[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [šŸ§‘mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [šŸ” uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

36800 XIV Verslag houdende een lijst van vragen inzake Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (XIV) en het Diergezondheidsfonds (F) voor het jaar 2026

Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (XIV) en het Diergezondheidsfonds (F) voor het jaar 2026

Lijst van vragen

Nummer: 2025D43273, datum: 2025-10-02, bijgewerkt: 2025-10-02 18:09, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen:

Onderdeel van zaak 2025Z15663:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (šŸ”— origineel)


36800-XIV Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (XIV) en het Diergezondheidsfonds (F) voor het jaar 2026

nr. Lijst van vragen en antwoorden

Vastgesteld (wordt door griffie ingevuld als antwoorden er zijn)

De vaste commissie voor Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN), belast met het voorbereidend onderzoek van het wetsvoorstel Vaststelling van de begrotingsstaten van het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (XIV) en het Diergezondheidsfonds (F) voor het jaar 2026 (Kamerstuk 36800-XIV, nr. 2) heeft de eer als volgt verslag uit te brengen van haar bevindingen in de vorm van een lijst van vragen.

Onder het voorbehoud dat de regering op de gestelde vragen en de gemaakte opmerkingen afdoende zal hebben geantwoord, acht de commissie de openbare behandeling van dit wetsvoorstel voldoende voorbereid.

