[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [consultaties]←NIEUW! [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn]
[open vragen] [toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [woo/oo] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is opentk.nl?]

Tweede halfjaarrapportage 2025 Zuidasdok

Brief regering

Nummer: 2026D40318, datum: 2026-09-01, bijgewerkt: 2026-09-01 17:17, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar officiele pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen: Bijlagen:

Onderdeel van zaak 2026Z17620:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


Geachte voorzitter,

Hierbij ontvangt u, mede namens de staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat, de tweede halfjaarrapportage 2025 over het programma Zuidasdok betreffende de periode juli tot en met december 2025. Met de halfjaarrapportages wordt u geïnformeerd over de voortgang van het programma in het betreffende halfjaar.

Voortgang projecten
De werkzaamheden ten behoeve van de uitbreiding van de openbaar vervoerterminal (project OVT) en de verbreding van de A10 Zuid (project knooppunt De Nieuwe Meer) hebben in de tweede helft van 2025 belangrijke vorderingen gemaakt. De grote betonwerkzaamheden in de nieuwe Brittenpassage zijn afgerond en de afbouw is gestart. Eind juni startte een 16-daagse afsluiting van een deel van het treinspoor en de A10, die door de projecten is benut voor tal van uitvoeringswerkzaamheden. De verkeershinder was in de lijn der verwachting en beheersbaar, onder meer door intensieve communicatie en samenwerking met verschillende partijen. De uitvoeringswerkzaamheden worden in de rapportage uitgebreid toegelicht.

Voor de reconstructie van knooppunt Amstel is een contract getekend met Amstel Verbindt, een bouwcombinatie bestaande uit Boskalis, Mobilis en Van Gelder. De gunning betreft twee deelovereenkomsten. Er is direct opdracht verleend voor de deelovereenkomst knooppunt Amstel-Zuid inclusief de vervanging van de zuidelijke Rozenoordbrug. Deelovereenkomst knooppunt Amstel-Noord wordt opgedragen nadat bestuurlijke besluitvorming heeft plaatsgevonden over het financieel tekort van Zuidasdok en na voldoende performance van de opdrachtnemer. Voor project Tunnel is het integraal voorontwerp voor de noordelijke en zuidelijke tunnel gereedgekomen. De komende periode wordt verder gewerkt aan het Definitief Ontwerp, waarbij nog steeds de nadruk ligt op kostenbewust ontwerpen. Eind 2026 is er meer zekerheid over de uitvoeringsprijs Tunnel en het ontwerp voor knooppunt Amstel Zuid.

Planning
De sturingsmijlpalen zijn het afgelopen half jaar ongewijzigd. De komende periode wordt gebruikt om risico's en onzekerheden bij de planning nader in beeld te brengen.

Financiële ontwikkelingen
In de eerste halfjaarlijkse rapportage 2025 is vermeld dat het verwachte tekort op het programma is opgelopen naar € 1.150 mln. tot € 1.300 mln. (inclusief markteffect). In deze rapportageperiode zijn er geen nieuwe ontwikkelingen omtrent de kosten. De opdrachtgevers van Zuidasdok zijn gericht op het beperken van de uitvoeringskosten en -risico’s. In november 2025 hebben Rijk en regio besloten dat het besluit over fasering en financiering van de noordelijke tunnel en knooppunt Amstel-Noord uiterlijk eind 2026 wordt genomen. Dit besluit loopt mee in de eerder door mij aangekondigde herprioritering van de middelen op het mobiliteitsfonds. De gehele scope kan alleen worden gerealiseerd met aanvullend budget.

Hoogachtend,

DE MINISTER VAN INFRASTRUCTUUR EN WATERSTAAT,

Vincent Karremans