelichting

Uitgaven

14.01 Regionale Infrastructuur

Het artikelonderdeel wordt per saldo met € 7,1 miljoen verlaagd als gevolg van de actualisatie van het programma grote regionaal/lokale projecten (-€ 7,6 miljoen) en als gevolg van de technische verwerking van het saldo over 2021 (+ €0,54 miljoen).

Saldo 2021

Dit artikelonderdeel wordt in 2022 met € 0,54 miljoen verhoogd als gevolg an de technische verwerking van het saldo over 2021. Dit betekent dat in 2021 €0,54 miljoen) minder is uitgegeven dan oorspronkelijk begroot. Het saldo wordt in 2022 toegevoegd op het arktikelonderdeel.

Actualisatie programma

Om de aanlegbudgetten aan te laten sluiten op de actuele programmering zijn op de volgende budgetten middelen naar achteren geschoven op grote regionaal/lokale projecten. Dit betreft een schuif op HOV netwerk Zuid-Holland Noord (- € 7,6 miljoen) waarbij € 39,2 miljoen uit de jaren 2022 en 2023 doorschuift naar latere jaren (2024 ‒ 2026). De scope van het project HOV Netwerk Zuid Holland Noord is aangescherpt waardoor een aantal onderdelen van dit project later in de tijd worden uitgevoerd dan eerder gepland. De uitgavenplanning is hierop aangepast.

3.5 Artikel 15 Hoofdvaarwegennet

Budgettaire gevolgen van uitvoering

Verplichtingen 933.856 933.856 108.407 1.042.263 96.058 49.979 77.633 365.485
Uitgaven 1.295.676 1.295.676 115.237 1.410.913 ‒ 2.459 31.132 35.431 429.043
waarvan juridisch verplicht 96% 91%
15.01 Exploitatie 10.433 10.433 10.433
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 10.433 10.433 10.433
15.02 Onderhoud en vernieuwing 450.556 450.556 77.180 527.736 79.027 55.770 2.460 ‒ 7.724
15.02.01 Onderhoud 379.582 379.582 78.111 457.693 93.008 3.118 3.155 1.788
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 368.020 368.020 74.704 442.724 93.045 3.151 3.420 1.813
15.02.04 Vernieuwing 70.974 70.974 ‒ 931 70.043 ‒ 13.981 52.652 ‒ 695 ‒ 9.512
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 1 1 1
15.03 Ontwikkeling 357.466 357.466 ‒ 36.588 320.878 ‒ 91.823 ‒ 24.891 26.333 436.420
15.03.01 Aanleg 302.616 302.616 ‒ 78.293 224.323 ‒ 103.977 ‒ 17.161 ‒ 1.926 5.935
15.03.02 Planning en studies 54.850 54.850 32.325 87.175 2.754 ‒ 17.160 21.149 430.285
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 1.624 1.624 6.000 7.624 6.000 0 0 0
15.03.03 Optimalisering gebruik 9.380 9.380 9.400 9.430 7.110 200
15.04 Geïntegreerde contractvormen/PPS 106.058 106.058 72.769 178.827 7.761 ‒ 3.399 3.938 ‒ 1.539
15.06 Netwerkgebonden kosten HVWN 371.163 371.163 1.876 373.039 2.576 3.652 2.700 1.886
15.06.01 Apparaatskosten RWS 340.381 340.381 1.876 342.257 2.576 3.652 2.700 1.886
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 340.381 340.381 1.876 342.257 2.576 3.652 2.700 1.886
15.06.02 Overige netwerkgebonden kosten 30.782 30.782 30.782
- Waarvan bijdrage aan agentschap RWS 30.782 30.782 30.782
Ontvangsten 74.241 74.241 ‒ 6.845 67.396 ‒ 370 494 6.470
15.09 Ontvangsten 74.241 74.241 ‒ 6.845 67.396 ‒ 370 494 6.470

Toelichting

Verplichtingen

De verhoging van het verplichtingenbudget in 2022 met € 108,4 miljoen wordt voornamelijk veroorzaakt door:

  1. De technische verwerking van het saldo 2021 (€ 143,5 miljoen);
  2. De actualisatie van de projectplanningen (– € 49,7 miljoen);
  3. Diverse overboekingen van en naar ministerie (€ 8,8 miljoen), waaronder een overboeking van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat als bijdrage ten behoeve van Maritiem Informatievoorziening Servicepunt (€ 8,8 miljoen); een overboeking van het ministerie van Defensie, voor het uitvoeren van de 'Search and Rescue'-functie op de Noordzee huurt IenW een SAR-helikopter, waarbij de financiering deels van Defensie komt (€ 6 miljoen) ; en ten slotte een overboeking naar EZK (- € 6,2 miljoen) voor de nautische sensoren in windpark Hollandse Kust;
  4. Diverse overboekingen naar het beleidsartikel 18 op HXII (€ -7,3 miljoen), waaronder een overboeking voor het bekostigen van de subsidieregeling walstroom zeehavens (- € 4,9 miljoen); een overboeking voor de dekking voor het project Digitale Transport Strategie (- € 1,8 miljoen); er budget overgeboekt voor bekostiging van de tijdelijke subsidieregeling onderzoek Topsector Logistiek (- € 4 miljoen). Deze overboeking betreft de uitvoering van het onderzoekdeel van het Meerjarenprogramma Topsector Logistiek 2021-2023. Ten slotte vindt er een overboeking plaats van beleidsartikel 11 op HXII voor taken inzake medegebruik en doorvaart windparken Noordzee (Noordzeeakkoord) (€ 4,5 miljoen);
  5. Als gevolg van extra kosten door het hoogwater in Limburg in juli 2021 zijn generale middelen toegevoegd aan dit artikelonderdeel (€ 12,1 miljoen);
  6. Overige mutaties met een saldo van € 1 miljoen.

Uitgaven

15.02 Onderhoud en vernieuwing

Het artikelonderdeel wordt per saldo met € 77,2 miljoen verhoogd. De belangrijkste mutaties op dit artikelonderdeel zijn: de verwerking van het saldo 2021 (+ € 30,5 miljoen), de actualisatie van het programma ( € 18,2 miljoen), een overboeking van het aanlegprogramma naar onderhoud (€2,5 miljoen), overboekingen tussen ministeries (€ 13,9 miljoen) en kosten hoogwater Limburg (€ 12,1 miljoen) .

Saldo 2021

Dit artikelonderdeel wordt in 2022 met € 30,5 miljoen verhoogd als gevolg van de technische verwerking van het saldo over 2021. Dit betekent dat in 2021 € 30,5 miljoen minder is uitgegeven dan oorspronkelijk begroot. Het saldo wordt in 2022 aan dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Actualisatie programma

Om de budgetten voor onderhoud en vernieuwing aan te laten sluiten op de actuele programmering is er € 18,2 miljoen naar 2022 toe geschoven. Dit is het gevolg van onderstaande verschuivingen:

  1. Om de tekorten op BenO tot en met 2023 op te lossen is er in de begroting 2022 € 300 miljoen van de jaren 2031-2033 naar 2023 geschoven op hoofdwegennet. Met een aanvullende schuif in de 1e suppletoire 2022 wordt dit verdeeld over de netwerken. Voor hoofdvaarwegennet gaat het om een schuif van € 45,3 miljoen naar 2022 en € 82,8 miljoen naar 2023;
  2. Vernieuwing (- € 27,3 miljoen): Actualisatie op het lopende programma Vervanging en Renovatie (- € 16,6 miljoen). Dit wordt veroorzaakt door:

    1. Damwanden Eemskanaal: Het project is vertraagd vanwege een ontwerpfout in de damwandberekening en door discussie over het type grondverankering van de damwanden;
    2. Brug Itteren: Het project vertraagd doordat de meest recente marktraming hoger uitvallen dan de raming ten tijde van het aanvragen van het uitvoeringsbesluit. Daarnaast is het proces om te komen tot verlegging van de gasunieleiding complexer gebleken dan oorspronkelijk gedacht;
    3. Bediening Besturing Brabantse kanalen: De verwachte onderzoekskosten vallen lager uit. Een aantal onderzoeken gaan niet door en een gedeelte van de onderzoeken worden later betaald;
    4. Bediening op Afstand Friesland: de start van de aanbesteding IA HLD is vertraagd;
    5. Planuitwerking Maas vervanging, bediening, besturing: Door onder andere capaciteitsproblemen is er vertraging in de planning ontstaan en heeft de gunning voor de ingenieursdiensten voor de planfase later plaatsgevonden;
    6. Vervangen en besturing 4 kleine sluizen. Het contract gaat pas eind 2024 van start. Hierdoor schuiven de betalingen ook door naar 2024-2025;
    7. Daarnaast is op basis van de actuele programmering ook de reservering voor VenR geactualiseerd (- € 10,7 miljoen);
    8. Diverse kleine mutaties die leiden tot het saldo € 0,2 miljoen.

Overboeking van het aanlegprogramma naar onderhoud

In de begroting 2022 zijn middelen voor klimaatneutrale en circulaire infraprojecten (KCI) naar Aanleg overgeheveld. In de uitvoering blijkt echter dat de meeste KCI-maatregelen worden opgepakt binnen de onderhoudsprojecten (en niet binnen de aanlegprojecten). Derhalve wordt er KCI budget overgeboekt van Aanleg naar Onderhoud (€ 2,5 miljoen).

Overboeking ministeries

  1. In opdracht van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat gaat Rijkswaterstaat data verzamelen over water, wind, neerslag en fauna bij diverse windparken op zee. Dit zijn zogenoemde Maritieme IV-Servicepunten. Daartoe zijn middelen ontvangen van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat (€ 8,8 miljoen in 2022);
  2. Voor het uitvoeren van de 'Search and Rescue'-functie op de Noordzee huurt IenW een SAR-helikopter. Dit wordt gefinancierd door budget van het ministerie van Defensie (€ 6 miljoen);
  3. In 2022 doet IenW een bijdrage voor Onderzoeksprojecten en financiering 2022 inzake de programmatische samenwerking tussen TNO (de Nederlandse Organisatie voor toegepast-natuurwetenschappelijk onderzoek) en het Rijkswaterstaat Onderzoeksprogramma Vervanging en Renovatie (€ 0,9 miljoen).

Kosten hoogwater Limburg

Als gevolg van extra kosten door het hoogwater in Limburg in juli 2021 zijn generale middelen toegevoegd aan dit artikelonderdeel (€ 12,1 miljoen).

15.03 Ontwikkeling

Het artikelonderdeel wordt in 2022 per saldo met € 36,6 miljoen verlaagd. De belangrijkste mutaties op dit artikelonderdeel zijn: de verwerking van het saldo 2021 (€ 43,3 miljoen), de actualisatie van het programma (- € 63,6 miljoen), overboekingen binnen het artikel (- € 2,9 miljoen), overboekingen tussen ministeries (€ 6,5 miljoen), overboekingen tussen HXII en het MF (€ -7,3 miljoen) en overige mutaties (€ 0,5 miljoen). Daarnaast wordt vanuit het Klimaatfonds € 568 miljoen overgeboekt voor veiligheid scheepvaart voor de jaren 2023-2030.

Saldo 2021

Dit artikelonderdeel wordt in 2022 met € 43,3 miljoen verhoogd als gevolg van de technische verwerking van het saldo over 2021. Dit betekent dat in 2021 € 43,3 miljoen minder is uitgegeven dan oorspronkelijk begroot. Het saldo wordt in 2022 bij dit artikelonderdeel in opgeteld, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Actualisatie programma

De actualisatie van het programma op artikel 15 zorgt voor een verlaging van € 63,6 miljoen op artikelonderdeel 15.03. Dit wordt veroorzaakt door budgetneutrale schuiven op diverse onderdelen binnen artikel 15 en andere artikelen met als tegenboeking de overprogrammering op artikelonderdeel 15.03. Hierbij gaat het om de volgende schuiven:

  1. De bovengenoemde schuiven op onderhoud (- € 45,3 miljoen) en vernieuwing (€ 27,3 miljoen);
  2. De schuiven doorgevoerd op geïntegreerde contractvormen (15.04) van € 6 miljoen;
  3. De kasschuif schikking OpenIJ (- € 47 miljoen);
  4. De schuiven op artikel 11 voor vaarwegen (€ 1,9 miljoen);
  5. De schuiven op de ontvangsten van artikelonderdeel 15.09 (- € 6,3 miljoen);
  6. Overige schuiven (- € 0,1 miljoen).

Daarnaast zijn er binnen het aanlegprogramma en planning en studies actualisaties doorgevoerd die budgetneutraal zijn. Het gaat om de volgende projecten binnen het aanlegprogramma (15.03.01):

  1. Nieuwe Sluis Terneuzen (- € 31,2 miljoen): De vertragingen op het project Nieuwe Sluis Terneuzen worden veroorzaakt door de gevolgen van Covid-19. Onduidelijkheid over de werkwijze rondom PFAS in het projectgebied en onverwachte vervuilde bodem. Budget uit 2022 en 2025 (- € 37,1 miljoen) schuift naar de jaren 2023 (€ 59,5 miljoen) en 2024 (€ 8,7 miljoen);
  2. Lemmer-Delfzijl 2 (- € 24,8 miljoen): De projecten Gerrit Krolbrug en Paddepoelsterbrug zijn vertraagd door nieuwe ontwikkelingen. De afspraak uit het BO MIRT 2020 met de regionale overheden was om de Gerrit Krolbrug en de Paddepoelsterbrug te vervangen met vaste en hogere varianten. Via een Kamermotie is de minister verzocht om ook lage. beweegbare brugvarianten mee te nemen bij de planuitwerking. Hierdoor verschuift een deel van het budget naar 2023 e.v. Daarnaast is ook de aanleg van de glasvezelkabel vertraagd. De offerte was verlopen en doordat er opnieuw aanbesteed moet worden vindt een deel van de uitgave plaats in 2023. Het grootste deel van het budget schuift naar 2025 (€ 21,2 miljoen);
  3. Maasroute 2e fase (- € 9,9 mln.): de start van de realisatie van het project Berg Obbicht heeft vertraging opgelopen als gevolg van een lekkage, waardoor grondwaterstanden in de omgeving hoger zijn dan de uitgangssituatie. Hierdoor zijn de dijken langs het kanaal verzadigd en kunnen door de trillingen van het slaan van de damwanden instabiel worden. Dit budget wordt verdeeld over de jaren 2023-2026;
  4. Overige acutalisaties tellen op tot - € 3,5 miljoen.