Voorzitter van de commissie,

Aardema

Griffier van de commissie,

Van den Brule-Holtjer

Nr Vraag Bijlage Blz. (van) t/m
1 Hoeveel mensen zijn er werkzaam in de landbouw en welk aandeel hieruit bestaat uit arbeidsmigranten?
2 Hoe heeft het aandeel landbouw en veeteelt (in hectare) dat in bezit is van de tien grootste landbouw- en veeteeltbedrijven (in omzet) zich de afgelopen twintig jaar ontwikkeld?
3 Gezien het feit dat eerder een maatregelenpakket voor het terugdringen van stikstof werd aangekondigd dat tot en met 2035 21,3 miljard euro zou kosten, op welke manier zijn dit maatregelenpakket en deze kosten terug te vinden in de Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur (LVVN)-begroting?
4 Hoeveel hennen van legrassen kwamen er in 2022, 2023 en 2024 uit in Nederlandse broederijen? Hoeveel van deze hennen werden als eendagskuiken geƫxporteerd in deze periode? Kunt u dit uitsplitsen naar land van bestemming? Hoeveel eendagshaantjes werden er in deze periode op de broederij gedood?
5 Hoeveel leghennen werden in 2023 en 2024 gehouden in koloniekooisystemen of verandasystemen? Om hoeveel bedrijven ging dit?
6 Hoeveel vleeskuikenouderdieren werden in 2023 en 2024 gehouden in verandasystemen? Om hoeveel bedrijven ging dit?
7 Hoeveel vleeskuikens werden in 2023 en 2024 gehouden in patiosystemen? Om hoeveel bedrijven ging dit?
8 Hoeveel broederijen zijn er in Nederland geregistreerd? Hoeveel hiervan hebben voorzieningen voor early feeding (voorzien van water en voer aan kuikens op de broederij)?
9 Wat is op dit moment het handhaafbeleid van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) voor early feeding? Wordt hierin onderscheid gemaakt tussen kuikens van leg- en vleesrassen? Hoeveel inspecties hebben er plaatsgevonden in 2023 en 2024, en hoeveel overtredingen zijn daarbij geconstateerd? Welke sancties zijn hiervoor opgelegd?
10 Wat is de gemiddelde bezetting (aantal dieren per vierkante meter) op niet-biologische leghenbedrijven in Nederland?
11 Wat is de gemiddelde bezetting (aantal dieren per vierkante meter) op niet-biologische vleeskuikenouderdierbedrijven in Nederland?
12 Wat is de gemiddelde bezetting (aantal dieren per vierkante meter) op niet-biologische opfoklegbedrijven in Nederland?
13 Wat is de gemiddelde bezetting (aantal dieren per vierkante meter en kilogram per vierkante meter) op niet-biologische vleeskuikenbedrijven in Nederland? Kan hierin onderscheid worden gemaakt tussen bedrijven met reguliere en trager groeiende vleeskuikens?
14 Wat was in 2023 en 2024 het aantal kalveren, uitgesplitst per land van herkomst, dat een transport van meer dan acht uur heeft ondergaan voordat ze in Nederland aankwamen? Hoe lang duurde het langste transport?
15 Wat was in 2023 en 2024 het aantal kalveren dat een transport langer dan acht uur heeft ondergaan, uitgesplitst per land van bestemming, voordat ze vanuit Nederland op de plaats van bestemming aankwamen? Hoe lang duurde het langste transport?
16 Hoeveel exporten over de weg zijn in 2023 en 2024 gecertificeerd? Kunt u dit uitsplitsen per diercategorie? Hoeveel van deze transporten vonden plaats in de maanden april tot en met september? Kunt u dit uitsplitsen per diercategorie?
17 Hoeveel exporten zijn in 2023 en 2024 niet gecertificeerd in verband met te hoge verwachte temperaturen onderweg (30 graden of meer)? Kunt u dit uitsplitsen per diercategorie?
18 Bij hoeveel van de gecertificeerde exporten is achteraf data aangeleverd om het temperatuursverloop tijdens de reis te monitoren? Kunt u dit uitsplitsen per diercategorie? In hoeveel gevallen oversteeg de temperatuur tijdens de reis de toegestane 35 graden? Welke sancties zijn hierbij opgelegd? Kunt u dit uitsplitsen per diercategorie?
19 Hoeveel overtredingen op de 35-graden beleidsregel voor transport op Nederlands grondgebied zijn in 2023 en 2024 geconstateerd? Welke sancties zijn hierbij opgelegd? Kunt u dit uitsplitsen per diercategorie?
20 Beperkt het beleid tegen het fokken de handel in dieren met schadelijke uiterlijke kenmerken zich in 2026 tot een houd- en vertoningsverbod, of wordt er tevens geĆÆnvesteerd in de verdere ontwikkeling en intensivering van de handhaving op andere schadelijke erfelijke kenmerken?
21 Hoe kijkt u naar een mogelijke uitbreiding van de identificatie- en registratieplicht naar Ɣlle huisdieren en welke visie hanteert u ten aanzien van een integrale en toekomstbestendige aanpak van dit vraagstuk?
22 Bent u bekend met de impactanalyse van Wageningen Social & Economic Research (WECR) en agriconneting en food waaruit blijkt dat tussen de 4,4 en 5 miljard euro nodig is voor eenmalige investeringen voor de uitvoering van de maatregelen die zijn opgenomen in de conceptplannen van aanpak van de sectoren op het gebied van dierwaardigheid? Hoeveel van deze middelen zijn terug te zien op de begroting?
23 Wat is het totale geraamde bedrag in 2026 voor natuurherstel op de Noordzee, Waddenzee en de Grote Wateren per onderdeel?
24 Welke beleidsinstrumenten (subsidies, opdrachten, bijdragen aan (zelfstandig bestuursorgaan (ZBO’s)/Rechtspersoon met wettelijke taak (RWT’s)), mede-financiering) worden ingezet voor natuurherstel?
25 Welke uitgaven uit het Diergezondheidsfonds (F) hebben een relatie met natuurherstel voor de Noordzee, Waddenzee en de Grote Wateren?
26 Welk bedrag van het totaal geraamde bedrag voor natuurherstel is juridisch verplicht in 2026? Welk deel is beleidsmatig gereserveerd en welk deel niet-verplicht?
27 Kunt u een uitsplitsing geven van de bedragen waar het gaat om de volgende deelgebieden: Noordzee, Waddenzee, Grote Wateren (IJsselmeergebied/Markermeer/Delta-/Rijn-Maas-gebied) en rivieren?
28 Kunt u per doeltypen natuurherstel (bijvoorbeeld herstel onderwaternatuur, oester-/mosselbanken, vismigratie, zoet-zoutovergangen, rietmoeras, uiterwaarden, oeverherstel) aangeven hoe deze worden gefinancierd?
29 Welke rechtspersonen ontvangen in 2026 middelen voor natuurherstel in de Noordzee, Waddenzee, de Grote Wateren en de rivieren? Kunt u per ontvanger aangeven de naam en type (niet-gouvernementele organisatie (NGO)/maatschappelijke organisatie/kennisinstelling/bedrijf), Kamer van Koophandel (KvK)-/Rechtspersonen en Samenwerkingsverbanden Informatienummer (RSIN), project of regeling, deelgebied en natuurdoel, toegekend bedrag 2026 en meerjarig kas-/verplichtingenpad, juridische basis (EU of nationaal), bronartikel en instrument? Kunt u deze lijst aanleveren in een open, doorzoekbaar formaat (CSV of XLSX)? Welke top tien NGO’s ontvangen in 2026 gezamenlijk het grootste bedrag, met per NGO het bedrag en het percentage van het totaal?
30 Kunt u per subsidie en/of regeling aangeven of er sprake is van openstelling met selectiecriteria, of van (door)verdeling via convenanten of bestuursafspraken? Kunt u per subsidie en/of regeling kort toelichten wat de procedure is en wat de datum van besluit of openstelling is? Welke prestatie- en resultaatindicatoren gelden per project of regeling (bijvoorbeeld hectares hersteld, kilometers oever, vispasseerbaarheid, biodiversiteitsindicatoren), en hoe wordt monitoring en evaluatie ingericht en door wie? Welke eisen aan cofinanciering of eigen bijdrage gelden voor NGO’s, uitgesplitst per regeling en met vermelding van het gemiddeld percentage? Welke betalingsmijlpalen en terugvorderings- of claw-back-bepalingen gelden indien resultaten niet worden gehaald?
31 Wat is het meerjarig verplichtingen- en kaspad (2026–2030) voor de uitgaven aan NGO’s per artikel en deelgebied? Welke lopende meerjarige verplichtingen (contracten of beschikkingen) lopen door na 2026 en met welk bedrag? Welke nieuwe verplichtingen worden in 2026 aangegaan specifiek voor de genoemde gebieden en wat is de beschikbare ruimte op het verplichtingenbudget?
32 In hoeverre worden dezelfde natuurhersteldoelen mede gedekt via andere begrotingen/fondsen (bijvoorbeeld van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat voor de Kaderrichtlijn Water (KRW)/Grote Wateren, regionaal via provincies/waterschappen, Deltafonds)?
33 Hoe wordt dubbelfinanciering voorkomen bij projecten met meerdere geldstromen (van het ministerie van LVVN of provinciale middelen)?
34 Kunt u een gespecificeerde bijlage per NGO worden verstrekken, met per project: doeltype, locatie (coƶrdinaten of kaartblad), start- en einddatum, totaalbudget, LVVN-bijdrage 2026, EU-bijdrage, nationale cofinanciering, indicatoren en mijlpalen? Kunt u tevens ervoor zorgen voor publicatie van alle toekenningen en beschikkingen over 2026 op projectniveau, inclusief open data-bestanden?
35 Wordt er geld besteed aan het programma Natuurherstel Noordzee? Zo ja, hoeveel geld gaat er naar dit programma per jaar?
36 Wordt er in de begroting LVVN 2026 geld uitgetrokken voor oesterherstelprojecten? Zo ja, hoeveel geld gaat er naar dit programma per jaar?
37 Wat houdt het project in waarbij twintig miljoen euro wordt geĆÆnvesteerd in de leefgebieden langs de Markermeerkust? Op welke specifieke soorten vogels en vissen richt het zich en waarom zijn juist deze soorten belangrijk? Over welk deel van de kust en welke omvang van het gebied hebben de maatregelen betrekking, welke concrete ingrepen worden uitgevoerd, hoe verloopt de samenwerking met Rijk, provincie en gemeenten en welke ecologische resultaten worden met deze investering verwacht te bereiken?
38 Wat is de jaarlijkse omzet van dierenartsen gericht op gezelschapsdieren?
