Uitvoering begrotingen 2025, Staten Generaal, Overige Hoge Colleges van Staat, Kabinetten van de Gouverneur en de Kiesraad, Koninkrijksrelaties, BES-fonds, BZK, Gemeentefonds en Provinciefonds
Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (VII) voor het jaar 2026
Brief regering
Nummer: 2025D52252, datum: 2025-12-15, bijgewerkt: 2025-12-17 17:03, versie: 2 (versie 1)
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: F. Rijkaart, minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties
Onderdeel van kamerstukdossier 36800 VII-17 Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (VII) voor het jaar 2026.
Onderdeel van zaak 2025Z22092:
- Indiener: F. Rijkaart, minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties
- Volgcommissie: vaste commissie voor Koninkrijksrelaties
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Binnenlandse Zaken
- 2025-12-17 13:15: Aanvang middagvergadering: Regeling van werkzaamheden (Regeling van werkzaamheden), TK
- 2026-01-22 11:30: Procedurevergadering Binnenlandse Zaken (Procedurevergadering), vaste commissie voor Binnenlandse Zaken
Preview document (π origineel)
36800 VII Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (VII) voor het jaar 2026
36800 IIA Vaststelling van de begrotingsstaat van de Staten-Generaal (IIA) voor het jaar 2026
36800 IIB Vaststelling van de begrotingsstaat van de overige Hoge Colleges van Staat, Kabinetten van de Gouverneurs en de Kiesraad (IIB) voor het jaar 2026
36800 IV Vaststelling van de begrotingsstaten van Koninkrijksrelaties (IV) en het BES-fonds (H) voor het jaar 2026
36800 B Vaststelling van de begrotingsstaat van het gemeentefonds voor het jaar 2026
36800 C Vaststelling van de begrotingsstaat van het provinciefonds voor het jaar 2026
Nr. 17 Brief van de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties
Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal
Den Haag, 15 december 2025
De Comptabiliteitswet schrijft voor dat alle majeure wijzigingen die na de tweede suppletoire begroting zijn opgetreden, uiterlijk drie dagen voor aanvang van het Kerstreces gemeld moeten worden aan beide Kamers der Staten-Generaal. Hierbij informeer ik uw Kamer over zaken die bij de realisatie van de begroting 2025 raken aan het artikelniveau in de begrotingen Staten-Generaal (IIA), Overige Hoge Colleges van Staat, Kabinetten van de Gouverneurs en de Kiesraad (IIB), Koninkrijksrelaties (IV), BES-fonds (H), Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (VII), Gemeentefonds (B) en Provinciefonds (C) voor zowel de verplichtingen, de uitgaven als de ontvangsten.
De hieronder genoemde onderwerpen hebben zich voorgedaan na de besluitvorming over de Najaarsnota 2025 en maken geen onderdeel uit van de tweede suppletoire begrotingen 2025. De onderwerpen zullen als onderdeel van de realisatie van de begroting 2025, in de Slotwet 2025 worden verwerkt.
Staten-Generaal (IIA)
Artikel 4 β Wetgeving en controle Eerste en Tweede Kamer
De verplichtingenstand wordt naar verwachting met circa β¬ 50K overschreden vanwege een al aangegane verplichting voor 2026 voor het Interparlementair Koninkrijksoverleg (IPKO). Dit leidt niet tot aanpassing van het uitgavenritme in latere jaren.
Overige Hoge Colleges van Staat, Kabinetten van de Gouverneurs en de Kiesraad (IIB)
Artikel 3 β Nationale Ombudsman
Het uitgavenbudget voor de Nationale Ombudsman wordt naar verwachting met circa β¬ 1,2 mln. overschreden. Dit komt door de noodzaak van onvoorziene inhuur, hogere kosten (als gevolg van duurder uitgevallen offertes) en de sneller dan voorziene uitvoering van een project.
Artikel 8 β Kabinet van de Gouverneur van Sint-Maarten
Het uitgavenbudget en verplichtingenbudget van het Kabinet van de Gouverneur van Sint-Maarten wordt naar verwachting met circa β¬ 50K overschreden. Dit komt door onvoorziene kosten voor reparaties aan het kantoorgebouw.
Artikel 9 β Kiesraad
In september 2025 heeft de rechtbank uitspraak gedaan in de bodemprocedure die de Kiesraad aanhangig had gemaakt. De Kiesraad wordt in de uitspraak van de rechtbank in het gelijkgesteld, tevens blijkt uit dit vonnis dat de leverancier het vooruitbetaalde voorschot dient terug te storten. Hierdoor heeft de Kiesraad circa β¬ 3 mln. meer ontvangen dan geraamd.
