[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

36740-X Verslag houdende een lijst van vragen en antwoorden inzake Slotwet Ministerie van Defensie 2024

Verslag houdende een lijst van vragen en antwoorden

Nummer: 2025D27072, datum: 2025-06-10, bijgewerkt: 2025-06-11 10:41, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen:

Onderdeel van zaak 2025Z11812:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


> Retouradres Postbus 20701 2500 ES Den Haag

De Voorzitter van de Tweede Kamer

der Staten-Generaal

Bezuidenhoutseweg 67

2594 AC Den Haag

Datum 10 juni 2025
Betreft Antwoorden op feitelijke vragen over verantwoordingsstukken Defensie (Kamerstuk 36740-X-1/2025D24639)

Ministerie van Defensie

Plein 4

MPC 58 B

Postbus 20701

2500 ES Den Haag

www.defensie.nl

Onze referentie

MINDEF20250021819

Bij beantwoording, datum, onze referentie en onderwerp vermelden.

Geachte voorzitter,

Hierbij stuur ik u, mede namens de staatssecretaris van Defensie, de antwoorden op feitelijke vragen verantwoordingsstukken van het Ministerie van Defensie voor het 2024 (Kamerstuk 36740-X-1/2025D24639)

Hoogachtend,

DE MINISTER VAN DEFENSIE

Ruben Brekelmans

DE STAATSSECRETARIS VAN DEFENSIE

Gijs Tuinman


Antwoorden op Feitelijke vragen Slotwet Defensie 2024

  1. Kunt u specificeren welke factoren binnen de krapte op de defensiemarkt en de samenwerking met andere landen concreet hebben geleid tot €206,6 miljoen minder aangegane verplichtingen voor de steun aan Oekraïne dan gewenst?

Door krapte op de defensiemarkt, in de toeleveringsketen van de defensie-industrie en voortdurende druk op de beperkte verwervingscapaciteit van Defensie, is de duur van contracten soms langer dan verwacht. Over het algemeen wordt hierbij pas betaald bij levering en kan het zo zijn dat (deel)betalingen in een ander financieel jaar komen te vallen dan aanvankelijk gepland. Ook de overgang van leveringen uit eigen voorraad naar goederen die worden besteld bij de industrie vraagt meer tijd voor de realisatie in verband met de duur van verwervingstrajecten.

  1. Wat zijn de specifieke redenen voor de €14,6 miljoen lagere uitgaven dan voorzien voor het Budget Internationale Veiligheid (BIV)?

Het BIV is een voorziening die de ruimte geeft om te acteren op geopolitieke ontwikkelingen, zonder dat het budget van tevoren geheel geprogrammeerd is. De voornaamste reden voor de lager dan begrote uitgaven is dat er minder inzet is gepleegd dan waar de voorziening ruimte voor biedt.

  1. Welke specifieke munitielevering, die ten grondslag lag aan €117,0 miljoen aan niet-gerealiseerde ontvangsten voor Oekraïne-steun, gaat niet door en wat waren de exacte redenen voor deze annulering?

De specifieke munitielevering betrof 125mm tankmunitie. Tijdens de afweging van verschillende factoren is gekozen geen invulling te geven aan de Oekraïense behoefte middels deze specifieke capaciteit. Naast de Oekraïense behoefte en benodigde snelheid van levering kijkt Defensie bij verwervingen ook naar de doelmatigheid en rechtmatigheid van de besteding. Er wordt gekeken welke alternatieve capaciteit aan de Oekraïense behoefte voldoet. Meer gedetailleerde informatie kan in het kader van commerciële vertrouwelijkheid niet gedeeld worden.

  1. Van welke samenwerkende landen zijn de verwachte bijdragen voor militaire steun aan Oekraïne niet in 2024 ontvangen, waardoor deze ontvangsten deels naar 2025 verschuiven?

In het belang van de internationale betrekkingen van Nederland met partners wordt het betreffende land niet gespecifieerd.

  1. Kunt u een specificatie geven van de €7,2 miljoen hogere personeelslasten bij de Koninklijke Luchtmacht, met name het aandeel van de hogere eindejaarsuitkering en de compensatie van vakantiedagen van reservisten?

