Toezegging gedaan tijdens het commissiedebat Leefbaarheid en Veiligheid op 8 april 2026, over de beschikbare middelen vanuit het ministerie van Onderwijs Cultuur en Wetenschap voor de subsidieregeling brugfunctionaris
Brief regering
Nummer: 2026D19567, datum: 2026-04-22, bijgewerkt: 2026-04-22 15:42, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: E. Boekholt-O’Sullivan, minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening
Onderdeel van zaak 2026Z08751:
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening
- 2026-05-12 16:30: Procedurevergadering Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (Procedurevergadering), vaste commissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening
Preview document (🔗 origineel)
Tijdens het commissiedebat Leefbaarheid en Veiligheid op 8 april 2026 heb ik uw Kamer toegezegd een uitsplitsing te sturen van welke artikelen uit de Wet bijzondere maatregelen grootstedelijke problematiek (Wbmgp) door gemeenten worden toegepast voor het uitvoeren van selectieve woningtoewijzing in gebieden waar de leefbaarheid en veiligheid ernstig onder druk staan. Daarnaast heb ik toegezegd om de Kamer te informeren over de beschikbare middelen vanuit het ministerie van Onderwijs Cultuur en Wetenschap voor de subsidieregeling brugfunctionaris. Door middel van deze brief geef ik invulling aan deze toezeggingen.
Gemeenten en toepassing artikel(en) selectieve woningtoewijzing
Wbmgp
De minister kan op aanvraag van een gemeenteraad besluiten om bepaalde
complexen, straten of gebieden aan te wijzen voor selectieve
woningtoewijzing op de grond van de Wbmgp. Hierbij kunnen de volgende
artikelen uit de wet worden toegepast (middels een
huisvestigingsvergunning):
Artikel 8: instroombeperking van woningzoekenden in een zwakke sociaaleconomische positie;
Artikel 9: voorrangverlening aan doelgroepen met bepaalde sociaaleconomische kenmerken;
Artikel 10: weigering van woningzoekenden met overlastgevend of crimineel gedrag.
In de volgende gemeenten worden één of meerdere artikelen toegepast: Rotterdam: artikel 10; Capelle aan den IJssel: artikel 9; Tilburg: artikelen 9 en 10; Dordrecht: artikel 10; ’s-Hertogenbosch: artikel 10; Vlaardingen: artikelen 9 en 10; Zaanstad: artikelen 8 en 10; Nissewaard: artikelen 9 en 10; Schiedam: artikelen 9 en 10 (gebiedsaanwijzing van kracht tot 16 december 2025, externe evaluatie in uitvoering); Heerlen: artikelen 8, 9 en 10; Kerkrade: artikelen 8, 9 en 10 (gebiedsaanwijzing van kracht per 1 juli 2026); Brunssum: artikelen: 8, 9 en 10 (gebiedsaanwijzing van kracht per 1 oktober 2026).
De besluiten met betrekking tot de gebiedsaanwijzingen zijn in afschrift aan beide Kamers der Staten-Generaal toegezonden.
Brugfunctionarissen
Tijdens het commissiedebat vroeg lid Moorman (GroenLinks-PvdA) mij
tevens naar een passage uit de 1e suppletoire begroting over
middelen voor de subsidieregeling brugfunctionaris. Ik verwijs hiervoor
graag naar de beantwoording van de Kamervragen die hierover gesteld zijn
aan de staatssecretaris van Onderwijs en Emancipatie van 17 april 20261.
De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening,
E. Boekholt-O'Sullivan
Kamerstuk 36915-VIII, vraag 33.↩︎