Uitwerking van de motie van het lid Tony van Dijck over de nationale kop ten aanzien van etikettering uit het Warenwetbesluit informatie levensmiddelen schrappen (Kamerstuk 36800-IX-9)
Vaststelling van de begrotingsstaat van het Ministerie van Financiën (IXB) en de begrotingsstaat van Nationale Schuld (IXA) voor het jaar 2026
Brief regering
Nummer: 2026D03033, datum: 2026-01-23, bijgewerkt: 2026-01-26 11:15, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: J.Z.C.M. Tielen, staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (Ooit VVD kamerlid)
Onderdeel van kamerstukdossier 36800 IX-42 Vaststelling van de begrotingsstaat van het Ministerie van Financiën (IXB) en de begrotingsstaat van Nationale Schuld (IXA) voor het jaar 2026.
Onderdeel van zaak 2026Z01282:
- Indiener: J.Z.C.M. Tielen, staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport
- Volgcommissie: vaste commissie voor Volksgezondheid, Welzijn en Sport
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Financiën
- 2026-01-29 10:00: Procedurevergadering Financiën (Procedurevergadering), vaste commissie voor Financiën
Preview document (🔗 origineel)
Geachte voorzitter,
Met deze Kamerbrief informeer ik uw Kamer over de uitwerking van de motie van Kamerlid Van Dijck (PVV). (Kamerstuk 36800-IX, nr. 9)
Tijdens de Algemene Financiële Beschouwingen 2025 is de motie van Kamerlid Van Dijck (PVV) over ‘de nationale kop ten aanzien van etikettering uit het Warenwetbesluit Informatie Levensmiddelen’ aangenomen.1 In deze motie wordt de regering verzocht vanwege de prijzen van levensmiddelen de verplichting om de informatie op etiketten in het Nederlands te vermelden, te schrappen.
In de motie wordt gesproken over een nationale kop. De verplichting om informatie op etiketten op levensmiddelen in de Nederlandse taal te voeren, betreft echter geen nationale kop, maar een nationale invulling van de Europese wetgeving (Verordening 1169/20112). In de Europese wetgeving wordt gesproken over ‘een taal die gemakkelijk te begrijpen is voor de consumenten van de lidstaten waar het levensmiddel in kwestie in de handel wordt gebracht’. In Nederland is dit de Nederlandse taal.
Ik zie de noodzaak van vrij verkeer van goederen zodat consumenten kunnen profiteren van lage prijzen. Dat uitgangspunt heb ik meegenomen bij het beoordelen hoe ik uitvoering kan geven aan deze motie. Daarnaast heb ik een aantal andere aspecten laten meewegen zoals gevolgen voor administratieve lasten, het volksgezondheidsbelang, juridische haalbaarheid en andere gevolgen voor de consument.
Alles tegen elkaar afwegende moet ik constateren dat ik de motie niet kan uitvoeren. Met het schrappen van de verplichting tot een Nederlandstalig etiket zullen allereerst onwenselijke gevolgen optreden zoals levensmiddelen met onleesbare etiketten, gevaren voor de volksgezondheid en een toename aan regeldruk. Daarnaast zou voor uitvoering van de motie aanpassing van de Europese wetgeving noodzakelijk zijn.
Na recente nationale en Europese discussies is echter gebleken dat hier momenteel geen mogelijkheid voor is. Zo heeft de EU zich nog in 2024 in Codex-verband negatief uitgesproken over het vervangen van informatie op etiketten door QR-codes.
Ik zal dit onderwerp blijven agenderen op Europees niveau en zal ook de levensmiddelenbranche blijven betrekken bij eventuele mogelijkheden in de toekomst met betrekking tot etikettering, online en/of schapinformatie. Op dit moment kan ik geen uitvoering geven aan de motie.
Hoogachtend,
de staatssecretaris Jeugd,
Preventie en Sport,
Judith Zs.C.M. Tielen