Het gaat om de volgende projecten binnen planning en studies 15.03.02:

  1. Reservering doorvaart 's nachts (- € 9,4 miljoen): Door middel van de voorgestelde kasschuif wordt het budget naar achteren geschoven en gelijk verdeeld over de komende jaren;
  2. Reservering Wilhelminakanaal (- € 8,1 miljoen): Er wordt vertraging van de uitvoering verwacht vanwege stikstof. De voorgestelde kasschuif is om het budget beter aan te sluiten op de te verwachte projectplanning. Daarnaast schuift budget van 2023 (- €23 miljoen) naar 2025 en 2026;
  3. Topsector Logistiek (- € 3,4 miljoen): Middels deze kasschuif sluit het budget beter aan op het actuele kasritme van het project. In 2022 en 2023 wordt het budget volledig overgeboekt naar de beleidsbegroting HXII;
  4. Buisleidingen (€ 2,8 miljoen): Voor buisleidingen wordt er budget opgevraagd uit de reservering goederenvervoer corridor op artikel 11. Met de kasschuif op artikel 15 wordt het budget aangesloten op de meest actuele planning;
  5. Overige actualisaties tellen op tot € 1,8 miljoen.

Overboekingen binnen het artikel

  1. In de begroting 2022 zijn middelen voor klimaatneutrale en circulaire infraprojecten (KCI) naar Aanleg overgeheveld. In de uitvoering blijkt echter dat de meeste KCI maatregelen worden opgepakt binnen de onderhoudsprojecten (en niet binnen de aanlegprojecten). Derhalve wordt er KCI budget overgeboekt van Aanleg naar Onderhoud (€ 2,5 miljoen). Daarnaast heeft RWS diverse maatregelen getroffen (€ 0,4 miljoen), om te voldoen aan wet- en regelgeving omtrent de aanbestedingswet;
  2. Binnen 15.03 is budget overgeboekt (€ 11,5 miljoen in 2022 en 2023, aflopend naar € 3 miljoen in 2025) waarmee het beschikbare budget voor modal shift verplaatst wordt van het artikelonderdeel verkenning en planstudies (15.03.02) naar het nieuwe artikelonderdeel optimalisering (15.03.03).

Overboekingen tussen ministeries

Er vinden drie overboekingen plaats van het MF naar het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat (- € 6,5 miljoen), waarvan € 6,2 miljoen wordt overgeboekt in het kader van de eerste module van de opdracht Maritiem Informatievoorzieningen Service Punt (MIVSP) II. EZK zal deze middelen vervolgens samen met de eigen bijdrage overboeken aan RWS-CIV als onderdeel van de opdrachtverlening voor MIVSP II.

Overboekingen HXII

Er vinden diverse overboekingen plaats van en naar HXII, met name beleidsartikel 18 (- € 7,3 miljoen):

  1. Een overboeking met betrekking tot middelen van de eerder tussen IenW en het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties overeengekomen overdracht van taken inzake medegebruik en doorvaart windparken Noordzee (Noordzeeakkoord) (€ 4,5 miljoen);
  2. Voor het bekostigen van de subsidieregeling walstroom zeehavens wordt budget overgeboekt van MF subsidie walstroom naar HXII subsidie walstroom zeehavens (- € 4,9 miljoen);
  3. Voor bekostiging van de tijdelijke subsidieregeling onderzoek Topsector Logistiek (TSL) wordt het benodigde budget overgeboekt van MF reservering TSL naar HXII subsidie TSL. Deze overboeking betreft de uitvoering van het onderzoekdeel van het Meerjarenprogramma Topsector Logistiek 2021-2023 (- € 4 miljoen);
  4. Dekking voor het project Digitale Transport Strategie staat gereserveerd op het planstudieartikel vaarwegen. Uitvoering en realisatie vindt plaats op de beleidsbegroting HXII. Met deze mutatie wordt het benodigd budget voor uitvoering en realisatie overgeboekt naar HXII (- € 1,9 miljoen);
  5. Overige overboekingen (- € 1 miljoen).

Overboeking Klimaatfonds

Vanuit het Klimaatfonds wordt € 568 miljoen overgeboekt naar artikel 15 van het Mobiliteitsfonds n.a.v. het kabinetsbesluit om nieuwe windparken te realiseren. De middelen zijn bestemd voor maatregelen om de scheepvaartveiligheid te waarborgen, zoals de aanschaf van noodsleepvaartuigen.

15.04 Geïntegreerde contractvormen

Het artikelonderdeel wordt per saldo met € 72,8 miljoen verhoogd. De belangrijkste mutaties op dit artikelonderdeel zijn: de verwerking van het saldo 2021 (+ € 31,9 miljoen) en de actualisatie van het programma (+ € 40,9 miljoen).

Saldo 2021

Dit artikelonderdeel wordt in 2022 met € 31,9 miljoen verhoogd als gevolg van de technische verwerking van het saldo over 2021. Dit betekent dat in 2021 € 31,9 miljoen minder is uitgegeven dan oorspronkelijk begroot. Het saldo wordt in 2022 bij dit artikelonderdeel in opgeteld, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Actualisatie programma

Om de budgetten voor geïntegreerde contractvormen aan te laten sluiten op de actuele programmering is er € 40,9 miljoen naar 2022 toe geschoven. Dit is het gevolg van onderstaande verschuivingen:

  1. Schikking OpenIJ (€ 47 miljoen): Voor de schikking met OpenIJ wordt middels deze schuif de reeks in het juiste ritme geplaatst;
  2. Sluis Eefde (-€ 5,3 miljoen): De kosten voor PFAS vallen lager uit dan geraamd. Ook de risico's met betrekking tot de afronding van het project zijn minder opgetreden dan verwacht. Hierdoor schuift een groot deel van het budget weer terug naar de risicoreservering van het project.

Ontvangsten

15.09 Ontvangsten

Het artikelonderdeel wordt per saldo met € 6,8 miljoen verlaagd. Dit is met name het gevolg van actualisatie van de ontvangsten. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de extra ontvangsten in het kader van verkeersbegeleiding(- € 2,3 miljoen). Daarnaast zullen de ontvangsten voor het project Nieuwe Sluis Terneuzen later binnenkomen dan eerder werd geprognostiseerd. Dit heeft te maken met het later gereed zijn van het dienstengebouw (- € 4,2 miljoen). Overige mutaties tellen op tot een verlaging van € 0,3 miljoen.

3.6 Artikel 17 Megaprojecten Verkeer en Vervoer

Budgettaire gevolgen van uitvoering

Verplichtingen 365.977 365.977 386.876 752.853 47.588 ‒ 22.515 ‒ 221.570 ‒ 153.101
Uitgaven 455.830 455.830 41.520 497.350 47.114 16.797 ‒ 41.872 ‒ 20.628
waarvan juridisch verplicht 100%
17.06 Project Mainportontwikkeling Rotterdam 679 679 3.338 4.017
17.07 ERTMS 146.041 146.041 ‒ 2.824 143.217 7.678 6.694
17.07.01 Aanleg ERTMS 143.633 143.633 ‒ 1.232 142.401 6.468 6.694
17.07.02 Planning en studies ERTMS 2.408 2.408 ‒ 1.592 816 1.210 0
17.08 Zuidasdok 91.541 91.541 39.447 130.988 42.394 10.603 ‒ 39.872 ‒ 20.503
17.10 Programma Hoogfrequent Spoorvervoer 217.569 217.569 1.559 219.128 ‒ 2.958 ‒ 500 ‒ 2.000 ‒ 125
17.10.01 Aanleg PHS 159.096 159.096 10.997 170.093 57.000 27.984 80.000 96.286
17.10.02 Planning en studies PHS 58.473 58.473 ‒ 9.438 49.035 ‒ 59.958 ‒ 28.484 ‒ 82.000 ‒ 96.411
Ontvangsten 49.020 49.020 22.549 71.569 9.979 7.039 1.597 1.663
17.09 Ontvangsten 49.020 49.020 22.549 71.569 9.979 7.039 1.597 1.663

Toelichting

Verplichtingen

De ophoging van het verplichtingenbudget met € 386,9 miljoen in 2022 is voornamelijk het gevolg van de technische verwerking van het saldo over 2021 (€ 388,4 miljoen), verschillende schuiven naar aanleiding van de actualisatie van de projectbudgetten (- € 47,2 miljoen) en een aantal verplichtingenschuiven voor project Zuidasdok (€ 42,1 miljoen); de kamer is met een brief geïnformeerd over de stand van zaken omtrent dit project (Kamerstukken 32668 nr.17).

Uitgaven

17.07 ERTMS

De verlaging van het artikelonderdeel in 2022 van € 2,8 miljoen is hoofdzakelijk het gevolg van de technische verwerking van het saldo over 2021 (- € 5,6 miljoen), een overboeking naar artikel 13.02 van het Mobiliteitsfonds (- € 1,4 miljoen) en een bijdrage van derden aan het ERTMS (€ 4,2 miljoen).

Saldo 2021

Dit artikelonderdeel wordt in 2022 met € 5,6 miljoen verlaagd als gevolg van de technische verwerking van het saldo over 2021. Dit betekent dat in 2021 € 5,6 miljoen meer is uitgegeven dan oorspronkelijk begroot. Het saldo wordt in 2022 op dit artikel verlaagd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Overboeking naar exploitatie, onderhoud en vernieuwing

Conform de afspraak dat EOV kosten van beschikbare projecten in de eerstkomende begrotingsindiening na het afgeven van de realisatiebeschikking worden overgeboekt van het aanlegprogramma naar beheer en onderhoud, zijn de EOV-kosten ERTMS met betrekking tot de Toets-Visualisatietool naar het Mobiliteitsfonds artikel 13.02 overgeheveld (- € 1,4 miljoen).

Bijdrage van derden

Het betreft hier de bijdrage van een EU-subsidie ten behoeve van het programma ERTMS (€4,2 miljoen).

17.08 Zuidasdok

Dit artikelonderdeel is in 2022 met € 39,4 miljoen verhoogd als voornamelijk gevolg van de technische verwerking van het saldo over 2021 (+ € 8,5 miljoen) en de actualisatie van het programma (+ € 27,6 miljoen).

Saldo 2021

Dit artikelonderdeel is in 2022 met € 8,5 miljoen verhoogd als gevolg van de technische verwerking van het saldo over 2021. Dit betekent dat in 2021 € 8,5 miljoen minder is uitgegeven dan oorspronkelijk is begroot. Het saldo wordt in 2022 op dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Actualisatie programma

Als gevolg van het actualiseren van de kasramingen van het project Zuidasdok wordt het kasbudget in 2022 met € 27,6 miljoen verhoogd. Daarnaast is er naar de jaren 2023 en 2024 in totaal € 48,3 miljoen geschoven. Deze middelen komen uit de jaren 2025 tot en met 2030. Met een brief is de kamer geïnformeerd over de stand van zaken bij dit project (Kamerstukken 32668 nr.17).

Ontvangsten

17.09 Ontvangsten

Dit artikelonderdeel is verhoogd met € 22,5 miljoen. Dit is voornamelijk het gevolg van de technische verwerkign van het saldo 2021 (€ 15,1 miljoen) en bijdragen van derden (€ 7,7 miljoen).

Saldo 2021

In 2022 is het saldo over 2021 (+ € 15,1 miljoen) technisch verwerkt. Dit betekent dat in 2021 per saldo € 15,1 miljoen minder is uitgegeven dan oorspronkelijk begroot. Het saldo is in 2022 aan dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Bijdragen derden

Voor het project ERTMS is € 4,2 miljoen aan EU-subsidie ontvangen. Daarnaast is er € 3,4 miljoen meer bijgedragen door de stadsregio Amsterdam voor het project ZuidasDok.

3.7 Artikel 18 Overige uitgaven en ontvangsten

Budgettaire gevolgen van uitvoering

Verplichtingen 3.487 3.487
Uitgaven 3.345 3.345
waarvan juridisch verplicht 1%
18.06 Externe veiligheid 3.345 3.345
18.08 Netwerkoverstijgende kosten
18.08.01 Apparaatskosten RWS
18.08.02 Overige netwerkoverstijgende kosten
18.08.03 Afroming eigen vermogen Rijkswaterstaat
18.12 Nader toe te wijzen BenO en Vervanging
18.12.01 Beheer en onderhoud
18.12.02 Vervanging
Ontvangsten 240.964 240.964
18.09 Ontvangsten 4 4
18.10 Saldo van de afgesloten rekeningen 240.960 240.960

Toelichting

Verplichtingen

Het verplichtingenbudget is verhoogd met € 3,5 miljoen als gevolg van de technische verwerking van het saldo 2021. In 2021 zijn er voor externe veiligheid € 3,5 miljoen minder verplichtingen aangegaan. Het saldo wordt in 2022 aan dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Uitgaven

18.08 Externe veiligheid

Dit artikelonderdeel is verhoogd met € 3,3 miljoen als gevolg van de technische verwerking van het saldo 2021. In 2021 was er voor externe veiligheid € 3,3 miljoen minder gerealiseerd. Het saldo wordt in 2022 aan dit artikelonderdeel toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

Ontvangsten

18.10 Saldo van afgesloten rekeningen

Het saldo van de afgesloten rekeningen over 2021 bedraagt € 241 miljoen. Dit betreft de verrekening van het saldo 2021. Dit wordt aan de begroting in 2022 toegevoegd, zodat de omvang van de budgetten meerjarig ongewijzigd blijft.

