[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Uittreedbesluit Noord-Hollands Archief

Bijlage

Nummer: 2025D37315, datum: 2025-09-04, bijgewerkt: 2025-09-04 20:07, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Bijlage bij: Regionaal Historische Centra - besluiten tot uittreding gemeenschappelijke regelingen en toelichting verdere samenwerking (2025D37312)

Preview document (🔗 origineel)


Besluit van de Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap van [PM DATUM], kenmerk 54058385, houdende uittreding uit de Gemeenschappelijke regeling Noord-Hollands Archief

De Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap,

Gelet op de artikelen 94 en 95 van de Wet gemeenschappelijke regelingen en de artikelen 36 en 36a van de Gemeenschappelijke regeling Noord-Hollands Archief;

Besluit:

Artikel 1

Het Rijk treedt uit de Gemeenschappelijke regeling Noord-Hollands Archief.

Artikel 2

Het besluit van de Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap [PM DATUM], kenmerk [PM] (Stcrt. [PM JAARTAL], nr. [PM]) wordt ingetrokken.

Artikel 3

Dit besluit treedt in werking:

a. indien het bij koninklijke boodschap van 17 november 2021 ingediende voorstel van wet tot intrekking van de Archiefwet 1995 en vervanging door een nieuwe Archiefwet (Archiefwet 20..) (Kamerstukken 35968) tot wet is of wordt verheven en artikel 1.1 van die wet met ingang van 1 januari van enig kalenderjaar in werking treedt, op die datum; of

b. indien artikel 1.1 van het in onderdeel a bedoelde voorstel van wet in enig kalenderjaar na 1 januari in werking treedt, met ingang van 1 januari van het kalenderjaar volgend op het kalenderjaar waarin het voorstel van wet in werking treedt.

De Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap a.i.,

Sophie Hermans


TOELICHTING

Het Rijk participeert in de gemeenschappelijke regeling Noord-Hollands Archief (NHA). Indien de Eerste Kamer het reeds door de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstel voor de intrekking van de Archiefwet 1995 en het invoeren van de Archiefwet 20.. aanneemt, zal het Rijk binnen dat kader uittreden uit deze gemeenschappelijke regeling.

Aanleiding voor dit besluit is de eerder door voormalig Minister voor Basis- en Voortgezet Onderwijs en Media, voorgenomen uittreding uit de gemeenschappelijke regelingen van de Regionaal Historische Centra per inwerkingtreding van de Archiefwet 20… Tot deze uittreding is primair besloten vanwege de ontwikkelingen rond de digitalisering van overheidsinformatie en daaraan gekoppelde centralisering van de voorzieningen van informatiebeheer bij het Rijk. Digitale rijksarchieven worden hierdoor ondergebracht bij het Nationaal Archief. Secundaire reden tot uittreding is de wens van het Rijk om bestuurlijke en ambtelijke procedures te vereenvoudigen. Dit sluit ook aan op het in het in 2019 geformuleerde uitgangspunt van de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties dat rijksdienst-onderdelen geen nieuwe gemeenschappelijke regelingen meer aangaan en binnen vijf jaar uit bestaande regelingen treden.

In de plaats van deelname aan de gemeenschappelijke regeling zal ik conform daarvoor voorziene bepalingen in de Archiefwet 20.. voor een deel van de archieven een delegatiebesluit nemen (art. 3.1 Archiefwet 20..), zodat het NHA de archieftaken voor de analoge rijksarchieven in hun provincie kan blijven uitoefenen. Via een specifieke uitkering wordt het hiervoor bekostigd (art. 3.2 Archiefwet 20..).

Om de uittreding te kunnen effectueren dien ik een besluit te nemen tot uittreding, overeenkomstig de Wet gemeenschappelijke regelingen en de afspraken daarover in de gemeenschappelijke regeling.

Conform diezelfde wet worden de voorwaarden waaronder de uittreding plaatsvindt in overleg vastgelegd in een uittredingsregeling. Vaststelling hiervan is een bevoegdheid van het algemeen bestuur van het NHA.

De Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap a.i.,

Sophie Hermans