39 Hoeveel bedrijven beoogt u te laten stoppen met de brede beƫindigingsregeling?
40 Hoeveel stikstofreductie (of reductie van ammoniakemissie) wordt beoogd met de brede beƫindigingsregeling?
41 Wat zijn de overwegingen om te kiezen voor een brede beƫindigingsregeling?
42 Waarom is niet gekozen voor een afgebakende regeling die is gericht op de meest kwetsbare natuurgebieden, zoals de Veluwe en de Peel?
43 Waarin verschilt de nieuwe beƫindigingsregeling van de Landelijke beƫindigingsregeling veehouderijlocaties (Lbv) en de Landelijke beƫindigingsregeling veehouderijlocaties met piekbelasting (Lbv-plus)?
44 Verwacht u met de nieuwe beƫindigingsregeling een andere groep ondernemers te bereiken dan de groep die gebruik kon maken van de Lbv en Lbv-plus?
45 Hoe draagt de nieuwe beƫindigingsregeling bij aan de bescherming van de meest kwetsbare Natura 2000-gebieden, zoals de Veluwe en de Peel?
46 Gaat u met de 2,6 miljard euro die aan de begroting is toegevoegd beginnen met maatregelen rondom de meest kwetsbare natuurgebieden, zoals De Veluwe en De Peel, zoals de rechter heeft gezegd?
47 Gaat u doelsturing ook gebiedsgericht uitrollen, gegeven het feit dat in sommige gebieden meer nodig is dan de generieke reductiedoelstelling die zij in haar startpakket heeft gepresenteerd?
48 Hoe gaat u de beschikbare 2,6 miljard euro precies uitgeven?
49 Wat zijn de meest effectieve maatregelen die u kan nemen om met de beschikbare 2,6 miljard euro maximale stikstofemissiereductie in de buurt van kwetsbare natuurgebieden, zoals de Veluwe en de Peel, te bereiken?
50 Gaat de minister zorgen dat de aanvullende middelen voor agrarische natuurbeheer ten goede komt aan gebieden rondom kwetsbare natura2000 gebieden zodat de staat van deze natuurgebieden daarmee ook verbetert?
51 Hoe gaat u met de middelen voor agrarisch natuurbeheer zorgen dat agrariƫrs langdurige zekerheid krijgen over financiering van agrarisch natuurbeheer en een hogere conforme vergoeding krijgen zodat meer agrariƫrs gaan deelnemen?
52 Hoeveel kilogram glyfosaat wordt er jaarlijks in Nederland gebruikt? Kan dit worden uitgesplitst per type teelt?
53 Wat is de onderuitputting op de begroting LVVN 2026? Op welke beleidsartikelen?
54 Zijn de doelstellingen per beleidsartikel concreet en meetbaar, zodat de Kamer volgend jaar kan toetsen of ze zijn gehaald? 2 3
55 Hoe wordt het structurele tekort gedekt en is dat houdbaar op langere termijn gezien het feit dat de totale uitgaven 4,26 miljard euro bedragen, terwijl de ontvangsten slechts 104 miljoen euro zijn? 3
56 Hoeveel van dit budget gaat naar verduurzaming en transitie (kringlooplandbouw, stikstofreductie, klimaatdoelen) en hoeveel blijft beschikbaar voor traditionele landbouwsubsidies? 3
57 Hoe wordt voorkomen dat subsidies alleen bij grote bedrijven terechtkomen in plaats dat ook kleinschalige boeren hier gebruik van kunnen maken? 3
58 Wat is de reden voor de relatief sterke stijging van de uitgaven voor kennis en innovatie? Welke concrete onderzoeksprojecten krijgen prioriteit? Hoe wordt voorkomen dat deze investeringen niet alleen academisch blijven, maar ook leiden tot toepasbare innovaties in de praktijk van boeren en vissers? 3
59 Gezien het feit dat uitvoeringskosten hoog zijn, hoe wordt beoordeeld of dit bedrag doelmatig wordt besteed? 3 4
60 Tot welke resultaten heeft het actieprogramma vergunningverlening tot nu toe geleid? 8
61 Wanneer komt de door de Kamer gevraagde juridische duidelijkheid (via aanpassing van de Omgevingsregeling) over het opnemen van intern salderen in de voortoets als activiteiten onlosmakelijk aan elkaar verbonden zijn, naar aanleiding van de motie van het lid Flach (SGP) c.s. (Kamerstuk 35334 nr. 392)? 8
62 Wat is de status van de grensoverschrijdende projecten voor natuurherstel en emissiereductie en de samenwerking met Duitse deelstaten en Vlaanderen? 8
63 Welke (aanvullende) stappen zullen er op dit vlak in 2026 door het Rijk en de Provincies worden genomen? 8
64 Wat zijn de afgesproken doelstellingen en termijnen die onderdeel zijn van het Memorandum of Understanding met Vlaanderen? 8
65 Wat is de verwachte impact van de Vlaamse stikstofaanpak naar aanleiding van het Vlaamse stikstofarrest op de Belgische depositie in Nederland in 2030/2035? 8
66 Kunt u onderbouwen op welke manier doelsturing voldoende bij zal dragen aan de emissiereductie van stikstof? 9
67 Hoeveel bedrijven verwacht u dat er zullen stoppen met behulp van de vrijwillige beƫindigingsregeling en hoeveel stikstofruimte verwacht u dat daarmee vrijkomt? 9
68 Hoe worden de middelen die voor de terugkeer van rode diesel waren gereserveerd concreet ingezet om de financiƫle positie van boeren, tuinders en loonwerkers te versterken? 9
69 Welke externe partijen en deskundigen zijn geraadpleegd over het Landelijk Crisisplan Voedselzekerheid en wanneer? 9
70 Wanneer vinden stakeholderconsultaties plaats over het Landelijk Crisisplan Voedselzekerheid en in hoeverre hebben deze reeds plaatsgevonden? 9
71 Welke externe partijen en deskundigen zijn geraadpleegd over de Nationale Voedselstrategie? 9
72 Wanneer vinden stakeholderconsultaties plaats over de Nationale Voedselstrategie en in hoeverre hebben deze reeds plaatsgevonden? 9
73 Welke externe partijen en deskundigen zijn uitgenodigd om deel te nemen aan de strategische tafel landbouw en voedsel? 9
74 Wanneer vinden de strategische tafels landbouw en voedsel plaats? 9
75 Wat is de stand van zaken ten aanzien van de commitments en afspraken die er zijn gemaakt op de Voedseltop in 2017? 9
76 Welke inzet vanuit het ministerie, uitgesplitst per jaar, is er sinds 2027 geweest ten aanzien van de Voedselagenda 2025-2016 (Kamerstuk 31532, nr. 156) 9
77 Welke inzet vanuit het ministerie, uitgesplitst per jaar, is er sinds 2017 geweest ten aanzien van de Nationale Voedseltop (Kamerstuk 31532, nr. 180)? 9
78 Welke beleidsmaatregelen zijn genomen om de Nederlandse (kennis-) export vanuit de veehouderij richting Afrika te bevorderen? 9
79 Komt er in 2027 een herhaling van de Nationale Voedseltop? 9
80 Kunt u een globale inschatting geven (bandbreedte) van de reducties van de mestproductie in kilogrammen stikstof en fosfaat die de vrijwillige beƫindigingsregeling respectievelijk de extensiveringsregeling op zouden kunnen leveren? 9
81 Welke belemmeringen worden weggenomen om in 2050 richting een volledig circulaire glastuinbouwsector te komen? 10
82 Wat zijn de gevolgen in Nederland voor wat betreft eventueel benodigde herziening van toelatingen van bestrijdingsmiddelen door het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb) naar aanleiding van de uitspraak van het Parijse Hof van Beroep (Lire les arrêts nos 23PA03881, n° 23PA03883, n° 23PA03895), dat is gebaseerd op een uitspraak van het Hof van Justitie van de EU (ECLI:EU:C:2024:356) en waarbij behalve hormoonverstoring ook andere relevante schadelijke effecten zoals carcinogeniteit of neurotoxiciteit moet worden herbeoordeeld? 10
83 Kan een overzicht worden verstrekt van besluiten van de afgelopen vijf jaar om subsidies te verstrekken voor activiteiten waar pesticidengebruik een wezenlijk onderdeel van was, waarbij in enkele zinnen het project wordt toegelicht en de financier, de naam van de subsidieregeling, de ontvanger van de subsidie, het bedrag en het jaar dat het besluit tot subsidie is genomen, wordt vermeld? 10
84 Voor hoeveel toelatingen van (bestrijdings)middelen waarin werkzame stoffen die gelden als ā€˜kandidaten voor vervanging’ aanwezig zijn, is sinds 1 januari 2024 de nieuwe werkwijze van het Ctgb in de ā€˜vergelijkende evaluatie’ geldt, de toelating ingetrokken respectievelijk niet verlengd? 10
85 Wat zijn de kandidaten voor vervanging die vanaf 2014 zijn vervangen door (de erkenning van het bestaan van) minder schadelijke alternatieven? 10
86 Kan een overzicht worden gegeven van de toelatingen van middelen met kandidaten voor vervanging die nog altijd van kracht zijn in Nederland, waarbij u aangeeft wanneer voor deze pesticiden de eerste toelating is afgegeven, wanneer deze voor het laatst (hernieuwd) is toegelaten en sinds wanneer deze als kandidaat voor vervanging wordt beschouwd? 10
87 Kan een overzicht worden gegeven van het aantal toelatingen voor pesticiden per jaar van de afgelopen 20 jaar dat van kracht was in dat jaar en hoeveel toelatingen zijn ingetrokken en nieuwe toelatingen zijn afgegeven in dat jaar? 10
88 Kan een overzicht worden gegeven van toelatingen van pesticiden door het Ctgb die afgelopen tien jaar zijn ingetrokken waarbij het risico (voor mens of milieu) groter werd ingeschat dan de inzichten die er waren ten tijde van de eerste toelating van het middel? 10
89 Wat zijn de uitkomsten van de bestudering door het Ctgb van ā€˜de Deense informatie om te zien wat dit voor de Nederlandse situatie betekent’ zoals zij aangeeft in een nieuwsbericht op haar website van 18 juli 2025, refererend aan het Deense besluit om (alle) 23 gewasbeschermingsmiddelen met stoffen die onder de definitie van PFAS vallen te verbieden? Hoeveel van deze 23 middelen zijn ook in Nederland toegelaten en voor welke teelten? 10
90 Heeft u overwogen om evenals Denemarken PFAS-pesticiden te verbieden en zo ja, wat was de uitkomst van uw afwegingsproces? 10
91 Kan een overzicht worden verstrekt van alle acties die zijn ondernomen sinds de brief van het Ctgb aan u van 16 april 2025, waarin het Ctgb u oproept een snelle aanpak te realiseren voor stoffen die trifluorazijnzuur (TFA) produceren? 10
