Antwoord op vragen van de leden Lammers en Markuszower over het bericht dat Koningin Máxima aanwezig is bij de viering van het 70-jarig jubileum van Oxfam Novib
Antwoord schriftelijke vragen
Nummer: 2026D16016, datum: 2026-04-03, bijgewerkt: 2026-04-03 17:15, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: S.W. Sjoerdsma, minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking (Ooit D66 kamerlid)
Onderdeel van zaak 2026Z04871:
- Gericht aan: R.A.A. Jetten, minister-president
- Voortouwcommissie: TK
Preview document (🔗 origineel)
Geachte voorzitter
Hierbij bied ik u de antwoorden aan op de schriftelijke vragen gesteld
door de leden Lammers en Markuszower (Groep Markuszower) over het
bericht dat Koningin Máxima aanwezig is bij de viering van het 70-jarig
jubileum van Oxfam Novib. Deze vragen werden ingezonden op 11 maart
2026 met kenmerk 2026Z04871.
De minister van Buitenlandse Handel en
Ontwikkelingssamenwerking,
S.W. Sjoerdsma
Antwoorden van de minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking op vragen van de leden Lammers en Markuszower (Groep Markuszower)over het bericht dat Koningin Máxima aanwezig is bij de viering van het 70-jarig jubileum van Oxfam Novib.
Vraag 1
Bent u bekend met het bericht dat Koningin Máxima op 31 maart 2026 aanwezig zal zijn bij de viering van het 70-jarig jubileum van Oxfam Novib in Den Haag?
Antwoord
Ja.
Vraag 2
Bent u bekend met het feit dat Oxfam Novib Israël, een bondgenoot van Nederland, beschuldigt van ‘genocide’, ‘apartheid’ en een ‘bezettingsregime’, en oproept tot een verbod op handel en investeringen?
Vraag 3
Deelt u de mening dat deze ongefundeerde aantijgingen één-op-één Hamas-propaganda zijn en neerkomen op het delegitimeren van de Joodse staat?
Antwoord vraag 2 en 3
Het kabinet is bekend met het standpunt van Oxfam Novib. Ngo’s maken zelfstandig keuzes over hun standpunten en publieke communicatie. Die ruimte is een fundamenteel onderdeel van hun onafhankelijkheid en valt onder de vrijheid van meningsuiting. Het is een democratische verworvenheid dat maatschappelijke organisaties zich kritisch mogen uitlaten over dergelijke kwesties, ook wanneer dat niet in lijn is met het standpunt van het kabinet.
Vraag 4
Bent u bekend met recente berichtgeving, waar eerder ook schriftelijke vragen over zijn gesteld [2], waaruit blijkt dat de terroristische organisatie Hamas een ‘flinke vinger in de pap heeft’ bij organisaties als Oxfam Novib? [3]
Antwoord
Ja, het kabinet is bekend met deze berichtgeving. Echter, er is geen informatie voorhanden die de aantijgingen van deze berichtgeving of het rapport van NGO Monitor waarin deze aantijgingen worden gedaan, steunt. Partnerorganisaties waar Nederland mee werkt zijn professionele organisaties met een bewezen goede staat van dienst, óók in buitengewoon moeilijke contexten als Gaza waar risico’s nooit volledig uit te bannen zijn. Direct na 7 oktober 2023 heeft er een doorlichting van de Nederlandse en EU-ontwikkelingshulp voor de Palestijnse Gebieden plaatsgevonden. Hieruit is gebleken dat de due diligence-processen, die ervoor waken dat geld niet (in)direct ten goede komt aan terroristische organisaties, op orde zijn. Dat geldt ook voor de genoemde organisaties in het NGO Monitor rapport. Ook zijn er geen signalen naar voren gekomen dat Nederlands of Europees geld terecht is gekomen bij onbedoelde bestemmingen. Bij elke subsidieaanvraag wordt er opnieuw op toegezien dat deze due diligence-processen (nog steeds) op orde zijn. Verder wijst het kabinet ook op bestaande kritiek op de handelswijze van NGO Monitor, zoals benoemd in de beantwoording van eerdere Kamervragen over NGO Monitor en de kabinetsreactie op andere rapporten van NGO Monitor.
Vraag 5
Deelt u de mening dat het volstrekt onaanvaardbaar is dat het Koninklijk Huis een jubileum bijwoont van een organisatie die antisemitische propaganda verspreidt, een bondgenoot delegitimeert en aan het koordje van Hamas loopt?
Antwoord
Zoals aangegeven in het antwoord op vraag 2 en 3, maken ngo’s zelfstandig keuzes over hun standpunten en communicatie. Het kabinet heeft daarbij vertrouwen in de betrouwbaarheid en professionaliteit van onze partnerorganisaties. Dit geldt ook voor Oxfam Novib.
Vraag 6
Hoe is het bezoek aan deze organisatie te rijmen met de toespraak van de Koning, die zich in 2024 rechtstreeks tot Joodse Nederlanders richtte met de woorden "blijf, wij horen samen", terwijl deze organisatie actief bijdraagt aan een klimaat waarin Joden ons land worden uitgejaagd?[4]
Antwoord
Dit bezoek staat volledig los van hetgeen Zijne Majesteit de Koning heeft gezegd in 2024. Die oproep geldt overigens nog steeds.
Vraag 7
Bent u bereid met het Koninklijk Huis in gesprek te gaan om te voorkomen dat deze aanwezigheid bij het jubileum van Oxfam Novib doorgang vindt?
Antwoord
Het kabinet ziet hier geen enkele reden toe.