3.8 Artikel 19 Bijdragen andere begrotingen Rijk

Budgettaire gevolgen van uitvoering

Ontvangsten 14.137.862 ‒ 7.296.000 6.841.862 316.190 7.158.052 1.926.680 2.696.144 2.976.617 1.637.699
19.09 Ten laste van begroting IenW 14.137.862 ‒ 7.296.000 6.841.862 316.190 7.158.052 1.925.680 2.695.144 2.977.617 1.636.699

Toelichting

De verlaging van het artikelonderdeel is voornamelijk het gevolg van overboekingen naar andere ministeries en naar de beleidsbegroting van IenW. Voor een nadere toelichting is bij de uitgavenartikelen een toelichting opgenomen.

4 Bijlagen

4.1 Bijlage 1: Verdiepingsbijlage

In de verdiepingsbijlage is per productartikel een meerjarige (voor de volledige looptijd van het fonds) begrotingsmutatietabel op artikelonderdeelniveau opgenomen. In deze tabel worden de mutaties vanaf de ontwerpbegroting 2022 weergegeven, waarbij de Voorjaarsnotamutaties zijn verbijzonderd. De Voorjaarsnotamutaties worden in de artikelgewijze toelichting (paragraaf 2.2) conform de normering toegelicht.

Artikel 11 Verkenningen, reserveringen en investeringsruimte

Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 11.01 Verkenningen 5.000 4.000 109.063 173.871 339.458 474.467 634.519 544.365 181.032
HXII: BDU beschikking 2022 ‒ 3.724 ‒ 3.724
Kasschuiven 2022 Verkenningen 0 2.724 ‒ 1.500 ‒ 91.963 ‒ 170.267 ‒ 116.949 ‒ 108.815 98 ‒ 1.467 212.310 213.941
OV en wonen Utrecht naar studie en innovatie ‒ 1.634 ‒ 1.634
Verkenning Den Bosch ‒ 1.000 ‒ 1.000
Saldo 2021 Verkenningen 519 519
Mutaties Voorjaarsnota 2022 ‒ 1.481 ‒ 1.500 ‒ 91.963 ‒ 170.267 ‒ 116.949 ‒ 108.815 ‒ 1.536 ‒ 1.467 212.310 213.941
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 3.519 2.500 17.100 3.604 222.509 365.652 632.983 542.898 393.342 213.941
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 11.02 Korte termijn mobiliteitsmaatregelen 5.639
Saldo 2021 Korte termijn mobiliteitsmaatregelen ‒ 5.000 ‒ 5.000
Mutaties Voorjaarsnota 2022 ‒ 5.000
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 639
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 11.03 Reserveringen 176.256 171.825 110.001 69.001 103.657 87.195 161.612 109.750 66.269 105.000 159.000 106.700 287.352 116.770
BO MIRT: goederenvervoer ‒ 5.500 ‒ 5.500
CA middelen - Infra onderhoud MF 3.250.000 75.000 350.000 875.000 1.150.000 160.000 160.000 160.000 160.000 160.000
CA middelen - Lelylijn 9.000 4.500 4.500
CA middelen - Peiler infra NGF 3.350.000 300.000 700.000 800.000 800.000 250.000 250.000 250.000
CA middelen - Ontsluiten nieuwe woningen 7.500.000 900.000 1.000.000 1.000.000 800.000 800.000 750.000 750.000 750.000 750.000
Faseovergang Amsterdam Lelystad ‒ 16.195 ‒ 1.195 ‒ 1.400 ‒ 3.400 ‒ 5.100 ‒ 5.100
HXII: BDU beschikking 2022 ‒ 11.364 ‒ 11.364
HXII: BOA capacitieit RWS ‒ 1.294 ‒ 647 ‒ 647
HXII: Caribisch Nederland Bonaire ‒ 1.000 ‒ 1.000
HXII: Caribisch Nederland Saba ‒ 4.000 ‒ 4.000
HXII: derde spoor Duitsland 4.214 2.697 1.517
HXII: digitaliseringsproject ‒ 1.000 ‒ 1.000
HXII: emmissieloos bouwen ‒ 210 ‒ 210
HXII: korte termijn maatregelen SDM ‒ 1.250 ‒ 1.000 ‒ 250
HXII: logistieke makelaars ‒ 400 ‒ 400
HXII: BCF-afdracht DUMO ‒ 1.388 ‒ 388 ‒ 500 ‒ 500
HXII: Schone Luchtakkoord ‒ 27.000 ‒ 17.000 ‒ 10.000
HXII: specifieke uitkering veilig, doelmatig en duurzaam ‒ 7.782 ‒ 6.720 ‒ 1.062
HXII: uitbreiding dienstregeling Zeeland ‒ 3.797 ‒ 3.797
Kasschuiven 2022 reserveringen 0 ‒ 85.660 22.882 4.337 4.100 13.573 12.805 27.806 20.000 2.907
Maaslijn ‒ 35.000 ‒ 35.000
Modal shift ‒ 7.500 ‒ 3.000 ‒ 2.000 ‒ 1.000 ‒ 1.500
P+R Soesterberg ‒ 840 ‒ 840
Saldo 2021 Reserveringen 96.953 96.953
Stikstofgelden uitvoering ‒ 2.818 ‒ 2.818
Studie- en innovatiebudget ‒ 121 ‒ 121
Mutaties Voorjaarsnota 2022 339.830 1.962.290 2.673.347 2.947.500 1.218.473 1.222.805 1.187.806 930.000 912.907 750.000 ‒ 35.000 0 ‒ 5.500 0
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 516.086 2.134.115 2.783.348 3.016.501 1.322.130 1.310.000 1.349.418 1.039.750 979.176 855.000 124.000 106.700 281.852 116.770
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 11.04 Generieke investeringsruimte 356.519 1.046.387 536.755 907.457 541.057 1.679.363
Beschikbaarheidsvergoeding HSL-Zuid ‒ 50.000 ‒ 50.000
Bijdragen derden 2.500 2.500
Herstel brandwerendheid tweede Coentunnel ‒ 38.400 ‒ 7.680 ‒ 7.680 ‒ 7.680 ‒ 7.680 ‒ 7.680
HXII: subsidie NS sociale veiligheid ‒ 10.000 ‒ 6.000 ‒ 2.000 ‒ 2.000
Kasschuiven 2022 Generieke investeringsruimte 0 41.988 4.446 4.446 54.500 0 ‒ 59.389 ‒ 4.578 ‒ 36.912 ‒ 4.501
Maaslijn ‒ 68.000 ‒ 68.000
Programme emplacementen op orde ‒ 23.000 ‒ 23.000
Saldo 2021 Generieke investeringsruimte ‒ 4.889 ‒ 4.889
Stikstofgelden uitvoering ‒ 35.991 ‒ 31.099 ‒ 2.446 ‒ 2.446
Zeetoegang IJmond ‒ 54.500 ‒ 54.500
Mutaties Voorjaarsnota 2022 2.500 ‒ 67.069 ‒ 57.680 ‒ 12.258 ‒ 112.592 ‒ 12.181 ‒ 23.000
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 2.500 289.450 988.707 524.497 794.865 528.876 1.656.363
Totaal Uitgaven stand ontwerpbegroting 2022 Verkenningen, reserveringen en investeringsruimte 0 186.895 175.825 219.064 242.872 443.115 561.662 796.131 654.115 603.820 1.151.387 695.755 1.014.157 828.409 1.796.133
Totaal Uitgaven stand eerste suppletoire wet 2022 Verkenningen, reserveringen en investeringsruimte 0 522.744 2.136.615 2.800.448 3.020.105 1.544.639 1.675.652 1.982.401 1.582.648 1.661.968 2.057.648 648.497 901.565 810.728 1.773.133
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 11.09 Ontvangsten 17.500 30.000
Kasschuiven 2022 Ontvangsten ‒ 17.500 ‒ 30.000 47.500
Mutaties Voorjaarsnota 2022 ‒ 17.500 ‒ 30.000 47.500
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 47.500
Totaal Ontvangsten stand ontwerpbegroting 2022 Verkenningen, reserveringen en investeringsruimte 17.500 30.000
Totaal Ontvangsten stand eerste suppletoire wet 2022Verkenningen, reserveringen en investeringsruimte 47.500

Artikel 12 Hoofdwegennet

Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 12.01 Exploitatie 3.958 3.957 3.955 3.959 3.955 3.955 3.963 3.963 3.963 3.963 3.963 3.963 3.963 3.963
HXII: Verkeersveiligheidsdata 700 300 300 100
Mutaties Voorjaarsnota 2022 300 300 100
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 12.01 Exploitatie 4.258 4.257 4.055 3.959 3.955 3.955 3.963 3.963 3.963 3.963 3.963 3.963 3.963 3.963
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 12.02 Onderhoud en vernieuwing 1.362.001 864.112 603.388 1.192.166 1.021.045 696.951 497.207 497.335 479.188 631.609 631.609 666.260 773.305 882.777
EZK: Onderzoeksprogramma VenR ‒ 1.069 ‒ 1.069
Financieel management in eigen beheer ‒ 8.873 ‒ 267 ‒ 1.649 ‒ 2.724 ‒ 4.233
Herstel brandwerendheid tweede Coentunnel 38.400 7.680 7.680 7.680 7.680 7.680
Kasschuiven 2022 Beheer, onderhoud en vervanging 0 ‒ 45.960 ‒ 283.627 ‒ 14.413 629 1.164 53.138 56.382 ‒ 37.000 67.846 69.841 69.841 69.839 ‒ 7.680
KCI 603 488 55 30 30
Saldo 2021 Beheer, onderhoud en vervanging 44.731 44.731
Mutaties Voorjaarsnota 2022 ‒ 2.077 ‒ 285.221 ‒ 17.107 ‒ 3.574 1.164 53.138 56.382 ‒ 37.000 75.526 77.521 77.521 77.519
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 12.02 Onderhoud en vernieuwing 1.359.924 578.891 586.281 1.188.592 1.022.209 750.089 553.589 460.335 554.714 709.130 709.130 743.779 773.305 882.777
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 12.03 Ontwikkeling 600.636 830.865 896.302 942.495 949.299 629.404 604.567 603.517 1.170.545 582.900 719.052 693.411 766.590 36.831
Bijdragen derden 2022 ‒ 3.646 2.858 ‒ 2.059 119 ‒ 5.298 734
EZK: TKI Logistiek ‒ 380 ‒ 190 ‒ 190
Financieel management in eigen beheer ‒ 8.009 ‒ 468 ‒ 2.376 ‒ 3.276 ‒ 1.889
HXII: agentschapsbijdrage RVO ‒ 765 ‒ 765
HXII: ambulancedata ‒ 752 ‒ 752
HXII: apparaat tijdelijke tolheffing ‒ 1.760 ‒ 1.760
HXII: apparaat vrachtwagenheffing ‒ 7.304 ‒ 3.652 ‒ 3.652
HXII: BDU beschikking ‒ 426 ‒ 426
HXII: BOA RWS ‒ 136 ‒ 136
HXII: opdracht Connekt ‒ 12.500 ‒ 1.500 ‒ 5.500 ‒ 5.500
HXII: opdrachten fiets ‒ 856 ‒ 556 ‒ 300
HXII: Dienstverleningsovereenkomst DGMo ‒ 39 ‒ 39
HXII: fijnstofknelpunten ‒ 1.000 ‒ 1.000
HXII: Strategisch plan verkeersveiligheid ‒ 1.800 ‒ 1.800
HXII: Topsector logistiek ‒ 5.500 ‒ 3.500 ‒ 2.000
HXII: Verkenning A50 ‒ 417 ‒ 417
Kasschuiven 2022 Ontwikkeling 0 25.151 155.529 29.733 171.578 143.652 105.210 ‒ 50.133 79.477 ‒ 218.441 ‒ 253.352 ‒ 136.294 ‒ 72.318 3.451 16.757
KCI ‒ 603 ‒ 488 ‒ 55 ‒ 30 ‒ 30
Saldo 2021 Ontwikkeling 46.916 46.916
Stikstofgelden uitvoering 32.025 31.325 350 350
Vrachtwagenheffing ‒ 1.016 ‒ 1.016
Mutaties Voorjaarsnota 2022 87.785 139.747 21.396 169.659 138.354 105.944 ‒ 50.133 79.477 ‒ 218.441 ‒ 253.352 ‒ 136.294 ‒ 72.318 3.451 16.757
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 12.03 Ontwikkeling 688.421 970.612 917.698 1.112.154 1.087.653 735.348 554.434 682.994 952.104 329.548 582.758 621.093 770.041 53.588
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 12.04 Geïntegreerde contractvormen/PPS 525.002 644.721 721.101 580.398 633.084 658.461 527.463 524.864 521.563 519.351 480.595 434.526 352.917 392.094
Bijdragen derden Hoofdwegennet 1.469 1.036 433
Financieel management in eigen beheer ‒ 3.578 ‒ 508 ‒ 1.140 ‒ 1.237 ‒ 693
Kasschuiven 2022 Geïntegreerde contractvormen/PPS 0 ‒ 12.720 ‒ 3.275 5.695 17.337 ‒ 28.587 5.387 5.732 2.246 ‒ 846 ‒ 7.438 ‒ 4.895 29.391 8.730 ‒ 16.757
Saldo 2021 Geïntegreerde contractvormen/PPS 68.161 68.161
Mutaties Voorjaarsnota 2022 55.969 ‒ 3.982 4.458 16.644 ‒ 28.587 5.387 5.732 2.246 ‒ 846 ‒ 7.438 ‒ 4.895 29.391 8.730 ‒ 16.757
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 12.04 Geïntegreerde contractvormen/PPS 580.971 640.739 725.559 597.042 604.497 663.848 533.195 527.110 520.717 511.913 475.700 463.917 361.647 375.337
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 12.06 Netwerkgebonden kosten HWN 660.477 652.834 630.344 634.318 569.517 564.305 571.030 566.535 566.535 566.535 566.509 566.509 566.997 566.997
EZK: energiebesparing 4.900 4.900
Financieel management in eigen beheer 20.460 1.243 5.165 7.237 6.815
HXII: Arbeidspeberkten 3.160 3.160
HXII: bijdrage FM Haaglanden ‒ 8.610 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615
HXII: ICT ketenpartners ‒ 150 ‒ 150
HXII: leren en ontwikkelen ‒ 10.206 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729
Stikstofgelden uitvoering 6.289 2.097 2.096 2.096
Vrachtwagenheffing 1.016 1.016
Mutaties Voorjaarsnota 2022 10.922 5.917 7.989 5.471 ‒ 1.344 ‒ 1.344 ‒ 1.344 ‒ 1.344 ‒ 1.344 ‒ 1.344 ‒ 1.344 ‒ 1.344 ‒ 1.344 ‒ 1.344
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 12.06 Netwerkgebonden kosten HWN 671.399 658.751 638.333 639.789 568.173 562.961 569.686 565.191 565.191 565.191 565.165 565.165 565.653 565.653
Totaal Uitgaven stand ontwerpbegroting 2022 Hoofdwegennet 2.982.240 3.494.379 3.115.816 3.182.211 2.852.806 2.459.513 2.204.230 2.196.214 2.741.794 2.304.358 2.401.728 2.364.669 2.463.772 1.882.662
Totaal Uitgaven stand eerste suppletoire wet 2022 Hoofdwegennet 3.304.973 2.853.250 2.871.926 3.541.536 3.286.487 2.716.201 2.214.867 2.239.593 2.596.689 2.119.745 2.336.716 2.397.917 2.474.609 1.881.318
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 12.09 Ontvangsten 27.724 55.351 60.026 65.357 59.088 47.749 56.386 90.567 46.186 46.188 46.186 137.119 71.131 51.329
Bijdragen derden 2022 ‒ 2.177 3.894 ‒ 1.626 119 ‒ 5.298 734
Kasschuiven 2022 Ontvangsten 0 ‒ 3.957 ‒ 42.753 ‒ 20.209 ‒ 23.992 ‒ 6.306 12.172 14.510 32.563 32.338 5.634
Saldo 2021 Ontvangsten 127.785 127.785
Mutaties Voorjaarsnota 2022 127.722 ‒ 44.379 ‒ 20.090 ‒ 23.992 ‒ 11.604 12.906 14.510 32.563 32.338 5.634
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 12.09 Ontvangsten 155.446 10.972 39.936 41.365 47.484 60.655 70.896 123.130 78.524 51.822 46.186 137.119 71.131 51.329
Totaal Ontvangsten stand ontwerpbegroting 2022 Hoofdwegennet 27.724 55.351 60.026 65.357 59.088 47.749 56.386 90.567 46.186 46.188 46.186 137.119 71.131 51.329
Totaal Ontvangsten stand eerste suppletoire wet 2022 Hoofdwegennet 155.446 10.972 39.936 41.365 47.484 60.655 70.896 123.130 78.524 51.822 46.186 137.119 71.131 51.329