92 Kan een overzicht worden verstrekt van de organisaties die sinds uw aantreden bij u en het ministerie van LVVN in brede zin over de mogelijke aanpak van stoffen die TFA produceren en de methodiek die de Europese Commissie daarvoor wil ontwikkelen een standpunt kenbaar hebben gemaakt? 10
93 Kan een overzicht worden verstrekt van de hiaten in kennis en toetsing bij de toelatingsprocedures voor pesticiden die de afgelopen vijf jaar zijn genoemd door relevante kennisinstellingen of andere actoren zoals Wageningen University & Research (WUR), European Food Safety Association (EFSA), Ctgb en rechterlijke instanties en daarbij aangeven wie dit hiaat benoemde en in welke publicatie? 10
94 Wat is de stand van zaken en wat zijn de mogelijk al getrokken conclusies voor wat betreft de inhuur van reclamebureau’s door vier ministeries, waaronder LVVN, om de communicatie over bestrijdingsmiddelen minder over de gevaren te laten gaan en wat is de nieuwe kernboodschap? 10
95 Wat is het volume van sierteeltgewassen en het volume snijbloemen die sinds 2020 jaarlijks vanuit niet-EU-landen worden geĆÆmporteerd, indien mogelijk uitgesplitst per land van herkomst? 10
96 Hoe wordt de toelatingsprocedure voor nieuwe biotechnologische toepassingen voor biologische gewasbeschermingsmiddelen (zoals onder andere via precisiefermentatie) versneld en vereenvoudigd? 10
97 Welke concrete stappen worden gezet om de Europese toelatingskaders te beĆÆnvloeden, zodat Nederlandse innovaties sneller op de markt kunnen komen? 10
98 Hoe wordt de proportionaliteit van regelgeving geborgd, zodat innovatieve midden- en kleinbedrijven niet worden ontmoedigd door hoge lasten? 10
99 Hoeveel procent van het landbouwareaal wordt momenteel gebruikt voor biologische landbouw en wat was de ontwikkeling hiervan de afgelopen tien jaar? 11
100 Kunt u toelichten hoe de margeverdeling in de voedselketen op dit moment is en hoe deze zich de afgelopen tien jaar ontwikkeld heeft? 11
101 Kunt u toelichten wat de belangrijkste oorzaken zijn van de vertraging die is ontstaan bij de uitvoering van aankooptrajecten door de Nationale Grondbank? 11
102 Hoe ziet uw blijvende inzet op multifunctionele landbouw er concreet uit voor de komende jaren? 11
103 Wordt in deze inzet expliciet rekening gehouden met de positie van zorgboerderijen binnen de multifunctionele landbouw? 11
104 Maakt het verminderen van administratieve lasten en het versimpelen van bestaande wet- en regelgeving onderdeel uit van de inzet? Zo ja, welke concrete stappen neemt u om dit te realiseren? 11
105 In hoeverre stemt u, in het kader van kabinetsinzet op multifunctionele landbouw, af over de omvangrijke administratieve lasten en regelgeving die zorgboerderijen raken, zowel in hun rol als ondernemer, agrariƫr, als in hun rol als zorgaanbieder? 11
106 Wat gaat u het komende jaar doen om de positie van multifunctionele landbouw en in het bijzonder van zorgboerderijen te versterken? 11
107 Welke concrete stappen gaat u zetten om de administratieve lastendruk en regeldruk voor zorgboerderijen en andere bedrijven in de multifunctionele landbouw substantieel te verminderen? 11
108 Wanneer zal de Autoriteit dierwaardige veehouderij worden opgericht? 12
109 Welke wetenschappers zijn door het ministerie geconsulteerd over de Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB) dierwaardige veehouderij en wanneer? 12
110 Welke externe organisaties (niet zijnde convenantsorganisaties) zijn door het ministerie geconsulteerd over de AMvB dierwaardige veehouderij en wanneer? 12
111 Kunt u een gedetailleerde lijst opstellen van de overeenkomsten en verschillen van de concept AMvB van minister Wiersma en de maatregelen in de contourenbrief van voormalig minister Adema (Kamerstuk 28286, nr. 1330) ten aanzien van invulling regelgeving dierwaardige veehouderij? 12
112 Welke en hoeveel publieke middelen worden ingezet om de dierwaardige veehouderij op te schalen? 12
113 Hoe verhouden de publieke middelen die worden ingezet ten aanzien van de dierwaardige veehouderij zich met de beƫindigings- en subsidieregelingen voor emissiereductie in de veehouderij? 12
114 Welk afwegingskader wordt gehanteerd in besluitvorming ten aanzien van dierenwelzijn waar de intrinsieke waarde van het dier een rol speelt? 12
115 Kunt u aangeven welk afwegingskader u heeft gehanteerd in de besluitvorming om te komen naar een maatregelenpakket voor de AMvB dierwaardige veehouderij? 12
116 Welke belangen hebben meegespeeld en hoe zijn deze belangen afgewogen in het komen tot de oppervlaktenorm voor kalveren van twee vierkante meter aangezien de EFSA hier minimaal drie vierkante meter adviseert? 12
117 Welke belangen hebben meegespeeld in de besluitvorming ten aanzien van verplichte weidegang voor koeien en kalveren en hoe zijn deze belangen afgewogen om te komen tot het besluit om geen verplichte weidegang in te stellen? 12
118 Welke belangen hebben meegespeeld en hoe zijn deze belangen afgewogen in het blijven toestaan van individuele huisvesting van kalveren tijdens de eerste 2 weken van hun leven, terwijl a) voormalig minister Adema individuele huisvesting voor kalveren wilde uitfaseren en b) dat de EFSA tegen individuele huisvesting adviseert? 12
119 In hoeverre en op welke wijze wordt de intrinsieke waarde van het dier als een zelfstandig belang met een eigen waarde tegenover dat van een mens meegenomen in de belangenafweging om te komen tot het maatregelenpakket in de concept-AMvB dierwaardige veehouderij? 12
120 Welke personen en partijen zijn benaderd, gevraagd en/of uitgenodigd om plaats te nemen in een Autoriteit Dierwaardige Veehouderij en op welke basis, criteria en voorwaarden deze selectie heeft plaatsgevonden? 12
121 Wat is de stand van zaken ten aanzien van het in 2008 geformuleerde voornemen om een afwegingskader te ontwikkelen dat behulpzaam kan zijn voor de weging van verschillende belangen? 12
122 Profiteren en zo ja, op welke wijze, dierwaardige koploperboeren van financiƫle regelingen ten opzichte van gangbare boeren? 12
123 Kan een opsomming worden gegeven van interventies binnen het agrarisch onderwijs die bijdragen aan de transitie naar een dierwaardige veehouderij? 12
124 Hoeveel geld gaat er naar onderzoek naar nieuwe dierwaardige stalsystemen en hoeveel geld er gaat naar onderzoek naar dierwaardigheid binnen bestaande stalsystemen? 12
125 In hoeverre en op welke dossiers is dierwaardigheid een randvoorwaarde in beleid? 12
126 Waar zitten de knelpunten om dierwaardigheid op te nemen als voorwaarde in de vergunningverlening van stallen en welke mogelijke maatregelen, los of deze politiek haalbaar zijn, kunnen deze knelpunten weghalen? 12
127 Welke kritische prestatie-indicatoren (kpi’s) zijn geformuleerd in beleidsdoelstellingen voor dierwaardigheid in de melkveehouderij, kalverhouderij, leghennnenhouderij, vleeskuikenhouderij, broederijen, ouderdieren en de varkenshouderij? 12
128 Welke tenderregeling staan open of worden geopend ten aanzien van de eiwittransitie, extensivering en/of dierwaardigheid? 12
129 Hoeveel runderen worden in Nederland jaarlijks gefokt op hoornloosheid? 12
130 Welke restricties biedt het zelfreguleringsplan ā€˜Duurzame Fokkerij’ ten aanzien van het fokken op hoogproductiviteit en het fokken op het weghalen van lichaamsdelen zoals hoorns bij runderen? 12
131 Hoeveel biggen werpen zeugen gemiddeld in Nederland? Wat is hierin de trend van de afgelopen tien jaar? 12
132 Waar en in hoeverre wordt CRISPR-Cas in Europa en Nederland toegepast op dieren? 12
133 Wat is de financiƫle bijdrage van financiƫle instellingen zoals banken, verzekeraars en pensioenfondsen aan het convenant dierwaardige veehouderij of de uitwerking van de AMvB dierwaardige veehouderij? 12
134 Wat is de financiƫle bijdrage en commitment aan het convenant dierwaardige veehouderij of de uitwerking van de AMvB dierwaardige veehouderij van respectievelijk de bedrijven Hendrix-Genetics, Topigs Norsvin NL, Van Drie, Vion, For Farmers, Plukon Food Group, Friesland Campina en CRV? 12
135 Aan de invulling van welke open normen in de Wet dieren en/of het Besluit houders van dieren wordt op dit moment gewerkt? 12
136 Welke organisaties en wetenschappers zijn bij de invulling van welke open normen in de Wet dieren betrokken? 12
137 Wie kan verzoeken indienen om open normen in de Wet dieren en/of het Besluit houders van dieren in te vullen? 12
138 Door wie zijn verzoeken ingediend om open normen in de Wet dieren en/of het Besluit houders van dieren in te vullen? 12
139 Hoe is vervolg gegeven aan de motie van de leden Bromet en Thijssen (GroenLinks-PvdA) (Kamerstuk 36200-XIV, nr. 46) over het ondersteunen van innovatieve grondgebonden natuurinclusieve veehouderij sinds het uitblijven van een Landbouwakkoord? 12
140 Hoe wordt vervolg gegeven aan de motie van de leden Kostic (PvdD) en Koekkoek (Volt) (Kamerstuk 35334, nr. 391) over stikstofmaatregelen toetsen op dierwaardigheid? 12
141 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Land- en Tuinbouworganisatie Nederland (LTO) en over welk dossier? 12
142 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Agractie en over welk dossier? 12
143 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Farmers Defence Force en over welk dossier? 12
144 Hoe vaak heeft de minister van LVVN, en hoe vaak heeft de staatssecretaris van LVVN, sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) en over welk dossier? 12
