Reactie op verzoek commissie over de petitie van de Stichting Kortsnuiten Blijven Bestaan
Dierenwelzijn
Brief regering
Nummer: 2025D45585, datum: 2025-11-04, bijgewerkt: 2025-11-06 11:38, versie: 3 (versie 1, versie 2)
Directe link naar document (.pdf), link naar pagina op de Tweede Kamer site, officiële HTML versie (kst-28286-1405).
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: J.F. Rummenie, staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur
Onderdeel van kamerstukdossier 28286 -1405 Dierenwelzijn.
Onderdeel van zaak 2025Z19467:
- Indiener: J.F. Rummenie, staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur
- 2025-11-12 13:50: Regeling van werkzaamheden (Regeling van werkzaamheden), TK
- 2025-11-26 11:15: Procedurevergadering Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (Procedurevergadering), vaste commissie voor Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur
Preview document (🔗 origineel)
| Tweede Kamer der Staten-Generaal | 2 |
| Vergaderjaar 2025-2026 |
28 286 Dierenwelzijn
Nr. 1405 BRIEF VAN DE STAATSSECRETARIS VAN LANDBOUW, VISSERIJ, VOEDSELZEKERHEID EN NATUUR
Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal
Den Haag, 4 november 2025
De vaste commissie voor Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur heeft mij op 24 september jongstleden verzocht een reactie te geven op de petitie van de Stichting Kortsnuiten Blijven Bestaan (kenmerk 2025Z16613/2025D41362).
De Stichting Kortsnuiten Blijven Bestaan vraagt met hun petitie aandacht voor het voortbestaan en behoud van kortsnuitige hondenrassen met een FCI stamboom in Nederland. Uit de bijgaande brief blijkt dat de stichting het vooral niet eens is met de craniofaciale ratio als een van de kenmerken om na te gaan of een fokdier voldoende gezond is om mee te fokken en pleit voor het gebruik van de BOAS test. De craniofaciale ratio is de lengte van de neus gedeeld door de lengte van de schedel. Hoe kleiner de craniofaciale ratio hoe meer afwijkend de schedel is.
Ik begrijp dat liefhebbers van extreem kortsnuitige hondenrassen het moeilijk vinden dat er op een andere manier gefokt moet worden, waardoor het uiterlijk van de honden verandert. Maar ik vind het belangrijk dat honden gezond zijn. De kenmerken in de beleidsregel brachycefale honden gelden niet alleen voor het fokken met kortsnuitige rashonden maar voor alle kortsnuitige honden.
De Stichting Kortsnuiten Blijven Bestaan pleit in haar brief voor het gebruik van de BOAS test om aan te tonen dat een kortsnuitige hond voldoende gezond is om mee te fokken. De Cambridge BOAS test bestaat uit het beluisteren van de ademgeluiden van een hond in rust en na een korte inspanning, om te beoordelen of er sprake is van hoorbaar ademgeluid veroorzaakt door obstructie van de voorste luchtwegen (brachephalic obstructive airway syndrome = BOAS). Als alleen deze test gebruikt wordt dan kan er nog steeds gefokt wordt met honden die lijden aan BOAS.
De in Nederland geldende beleidsregel brachycefale honden (invulling Besluit houders van dieren, artikel 3.5) met zes kenmerken waarop beoordeeld wordt of een dier gezond genoeg is om mee te fokken en welke gebruikt worden om te handhaven, ziet niet enkel op BOAS, maar ook op de andere belangrijke gezondheidsrisico’s voortkomend uit extreme kortschedeligheid (brachycephalie).
De craniofaciale ratio geldt daarbij als de meest wetenschappelijk onderbouwde en objectieve graadmeter om de erfelijk overdraagbare aanleg voor een sterk misvormde schedelanatomie van kortsnuitige honden objectief te kunnen meten. Selectie van fokdieren met een CFR > 0,3 zal daarom snel leiden tot verbetering van de schedelanatomie. De schedelanatomie is zo belangrijk omdat de te kleine, misvormde botstructuren van de schedel onvoldoende ruimte bieden voor bescherming van de oogbollen, gebitselementen en de weke delen van het ademhalingsstelsel en de gehoorgangen.
Het enkel uitvoeren van de Cambridge BOAS test is daarom onvoldoende om te beoordelen of een hond een hoog risico heeft op het doorgeven van gezondheidsproblemen die samenhangen met extreme brachycephalie.
Ik blijf mij inzetten voor de gezondheid van honden. Bij belangrijke ontwikkelingen hierover zal ik uw Kamer informeren.
De Staatssecretaris van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en
Natuur,
J.F. Rummenie