Artikel 13 Spoorwegen

Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 13.02 Exploitatie onderhoud en vernieuwing 1.559.243 1.705.842 1.467.824 1.326.341 1.472.761 1.534.436 1.348.246 1.372.680 1.509.395 1.530.270 1.570.582 1.736.402 1.891.175 1.867.634
Overboeking onderhoudscomponent aanlegprojecten 21.178 2.815 3.058 5.803 1.248 200 200 200 1.017 3.213 772 500 250 1.902
Saldo 2021 Exploitatie, onderhoud en vernieuwing 3.978 3.978
Mutaties Voorjaarsnota 2022 6.793 3.058 5.803 1.248 200 200 200 1.017 3.213 772 500 250 1.902
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 13.02 Exploitatie onderhoud en vernieuwing 1.566.036 1.708.900 1.473.627 1.327.589 1.472.961 1.534.636 1.348.446 1.373.697 1.512.608 1.531.042 1.571.082 1.736.652 1.893.077 1.867.634
Stand ontwerpbegroting 2021 artikelonderdeel 13.03 Ontwikkeling 424.047 365.959 318.628 450.140 286.531 228.991 193.600 152.731 187.448 137.275 440.166 12.752 7.557 48.450
Behandelen en opstellen 2.725 100 500 2.000 125
Bijdragen derden 2022 2.819 2.819
Faseovergang Amsterdam Lelystad 1.195 1.400 3.400 5.100 5.100
HXII: BDU CID Binckhorst ‒ 457 ‒ 457
HXII: Dienstverleningsovereenkomst DGMo ‒ 18 ‒ 18
HXII: exploitatiebijdrage IC Dordrecht ‒ 1.490 ‒ 1.490
HXII: Heerlen-Landgraaf ‒ 8.531 ‒ 8.531
HXII: Nijmegen-Heyendaal ‒ 598 ‒ 598
HXII: OV ambassadeurs ‒ 1.500 ‒ 1.500
Kasschuiven 2022 Ontwikkeling 0 ‒ 17.232 ‒ 1.572 3.557 ‒ 8.245 ‒ 18.936 11.641 495 ‒ 24.964 ‒ 18.476 41.982 19.000 11.700 1.050
Overboeking onderhoudscomponent aanlegprojecten ‒ 16.988 ‒ 1.483 ‒ 200 ‒ 5.803 ‒ 1.248 ‒ 200 ‒ 200 ‒ 200 ‒ 1.017 ‒ 3.213 ‒ 772 ‒ 500 ‒ 250 ‒ 1.902
Overboeking HSL-Zuid naar beschikbaarheidsvergoeding ‒ 1.341 ‒ 1.341
Maaslijn 103.000 35.000 68.000
OV en wonen Utrecht naar studie en innovatie 1.634 1.634
Modal shift 7.500 3.000 2.000 1.000 1.500
Programme emplacementen op orde 23.000 23.000
Saldo 2021 Ontwikkeling 43.172 43.172
Studie- en innovatiebudget 121 121
Verkenning Den Bosch 1.000 1.000
Mutaties Voorjaarsnota 2022 18.657 1.728 2.654 ‒ 893 ‒ 13.911 11.441 1.929 ‒ 25.981 ‒ 21.689 41.210 53.500 79.450 ‒ 852 23.000
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 13.03 Ontwikkeling 442.704 367.687 321.282 449.247 272.620 240.432 195.529 126.750 165.759 178.485 493.666 92.202 6.705 71.450
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 13.04 Geïntegreerde contractvormen/PPS 167.006 168.799 171.467 171.639 172.945 176.309 156.990 89.321 89.484 42.301
Kasschuiven 2022 Geïntegreerde contractvormen/PPS 0 27.996 34.129 8.988 4.340 3.944 ‒ 1.653 ‒ 25.495 ‒ 3.506 ‒ 3.431 ‒ 45.312
Overboeking HSL-Zuid naar beschikbaarheidsvergoeding 1.341 1.341
Saldo 2021 Geïntegreerde contractvormen/PPS 2.609 2.609
Spoorstaafschade HSL-Zuid 50.000 50.000
Mutaties Voorjaarsnota 2022 31.946 34.129 8.988 4.340 3.944 ‒ 1.653 ‒ 25.495 ‒ 3.506 ‒ 3.431 4.688
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 13.04 Geïntegreerde contractvormen/PPS 198.952 202.928 180.455 175.979 176.889 174.656 131.495 85.815 86.053 46.989
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 13.07 Rente en aflossing 7.336.000
Mutaties Nota van Wijziging ‒ 733.600 7.597.000
Mutaties Voorjaarsnota 2022
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 13.07 Rente en aflossing 7.597.000
Totaal Uitgaven stand ontwerpbegroting 2022 Spoorwegen 9.486.296 2.240.600 1.957.919 1.948.120 1.932.237 1.939.736 1.698.836 1.614.732 1.786.327 1.709.846 2.010.748 1.749.154 1.898.732 1.916.084
Totaal Uitgaven stand eerste suppletoire wet 2022 Spoorwegen 2.207.692 9.876.515 1.975.364 1.952.815 1.922.470 1.949.724 1.675.470 1.586.262 1.764.420 1.756.516 2.064.748 1.828.854 1.899.782 1.939.084
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 13.09 Ontvangsten 208.458 214.089 217.180 329.108 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784
Bijdragen derden 2022 5.319 5.319
Kasschuiven 2022 Ontvangsten 0 ‒ 37.803 ‒ 4.826 12.622 30.007
Ontvangsten artikel 14 ‒ 958 ‒ 958
Saldo 2021 Ontvangsten 32.001 32.001
Mutaties Voorjaarsnota 2022 ‒ 1.441 ‒ 4.826 12.622 30.007
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 13.09 Ontvangsten 207.017 209.263 229.802 359.115 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784
Totaal Ontvangsten stand ontwerpbegroting 2022 Spoorwegen 208.458 214.089 217.180 329.108 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784
Totaal Ontvangsten stand eerste suppletoire wet 2022 Spoorwegen 207.017 209.263 229.802 359.115 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784 203.784

Artikel 14 Regionale infrastructuur

Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 14.01 Regionale infrastructuur 41.774 34.827 35.965 42.557 43.148 19.001 14.742
Kasschuiven 2022 Regional infrastructuur 0 ‒ 7.656 ‒ 31.537 1.775 28.012 17.999 ‒ 8.593
Saldo 2021 Regionale infrastructuur 543 543
Mutaties Voorjaarsnota 2022 ‒ 7.113 ‒ 31.537 1.775 28.012 17.999 ‒ 8.593 0
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 34.661 3.290 37.740 70.569 61.147 10.408 14.742
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 14.03 Bereikbaarheidsprogramma's 48.594
Saldo 2021 Bereikbaarheidsprogramma's 6
Mutaties Voorjaarsnota 2022 6
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 48.600
Totaal Uitgaven stand ontwerpbegroting 2022 Regionale infrastructuur en bereikbaarheidsprogramma's 90.368 34.827 35.965 42.557 43.148 19.001 14.742
Totaal Uitgaven stand eerste suppletoire wet 2022 Regionale infrastructuur en bereikbaarheidsprogramma's 83.261 3.290 37.740 70.569 61.147 10.408 14.742
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 14.09 Ontvangsten
Ontvangsten artikel 14 958 958
Saldo 2021 Ontvangsten ‒ 958 ‒ 958
Mutaties Voorjaarsnota 2022
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel
Totaal Ontvangsten stand ontwerpbegroting 2022 Regionale infrastructuur en bereikbaarheidsprogramma's
Totaal Ontvangsten stand eerste suppletoire wet 2022 Regionale infrastructuur en bereikbaarheidsprogramma's