145 Hoe vaak heeft de minister van LVVN, en hoe vaak heeft de staatssecretaris van LVVN, sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Biohuis en over welk dossier? 12
146 Hoe vaak heeft de minister van LVVN, en hoe vaak heeft de staatssecretaris van LVVN, sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Bionext en over welk dossier? 12
147 Hoe vaak heeft u gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Nederlandse Akkerbouw Vakbond (NAV) en over welk dossier? 12
148 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, BO Akkerbouw en over welk dossier? 12
149 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Nederlandse Aardappel Organisatie (NAO) en over welk dossier? 12
150 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Vereniging voor Aardappelverwerkende Industrie Nederland (VAVI) en over welk dossier? 12
151 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Vereniging van de Nederlandse Groente- en Fruitverwerkende Industrie (VIGEF) en over welk dossier? 12
152 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) en over welk dossier? 12
153 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Glastuinbouw Nederland en over welk dossier? 12
154 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Plantum en over welk dossier? 12
155 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Agrifirm en over welk dossier? 12
156 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, De Heus en over welk dossier? 12
157 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, ForFarmers? 12
158 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Cargill en over welk dossier? 12
159 Hoe vaak heeft de minister van LVVN sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, het ComitƩ van Graanhandelaren? 12
160 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Producenten Organisatie Varkenshouderij (POV) en over welk dossier? 12
161 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Coalitie Vitale Varkenshouderij (CoViVa) en over welk dossier? 12
162 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Centrale Organisatie voor Broedeieren en Kuikens (COBK) en over welk dossier? 12
163 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Stichting Brancheorganisatie Kalversector (SBK) en over welk dossier? 12
164 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Vion Food Group en over welk dossier? 12
165 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, VanDrie Groep en over welk dossier? 12
166 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Nutreco en over welk dossier? 12
167 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Compaxo en over welk dossier? 12
168 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Plukon en over welk dossier? 12
169 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Tomassen Duck-To en over welk dossier? 12
170 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, het Platform Melkgeitenhouderij en over welk dossier? 12
171 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Algemene Nederlandse Vereniging van Eierhandelaren en Eiproductfabrikanten (Anevei) en over welk dossier? 12
172 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Stichting AVINED en over welk dossier? 12
173 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Nederlandse Vakbond Pluimveehouders (NVP) en over welk dossier? 12
174 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Unie van Pluimvee Producenten (PO UPP) en over welk dossier? 12
175 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Nederlandse Vereniging van Pluimvee Service Bedrijven (NVPSB) en over welk dossier? 12
176 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Vereniging van de Nederlandse Pluimveeverwerkende Industrie (NEPLUVI) en over welk dossier? 12
177 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, FrieslandCampina en over welk dossier? 12
178 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Dutch Dairy Board en over welk dossier? 12
179 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Nederlandse Melkveehouders Vakbond (NMV) en over welk dossier? 12
180 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) en over welk dossier? 12
181 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, ZuivelNL en over welk dossier? 12
182 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL) en over welk dossier? 12
183 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Centrale Organisatie voor de Vleessector (COV) en over welk dossier? 12
184 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Vereniging voor de Nederlandse Vleeswarenindustrie (VNV) en over welk dossier? 12
185 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Koninklijke Nederlandse Slagers (KNS)? 12
186 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging (KNJV)? 12
187 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Vereniging van Keurslagers en over welk dossier? 12
188 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI) en over welk dossier? 12
189 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Caring Farmers en over welk dossier? 12
190 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Dierenbescherming? 12
191 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, (de organisaties van) de Dierencoalitie en over welk dossier? 12
192 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Stichting DierenLot en over welk dossier? 12
193 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Nederlandse Vissersbond en over welk dossier? 12
194 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Coƶperatieve Visserij Organisatie (CVO) en over welk dossier? 12
195 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Visfederatie en over welk dossier? 12
196 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Nederlandse Vereniging van Viskwekers (NeVeVi) en over welk dossier? 12
197 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Landschappen NL en over welk dossier? 12
198 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Natuur&Milieu en over welk dossier? 12
199 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Natuur- en Milieufederaties en over welk dossier? 12
200 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Natuurmonumenten en over welk dossier? 12
201 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Milieudefensie en over welk dossier? 12
202 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Soorten NL en over welk dossier? 12
203 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Zoogdiervereniging en over welk dossier? 12
204 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Stichting De Noordzee en over welk dossier? 12
205 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Vogelbescherming Nederland en over welk dossier? 12
206 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, Wereld Natuur Fonds Nederland en over welk dossier? 12
207 Hoe vaak heeft u sinds 1 januari 2025 gesproken met, en/of evenementen bijgewoond van, de Waddenvereniging en over welk dossier? 12
208 Hoeveel bedrijven in de garnalenvisserij verwacht u die gebruik zullen maken van de vrijwillige saneringsregeling en om welk aandeel van de totale garnalenvisserij gaat dit dan? 13
209 Wat is de formulering van de opdracht ten aanzien van de evaluatie van het huidige jachtstelsel? 14
210 Welke preventieve maatregelen kan de overheid nemen, los van het politiek draagvlak, om de achteruitgang van dierlijke soorten tegen te gaan? 14
211 Is er ten aanzien van de stelselherziening jacht met de provincies gesproken over het overdragen van de financiele aansprakelijkheid van faunaschade van provincies naar de landelijke overheid om hiermee de financiele belangenverstrengeling tussen besluitvorming en beoordeling weg te nemen? 14
212 Hoe wordt de onafhankelijkheid van de evaluatie naar het jachtstelsel van het onderzoeksbureau of de onderzoekers gewaarborgd? 14
213 Wordt ook de effectiviteit van alternatieven voor jacht (zoals preventieve maatregelen, ecologische beheeropties, uitbreiding natuurareaal) in de evaluatie naar het jachtstelsel meegenomen? 14
214 Hoe en wanneer wordt de Kamer geĆÆnformeerd over de voortgang van de evaluatie naar het jachtstelsel? 14
215 Wanneer start de evaluatie naar het jachtstelsel en wat is de verwachte opleverdatum? 14
216 Wat is het beschikbare budget voor de evaluatie naar het jachtstelsel en uit welk begrotingsartikel komt dit? 14
217 Wat is de stand van zaken met betrekking tot de herziening van natuurdoelanalyses? Is de handreiking hiervoor inmiddels beschikbaar? Wordt deze met de Kamer gedeeld? 14
218 Welke overheidsmiddelen moeten op basis van de Impactassessment Verordening Natuurherstel beschikbaar worden gemaakt om de noodzakelijke maatregelen te nemen om te kunnen voldoen aan de Natuurherstelverordening? Klopt het dat dit zo'n 1,7 tot 2 miljard euro per jaar vraagt? 14
219 Is het juist dat investeringen in systeemherstelmaatregelen omwille van de efficiency en effectiviteit het best aan het begin van het traject van de Natuurherstelverordening kunnen worden gedaan? Welke budgettaire consequenties heeft dit? 14
220 Hoeveel stikstofuitstotende bedrijven zijn er binnen 250 meter van overbelaste gebieden in de Veluwe en de Peel? 15
221 Hoeveel schapen of andere gehouden hoefdieren zijn er in 2024 en 2025 gebeten of aangevallen door een hond en hoeveel zijn gestorven als gevolg van de bijtwonden van een hond? 15