Als gevolg van nieuwe arbeidsvoorwaarden zijn de salarissen van het eigenpersoneel verhoogd. De nieuwe arbeidsvoorwaarden werkten ook door in de eindejaaruitkering van dit personeel, de luchtmacht had het cumulerende effect hiervan te laag ingeschat, het verschil bedroeg € 3,9 miljoen. Verder leek er vertraging te ontstaan in de uitbetaling van verlof van reservisten, die op basis van een gerechtelijke uitspraak om uitbetaling konden verzoeken. Deze uitgaven zijn uiteindelijk toch in 2024 tot betaling gekomen voor een omvang van € 3,3 miljoen

  1. Welke specifieke materiële uitgaven ter waarde van €8,6 miljoen zijn niet gerealiseerd bij de Koninklijke Marechaussee?

Door vertraging van personele uitbreidingen zijn de bijbehorende materiële investeringen ook vertraagd. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om uitgaven voor persoonsgebonden uitrusting maar ook andere materiele exploitatie zoals onderhoud van voertuigen. Verwacht wordt dat wanneer de personele uitbreidingen worden gerealiseerd ook de realisatie op de materiele exploitatie toeneemt.

  1. Wat zijn de achterliggende oorzaken van de €12,4 miljoen lagere uitgaven aan het Nationaal Fonds Ereschuld voor betalingen aan veteranen dan begroot?

De hoogte, de hoeveelheid en het betalingsmoment van de schadevergoedingen kunnen gedurende het jaar verschillen. Deze uitgaven kennen daardoor een grillig verloop en zijn lastig exact te ramen. Dit verklaart de lagere uitgaven in de slotwet ten opzichte van de tweede suppletoire begroting 2024. Het in 2024 overgebleven budget is in 2025 met de eerste suppletoire begroting weer voor het Nationaal Fonds Ereschuld beschikbaar gesteld.

  1. Welke specifieke budgettaire plafonds binnen het Common Funding Resource Plan (CFRP) van de NAVO zijn bijgesteld, wat heeft geleid tot een €10,4 miljoen lagere Nederlandse bijdrage dan geraamd?

De plafonds en bijbehorende bedragen zijn vastgesteld in het gerubriceerde Common Funding Resource Plan (CFRP) en de details daarvan kunnen derhalve niet openbaar worden gemaakt. Het plafond is bijgesteld voor een aantal activiteiten binnen het militaire budget van de NAVO. De activiteiten onder dit militaire budget ondersteunen de afschrikkings- en verdedigingscapaciteit van de NAVO en bevorderen de interoperabiliteit van de bondgenoten. Met het militaire budget worden onder andere gemeenschappelijke capaciteiten, de geïntegreerde commandostructuur, missie en operaties gefinancierd.

  1. Kunt u toelichten waarom de €12,9 miljoen aan extra uitgaven voor kennisopbouw TNO via EZ initieel was geraamd in het Defensiematerieelbegrotingsfonds en hoe de budgettaire correctie in 2025 zal worden vormgegeven?

Het bedrag van €12,9 miljoen aan extra uitgaven is grotendeels onderdeel van de maatregelen in de Defensienota 2022. Deze maatregelen zijn tijdelijk opgenomen in het DMF in afwachting van verdere uitwerkingen. De budgettaire correctie vindt met de 2e suppletoire begroting plaats waarbij de middelen worden toegewezen aan het juiste begrotingsartikel.

  1. Hoeveel extern ingehuurde contracten zijn voortijdig beëindigd en hoeveel vast personeel is extra ingestroomd bij het kerndepartement, resulterend in €13,2 miljoen minder aangegane verplichtingen voor externe inhuur?

In 2024 is bij de Bestuursstaf circa 120 VTE meer vast personeel ingestroomd dan oorspronkelijk geraamd. Deze versterking van de interne capaciteit heeft geleid tot een afname van de afhankelijkheid van externe inhuur. Hierdoor konden aangegane verplichtingen voor externe inhuur met circa € 13,2 miljoen neerwaarts worden bijgesteld. De daling wordt vooral verklaard door niet aangegane verplichtingen die wel binnen de verplichtingenstand waren geraamd. Daar is geen aantal voor te geven. Duidelijk is dat de verminderde inzet van externe inhuur in belangrijke mate het gevolg is van de versterkte interne bezetting.