Artikel 15 Hoofdvaarwegennet

Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 15.01 Exploitatie 10.433 9.654 9.344 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187
Mutaties Voorjaarsnota 2022
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 15.01 Exploitatie 10.433 9.654 9.344 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187 9.187
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 15.02 Onderhoud en vernieuwing 450.556 460.281 396.001 428.415 341.046 258.768 227.226 212.064 192.237 345.086 358.826 376.222 402.194 376.222
Defensie: Verlenging SAR-contract 6.000 6.000
EZK: Maritiem Informatievoorziening Servicepunt II 25.217 8.766 8.144 2.038 2.500 500 499 1.635 1.135
EZK: Onderzoeksprogramma VenR ‒ 855 ‒ 855
Financieel management eigen beheer ‒ 2.316 ‒ 6 ‒ 305 ‒ 836 ‒ 1.169
Kasschuiven 2022 Onderhoud en vernieuwing 0 18.152 69.095 53.255 ‒ 184 ‒ 9.537 ‒ 2.938 ‒ 18 ‒ 15 ‒ 11 ‒ 42.716 ‒ 42.706 ‒ 42.705 328
KCI 8.581 2.549 2.093 1.313 1.313 1.313
Kosten hoogwater Limburg 12.050 12.050
Saldo 2021 Onderhoud en vernieuwing 30.494 30.494
Stikstofgelden uitvoering 30 30
Mutaties Voorjaarsnota 2022 77.180 79.027 55.770 2.460 ‒ 7.724 ‒ 2.439 1.617 1.120 ‒ 11 ‒ 42.716 ‒ 42.706 ‒ 42.705 328 0
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 15.02 Onderhoud en vernieuwing 527.736 539.308 451.771 430.875 333.322 256.329 228.843 213.184 192.226 302.370 316.120 333.517 402.522 376.222
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 15.03 Ontwikkeling 357.466 184.835 219.754 259.425 266.798 168.340 58.197 137.443 141.008 118.906 143.572 78.712 259.598 56.892
Bijdragen derden 328 328
EZK: Maritiem Informatievoorzieningen Service Punt II ‒ 22.343 ‒ 6.175 ‒ 5.684 ‒ 2.443 ‒ 2.269 ‒ 1.443 ‒ 1.443 ‒ 1.443 ‒ 1.443
EZK: topsector logistiek ‒ 690 ‒ 360 ‒ 330
Financieel management eigen beheer ‒ 1.571 ‒ 362 ‒ 667 ‒ 418 ‒ 124
Gevolgkosten Wind op Zee 567.800 26.500 28.900 27.800 428.100 6.800 22.300 22.300 5.100
HXII: BOA RWS ‒ 579 ‒ 193 ‒ 193 ‒ 193
HXII: Digitale Transport Strategie ‒ 1.760 ‒ 1.760
HXII: Doorvaart 's-nachts NZA 5.538 4.456 426 656
HXII: Inhuur projectleider buisleidingen ‒ 270 ‒ 231 ‒ 39
HXII: Inzet apparaat modal shift ‒ 480 ‒ 120 ‒ 120 ‒ 120 ‒ 120
HXII: Onderzoeks subsidie topsector logistiek ‒ 7.000 ‒ 4.000 ‒ 3.000
HXII: Subsidie walstroom ‒ 31.000 ‒ 4.900 ‒ 25.700 ‒ 200 ‒ 200
HXII: Topsector logistiek ‒ 3.161 ‒ 465 ‒ 2.696
HXII: Truckparkings ‒ 120 ‒ 120
Kasschuiven 2022 Ontwikkeling 0 ‒ 63.600 ‒ 78.555 ‒ 49.760 2.559 11.076 4.033 9.075 1.109 53.088 49.996 39.874 38.584 ‒ 8.351 ‒ 9.128
KCI ‒ 8.581 ‒ 2.549 ‒ 2.093 ‒ 1.313 ‒ 1.313 ‒ 1.313
Saldo 2021 Ontwikkeling 43.326 43.326
Stikstofgelden uitvoering 465 465
Mutaties Voorjaarsnota 2022 ‒ 36.588 ‒ 91.823 ‒ 24.891 26.333 436.420 9.390 29.932 21.966 58.188 49.996 39.874 38.584 ‒ 8.351 ‒ 9.128
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 15.03 Ontwikkeling 320.878 93.012 194.863 285.758 703.218 177.730 88.129 159.409 199.196 168.902 183.446 117.296 251.247 47.764
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 15.04 Geïntegreerde contractvormen/PPS 106.058 106.045 91.657 59.778 55.128 54.686 62.296 54.534 53.540 59.873 49.100 48.885 42.085 42.393
Financieel management eigen beheer ‒ 977 ‒ 68 ‒ 354 ‒ 398 ‒ 157
Kasschuiven 2022 Geïntegreerde contractvormen/PPS 0 40.967 8.115 ‒ 3.001 4.095 ‒ 1.539 ‒ 1.095 ‒ 63.263 ‒ 1.094 ‒ 1.009 ‒ 7.280 2.832 4.121 9.023 9.128
Saldo 2021 Geïntegreerde contractvormen/PPS 31.870 31.870
Mutaties Voorjaarsnota 2022 72.769 7.761 ‒ 3.399 3.938 ‒ 1.539 ‒ 1.095 ‒ 63.263 ‒ 1.094 ‒ 1.009 ‒ 7.280 2.832 4.121 9.023 9.128
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 15.04 Geïntegreerde contractvormen/PPS 178.827 113.806 88.258 63.716 53.589 53.591 ‒ 967 53.440 52.531 52.593 51.932 53.006 51.108 51.521
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 15.06 Netwerkgebonden kosten HVWN 371.163 368.925 368.112 358.702 323.834 325.210 328.000 328.002 327.779 327.779 327.779 327.779 327.779 327.779
EZK: Maritiem Informatievoorziening Servicepunt II 11.712 1.440 1.250 2.000 1.250 1.886 1.886 750 1.250
Financieel management eigen beheer 4.864 436 1.326 1.652 1.450
Mutaties Voorjaarsnota 2022 1.876 2.576 3.652 2.700 1.886 1.886 750 1.250
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 373.039 371.501 371.764 361.402 325.720 327.096 328.750 329.252 327.779 327.779 327.779 327.779 327.779 327.779
Totaal Uitgaven stand ontwerpbegroting 2022 Hoofdvaarwegennet 1.295.676 1.129.740 1.084.868 1.115.507 995.993 816.191 684.906 741.230 723.751 860.831 888.464 840.785 1.040.843 812.473
Totaal Uitgaven stand eerste suppletoire wet 2022 Hoofdvaarwegennet 1.410.913 1.127.281 1.116.000 1.150.938 1.425.036 823.933 653.942 764.472 780.919 860.831 888.464 840.785 1.041.843 812.473
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 15.09 Ontvangsten 74.241 5.957 9.627 2.971 1.741 489 150 150 150 150 150 150 150 150
Bijdragen derden 2022 328 328
Kasschuiven 2022 Ontvangsten 0 ‒ 6.266 ‒ 698 494 6.470
Saldo 2021 Ontvangsten ‒ 579 ‒ 579
Mutaties Voorjaarsnota 2022 ‒ 6.845 ‒ 370 494 6.470
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 67.396 5.587 10.121 9.441 1.741 489 150 150 150 150 150 150 150 150
Totaal Ontvangsten stand ontwerpbegroting 2022 Hoofdvaarwegennet 74.241 5.957 9.627 2.971 1.741 489 150 150 150 150 150 150 150 150
Totaal Ontvangsten stand eerste suppletoire wet 2022 Hoofdvaarwegennet 67.396 5.587 10.121 9.441 1.741 489 150 150 150 150 150 150 150 150

Artikel 17 Megaprojecten verkeer en vervoer

Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 17.06 Project Mainportontwikkeling Rotterdam 679 679 679 669 669 669 669 669 669 669 669 54.712
Saldo 2021 3.338 3.338
Mutaties Voorjaarsnota 2022 3.338
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 4.017 679 679 669 669 669 669 669 669 669 669 54.712
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 17.07 ERTMS 146.041 73.282 10.371 229.142 262.553 180.164 172.208 185.059 244.164 278.483 339.255 5.527 47.524
Bijdragen derden 2022 18.532 4.151 7.678 6.694
Overboeking onderhoudscomponent aanlegprojecten ‒ 1.332 ‒ 1.332
Saldo 2021 ERTMS ‒ 5.643 ‒ 5.643
Mutaties Voorjaarsnota 2022 ‒ 2.824 7.678 6.694 0 0 0
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 143.217 80.960 17.065 229.142 262.553 180.164 172.208 185.059 244.164 278.483 339.255 5.527 47.524
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 17.08 ZuidasDok 91.541 132.554 138.892 113.344 134.383 149.937 143.248 98.232 104.463 56.080 12.462
Bijdragen derden 2022 16.102 3.411 2.348 2.348 2.875 2.621 2.499
Kasschuiven 2022 ZuidasDok 0 27.575 40.046 8.255 ‒ 42.747 ‒ 23.124 ‒ 4.915 ‒ 667 ‒ 2.223 ‒ 2.210 ‒ 14.028 14.038
Saldo 2021 ZuidasDok 8.461 8.461
Mutaties Voorjaarsnota 2022 39.447 42.394 10.603 ‒ 39.872 ‒ 20.503 ‒ 2.416 ‒ 667 ‒ 2.223 ‒ 2.210 ‒ 14.028 14.038
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 130.988 174.948 149.495 73.472 113.880 147.521 142.581 96.009 102.253 42.052 26.500
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 17.10 Programma Hoogfrequent Spoorvervoer 217.569 244.198 246.285 272.001 446.324 314.175 89.279 200.513 225.114 66.527 135.478 13.242 13.242
Behandelen en opstellen ‒ 2.725 ‒ 100 ‒ 500 ‒ 2.000 ‒ 125
Bijdragen derden 2022 89 89
Overboeking onderhoudscomponent aanlegprojecten ‒ 2.858 ‒ 2.858
Saldo 2021 PHS 1.470 1.470
Mutaties Voorjaarsnota 2022 1.559 ‒ 2.958 ‒ 500 ‒ 2.000 ‒ 125
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 219.128 241.240 245.785 270.001 446.199 314.175 89.279 200.513 225.114 66.527 135.478 13.242 13.242
Totaal Uitgaven stand ontwerpbegroting 2022 Megaprojecten Verkeer en Vervoer 455.830 450.713 396.227 615.156 843.929 644.945 405.404 484.473 574.410 401.759 487.864 73.481 60.766
Totaal Uitgaven stand eerste suppletoire wet 2022 Megaprojecten Verkeer en Vervoer 497.350 497.827 413.024 573.284 823.301 642.529 404.737 482.250 572.200 387.731 501.902 73.481 60.766
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 17.09 Ontvangsten 49.020 43.869 57.075 57.708 62.929 36.569 72.375
Bijdragen derden 2022 34.714 7.651 10.026 9.042 2.875 2.621 2.499
Kasschuiven 2022 Ontvangsten 0 ‒ 249 ‒ 47 ‒ 2.003 ‒ 1.278 ‒ 958 4.533 2
Saldo 2021 Ontvangsten 15.147 15.147
Mutaties Voorjaarsnota 2022 22.549 9.979 7.039 1.597 1.663 7.032 2
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 71.569 53.848 64.114 59.305 64.592 43.601 2 72.375
Totaal Ontvangsten stand ontwerpbegroting 2022 Megaprojecten Verkeer en Vervoer 49.020 43.869 57.075 57.708 62.929 36.569 72.375
Totaal Ontvangsten stand eerste suppletoire wet 2022 Megaprojecten Verkeer en Vervoer 71.569 53.848 64.114 59.305 64.592 43.601 2 72.375

Artikel 18 Overige uitgaven en ontvangsten

Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 18.06 Externe veiligheid
Saldo 2021 Externe veiligheid 3.345 3.345
Mutaties Voorjaarsnota 2022 3.345
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 3.345
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 18.12 Nader toe te wijzen BenO en Vervanging
Mutaties Voorjaarsnota 2022
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel
Totaal Uitgaven stand ontwerpbegroting 2022 Overige uitgaven en ontvangsten
Totaal Uitgaven stand eerste suppletoire wet 2022 Overige uitgaven en ontvangsten 3.345
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 18.09 Ontvangsten
Saldo 2021 Ontvangsten 4 4
Mutaties Voorjaarsnota 2022 4
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 4
Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 18.10 Saldo van de afgesloten rekeningen
Voordelig saldo 2021 240.960 240.960
Mutaties Voorjaarsnota 2022 240.960
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel 240.960
Totaal Ontvangsten stand ontwerpbegroting 2022 Overige uitgaven en ontvangsten
Totaal Ontvangsten stand eerste suppletoire wet 2022 Overige uitgaven en ontvangsten 240.964

Artikel 19 Bijdragen andere begrotingen Rijk

Stand ontwerpbegroting 2022 artikelonderdeel 19.09 Ten laste van begroting IenW 14.137.862 7.189.318 6.435.951 6.691.279 6.783.686 6.152.457 5.543.929 5.396.263 6.107.607 6.178.059 6.234.439 5.701.193 6.017.457 6.152.089
CA middelen - Lelylijn 9.000 4.500 4.500
CA middelen - Infra onderhoud MF 3.250.000 75.000 350.000 875.000 1.150.000 160.000 160.000 160.000 160.000 160.000
CA middelen - NGF naar MF 3.350.000 300.000 700.000 800.000 800.000 250.000 250.000 250.000
CA middelen - Ontsluiten nieuwe woningen 7.500.000 900.000 1.000.000 1.000.000 800.000 800.000 750.000 750.000 750.000 750.000
Defensie: Verlenging SAR-contract 6.000 6.000
EZK: energiebesparing 4.900 4.900
EZK: Onderzoeksprogramma VenR ‒ 1.924 ‒ 1.924
EZK: Maritiem Informatievoorziening Servicepunt II 14.586 4.031 3.710 1.595 1.481 943 942 942 942
EZK: TKI Logistiek ‒ 380 ‒ 190 ‒ 190
EZK: topsector logistiek ‒ 690 ‒ 360 ‒ 330
Gevolgkosten Wind op Zee 567.800 26.500 28.900 27.800 428.100 6.800 22.300 22.300 5.100
HXII: agentschapsbijdrage RVO ‒ 765 ‒ 765
HXII: ambulancedata ‒ 752 ‒ 752
HXII: apparaat tijdelijke tolheffing ‒ 1.760 ‒ 1.760
HXII: apparaat vrachtwagenheffing ‒ 7.304 ‒ 3.652 ‒ 3.652
HXII: Arbeidspeberkten 3.160 3.160
HXII: BCF-afdracht DUMO ‒ 1.388 ‒ 388 ‒ 500 ‒ 500
HXII: BDU beschikking ‒ 15.514 ‒ 15.514
HXII: BDU CID Binckhorst ‒ 457 ‒ 457
HXII: bijdrage FM Haaglanden ‒ 8.610 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615 ‒ 615
HXII: BOA RWS ‒ 1.729 ‒ 976 ‒ 840 ‒ 193
HXII: Caribisch Nederland Bonaire ‒ 1.000 ‒ 1.000
HXII: Caribisch Nederland Saba ‒ 4.000 ‒ 4.000
HXII: derde spoor Duitsland 4.214 2.697 1.517
HXII: Dienstverleningsovereenkomst DGMo ‒ 57 ‒ 57
HXII: Digitale Transport Strategie ‒ 1.760 ‒ 1.760
HXII: digitaliseringsproject ‒ 1.000 ‒ 1.000
HXII: Doorvaart 's-nachts NZA 5.538 4.456 426 656
HXII: emmissieloos bouwen ‒ 210 ‒ 210
HXII: exploitatiebijdrage IC Dordrecht ‒ 1.490 ‒ 1.490
HXII: fijnstofknelpunten ‒ 1.000 ‒ 1.000
HXII: Heerlen-Landgraaf ‒ 8.531 ‒ 8.531
HXII: ICT ketenpartners ‒ 150 ‒ 150
HXII: Inhuur projectleider buisleidingen ‒ 270 ‒ 231 ‒ 39
HXII: Inzet apparaat modal shift ‒ 480 ‒ 120 ‒ 120 ‒ 120 ‒ 120
HXII: korte termijn maatregelen SDM ‒ 1.250 ‒ 1.000 ‒ 250
HXII: leren en ontwikkelen ‒ 10.206 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729 ‒ 729
HXII: logistieke makelaars ‒ 400 ‒ 400
HXII: Nijmegen-Heyendaal ‒ 598 ‒ 598
HXII: Onderzoeks subsidie topsector logistiek ‒ 7.000 ‒ 4.000 ‒ 3.000
HXII: opdracht Connekt ‒ 12.500 ‒ 1.500 ‒ 5.500 ‒ 5.500
HXII: opdrachten fiets ‒ 856 ‒ 556 ‒ 300
HXII: OV ambassadeurs ‒ 1.500 ‒ 1.500
HXII: Schone Luchtakkoord ‒ 27.000 ‒ 17.000 ‒ 10.000
HXII: specifieke uitkering veilig, doelmatig en duurzaam ‒ 7.782 ‒ 6.720 ‒ 1.062
HXII: Strategisch plan verkeersveiligheid ‒ 1.800 ‒ 1.800
HXII: subsidie NS sociale veiligheid ‒ 10.000 ‒ 6.000 ‒ 2.000 ‒ 2.000
HXII: Subsidie walstroom ‒ 31.000 ‒ 4.900 ‒ 25.700 ‒ 200 ‒ 200
HXII: Topsector logistiek ‒ 8.661 ‒ 3.965 ‒ 4.696
HXII: Truckparkings ‒ 120 ‒ 120
HXII: uitbreiding dienstregeling Zeeland ‒ 3.797 ‒ 3.797
HXII: Verkeersveiligheidsdata 700 300 300 100
HXII: Verkenning A50 ‒ 417 ‒ 417
Kosten hoogwater Limburg 12.050 12.050
Mutaties Voorjaarsnota 2022 316.190 1.926.680 2.696.144 2.977.617 1.637.699 1.216.398 1.181.898 931.898 913.756 748.656 ‒ 1.344 ‒ 1.344 ‒ 1.344 ‒ 1.344
Stand eerste suppletoire wet 2022 artikelonderdeel
Totaal Ontvangsten stand ontwerpbegroting 2022 Bijdragen andere begrotingen Rijk 14.137.862 7.189.318 6.435.951 6.691.279 6.783.686 6.152.457 5.543.929 5.396.263 6.107.607 6.178.059 6.234.439 5.701.193 6.017.457 6.152.089
Totaal Ontvangsten stand eerste suppletoire wet 2022 Bijdragen andere begrotingen Rijk 14.137.862 7.189.318 6.435.951 6.691.279 6.783.686 6.152.457 5.543.929 5.396.263 6.107.607 6.178.059 6.234.439 5.701.193 6.017.457 6.152.089