222 Welke vormen van innovatie die voortkomen uit rijksinvesteringen hebben tot nu toe de meeste stikstofruimte opgeleverd en hoeveel? 18
223 Valt onder het meer wendbaar maken van de organisatie van de NVWA ook het inkrimpen of flexibiliseren van het vaste personeelsbestand? 19
224 Wat is de verwachte emissiereductie per maatregel en per wanneer? 22
225 Kunt u inzicht geven in de procedure die wordt gevolgd wordt voor het vervangen van AERIUS, inclusief het tijdpad? 24
226 Welke concrete plannen zijn er voor de reservering van 2,6 miljard euro voor de agrarische sector? 25
227 Hoe is het bedrag van 2,6 miljard euro als reservering voor de agrarische sector tot stand gekomen? 25
228 Hoe verhoudt het gereserveerde bedrag van 2,6 miljard euro zich tot het eerder aangekondigde maatregelenpakket dat tot en met 2035 21,3 miljard zou kosten? 25
229 Hoeveel aanvragers van de regelingen Lbv en Lbv-plus zijn inmiddels daadwerkelijk opgekocht en hoeveel hectare aan grond is hiermee vrijgekomen? 26
230 Hoeveel stikstofruimte hebben respectievelijk de Lbv en Lbv-plus opgeleverd? 26
231 In hoeverre is in de passage over de Wet openbare overheid (Woo) rekening gehouden met de aangenomen Kamermoties op de Woo voor een beter bescherming van agrariƫrs? 27
232 Hoeveel bedrijven zijn gestopt via het totaal aan uitkoop- en beƫindigingsregelingen, hoeveel hectare grond is hiermee vrijgekomen en hoeveel stikstofruimte is hiermee vrijgekomen? 42
233 Hoeveel veehouderijen bevinden zich op dit moment binnen 1200 meter van dorpskernen? 42
234 Hoe heeft het aantal dierenklinieken zich de afgelopen 10 jaar ontwikkeld? 46
235 Hoe heeft het aantal uitgevoerde sterilisaties/castraties bij huisdieren zich de afgelopen 10 jaar ontwikkeld? 46
236 Hoeveel nieuwe bevoegde dierenartsen zijn er de afgelopen tien jaar per jaar bijgekomen en hoeveel zijn er gestopt? 46
237 Hoeveel individuele meldingen zijn bij de NVWA binnengekomen in 2025 over een mogelijke schending van het welzijn van varkens verband houdende met het Nationaal plan voor veetransport bij extreme temperaturen? 46
238 Hoeveel hitte-inspecties heeft de NVWA uitgevoerd bij transport van varkens (inclusief bij aankomst in het slachthuis) in 2025? Hoeveel van deze hitte-inspecties zijn afgedaan als akkoord? 46
239 Hoeveel biggen worden nog gecastreerd? 46
240 Welke gemiddelde leeftijd behaalden zeugen in de Nederlandse varkenshouderij voordat zij werden afgevoerd naar de slacht in 2024? 46
241 Wat is de stand van zaken rondom de wijziging van de Wet dieren ten aanzien van cameratoezicht op slachthuizen en verzamelcentra? 46
242 Wat is de stand van zaken rondom het onderzoek naar de mogelijkheden om het 3 strikes out-principe toe te passen bij transport van zieke dieren? 46
243 Klopt het dat het geld dat middels een amendement voor wildopvangcentra (Kamerstuk 36725-XIV, nr. 7) is vrijgemaakt wordt besteed conform de toelichting (voor fte) en niet voor andere zaken wordt gebruikt? 46
244 Hoe wordt de aangenomen motie van het lid Graus (Kamerstuk 28 268, nr. 1368) inzake het onderzoeken of kosten van de basisopleiding voor dierenambulancemedewerkers gedekt kunnen worden uit de opbrengsten van verhoogde bestuurlijke boetes gedekt? 46
245 Wanneer wordt het aanvalsplan voor invasieve exoten naar de Kamer gestuurd? 46
246 Bent u op de hoogte van het initiatief voor het eerste schildpaddenreservaat van Nederland in Friesland? Wordt dit initiatief ondersteund? Ook financieel? 46
247 Welke mogelijkheden zijn er voor samenwerking met lokale en provinciale overheden bij het initiatief voor het eerste schildpaddenreservaat van Nederland? 46
248 Bij hoeveel procent van de biggen wordt het staartje afgebrand of afgeknipt en om hoeveel biggen in aantallen gaat het per jaar, over de jaren 2024 en 2025 (tot heden)? 46
249 Hoeveel procent van de (mannelijke) biggen worden er gecastreerd en om hoeveel biggen gaat dat in aantallen per jaar, over de jaren 2024 en 2025 (tot heden)? 46
250 Bij hoeveel procent van de biggen gebeurt castratie onder verdoving? 46
251 Bij hoeveel procent van de biggen gebeurt castratie onder verdoving en napijn-bestrijding? 46
252 Welke manier van bedwelmen werd er in 2024 en wordt er in 2025 (tot heden) bij hoeveel procent van de volgende diergroepen toegepast tijdens de slacht: legkippen, vleeskuikens, eenden, kalkoenen, zeugen, vleesvarkens, kalveren, melkkoeien, vleeskoeien, schapen, geiten, en paarden. 46
253 Hoeveel eenden werden er in 2024 en in 2025 (tot en met heden) in Nederland geslacht, en hoeveel procent van het geslachte vlees is vervolgens geƫxporteerd? 46
254 Sinds wanneer worden inspectierapporten van de NVWA digitaal opgeslagen voor de afdeling dier (handhaven, slachttoezicht, handelstoezicht)? 46
255 Hoeveel inspecties dierenwelzijn hebben van 1 januari 2023 tot en met heden per jaar plaatsgevonden op bedrijven met schapen, geiten, melkkoeien, vleeskoeien, vleeskalveren, leghennen, vleeskuikens, vleeskuikenouderdieren, vleeskuikengrootouderdieren, broederijen, eenden, kalkoenen, overig pluimvee, kweekvissen, konijnen, en paarden, indien mogelijk opgesplitst in bedrijfsmatig en hobbymatig? 46
256 Hoeveel van de inspecties dierenwelzijn waren een fysieke inspectie en hoeveel een administratieve inspectie, uitgesplitst naar bedrijven met bedrijven met schapen, geiten, melkkoeien, vleeskoeien, vleeskalveren, leghennen, vleeskuikens, vleeskuikenouderdieren, vleeskuikengrootouderdieren, broederijen, eenden, kalkoenen, overig pluimvee, kweekvissen, konijnen, en paarden? 46
257 Hoeveel van de inspecties dierenwelzijn waren op op basis van regulier toezicht, naleefmetingen, herinspecties (onder andere verscherpt toezichtbedrijven) en naar aanleiding van meldingen, uitgesplitst naar diersoort (bedrijven met schapen, geiten, melkkoeien, vleeskoeien, vleeskalveren, leghennen, vleeskuikens, vleeskuikenouderdieren, vleeskuikengrootouderdieren, broederijen, eenden, kalkoenen, overig pluimvee, kweekvissen, konijnen, en paarden) en soort inspectie (administratief of fysiek)? 46
258 Hoeveel dieren zijn er, uitgesplitst per diersoort en per jaar, omgekomen bij stalbranden in 2024 en 2025 (tot op heden)? 46
259 Hoeveel veterinaire verklaringen zijn er geschreven in handhaven afdeling dier, slachttoezicht en handelstoezicht in de jaren 2020 tot en met heden? Hoeveel procent hiervan had betrekking op dierenwelzijn (per jaar opgesplitst)? 46
260 Hoeveel officiƫle waarschuwingen zijn er geschreven in handhaven afdeling dier, slachttoezicht en handelstoezicht in de jaren 2020 tot en met heden? Hoeveel procent hiervan had betrekking op dierenwelzijn (per jaar opgesplitst)? 46
261 Hoeveel mondelinge mededelingen zijn er gegeven in handhaven afdeling dier, slachttoezicht en handelstoezicht in de jaren 2020 tot en met heden? Hoeveel procent hiervan had betrekking op dierenwelzijn (per jaar opgesplitst)? 46
262 Hoeveel rapporten van bevindingen voor een boete zijn er geschreven in handhaven afdeling dier, slachttoezicht en handelstoezicht in de jaren 2020 tot en met heden? Hoeveel procent hiervan had betrekking op dierenwelzijn (per jaar opgesplitst)? 46
263 Hoeveel rapporten van bevindingen voor een Last onder Dwangsom (LOD) zijn er geschreven in handhaven afdeling dier, slachttoezicht en handelstoezicht in de jaren 2020 tot en met heden? Hoeveel procent hiervan had betrekking op dierenwelzijn (per jaar opgesplitst)? 46
264 Hoeveel rapporten van bevindingen voor een Last onder Bestuursdwang (LOB) zijn er geschreven in handhaven afdeling dier, slachttoezicht en handelstoezicht in de jaren 2020 tot en met heden? Hoeveel procent hiervan had betrekking op dierenwelzijn (per jaar opgesplitst)? 46
265 Hoeveel processen verbaal zijn er geschreven in handhaven afdeling dier, slachttoezicht en handelstoezicht in de jaren 2020 tot en met heden? Hoeveel procent hiervan had betrekking op dierenwelzijn (per jaar opgesplitst)? 46
266 Hoeveel tijd heeft een dierenarts per week gemiddeld voor het afhandelen van administratie, inclusief het schrijven van officiĆ«le waarschuwingen, rapport van bevindingen (RvB’)s, processen-verbaal (PV’s) en veterinaire verklaringen, in de jaren 2020 tot en met heden, uitgesplitst naar dierenartsen van handhaven afdeling dier, handelstoezicht en slachttoezicht, en uitgesplitst naar jaar? 46
267 Hoeveel procent van de toezichthouders is momenteel ook Buitengewoon opsporingsambtenaren (BOA) bij handhaven afdeling dier, slachttoezicht en handelstoezicht, onderverdeeld in dierenartsen en overige toezichthouders? 46
268 Hoeveel fte's zijn er op dit moment bij de NVWA beschikbaar voor de controle op de slacht voor heel Nederland (slachttoezicht), opgesplitst in dierenartsen en overige inspecteurs? 46
269 Hoeveel fte’s zijn er op dit moment bij de NVWA beschikbaar voor handelstoezicht, opgesplitst in dierenartsen en overige inspecteurs? 46
270 Hoeveel fte's zijn er op dit moment bij de NVWA beschikbaar voor inspecties dierenwelzijn op primaire bedrijven voor heel Nederland? Uitgesplitst in fte voor: gezelschapsdieren, vervoer/transport van dieren, verscherpt toezicht veeindustrie en ā€œgewoon’’ dierenwelzijn, opgesplitst in dierenartsen en overige inspecteurs? 46
271 Hoeveel fte's zijn er op dit moment bij de NVWA beschikbaar voor inspecties bij aquacultuurbedrijven en in de visserijsector opgesplitst in dierenartsen en overige inspecteurs? 46
272 Hoeveel fte’s voor bovenstaande categorieĆ«n staan er momenteel nog open in de vorm van nog niet vervulde vacatures, opgesplitst in dierenartsen en overige inspecteurs? 46
