[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Reactie op verzoek commissie over overdrachtsbelasting Caribisch Nederland

Brief regering

Nummer: 2020D48395, datum: 2020-11-26, bijgewerkt: 2024-02-19 10:56, versie: 3

Directe link naar document (.pdf), link naar pagina op de Tweede Kamer site, officiële HTML versie (nds-tk-2020D48395).

Gerelateerde personen:

Onderdeel van zaak 2020Z22890:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


2020D48395 Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 26 november 2020

Naar aanleiding van de brief van 24 september van de heer Knops waarin de vraag van mevrouw E.v T. over de hoogte van het tarief van de overdrachtsbelasting op Caribisch Nederland (5%) wordt doorgeleid naar mij, bericht ik u als volgt.

Mevrouw V T. vraagt waarom het tarief van de overdrachtsbelasting voor woningen op Caribisch Nederland niet, net zoals destijds in Europees Nederland, is verlaagd naar 2%. Zij wijst in dat verband ook op de relatief hoge rente op Caribisch Nederland, op het feit dat er relatief veel eigen geld nodig is om een eigen woning te kunnen kopen en op het niveau van de lonen en woningprijzen op Caribisch Nederland.

De belastingwetgeving van Caribisch Nederland is anders ingericht dan de belastingwetgeving van Europees Nederland. Hierdoor zijn componenten uit de belastingwetgeving van Europees Nederland, zoals het tarief voor de overdrachtsbelasting, niet goed vergelijkbaar met componenten uit de belastingwetgeving van Caribisch Nederland.

In het najaar van 2012 is als onderdeel van een pakket fiscale maatregelen voor Caribisch Nederland onder andere een verlaging van het tarief van de overdrachtsbelasting aan de orde geweest. Naar aanleiding van een uitdrukkelijk verzoek van de toenmalige bestuurders van Bonaire, Sint Eustatius en Saba heeft de Staatssecretaris van Financiën er destijds voor gekozen om in plaats van verlaging van het tarief van de overdrachtsbelasting in het Belastingplan 2013 een verlaging van het tarief van de benzineaccijns met USD 0,10 per liter op te nemen. Belangrijke overweging in dat kader was dat verlaging van de accijns op benzine ten goede zou komen aan alle burgers en bedrijven op Caribisch Nederland en dat deze verlaging de koopkracht zou ondersteunen van de

inwoners van Caribisch Nederland die, vanwege het (vrijwel) ontbreken van openbaar vervoer, veelal zijn aangewezen op eigen gemotoriseerd vervoer.

Ik vertrouw erop u hiermee voldoende te hebben geïnformeerd.

De Staatssecretaris van Financiën,
J.A. Vijlbrief