4.2 Bijlage 2: Projectoverzichten

In deze bijlage zijn de MIRT projecttabellen met de aanlegprojecten alsmede de programma’s voor planning en studies opgenomen waarin de begrotingsmutaties op projectniveau zichtbaar zijn gemaakt. Deze MIRT-tabellen zijn in ieder geval voorzien van toelichtingen indien sprake is:

  1. van een wijziging (anders dan door de verwerking van prijsbijstelling) in het taakstellend projectbudget groter dan 10% of meer dan € 10 miljoen;
  2. van een wijziging groter dan 1 jaar in de oplevering van het project. De stand «vorig projectbudget» betreft de stand in de Slotwet 2021. De stand «vorig kasbudget» betreft de stand Ontwerpbegroting 2022.

Artikel 11 Verkenningen, reserveringen en investeringsruimte

Projecten Noordwest-Nederland
A9 Rottepolderplein 32 32 2021
Amsterdam Zuid 5e en 6e spoor 172 172 nnb
OV Wonen Utrecht 154 156 nnb
A27 Almere Haven 22 22 nnb
Projecten Zuidwest-Nederland
A15 Papendrecht-Gorinchem 734 734 2021
Oeververbinding Rotterdam 201 205 Regio
Projecten Zuid-Nederland
A2 Den Bosch-Deil 850 850 2021
Verkenning Den Bosch 56 56 2021
A58 Breda-Tilburg 67 67 nnb
Projecten Oost-Nederland
A50 Bankhoeven-Paalgraven 71 71 nnb
N35 Wijthmen-Nijverdal 102 102 nnb
Totaal verkenningsprogramma 2.461 2.466
Begroting (MF 11.01) 2.461 2.466
Projecten Nationaal
Korte termijn aanpak files 1 1 nvt
Totaal korte termijn maatregelen 1 1
Begroting (MF 11.02) 1 1
Gebiedsprogramma's
Projecten Noordwest-Nederland
Gebiedsprogramma Amsterdam 152 152 nnb
Stedelijk Openbaar Vervoer Utrecht 0 1 nnb
Projecten Zuidwest-Nederland
Gebiedsprogramma Rotterdam - Den Haag 0 1 nnb
Stedelijk Openbaar Vervoer Den Haag-Rotterdam 99 104 nnb
Overige reserveringen
BenO Caribisch Nederland 69 74 nvt
Maatregelenpakket spoorgoederenvervoer 8 13 nvt
ERTMS 512 512 nvt
Slimme en duurzame mobiliteit 180 195 nvt 1
Schone Lucht Akkoord 8 35 nvt
Strategisch Plan Verkeersveiligheid 291 291 nvt
Pakket Zeeland 64 68 nvt
Knooppuntontw. OV 45 64 nvt
Robuuste Hoofdvaarwegen 153 153 nvt
Goederenvervoercorridors 75 81 nvt
Internationaal spoorvervoer 0 35 nvt 2
Reservering Stikstof 147 150 nvt
Overige reserveringen
Reserveringen Coalitie-akkoord
Lelylijn 9 nvt 3
Projecten Nationaal Groeifonds 3.350 nvt 4
Ontsluiting woningbouw 7.500 nvt 5
Reservering instandhouding 3.250 nvt 6
Afrondingen
Totaal reserveringen 15.912 1.929
Begroting (MF 11.03) 15.912 1.929
  1. Slimme en duurzame mobiliteit: in totaal is € 14,5 miljoen overgeboekt naar Hoofdstuk XII voor de specifieke uitkering veilig, doelmatig en duurzaam ( € 7,8 miljoen), de BDU-beschikking 2022 (€ 4 miljoen), de BVCF-afdracht (€1,4 miljoen) en de Korte Termijn Aanpak. Slimme en Duurzame Mobiliteit (1,3 mljoen).
  2. De reservering internationaal spoorvervoer is toegevoegd aan het project Maaslijn op artikel 13.
  3. Binnen het Coalitieakkoord zijn middelen gereservereerd voor de Lelylijn. Deze middelen worden centraal gereserveerd voor een haalbaarheidsonderzoek. De middelen worden overgeboekt naar één van de modaliteiten zodra de plannen voor besteding concreet zijn.
  4. Binnen het Coalitieakkoord zijn middelen gereservereerd voor de projecten infrastructuur uit het NGF. De middelen worden overgeboekt naar één van de modaliteiten zodra de plannen voor besteding concreet zijn.
  5. Binnen het Coalitieakkoord zijn middelen gereservereerd voor de ontsluiting van nieuwe woningbouw. De middelen worden overgeboekt naar één van de modaliteiten zodra de plannen voor besteding concreet zijn.
  6. Binnen het Coalitieakkoord zijn middelen gereservereerd voor instandhouding. De middelen worden overgeboekt naar één van de modaliteiten zodra de plannen voor besteding concreet zijn.

Artikel 12 Hoofdwegennet

Projecten Nationaal
Kleine projecten / Afronding projecten 14 3 56 64
Programma snelheidsaanpassing 2 2 55 55
Programma aansluitingen 8 13 129 129
Quick Wins Wegen 12 12
ZSM 1+2 (spoedwet wegverbreding) 1 1.477 1.477 2016 2016
Slimme en Duurzame Mobiliteit 1 2 1
A2 Deil - Den Bosch - Vught 1 2 7 7
Projecten Noordwest-Nederland
A10 Amsterdam praktijk-proef FES ‒ 5 2 41 44 2018 2018 1
A10 Knooppunten De Nieuwe Meer en Amstel (Zuidas) 16 320 320 2032-2036 2032- 2036
A1/A6/A9 Schiphol-Amsterdam-Almere 24 20 1.183 1.176 2027 2027
A1 Bunschoten-Knooppunt Hoevelaken 1 20 20 2015 2015
A28 Knooppunt Hoevelaken 8 10 814 811 n.t.b. n.t.b.
A2 Holendrecht - Oudenrijn 1.210 1.210 2012 2012
A9 Badhoevedorp 1 10 304 307 2017 2017
N50 Ens - Emmeloord 19 19
Projecten Zuidwest-Nederland
A15 Papendrecht-Sliedrecht 6 11 22 16 2021 2021
A4-A44 Rijnlandroute 92 55 547 589 Regio Regio 2
A4 Burgerveen - Leiden 541 541 2015
A4 Delft - Schiedam 642 642 2015 2015
A4 Vlietland / N14 16 16 2020 2020
N57/N59 EuroRAP (verkeersveiligheid) 4 2 17 17 2023 2022
N61 Hoek-Schoondijke 1 111 111 2015 2015
Projecten Zuid-Nederland
A2 Passage Maastricht 1 1 685 685 2016 2016
A4 Dinteloord-Bergen op Zoom 1 260 260 2014 2014
A76 Aansluiting Nuth 15 60 60 Regio Regio
A27 Houten Hooipolder 34 20 1.841 1.843 2029-2031 2029- 2031
Projecten Oost-Nederland
A12-A15 Ressen - Oudenbroeken 22 21 598 602 n.t.b. n.t.b.
A1 Apeldoorn - Azelo: fase 1 en fase 2a 28 36 467 469 2023-2025 2023- 2025
A1 Apeldoorn Zuid - Beekbergen 29 29
A50 Ewijk - Valburg 269 269
N35 Combiplan Nijverdal 1 1 319 319 2015 2015
N35 Wijthmen - Nijverdal 1 2 22 22 2018 2018
N35 Zwolle - Wijthmen 3 50 50 2018 2018
Projecten Noord-Nederland
A7 Zuidelijke Ringweg Groningen, fase 2 129 187 836 836 2025 2025
N31 Leeuwarden (De Haak) 1 220 220 2014 2014
Overige maatregelen
Fileaanpak 7 19 61 61
Meer kwaliteit leefomgeving 150 150
Meer veilig 17 40 113 119
Afrondingen 1
Totaal uitvoeringsprogramma 430 461 13.525 13.572
Aanleguitgaven op IF 12.03.01 mbt planuitwerking 142 56
Programma Aanleg 572 517
Budget Aanleg (IF 12.03.01) 655 517
Overprogrammering 83 0

Toelichting

  1. Het negatief budget in 2022 is het gevolg van het verwerken van een kasschuif en een overboeking naar het project Papendrecht. Dit negatief budget wordt met Miljoenennota hersteld.
  2. Er hebben zich meer risico's voorgedaan dan vooraf werd verwacht. Zo zijn er kostenstijgingen als gevolg van PFAS en zijn meer weesleidingen zijn aangetroffen dan normaal.
Aanleguitgaven op MF 12.03.01 mbt planning en studies ‒ 901 ‒ 748
Projecten Nationaal
Beter Benutten 95 95 nvt nvt
Geluidsaneringprogramma – weg 356 347 nvt nvt 1
Kosten voorbereiding tol 39 41 nvt nvt
Lucht - weg (NSL hoofdwegennet) 2 3 nvt nvt 2
Reservering voor LCC 378 378 nvt nvt
Snelfietsroutes 2 2 nvt nvt
Tolreservering Blankenburgverbinding en ViA15 115 115 nvt nvt
Vervolgprogramma Meer Veilig 0 0 nvt nvt
Voorbereiding vrachtheffing 48 57 nvt nvt 3
Strategisch plan Verkeersveiligheid 174 174 nvt nvt
Bijdrage aan agentschap t.b.v. externe kosten planuitwerkingen 188 163 nvt nvt 4
Projecten Noordwest-Nederland
A12/A27 Ring Utrecht 1.541 1.542 * *
A7/A8 Corridor Amsterdam-Hoorn 335 335 2030- 2032 2030- 2032
Landzijdige Bereikbaarheid Lelystad Airport: Verbreding A6 101 101 * *
Rijksbijdrage aan de Noordelijke Randweg Utrecht 187 187 Regio Regio
Stedelijke Bereikbaarheid Almere 28 28 Regio Regio
Projecten Zuidwest-Nederland
A20 Nieuwerkerk a/d IJssel – Gouda 138 138 2028- 2029 2028- 2029
A4 Leiden/Knooppunt Burgerveen - N14 236 236 2029- 2031 2029- 2031
A4 Haaglanden - N14 691 692 2026- 2028 2026- 2028
Projecten Zuid-Nederland
A2 't Vonderen – Kerensheide 287 287 2025- 2027 2025- 2027
A67/A73 Knooppunt Zaarderheiken 4 4 * *
Landzijdige Bereikbaarheid Eindhoven Airport 0 0 Regio Regio
N65 Vught - Haaren 84 94 Regio Regio 5
Programma SmartwayZ.NL: A67 Leenderheide-Geldrop 200 201 2030-2032 2030-2032
Programma SmartwayZ.NL: InnovA58 436 436 2027- 2030 2027- 2030
Programma SmartwayZ.NL: ITS en Smart Mobility 9 9 nvt nvt
SmartWayZ.NL programmaorganisatie 0 0 nvt nvt
Projecten Oost-Nederland
A1/A30 Barneveld 84 84
N35 Nijverdal - Wierden 121 120 * *
N35 Raalte 13 13 Regio Regio
N50 Kampen – Kampen Zuid 5 5 2023- 2025 2023- 2025
Reservering terugbetaling voorfinanciering A1 Apeldoorn - Azelo 31 31 nvt nvt
Verkeersmaatregelen A28 30 30 nvt nvt
A1/A35 Azelo-Buuren 5 5 nvt nvt
Projecten Noord-Nederland
N33 Zuidbroek-Appingedam 104 104 * *
Overige projecten en reserveringen 146 172
Projecten in voorbereiding
Projecten Nationaal
Studiebudget Verkenningen / MIRT onderzoeken
Programma DUMO
Programma Fiets
Strategisch plan Verkeersveiligheid
Afrondingen
Totaal programma planning en studies 5.316 5.483
Begroting (MF 12.03.02) 5.316 5.483

