Het behoud en exploitatie onze bruine vloot
Schriftelijke vragen
Nummer: 2025D35081, datum: 2025-08-18, bijgewerkt: 2025-08-19 09:18, versie: 2 (versie 1)
Directe link naar document (.pdf), link naar pagina op de Tweede Kamer site, officiële HTML versie (kv-tk-2025Z15186).
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: J.N. van Vroonhoven, Tweede Kamerlid (Nieuw Sociaal Contract)
- Mede ondertekenaar: F.L. Idsinga, Tweede Kamerlid (Nieuw Sociaal Contract)
Onderdeel van zaak 2025Z15186:
- Gericht aan: E.E.W. Bruins, minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap
- Gericht aan: V.P.G. Karremans, minister van Economische Zaken
- Indiener: J.N. van Vroonhoven, Tweede Kamerlid
- Medeindiener: F.L. Idsinga, Tweede Kamerlid
- Voortouwcommissie: TK
Preview document (🔗 origineel)
Tweede Kamer der Staten-Generaal | 2 |
Vergaderjaar 2024-2025 | Vragen gesteld door de leden der Kamer |
2025Z15186
Vragen van de leden Van Vroonhoven en Idsinga (beiden Nieuw Sociaal Contract) aan de Ministers van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en van Economische Zaken over het behoud en exploitatie van onze bruine vloot (ingezonden 18 augustus 2025).
Vraag 1
Heeft u kennisgenomen van het artikel «Historische Vloot meert aan in Giethoorn op weg naar Sail Amsterdam», waarin wordt beschreven hoe maar liefst 34 historische schepen voor een tussenstop afmeerden in de haven aldaar?1
Vraag 2
Erkent u de waarde van deze bijzondere historische vloot, ook omdat het de kans geeft om onze maritieme historie en de daarbij horende verhalen levend te houden?
Vraag 3
Bent u op de hoogte van het pilotproject in de gemeente Harlingen om de toekomst van de historische zeilvaart veilig te stellen?2
Vraag 4
Deelt u de analyse dat het toekomstperspectief voor de historische zeilvaart door eisen op het gebied van milieu en veiligheid onder druk staat en dat eigenaren/exploitanten voor een grote opgave staan om hun schepen rendabel en duurzaam te maken?
Vraag 5
Op welke wijze is de rijksoverheid bij deze pilot om de sector in deze opgave te ondersteunen in Harlingen betrokken?
Vraag 6
Deelt u de mening dat we in Nederland trots moeten zijn op de historische chartervaart als onderdeel van ons maritiem erfgoed en dat het daarom van belang is dat eigenaren/exploitanten van historische zeilschepen toekomstperspectief hebben?
Vraag 7
Herinnert u zich het «plan van aanpak Nederlands varend erfgoed» dat onder begeleiding van het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen (NBTC) in 2021 is opgesteld met de inspanningen van de vereniging voor de beroepschartervaart BBZ, vier provincies, de Vereniging van Zuiderzeegemeenten en de Vereniging van Waddenzeegemeenten?3
Vraag 8
Bent u bereid om met de NBTC te verkennen of en hoe de historische zeilvaart onderdeel kan worden van de «verhaallijnen» voor Nederland, waarmee we de trots op het erfgoed ook verbinden aan de geschiedenis van ons land en de toeristische potentie daarvan?
Vraag 9
Bent u bereid om hierbij de gemeenten en provincies te betrekken waar de bruine vloot van oudsher onderdeel is van de regionale identiteit en economie?
Vraag 10
Op welke wijze ondersteunt de rijksoverheid het kwetsbare verdienmodel van de sector op dit moment financieel en via welke faciliteiten worden eigenaren/exploitanten geholpen bij het veiliger en duurzamer maken van hun schepen?
Vraag 11
Bent u bereid om te verkennen op welke wijze het aanwijzen van de historische zeilvaart als «werelderfgoed» – ook financieel – kan bijdragen aan de instandhouding van de vloot en daarbij bijvoorbeeld te bezien welke mogelijkheden er bestaan om het beroep van schipper als immaterieel erfgoed aan te merken?
Website De Kop, 14 augustus 2025, «Historische vloot meert aan in Giethoorn op weg naar Sail Amsterdam», (Historische vloot meert aan in Giethoorn op weg naar Sail Amsterdam – Nieuwsbode De Kop | Al het nieuws uit Steenwijkerland)↩︎
Website Omrop Fryslân, 19 februari 2025, «Pilot moet toekomst historische chartervaart veiligstellen: «Veiligheid kan nog beter»», (Pilot moet toekomst historische chartervaart veiligstellen: «Veiligheid kan nog beter» – Omrop Fryslân)↩︎
Website provincie Utrecht, geraadpleegd d.d. 18 augustus 2025, «Plan van aanpak Nederlands varend erfgoed Bestuurlijk overleg «Bruine Vloot»», (Faseringsmodel & uitgewerkte opties)↩︎