Beleidsvoorstellen uit de eerste suppletoire begroting 2025 met CW 3.1 kaders (Beleidskeuzes Uitgelegd)
Wijziging van de begrotingsstaat van het Ministerie van Financiën (IXB) en de begrotingsstaat van Nationale Schuld (IXA) voor het jaar 2025 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota)
Brief regering
Nummer: 2025D26420, datum: 2025-06-05, bijgewerkt: 2025-06-06 08:33, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: T. van Oostenbruggen, staatssecretaris van Financiën (Ooit Nieuw Sociaal Contract kamerlid)
- Mede ondertekenaar: S.T.P.H. Palmen, staatssecretaris van Financiën (Ooit Nieuw Sociaal Contract kamerlid)
- Sanctiemaatregelen Douane en mentale gezondheid hersteloperatie toeslagen
- Beslisnota bij Kamerbrief over beleidsvoorstellen uit de eerste suppletoire begroting 2025 met CW 3.1 kaders (Beleidskeuzes Uitgelegd)
Onderdeel van kamerstukdossier 36725 IX-3 Wijziging van de begrotingsstaat van het Ministerie van Financiën (IXB) en de begrotingsstaat van Nationale Schuld (IXA) voor het jaar 2025 (wijziging samenhangende met de Voorjaarsnota).
Onderdeel van zaak 2025Z11494:
- Indiener: T. van Oostenbruggen, staatssecretaris van Financiën
- Medeindiener: S.T.P.H. Palmen, staatssecretaris van Financiën
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Financiën
Preview document (🔗 origineel)
Geachte voorzitter,
In de 1e suppletoire begroting van IX Financiën en Nationale Schuld is toegezegd uw Kamer te informeren omtrent de begrotingswijziging voor middelen voor sanctiemaatregelen door Douane en voor mentale gezondheid bij de hersteloperatie toeslagen. Via deze brief bieden wij u een toelichting op de beleidskeuzes, conform het kader uit artikel 3.1 van de Comptabiliteitswet 2016.
Om de sanctienaleving in Nederland te continueren en verder te versterken, worden extra middelen voor de uitvoering van sanctiemaatregelen beschikbaar gesteld. Voor het ministerie van Financiën betreft dit structurele middelen voor het continueren van de inzet van Douane vanaf 2027. De beschikbaar gestelde middelen bedragen structureel € 21,6 mln. en worden in deze brief toegelicht.
Daarnaast wordt incidenteel € 54,8 mln. (verspreid over 3 jaar) beschikbaar gesteld voor het versterken van de mentale gezondheid van gedupeerden in het kader van hersteloperatie Toeslagen. Deze middelen worden ingezet voor een Informatie-, en Verwijscentrum waar ouders, jongeren en kinderen (cultuur-, en traumasensitieve) ondersteuning kunnen krijgen op het gebied van mentale gezondheid en vanuit waar ook doorverwezen kan worden naar specifiek en professioneel zorgaanbod dat goed aansluit bij de behoeften van ouders en jongeren, naast het al bestaande herstelaanbod (brede ondersteuning, lotgenotencontact etc.). Het project is tijdelijk van aard doordat er een 3-jarig contract wordt afgesproken. De middelen zijn afkomstig van de Aanvullende Post en zijn bij de 1e suppletoire begroting toegevoegd aan de begroting. Mede naar aanleiding van de motie Van Dijk1, maakt ook laagdrempelige psychosociale hulp aan jongeren onderdeel uit van dit traject.
Deze budgettaire middelen worden ingezet ten behoeve van de beleidsdoelen nadat de Eerste en Tweede Kamer de 1e suppletoire begroting heeft vastgesteld. In bijlage 1 (Sanctiemaatregelen Douane) en 2 (Mentale gezondheid hersteloperatie toeslagen) van deze brief treft u een overzicht (CW3.1) aan waarin de beleidskeuzes ten aanzien van deze middelen nader worden toegelicht.
Hoogachtend,
de staatssecretaris van Financiën - Fiscaliteit, Belastingdienst en
Douane, T. van Oostenbruggen |
de staatssecretaris van Financiën – Herstel en Toeslagen, S.Th.P.H. Palmen-Schlangen |
---|---|
Kamerstukken II, 2023/24, 31066, nr. 1360↩︎