Toelichting

  1. Dit betreft de correctie vanwege verantwoordingtechnische redenen van het totale programma Meerjaren Programma Geluidsanering (MJPG). Bij de totstandkoming van de specifieke uitkering aan het realisatieproject N65 Vught-Haaren is het MJPG-deel eveneens aan het project toegevoegd (€ 9 miljoen).
  2. Dit betreft de overboeking van middelen naar de beleidsbegroting HXII om verantwoordingstechnische redenen ten behoeve van de Regeling specifieke uitkeringen Oplossen fijnstofknelpunten rondom veehouderijen (€ 1 miljoen).
  3. Dit betreft de overboeking van middelen naar de beleidsbegroting HXII om verantwoordingstechnische redenen ten behoeve van apparaatsuitgaven voor het programma Vrachtwagenheffing (€ 7,8 miljoen), alsmede een overboeking ten behoeve de inzet van de expertise van Rijkswaterstaat (€ 1 miljoen).
  4. Dit betreft de toevoeging van middelen voor het extern salderen van stikstofgerelateerde projecten. Deze middelen worden gedekt uit de reserende NSL (Nationaal Samenwerkingsprogramma Luchtkwaliteit)-middelen, waarvoor een risicoreservering binnen de generieke investeringsruimte (artikel 11.04) is getroffen.
  5. Zie 1.
Projecten Noordwest-Nederland
A10 Tweede Coentunnel 56 54 2.190 2.190 2013 2013
A12 Lunetten - Veenendaal 27 25 698 698 2012 2012
A1/A6/A9 SA Badhoevedorp-Holendrecht 29 27 1.265 1.265 2027 2027
A1/A6/A9 Schiphol - Amsterdam - Almere (deeltraject A1/A6) 62 62 1.846 1.846 2019 2019
A1/A6/A9 Schiphol - Amsterdam - Almere (deeltraject A6 Almere) 20 17 379 379 2019 2019
A1/A6/A9 Schiphol - Amsterdam - Almere (deeltraject A9 Gaasperdammerweg) 55 79 1.181 1.178 2020 2020
A27/A1 Utrecht-Eemnes-Bunschoten 17 15 365 365 2019 2019
Aflossing tunnels 36 44 959 959
Projecten Zuidwest-Nederland
A15 Maasvlakte - Vaanplein 79 87 2.289 2.288 2015 2015
A16 Rotterdam 75 108 1.711 1.712 2025 2025
A24 Blankenburgverbinding 60 48 1.974 1.975 2024 2024
Projecten Zuid-Nederland
A59 Rosmalen - Geffen 272 272 2005 2005
Projecten Oost-Nederland
A12-A15 Ressen - Oudenbroeken 19 123 196 196
A12 Ede - Grijsoord 10 11 182 182 2016 2016
N18 Varsseveld – Enschede 15 11 447 447 2018 2018
Projecten Noord-Nederland
N31 Leeuwarden - Drachten 7 6 168 168 2007 2007
N33 Assen - Zuidbroek 14 15 348 348 2014 2014
Tolgefinancierde uitgaven (NCW)
Tolgefinancierde uitgaven A12/A15 Ressen - Oudbroeken (ViA15) 505 505
Tolgefinancierde uitgaven A24 Blankenburgtunnel
Afrondingen 2
Totaal 581 734 16.975 16.973
Begroting (MF 12.04) 581 734

Artikel 13 Spoorwegen

Projecten Nationaal
maatregelenpakket HSL-Zuid 13 28 128 131 1
Benutten, betrouwbaarheid en capaciteit
Be- en bijsturing toekomst 0 1 16 16 2021 2021
Geluidsanering Spoorwegen 18 33 710 711 divers divers
Programma Behandelen en Opstellen 19 24 155 152 divers divers
Uitvoeringsprogramma geluid emplacementen (UPGE) 1 1 27 27 2011/ 2018- 2024 2011/ 2018- 2024
Verbeteraanpak stations 3 1 11 11 2020 2020
Verbeteraanpak trein 0 1 40 42 2018/2019 2018/2019
Spoorcapaciteit 2030 63 30 240 240 divers divers
Innovatieprogramma spoortrillingen 4 4 20 20
Stations en stationsaanpassingen
Kleine stations 0 0 11 11 divers divers
Toegankelijkheid stations 34 39 505 505 divers divers
Overige projecten/lijndelen etc.
Aanleg ATBvv 4 6 72 72 divers divers
Fietsparkeren bij stations 26 31 417 424 divers divers 2
Kleine projecten personenvervoer 33 32 140 140 divers divers
Nazorg gereedgekomen lijnen/halten 5 7 32 17 divers divers 3
Ontsnippering 3 3 79 81 divers divers
Overwegenaanpak 107 92 889 889 divers divers
Programma aanpak suïcidepreventie 2 3 11 11 2021 2021
Programma kleine functiewijzigingen 16 16 382 382 divers divers
Projecten Noordwest-Nederland
Stations en stationsaanpassingen
Amsterdam CS, Cuypershal 3 4 27 27 2022 2022
Overige projecten/lijndelen etc.
Projecten Zuidwest-Nederland
Stations en stationsaanpassingen
Den Haag CS perronsporen 11 en 12 2 6 71 71 2023‒ 2025 2023‒ 2025
Overige projecten/lijndelen etc.
Projecten Oost Nederland
Traject Oost 4 5 236 238 divers divers
Zwolle - Herfte 19 18 264 264 2021 2021
Projecten Noord Nederland
Sporendriehoek Noord-Nederland 26 24 142 142 divers divers
Afrondingen ‒ 2
Totaal uitvoeringsprogramma 403 409 4.625 4.624
Planuitwerkingsuitgaven binnen het realisatieprogramma ‒ 78 ‒ 80 ‒ 311 ‒ 359
Afrekening voorschotten 0 187 187
Programma Aanleg 325 329 4.501 4.452
Aanleguitgaven binnen het planuitwerkingsprogramma 9
Budget Aanleg (IF 13.03.01) 336 290
Overprogrammering (-) 2 ‒ 36
  1. Het projectbudget is met € 3 miljoen verlaagd in verband met de overheveling van de onderhoudscomponent voor geluids- en windschermen naar het PPS-artikel (13.04).
  2. Ter dekking van de kosten voor onderhoud van in beheer genomen aanlegprojecten is € 6,4 miljoen overgeboekt naar het programma Exploitatie, onderhoud en vernieuwing (EOV).
  3. De stijging van het projectbudget wordt veroorzaakt doordat in totaal € 10 miljoen is overgeboekt vanuit diverse personenvervoer-projecten waarvan de subsidie per 1 januari 2022 is vastgesteld en de resterende nazorgwerkzaamheden worden uitgevoerd vanuit het MIRT-project Nazorg.
ProRail Projecten
Projecten Nationaal
Kleine projecten goederenvervoer 0 0 0 divers divers
Optimalisering Goederencorridor Rotterdam-Genua 1 1 170 170 divers divers
Programma Emplacementen op orde 44 5 94 71 divers divers 1
Projecten Zuidwest-Nederland
Calandbrug 2 3 163 163 2020/ 2025 2020/ 2025
Geluidmaatregelen Zeeuwselijn 1 1 23 23 divers divers
Spooraansluiting 2e Maasvlakte achterlandverbinding 6 8 231 231 divers divers
Projecten Zuid-Nederland
Projecten Oost Nederland
Uitv.progr Goederenroute Elst-Deventer-Twente (NaNov) 6 4 138 138 divers divers
Overige projecten
Nazorg gereedgekomen projecten 0 2 7 9 divers divers
Afrondingen
Totaal uitvoeringsprgramma 60 24 826 805
Planuitwerkingskosten aanlegprogramma t.l.v. IF 13.03.05 ‒ 6 ‒ 8 ‒ 112 ‒ 112
Afrekening voorschotten 0 18 18
Programma Aanleg 54 16 732 711
Aanleguitgaven binnen het planuitwerkingsprogramma ‒ 2 ‒ 3 ‒ 163 ‒ 163
Budget Aanleg (IF 13.03.02) 52 13
  1. Om aan de eisen van de omgevingsvergunningen te voldoen zijn aanpassingen aan de brandblusvoorzieningen in het havengebied van Rotterdam noodzakelijk. Het projectbudget is hiervoor opgehoogd met € 23 miljoen. Dit heeft ook effect op de voor 2022 geplande uitgaven.
Realisatieuitgaven op IF 13.03.01 mbt planuitwerkingsprojecten 311 359
Projecten Nationaal
Beter Benutten Decentraal Spoor (fase 2) 10 10
Grensoverschrijdend Spoorvervoer 108 119 1
Kleine projecten Personenvervoer 34 12 2
Regionale Knelpunten 15 12 3
Reizigersfonds 3 3
Projecten Zuid-Nederland
Maaslijn 148 45 4
Toekomstvast Spoor Zuid NL 101 101
Projecten Zuidwest-Nederland
Projecten Oost-Nederland
Quick scan decentraal spoor Gelderland 12 18 5
Projecten Noordwest-Nederland
Multimodale knoop Schiphol 264 264
Overige projecten en reserveringen
Studie en innovatiebudget 98 99
Afrekening voorschotten 9 9
Totaal programma planuitwerking en verkenning 1113 1051
Begroting (IF 13.03.04) 1113 1051
  1. Er is € 5,8 miljoen overgeboekt naar de beleidsbegroting HXII ten behoeve van de Specifieke Uitkering (SPUK) aan de provincie Limburg voor het project Heerlen Landgraaf. Daarnaast is € 4,4 miljoen overgeboekt naar het programma Onderhoud en vernieuwing ter dekking van de kosten voor onderhoud van in beheer genomen aanlegprojecten.
  2. De kleine projecten personenvervoer stijgt met € 22 miljoen met name door de fase-overgang Amsterdam Lelylaan € 16,2 miljoen en door de reservering ad € 6,4 miljoen voor het exploitatietekort 2e trein Roosendaal-Antwerpen
  3. Vanuit het budget Regionale lijnen is 5,6 miljoen toegevoegd ter dekking van de geactualiseerde kostenraming van het project verbetermaatregelen Zwolle-Enschede. Daarnaast is € 2,7 miljoen overgeboekt naar de beleidsbegroting HXII ten behoeve van de Specifieke Uitkering (SPUK) aan de provincie Limburg voor het project Perroncapaciteit Heerlen Oost.
  4. Medio 2020 hebben het Rijk en de provincie Limburg bestuurlijke afspraken gemaakt over een financieel arrangement en aansturing van het project Maaslijn. Dit is gemeld in een brief aan de Kamer (35 570 A, nr. 89). Deze afspraken zijn juridisch verankerd in een addendum bij de Bestuursovereenkomst Maaslijn (Staatscourant 27 december 2021, nr. 48349). Hierin is vastgelegd dat het Rijk een aanvullende bijdrage doet aan het taakstellend budget Maaslijn. De totaal gereserveerde bijdrage van het Rijk komt daarmee op € 148 miljoen.
  5. Vanuit het resterende budget is 5,6 miljoen overgeboekt naar het programma Regionale knelpunten ter dekking van de geactualiseerde kostenraming van het project verbetermaatregelen Zwolle-Enschede en € 0,6 miljoen ten behoeve van de storting in het btw-compensatiefonds voor het project Nijmegen Heyendaal.
Planuitwerkingskosten van realisatieprogramma IF 13.03.02 112 112
Projecten Nationaal
Kleine projecten Goederenvervoer 9 8
Overige projecten en reserveringen
Projecten in voorbereiding
Overige projecten in voorbereiding
Gesignaleerde Risico's
Totaal programma planuitwerking en verkenning 121 120
Afrekening voorschotten 1 1
Begroting (IF 13.03.05) 122 121
Begrotingsbijdrage ProRail (beschikbaarheidsvergoeding en overige afrekeningen) 212 165 3.778 3.710 2007 2007 2031 1
Rente- en belastingaanpassingen ‒ 13 2 ‒ 138 ‒ 123
Totaal 199 167 3.640 3.587
Begroting (IF 13.04) 199 167
  1. Het projectbudget is met 53 miljoen verhoogd, zijnde 50 miljoen toevoeging uit de investeringsruimte in verband met de kosten voor spoorstaafschade en 3 miljoen overheveling uit het maatregelenpakket HSL-Zuid in verband met de onderhoudscomponent voor geluid- en windschermen.

