[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Uitvoering van de vierde aanbeveling uit ACOI-rapport 'Geen afgesloten hoofdstuk, Advies om de openbaarheid van het archief over de Bijlmervliegramp'

Vliegramp Bijlmermeer

Brief regering

Nummer: 2025D13851, datum: 2025-03-31, bijgewerkt: 2025-04-02 15:16, versie: 3 (versie 1, versie 2)

Directe link naar document (.pdf), link naar pagina op de Tweede Kamer site, officiële HTML versie (kst-22861-50).

Gerelateerde personen: Bijlagen:

Onderdeel van kamerstukdossier 22861 -50 Vliegramp Bijlmermeer.

Onderdeel van zaak 2025Z06023:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


Tweede Kamer der Staten-Generaal 2
Vergaderjaar 2024-2025

22 861 Vliegramp Bijlmermeer

Nr. 50 BRIEF VAN DE MINISTER VAN INFRASTRUCTUUR EN WATERSTAAT

Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal

Den Haag, 31 maart 2025

Op 19 april 2024 heeft het Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding (ACOI) het rapport Geen afgesloten hoofdstuk, Advies om de openbaarheid van het archief over de Bijlmervliegramp te vergroten gepubliceerd (Kamerstuk 22 861, nr. 46). Het ACOI doet vier aanbevelingen in het rapport. Deze Kamerbrief geeft informatie over de uitvoering van de vierde aanbeveling uit dit rapport.

Het ACOI adviseert «de Minister van Infrastructuur en Waterstaat met een uitgebreidere inventaris- en onderzoeksgids uitgebreid inzicht te geven in de documenten die zich bevinden in de verschillende archieven over de vliegramp in de Bijlmer en dit tot stand te doen komen met behulp van relevante partners uit de archief-, onderzoeks- en museale wereld en met betrokkenheid van bewoners en nabestaanden»1.

Bij Kamerbrief van 30 september 20242 is aangegeven dat het Ministerie van IenW voor het uitvoeren van deze aanbeveling een extern onderzoek zou starten, zodat het geheel van relevante archieven in beeld kan worden gebracht, waarbij relevante partijen en groeperingen van nabestaanden en bewoners worden benaderd.

Extern onderzoek ACOI aanbeveling vier

Het externe onderzoek is afgerond en bijgevoegd bij deze Kamerbrief. In het onderzoeksrapport is uitgewerkt welke archieven er zijn en waar deze zich bevinden. Daarnaast is beschreven hoe de toegankelijkheid van deze archieven kan worden verbeterd.

Zo is het Nationaal Archief voornemens de aangepaste inventaris van het archief van het onderzoek naar de oorzaak van de Bijlmervliegramp van de Raad voor de Luchtvaart te publiceren.

In het onderzoeksrapport wordt verder geadviseerd een digitale onderzoeksgids op te stellen. Het Stadsarchief Amsterdam is bereid gevonden hiervoor een pagina op hun website beschikbaar te stellen en deze uit te breiden. De uitwerking van de digitale onderzoeksgids zal voor 4 oktober 2025 afgerond zijn.

Met de inzet vanuit de verschillende archiefinstellingen wordt op deze wijze een belangrijke stap gezet om de hoeveelheid aan openbare stukken toegankelijker te maken voor nabestaanden, bewoners en andere geïnteresseerden. Door de uitgebreidere inventarissen en informatieve pagina’s zal het onderzoek doen in de verschillende archieven vereenvoudigd worden. Hiermee is aanbeveling vier van het ACOI opgevolgd.

De Minister van Infrastructuur en Waterstaat,
B. Madlener


  1. Adviescollege Openbaarheid en Informatiehuishouding, Geen afgesloten hoofdstuk, Advies om de openbaarheid van het archief over de Bijlmervliegramp te vergroten, april 2024, p. 9.↩︎

  2. Kamerstuk 22 861, nr. 48.↩︎