Koninkrijksrelaties (IV)
Artikel 5 β Schuldsanering/lopende inschrijving/leningen
Door een technische fout is de raming van de renteontvangsten niet correct verwerkt in de begroting. Daarnaast heeft CuraΓ§ao incidenteel extra afgelost op de leningen. Om deze reden zijn naar verwachting de ontvangsten in 2025 circa β¬ 110 mln. hoger dan geraamd.
Artikel 6 β Apparaat
Het verplichtingenbudget wordt naar verwachting met circa β¬ 5 mln. overschreden. Dit betreft onder andere het aangaan van meerjarige contracten die op het verplichtingenbudget in 2025 drukken. Dit leidt niet tot meerjarige bijstellingen in de kasraming.
BES-fonds (H)
Er worden geen overschrijdingen verwacht op het BES-fonds.
Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties (VII)
Overboekingen naar het Btw-compensatiefonds
Medeoverheden kunnen β indien zij voldoen aan bepaalde voorwaarden β de door hen betaalde btw terugvragen via het Btw-compensatiefonds (BCF). Vaak kan pas na het toekennen van de jaarlijkse aanvragen bepaald worden welk bedrag overgeboekt moet worden naar het BCF. Daarom vindt er bij Slotwet 2025 op de volgende regeling nog een overboeking plaats naar het BCF:
Artikel 15 β Een veilig Groningen met perspectief
11e tranche Nationaal Programma Groningen β¬ 1,818 mln.
Artikel 6 β Overheidsdienstverlening en informatiesamenleving
Het verplichtingenbudget op artikel 6 wordt mogelijk met circa β¬ 6 mln. overschreden als gevolg van diverse subsidies o.a. in het kader van Overheidsdienstverlening en bijdragen o.a. aan ICTU in het kader van de Nederlandse Digitaliseringsstrategie (NDS).
Artikel 11- apparaat
Het verplichtingbudget wordt mogelijk met circa β¬ 10 mln. overschreden. Dit komt met name door de hogere kosten voor bedrijfsvoering door tussentijdse tariefwijzigingen van dienstverleners en het aangaan van contracten externe inhuur voor volgend jaar waarvan de verplichting dit jaar aangegaan moet worden.
De ontvangsten zijn naar verwachting circa β¬ 22 mln. lager dan geraamd. Dit is het gevolg van het niet tijdig ontvangen van factuurbetalingen van de Rijksorganisatie voor Informatiehuishouding (RvIHH). De niet ontvangen ontvangsten schuiven door naar 2026.
Artikel 15 β Een veilig Groningen met perspectief
De ontvangsten afkomstig van de NAM voor de kosten voor schade en versterken Groningen zijn naar verwachting circa β¬ 156 mln. lager dan geraamd. De uitgaven voor de schadeafhandeling en versterkingsoperatie worden via een heffing bij de NAM in rekening gebracht. Als gevolg van lager gerealiseerde uitgaven bij het IMG in 2024 zijn de verwachte ontvangsten voor 2025 ook lager.
De ontvangsten afkomstig van de NAM voor het Nationaal Programma Groningen zijn naar verwachting circa β¬Β 25 mln. lager dan geraamd, omdat de NAM heeft aangegeven de factuur niet te zullen betalen. De Staat onderzoekt op dit moment de juridische mogelijkheden om de betaling af te dwingen. Β
De verplichtingenruimte op artikel 15 wordt naar verwachting in 2025 met circa β¬ 21 mln. overschreden. Reden hiervoor is dat er per abuis minder verplichtingenbudget beschikbaar is dan kasbudget voor de bijdrage aan clustering en gebiedsfonds.
Gemeentefonds (B)
Er worden geen overschrijdingen verwacht op het gemeentefonds.
Provinciefonds (C)
Vanuit het ministerie van I&W wordt er voor het uitkeringsjaar 2025 een bijdrage gedaan van β¬ 7 mln. aan de provincie Limburg middels een decentralisatie-uitkering via het provinciefonds, ten behoeve voor gedecentraliseerde treindiensten. Bij het opstellen van de Najaarsnota was er nog geen duidelijkheid over de bijdrage. Met de provincie is begin november overeenstemming bereikt over de definitieve afspraken.
Mede namens de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties,
De minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties,
F. Rijkaart