Artikel 14 Regionale infrastructuur

Overige projecten en reserveringen
Projecten in voorbereiding 18 18
Overige projecten in voorbereiding 34 34
Gesignaleerde risico's
Totaal programma planuitwerking en verkenning 52 52
Begroting (IF 14.01.02)
Projecten Noordwest-Nederland
Amstelveenlijn 27 27 81 81 2020/ 2022 2020/ 2022
Projecten Zuidwest-Nederland
HOV-NET Zuid-Holland Noord (vh Rijn-Gouwelijn) 7 15 217 217 divers divers
Afrondingen
Totaal 34 42 298 298
Begroting (IF 14.01.03) 34 42
14.03.02 Regionale Mobiliteit 49 49 589 589
Afronding 0 0 0 0
Begroting (IF 14.03) 49 49 589 589
Totale rijksbijdrage Noord-Nederland 49 49 589 589

Artikel 15 Hoofdvaarwegennet

Projecten Nationaal
Beter Benutten 0 0 16 16
Impuls Dynamisch Verkeersmanagement Vaarwegen 0 0 101 101 2018 2018
Regeling Kademuren 6 2 10 0
Walradarsystemen 2 0 26 26 Divers Divers
Walstroom 0 26 0 0
Projecten Noordwest-Nederland
De Zaan (Wilhelminasluis) 0 0 13 13 2020 2020
Lichteren Buitenhaven IJmuiden 14 11 37 37 2023 2023
Projecten Zuidwest-Nederland
Capaciteitsuitbreiding ligplaatsen Beneden-Lek 6 1 14 14 2023 2023
Capaciteitsuitbreiding overnachtingshavens Merwedes 0 0 10 10 2021 2020
Nieuwe Sluis Terneuzen 160 166 1038 1.038 2023 2023
Projecten Zuid-Nederland
Maasroute, modernisering fase 2 14 15 657 657 2023 2023
Wilhelminakanaal Tilburg 1 0 98 98 2019 2019
Herbouw Sluis II Wilhelminakanaal 2 2 7 6 2025 2025
Zuid-Willemsvaart; aanleg Maximakanaal en opwaardering tot Veghel 0 0 431 431 2015 2015
Projecten Oost Nederland
Toekomstvisie Waal 25 33 138 138 2024 2024
Vaarweg Meppel-Ramspol (keersluis Zwartsluis) 0 0 59 59 2017 2017
Verruiming Twentekanalen fase 2 102 83 175 176 2023 2023
Projecten Noord-Nederland
Vaarweg Lemmer - Delfzijl fase 1; verbetering tot klasse Va 11 5 293 293 2019 2019
Verruiming vaarweg Eemshaven-Noordzee 0 0 39 39 2017 2017
Overige projecten
Kleine projecten / Afronding projecten 3
Afrondingen 1
Totaal uitvoeringsprogramma 343 347 3.162 3.153
Aanleguitgaven op IF 15.03.01 mbt planuitwerking 10
Programma Aanleg 353 347
Planuitwerkingsuitgaven op IF 15.03.02 mbt het realisatieprogramma 0
Budget Realisatie (IF 15.03.01) 224 294
Overprogrammering (-) ‒ 128 ‒ 53
Projectomschrijving huidig vorig huidig vorig
Aanleg uitgaven op MF15.03.01 mbt planning en studies ‒ 43 ‒ 36 nvt nvt
Uitgaven mbt planning en studies op MF 15.03.02 mbt het programma aanleg 14 14 nvt nvt
Projecten Nationaal
Bijdrage aan agentschap t.b.v. externe kosten planuitwerkingen 31 23 nvt nvt 1
Reservering voor LCC 306 306 nvt nvt
Projecten Noordwest-Nederland
Capaciteitsuitbreiding ligplaatsen Amsterdam-Lemmer 6 6 2025-2027 2025-2027
Vaarweg IJsselmeer-Meppel 28 28 2023 2023
Projecten Zuidwest-Nederland
Capaciteit Volkeraksluizen 157 157 2025-2027 2025-2027
Verkeerssituatie splitsing Hollandsch Diep-Dordtsche Kil 10 10 2025-2027 2025-2027
Projecten Oost-Nederland
Bovenloop IJssel (IJsselkop tot Zutphen) 38 38 2026-2028 2026-2028
Capaciteitsuitbreiding ligplaatsen IJssel 29 29 2023-2024 2023-2024
Projecten Noord-Nederland
Vaarweg Lemmer-Delfzijl fase 2 222 234 2024-2028 2024-2028 1
Verbreding sluiscomplex Kornwerderzand 97 97 2025‒2028 2025‒2028
Overige projecten en reserveringen 1397 883 2
Projecten in voorbereiding
Projecten Noordwest-Nederland
Vaarweg Lemmer-Delfzijl fase 2; reservering verkenning bruggen (AP)
Projecten Zuidwest-Nederland
Kreekraksluizen
Projecten Oost-Nederland
Verkenning IJssel fase 2
Overige projecten in voorbereiding
Gesignaleerde risico's
afrondingen 1 1
Totaal programma planuitwerking en verkenning
Begroting (IF 15.03.02) 2.293 1.790
Begroting (IF 15.03.02)

Toelichting

  1. Voor de planfase voor het vervangen van de industriële automatisering op de Vaarweg Lemmer-Delfzijl is € 12 miljoen overgeboekt van project Vaarweg Lemmer-Delfzijl fase 2 naar Bijdrage aan agentschap (Rijkswaterstaat), ten behoeve van externe kosten planuitwerkingen.
  2. IenW boekt over de periode 2022-2029 in totaal € 22 miljoen over naar het ministerie van Economische Zaken en Klimaat (EZK), ten behoeve van werkzaamheden van Rijkswaterstaat (RWS) in het kader van de eerste module van de opdracht Maritiem Informatievoorzieningen Service Punt (MIVSP) II, specifiek de nautische sensoren in windpark Hollandse Kust (west) voor de jaren 2022-2029, zijnde het IenW-aandeel in deze opdracht. EZK zal deze middelen vervolgens, samen met de eigen bijdrage, overboeken naar Rijswaterstaat als onderdeel van de opdrachtverlening voor MIVSP II voor wat betreft de betreffende werkzaamheden (module Hollandse Kust (west) 2022-2029)

    Als gevolg van de bouw van windparken op de Noordzee zijn aanvullende maatregelen nodig om de scheepvaartveiligheid te borgen. Daartoe is € 568 miljoen ontvangen van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Op artikel 15 is € 756 miljoen gereserveerd voor de implementatie van de maatregelen.

    Bij het BO-MIRT in het najaar 2020 is er € 160 miljoen vrijgemaakt voor het programma Goederenvervoercorridors. Hiervan is een deel (€ 5 miljoen) overgeboekt van de Generieke Investeringsruimte naar artikel 15.03.

    Het beschikbare budget (€ 36 miljoen) voor modal shift van weg naar water is verplaatst van het artikelonderdeel planning en studies naar het nieuwe artikelonderdeel optimalisering.

Projecten Nationaal
Modal shift 9 0 36 0 1
Budget optimalisering gebruik (IF 15.03.03) 9 0
  1. Het beschikbare budget (€ 36 miljoen) voor modal shift van weg naar water is verplaatst van het artikelonderdeel planning en studies naar het nieuwe artikelonderdeel optimalisering.
Geïntegreerde contractvormen Hoofdvaarwegennet (15.04) Kasbudget 2022 Projectbudget Openstelling Eind contract Toelichting
Projectomschrijving huidig vorig huidig vorig huidig vorig
Projecten Noordwest-Nederland
Lekkanaal: 3e kolk Beatrixsluis en verbreding kanaalzijde/uitbreiding ligplaatsen 16 15 400 400 2019 2019 2046
Zeetoegang IJmond 153 82 1.159 1.105 2022 2022 2045 1
Projecten Oost Nederland
Capaciteitsuitbreiding sluis Eefde 7 5 155 155 2020 2020 2047
Projecten Zuid-Nederland
Keersluis Limmel 3 3 91 91 2018 2018 2048
Afrondingen
Totaal 179 106 1.805 1.751

1. Naar aanleiding van de einduitspraak geschil OpenIJ is er extra projectbudget toegevoegd (€ 54 miljoen.

Artikel 17 Megaprojecten verkeer en vervoer

Project Mainportontwikkeling Rotterdam
Uitvoeringsorganisatie 0 20 20 nnb nnb
750 ha 30 30 nnb nnb
Groene verbinding 31 31 2011 2011
Bestaand Rotterdams Gebied (BRG) 2021 2021
Voorfinanciering FES monitoringsprogramma 2007 2007
Voorfinanciering FES natuurcompensatie 1 1 104 104 nnb nnb
Landaanwinning 742 742 2013 2013
BTW Buitencontour 138 138 2013 2013
Onvoorzien 3 4 101 101 nnb nnb
Afrondingsverschillen 1 2
Programma 4 5 1.167 1.168
Begroting (IF 17.06) 4 5
Realisatiefase 121 154 2.418 2.401 divers divers 1
Planuitwerkingsfase 1 2 96 96 divers divers
Afrondingsverschillen ‒ 2
Programma 120 156 2.514 2.497
Afrekening voorschotten 22 22
Begroting (IF 17.07) 142 146 2.536 2.519
Overprogrammering (-) 22 ‒ 10
  1. Er is € 1,3 miljoen overgeboekt naar het programma Exploitatie, onderhoud en vervanging (EOV) in verband met in beheer genomen aanlegprojecten. Daarnaast is € 18,5 miljoen aan nieuw toegezegde EU-subsidies toegevoegd aan het projectbudget. Het programma is herijkt en de geplande uitgavenstroom is hierop aangepast.
ZuidasDok
Generiek en ruimtelijke inrichting 7 2 87 87
Projectorganisatie en voorbereiding 50 29 287 287
Tunnel en A10 5 7 945 945
OVT incl. keerspoor 69 54 420 405
Afrondingen
Programma 131 92 1.739 1.724 2032- 2036 2032- 2036
Begroting (IF 17.08) 131 92 1.739 1.724
Programma Hoogfrequent Spoorvervoer
Realisatiefase
PHS: Doorstroomstation Utrecht 0 1 253 256 2017 2017 1
PHS: Spooromgeving Geldermalsen 6 1 141 141 2021 2021
PHS: Meteren - Boxtel 22 16 649 264 2028- 2029 2028- 2029 2
PHS: Rijswijk - Rotterdam 80 64 364 364 2023-2025 2023-2025
PHS: Amsterdam 67 79 832 829 3
PHS: Ede 17 19 58 53 4
PHS: Amsterdam-Alkmaar 5 5 26 10 5
PHS: Maatregelen TEV 15 4 74 26 6
PHS: Nijmegen West-entree 5 8 10 10
OV-SAAL korte termijn 0 0 630 630 2016 2016
OV-SAAL middellange termijn 2 17 103 331 2026-2028 2026-2028 7
PHS: Overige maatregelen (projecten < € 50 miljoen) 22 24 147 137
afrondingen 1
Planuitwerkingsfase 888 1.123 8
Corridor Alkmaar-Amsterdam
Corridor Amsterdam-Utrecht-Eindhoven
Corridor Schiphol-Utrecht-Arnhem/Nijmegen
Corridor Breda-Eindhoven
Corridor Den Haag– Rotterdam
Corridor OV SAAL middellange termijn
Routering goederenvervoer Zuid-Nederland
Overige (planstudiekosten)
Afrekening voorschotten
Programma 242 240 4.174 4.174
Afrekening voorschotten 0 0 48 48
Begroting (IF 17.10.01) 170 181
Overprogrammering (-) ‒ 72 ‒ 59
  1. Het project is gereed en de subsidie is per 1 januari 2022 vastgesteld. Het resterende budget ad € 3,4 miljoen is toegevoegd aan het planuitwerkingsbudget PHS.
  2. In verband met de faseovergang van het deelproject Den Bosch-Vught is € 385,4 miljoen toegevoegd vanuit het planuitwerkingsbudget PHS. Tussen Den Bosch en Vught wordt een 4e spoor en een vrije kruising aangelegd en in Vught wordt het spoor verdiept. Tezamen met de aan te leggen verbindingsboog bij Meteren ontstaat een nieuwe route voor goederentreinen en wordt de Brabantroute (de spoorlijn door Dordrecht, Breda en Tilburg) ontlast.
  3. In verband met voorbereidende werkzaamheden voor het deelproject PHS Aziëhaven is een voorbeschikking afgegeven van € 2,4 miljoen.
  4. Als gevolg van een opgetreden kostenstijging door marktwerking is het projectbudget verhoogd met € 5,4 miljoen.
  5. In verband met voorbereidende werkzaamheden is een voorbeschikking afgegeven van € 15,3 miljoen.
  6. In verband met een aanvullende subsidiebeschikking is het projectbudget verhoogd met € 48,2 miljoen.
  7. De afgelopen periode is SAAL omgevormd tot een reguliere PHS-corridor. De komende maanden wordt de prognose voor de corridor herijkt, zodat in VGR’s 2022 en OB2023 het beeld uniform en actueel is. Om die reden zijn de diverse budgetreserveringen die voor SAAL uit het verleden nog resteerden samengevoegd met de algemene PHS reservering.
  8. Als gevolg van het afgeven van diverse realisatiebeschikkingen (faseovergangen) is het planuitwerkingsbudget verlaagd met € 466,3 miljoen, daarnaast is er € 2,9 miljoen overgeboekt naar het programma Exploitatie, onderhoud en vervanging (EOV) in verband met in beheer genomen aanlegprojecten en is € 2,7 miljoen overgeboekt naar het programma Behandelen en Opstellen ten behoeve van de scope Wisselsaneringen Watergraafsmeer welke uitgevoerd wordt binnen dit programma. Het projectbudget is verhoogd met 232,4 miljoen vanuit de diverse budgetreserveringen die voor SAAL uit het verleden nog resteerden en nu zijn samengevoegd met de algemene PHS reservering en met € 4,2 miljoen vrijval vanuit de diverse PHS-realisatieprojecten.