273 Hoe was de inzet van deze fte’s verdeeld over de volgende sectoren: varkens in vermeerderingsbedrijven, vleesvarkens, legkippen, kalkoenen, vleeskuikens, vleeskuikenouderdieren, vleeskuikengrootouderdieren, broederijen, eenden, kalveren, melkkoeien, vleeskoeien schapen, geiten, konijnen, paarden? 46
274 Hoeveel broedeieren van legkippen zijn er in 2024 geƫxporteerd en naar welke landen? 46
275 Hoeveel broedeieren van vleeskippen zijn er in 2024 geƫxporteerd en naar welke landen? 46
276 Hoeveel broedeieren van legkippen zijn er tot nu toe in 2025 geƫxporteerd en naar welke landen? 46
277 Hoeveel broedeieren van vleeskippen zijn er tot nu toe in 2025 geƫxporteerd en naar welke landen? 46
278 Hoeveel zeugen zijn er in 2024 geslacht in Nederlandse slachthuizen? 46
279 Hoeveel zeugen zijn in 2024 geƫxporteerd voor de slacht en naar welke landen zijn deze dieren geƫxporteerd? 46
280 Hoeveel leghennen zijn in 2024 geslacht in Nederlandse slachthuizen? 46
281 Hoeveel leghennen zijn in 2024 geƫxporteerd voor de slacht en naar welke landen zijn deze dieren geƫxporteerd? 46
282 Hoeveel vleeskuikenouderdieren zijn in 2024 geslacht in Nederlandse slachthuizen? 46
283 Hoeveel vleeskuikenouderdieren zijn in 2024 geƫxporteerd voor de slacht en naar welke landen zijn deze dieren geƫxporteerd? 46
284 Hoeveel ouderdieren van leghennen zijn in 2024 geslacht in Nederlandse slachthuizen? 46
285 Hoeveel ouderdieren van leghennen zijn in 2024 geƫxporteerd voor de slacht en naar welke landen zijn deze dieren geƫxporteerd? 46
286 Hoeveel dieren zijn in 2024 gestorven bij verzamelplaatsen, uitgesplitst per diersoort? 46
287 Zijn er dit jaar apen ingevoerd in Nederland met als doel de proefdierindustrie? Wat was hun oorsprong? 46
288 Hoeveel apen zijn er uitgevoerd en met welke bestemming? 46
289 Hoeveel eenden zijn er in Nederland geĆÆmporteerd voor de slacht? Uit welke landen? 46
290 Hoeveel eenden zijn er tot nu toe in 2025 in Nederland geslacht? 46
291 Hoe staat het met het onderzoek na de FIOD-NVWA inval bij eendenslachter Tomassen Duck-To september vorig jaar? Zijn er aanwijzingen dat het bedrijf vaker dezelfde overtreding heeft begaan? 46
292 Hoeveel overtredingen zijn er sinds 1 januari 2024 geconstateerd met betrekking tot vangletsel bij eenden, met welke interventies (mededeling, waarschuwing of boete) zijn deze opgevolgd, en hoe vaak is hiertegen in bezwaar gegaan? 46
293 Hoe staat het met het NVWA-onderzoek naar de drone-beelden van het vangen van eenden uit 2024 en 2025? 46
294 Wat is de stand van zaken met betrekking tot het onderzoek om publieksinteracties met dierentuindieren te verbieden? 46
295 Hoeveel inspecties hebben er in 2025 plaatsgevonden bij eendenmesterijen, -broederijen, -vermeerderingsbedrijven? Wat waren de resultaten? 46
296 Hoeveel inspecties hebben er in 2025 plaatsgevonden bij kalkoenenmesterijen, -broederijen, -vermeerderingsbedrijven? Wat waren de resultaten? 46
297 Hoeveel inspecties hebben er in 2025 plaatsgevonden bij konijnenhouderijen? Wat waren de resultaten? 46
298 Hoeveel inspecties hebben er in 2025 plaatsgevonden bij geitenhouders/bokkenmesters? Wat waren de resultaten? 46
299 Hoeveel inspecties hebben er in 2025 plaatsgevonden bij schapenhouders? Wat waren de resultaten? 46
300 Hoeveel slachthuizen hebben ƩƩn of meerdere strikes ontvangen binnen het three strikes outprincipe? Kan de Kamer een lijst hiervan ontvangen? 46
301 Wanneer wordt het three strikes out principe ingevoerd voor pluimveeslachthuizen? 46
302 Wat is de stand van zaken met de uitkoop van nertsenfokkerijen en de afhandeling daarvan? Wat is de stand van zaken van de beroepszaken van de nertsenhouders? 46
303 Hoe staat het met de inventarisatie van stalverstikkingen, stalvloerdoorzakkingen, veetransportongelukken? 46
304 Worden in de Nederlandse garnalen kweek de oogstelen van moederdieren afgeknipt? 46
305 Hoe staat het met het verbod op het levend koken van kreeftachtigen? 46
306 Hoeveel levende kreeften en krabben zijn in 2025 in Nederland ingevoerd? Op welke wijze? Wat was de oorsprong daarvan? 46
307 Hoeveel kangoeroevlees werd er in 2025 geïmporteerd? Hoeveel bleef daarvan in Nederland? Waar werd de rest heen geëxporteerd? 46
308 Hoeveel zebravlees werd er in 2025 geïmporteerd? Hoeveel bleef daarvan in Nederland? Waar werd de rest heen geëxporteerd? Hoe zit dat bij ander exotisch vlees, zoals antiloop, krokodil, primaat, et cetera? 46
309 Hoeveel angorawol/-producten werd er in 2025 geïmporteerd? Hoeveel bleef daarvan in Nederland? Waar werd de rest heen geëxporteerd? 46
310 Hoeveel dons dat levend is geplukt werd er in 2025 geïmporteerd? Hoeveel bleef daarvan in Nederland? Waar werd de rest heen geëxporteerd? 46
311 Hoeveel bont is er in 2025 in Nederland ingevoerd? 46
312 Hoe vaak is in 2025 gecontroleerd op het verplicht hebben van een noodaggregaat bij stallen die afhankelijk zijn van kunstmatige ventilatie? Wat waren de uitkomsten van die controles? 46
313 Hoe vaak is er gecontroleerd op de aanwezigheid van een noodventilatiesysteem? 46
314 Hoeveel ā€˜niet akkoord’ bevindingen waren er in 2024 en 25 bij eendenslachter Tomassen Duck-To? Tot hoeveel waarschuwingen en boetes leidde dit? 46
315 Hoeveel inspecties zijn er uitgevoerd door de NVWA op instellingen waar dierproeven plaatsvinden in 2025? 46
316 Hoeveel waarschuwingen werden er uitgedeeld en hoeveel sancties omwille van inbreuken op de Dierenwelzijnswet of de Wet op de dierproeven (WOD) als gevolg van inspecties door de NVWA in 2025? 46
317 Hoeveel inspecties werden er in 2025 uitgevoerd bij Hartelust door de NVWA?
Hoeveel inspecties werden er in 2025 uitgevoerd bij Charles River door de NVWA?
Hoeveel inspecties werden er in 2025 uitgevoerd bij BPRC door de NVWA?
Hoeveel in 2024 en 25 bij Pharming Group N.V.?
46
318 Hoeveel konijnen houdt Pharming Group N.V. op hoeveel locaties? Hoe oud worden deze konijnen gemiddeld? 46
319 Welke ruimingen hebben er in 2025 plaatsgevonden? Vanwege welke ziektes? Hoeveel dieren van welke soort/doel werden er geruimd? 46
320 Hoeveel foie gras werd er in 2025 in Nederland geĆÆmporteerd en van waar? 46
321 Hoeveel dieren werden hoogzwanger aangevoerd voor de slacht in 2025 uitgesplitst naar soort? 46
322 Hoe verhoudt het antibiotica gebruik in de Nederlandse veehouderij zich tot medisch gebruik voor mensen en huisdieren (in kilo’s en percentage van het totaal antibiotica gebruik in Nederland)? 46
323 Hoeveel koloniekooi bedrijven zijn er nog in Nederland? Hoeveel leghennen verblijven er nog in kooien? Hoeveel vleeskuikens? 46
324 Welk aantal en procent leghennen bevindt zich in scharrelschuur zonder uitloop? 46
325 Hoeveel kalkoen kuikens en eieren worden jaarlijks in Nederland geĆÆmporteerd? Van waar? 46
326 Welk percentage (en aantal hectare) van de beschikbare landbouwgrond in Nederland wordt gebruikt voor begrazing door vee en verbouwing van gewassen voor veevoeder (afgezet tegen verbouwen van voedsel voor mensen)? 46
327 Hoeveel inspecties hebben er in 2025 plaatsgevonden bij viskwekerijen, uitgesplitst naar soort, en wat waren de uitkomsten van deze inspecties? 46
328 Hoeveel kikkers bedoeld voor consumptie werden er in 2025 in Nederland ingevoerd? 46
329 Hoeveel aquariumvissen werden er in 2025 in Nederland geĆÆmporteerd? 46
330 Hoeveel schapen zijn er tot nu toe in 2025 geslacht? 46
331 Hoe wordt ervoor gezorgd dat de noodzakelijk identiteitscontrole van de eigenaar door de dierenarts, zoals bepaald in artikel 7.7 van de Regeling diergeneeskundigen en toegelicht in de Nota van Toelichting (NvT), wordt verplicht voordat de injecteerbare transponder wordt geplaatst bij de hond, zodat wordt voorkomen dat iemand het Uniek Bedrijfsnummer (UBN) van een ander persoon gebruikt, waardoor het risico op illegale hondenhandel bestaat? 46
332 Wat zijn de aantallen gechipte en ongechipte honden die zijn geĆÆmporteerd naar Nederland en het aantal dat in Nederland geboren is, van 2020 tot en met 2024? 46
333 Wat gebeurt er momenteel met de registraties in de database van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) voor wat betreft het opsporen van illegale hondenhandel? Op welke manier maakt de NVWA gebruik van deze data? 46
334 Hoeveel zaken zijn in 2020 tot en met 2024 door de NVWA opgespoord waarbij sprake was van illegale hondenhandel? Uit welke landen kwamen deze honden? 46
335 Hoeveel honden zijn via zwerfdierorganisaties naar Nederland geĆÆmporteerd? 46
336 Waarom is het voor tweede en daaropvolgende houders van de hond niet verplicht gesteld ook een UBN aan te vragen waardoor de identiteit van elke houder bekend is? 46
337 Wat wordt momenteel gedaan om ook de registratie van de identiteit van de tweede en daaropvolgende houders van eenzelfde hond te verplichten, om zo het risico op illegale handel te verkleinen? 46
338 Is bekend dat de illegale hondenhandel kan bestaan dankzij het verdwijnen van sales accounts in de online verkoop, waardoor de verkopers niet meer traceerbaar zijn en waardoor illegale hondenhandel makkelijk mogelijk is? Hoe wordt hiermee omgegaan? 46
339 Wat is er momenteel gepland voor het aanscherpen van wetgeving om de illegale online hondenhandel in Nederland te voorkomen? 46
340 Is bekend dat er eenvoudige, slimme verificatie-oplossingen bestaan zoals Veripet, waarmee online platforms zoals Markplaats de verkoper eenvoudig kunnen identificeren waardoor de gechipte hond aan de geĆÆdentificeerde verkoper kan worden gekoppeld, voordat de advertentie online gaat? Hoe wordt hiermee omgegaan? 46
