[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Amendement van de leden Podt en Bromet over extra middelen voor het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden

Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (XIV) en het Diergezondheidsfonds (F) voor het jaar 2026

Amendement

Nummer: 2026D10530, datum: 2026-03-09, bijgewerkt: 2026-03-09 10:57, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen:

Onderdeel van kamerstukdossier 36800 XIV-21 Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (XIV) en het Diergezondheidsfonds (F) voor het jaar 2026.

Onderdeel van zaak 2026Z04635:

Preview document (🔗 origineel)


TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL 2
Vergaderjaar 2025-2026
36 800 XIV Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (XIV) en het Diergezondheidsfonds (F) voor het jaar 2026
Nr. 21 AMENDEMENT VAN de leden Podt en Bromet
Ontvangen 9 maart 2026
De ondergetekenden stellen het volgende amendement voor:

De departementale begrotingsstaat wordt als volgt gewijzigd:

I

In artikel 21 Land- en tuinbouw worden het verplichtingenbedrag en het uitgavenbedrag verlaagd met € 3.000 (x € 1.000).

II

In artikel 21 Land- en tuinbouw worden het verplichtingenbedrag en het uitgavenbedrag verhoogd met € 3.000 (x € 1.000).

Toelichting

De indieners beogen met dit amendement de frequentie van, en het vermogen tot, toelating van duurzamere gewasbeschermingsmiddelen te vergroten door de betreffende autoriteit, het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb), extra middelen te geven om de toelatingsbeoordelingen uit te voeren.

De indieners achten het wenselijk dat de blootstelling van boeren en omwonenden aan chemische bestrijdingsmiddelen afneemt vanwege gezondheidszorgen. Daarnaast heeft een afname van het chemische middelengebruik een positief effect op de gezondheid van de natuur. De medische-, ecologisch-wetenschappelijke en maatschappelijke zorgen over bestrijdingsmiddelengebruik vragen erom de beweging naar meer geïntegreerde gewasbescherming door te zetten.

Naast alternatieve teeltmethodes, zoals biologisch en strokenteelt, is het van belang om ook voldoende diverse groene gewasbeschermingsmiddelen beschikbaar te hebben voor een zo weerbaar mogelijk voedselsysteem. Het toelatingsproces loopt echter achter op de wens vanuit de agrarische sector en de maatschappij om voldoende groene middelen op de markt beschikbaar te hebben. Dit vraagt dat de toelatingsprocedure, Europees en nationaal, versimpeld wordt maar het vraagt ook om extra financiële middelen om de hoeveelheid toelatingsaanvragen voor groene middelen zo snel mogelijk te verwerken.

Het Ctgb speelt, Europees en nationaal, een belangrijke rol bij de toelating van nieuwe middelen. Een financiële impuls draagt bij aan de hoeveelheid aanvragen die deze autoriteit kan verwerken, en dus aan het aantal groene middelen dat op de Europese en nationale markt terechtkomt.

De financiële middelen in dit amendement dienen over een periode van 3 jaar verdeeld te worden, dus 1 miljoen euro extra in de jaren 2026, 2027 en 2028. Indieners verzoeken derhalve om meerjarige verwerking van de middelen. De dekking voor dit voorstel wordt gevonden binnen de beleidsmatig gereserveerde middelen van artikel 21 Land- en tuinbouw.

Podt

Bromet