341 Is bekend dat een online verificatiesysteem van verkopers reeds succesvol is toegepast bij de onlineverkoop van honden op sites vergelijkbaar met Marktplaats, in Zwitserland en Ierland, om zo de illegale hondenhandel te voorkomen? Zo ja, waarom gebruikt Nederland dat niet? 46
342 Is bekend dat in Frankijk in 2021 een wet is aangenomen die strengere regels voor de online verkoop van huisdieren bevat, waaronder verificatieverplichtingen? Waarom heeft Nederland dat niet? 46
343 Waarom wordt voor de online verkoop van huisdieren in Nederland de identificatie van verkopers niet verplicht gesteld voor online verkoopsites, zoals een Marktplaats, door gebruik te maken van een online verificatiesysteem? 46
344 Het is nu mogelijk dat meerdere personen zich naast elkaar inschrijven als eigenaar / houder van een hond via ƩƩn van de acht portals waardoor de Identificatie & Registratie database van RVO vervuilt doordat meerder eigenaren op ƩƩn hond geregistreerd staan. Wat wordt hiermee gedaan in het kader van de opsporing? En wat wordt eraan gedaan om dit te voorkomen? 46
345 Klopt het dat de politie momenteel niet rechtstreeks toegang heeft tot de I&R-hond database van RVO? Waarom niet? 46
346 Waarom is ervoor gekozen dat de dierhouder de registratie van de gechipte pups zelf compleet moet maken, in plaats van de dierenarts, door de pups te koppelen aan het chipnummer van de moederhond, waardoor illegale hondenhandel eenvoudig mogelijk is? Wat wordt eraan gedaan om deze omissie in de regelgeving op te lossen, en indien dit niet gebeurt, waarom niet? 46
347 Klopt het dat dierenartsen momenteel geen melding kunnen maken van een vermoeden van illegale hondenhandel (te jonge hond, niet gevaccineerd, niet gechipt, vals paspoort, onbekende herkomst) via de portals, dat het doen van een melding door een dierenarts nu omslachtig via een formulier op de website van de NVWA moet, terwijl het makkelijk kunnen melden van verdachte handel wel in de Nota van Toelichting is beloofd? 46
348 Waarom is de meldingsmogelijkheid van illegale hondenhandel (te jonge hond, niet gevaccineerd, niet gechipt, vals paspoort, onbekende herkomst) door dierenartsen via een zgn. meldknop in de portals nog niet geregeld en op welke termijn is dit te verwachten? 46
349 Is de centrale database van I&R gekoppeld aan Europetnet en zo nee, waarom niet? Gaat dit wel gebeuren? 46
350 Klopt het dat de RVO in het Besluit aanwijzing toezichthouders Wet dieren wel is aangewezen voor bestuursrechtelijke handhaving op I&R regelgeving, maar daar geen of beperkt uitvoering aan wordt gegeven voor wat betreft meldingen over ongechipte honden? Zo ja, waarom niet. 46
351 Klopt het dat het Functioneel Parket overtredingen door particulieren van I&R Hond regelgeving, zoals een ongechipte hond, niet in behandeling neemt? Zo ja, waarom niet? 46
352 Welk percentage van de dieren, uitgesplitst naar diersector, wordt gehouden in gangbare houderijsystemen, in een houderijsysteem met ƩƩn ster van het Beter Leven keurmerk van de Dierenbescherming, in een houderijsysteem met twee sterren, met drie sterren en biologisch en om hoeveel dieren gaat dit? 46
353 Wat is er bekend over de staat van instandhouding van de soorten die vermeld staan op de wildlijst en wat zijn hier de bronnen van? 46
354 Wat is bekend over de staat van instandhouding van de wolf in Nederland en wat zijn hier de bronnen van? 46
355 Wat is bekend over de staat van instandhouding van soorten op de wildlijst in de respectievelijke provincies? 46
356 Welke preventieve maatregelen kunnen boeren en veehouders nemen tegen schade door fauna? 46
357 Hoeveel horeca en outdoor gelegenheden serveren nog kreeft en krab op hun menu? 46
358 Hoeveel kreeften en krabben zijn er in 2024 en 2025 levend gekookt? 46
359 Zijn er, naar aanleiding van de aangenomen motie van de leden Kostic (PvdD) en Graus (PVV) (Kamerstuk 28286, nr. 1362) over het levend koken van kreeften en krabben gesprekken geweest met de visserijsector, opleidingen, horeca en catering? Zo ja, met wie en wat was de strekking van deze gesprekken? 46
360 Hoe staat het met het structureel verzamelen van data en kengetallen over de huis- en hobbydierketens? 46
361 Wat is de stand van zaken ten aanzien van de beleidsregel reptielenbeurzen? 46
362 Hoeveel inspecties en gesprekken hebben in 2024 en 2025 plaatsgevonden met het Dolfinarium en waar gingen deze over? 46
363 In hoeverre wordt invasiviteit meegenomen in de beoordeling van de reptielenlijst? 46
364 Hoeveel vleeskuikens en producten afkomstig van vleeskuikens met lagere standaarden dan de EU zijn de afgelopen jaar geimporteerd in de EU, en in Nederland en vanuit welke landen? 46
365 Hoeveel vleeskuikens zonder Beter Leven keurmerk zijn in respectievelijk 2020, 2021, 2022, 2023 en 2024 in Nederland geproduceerd? 46
366 Hoeveel NVWA en/of RVO inspecties in dierentuinen hebben er in 2023 en 2024 plaatsgevonden en wat zijn hier de bevindingen van geweest? 46
367 Hoeveel inspecties en of controles door de NVWA, RVO, politie en douane zijn er in 2024 en 2025 geweest ten aanzien van de import van kangoeroeproducten en welke bevindingen zijn hier gemaakt? 46
368 Kunt u uiteenzetten hoeveel vis, schaal- en schelpdieren en weekdieren Nederland jaarlijks importeert, uiteengezet naar diersoort en vanuit welk land? 46
369 Hoeveel van de geĆÆmporteerde vis, schaal- en schelpdieren en weekdieren hebben een Aquaculture Stewardship Council (ASC)-keurmerk? 46
370 Hoeveel en welke dierentuinvergunningen zijn ingetrokken in het afgelopen jaar en om welke redenen? 46
371 Hoeveel dierentuinvergunningen heeft de Rijksdienst van Ondernemend Nederland (RVO) geweigerd en hoeveel verleend in het afgelopen jaar en om welke redenen? 46
372 Kunt u aangeven welke belangen hebben meegespeeld en hoe u deze belangen heeft afgewogen in het komen tot de maximumnorm voor ammoniak in varkensstallen van ā€˜gemiddeld maximaal 20 ppm’ aangezien de EFSA hier 10 parts per million als maximum concentratie adviseert? 46
373 Kunt u aangeven welke belangen hebben meegespeeld en hoe u deze belangen heeft afgewogen in het komen tot een oppervlaktenorm voor vleeskuikens van (mogelijk) 35 kilogram per vierkante meter in 2035 en 32 kilogram per vierkante meter in 2040, terwijl EFSA adviseert vleeskuikens te huisvesten op maximaal 11 kilogram per vierkante meter ? 46
374 Kunt u aangeven welke belangen hebben meegespeeld en hoe u deze belangen heeft afgewogen in het komen tot een oppervlaktenorm voor leghennen van slechts 1.250 vierkante centimeter per dier in 2040, terwijl EFSA ten minste 2.500 per leghen adviseert? 46
375 Kunt u aangeven welke belangen hebben meegespeeld en hoe u deze belangen heeft afgewogen in het komen tot geen verplichte uitloop voor leghennen en vleeskuikens in 2040, terwijl de EFSA toegang tot een overdekte uitloop en vrije uitloop vanaf 14 dagen leeftijd adviseert? 46
376 Kunt u aangeven wie primair verantwoordelijk is voor de bestrijding van uitheemse rivierkreeften en de financiering daarvan, ook buiten Natura 2000 gebieden? 53
377 Hoeveel bedrijven zijn inmiddels gestopt via de Maatregel Gebiedsgerichte Beƫindiging (MGB)? 63
378 Hoeveel stikstofruimte heeft de MGB opgeleverd? 63
379 Kunt u toelichten voor welke doeleinden de beleidsmatig gereserveerde middelen op het artikel ā€˜Kennis en innovatie’ zijn bestemd? 67
380 Kunt u een opsomming geven van de juridische en praktische voor- en nadelen van kwantitatieve en kwalitatieve doelsturing? 70
381 Kunt u een overzicht geven van onderzoeken over het welzijn van vissen, week-, schelp- en schaaldieren die in de afgelopen twee jaar in opdracht van het ministerie van LVVN zijn gedaan? 75
382 Hoeveel Europese subsidie, directe betalingen, bijdragen aan promotiecampagnes of andere vormen van steun zoals fiscale regelingen of kortingen gaan er naar de Nederlandse veehouderij, uitgesplitst per sector? Op basis van welke regelingen is dit? Wat is (per regeling of andere vorm van steun) het doel? Hoe wordt (per regeling of andere vorm van steun) bepaald hoe hoog de bijdrage is? Wat is in de afgelopen vijf jaar (per regeling of andere vorm van steun) de hoogte van de jaarlijkse bijdrage geweest en wat zijn hierbij (per regeling of andere vorm van steun) de voorwaarden? 98
383 Hoeveel Europese subsidie, directe betalingen, bijdragen aan promotiecampagnes of andere vormen van steun zoals fiscale regelingen of kortingen gaan er naar de Nederlandse visserij, uitgesplitst per sector, op basis van welke regelingen is dit? Wat is (per regeling of andere vorm van steun) het doel? Hoe wordt (per regeling of andere vorm van steun) bepaald hoe hoog de bijdrage is? Wat is in de afgelopen vijf jaar (per regeling of andere vorm van steun) de hoogte van de jaarlijkse bijdrage geweest en wat zijn hierbij (per regeling of andere vorm van steun) de voorwaarden? 98
384 Hoeveel Europese subsidie, directe betalingen, bijdragen aan promotiecampagnes of andere vormen van steun zoals fiscale regelingen of kortingen gaan er naar de Nederlandse aquacultuur, uitgesplitst per sector? Op basis van welke regelingen is dit? Wat is (per regeling of andere vorm van steun) het doel? Hoe wordt (per regeling of andere vorm van steun) bepaald hoe hoog de bijdrage is? Wat is in de afgelopen vijf jaar (per regeling of andere vorm van steun) de hoogte van de jaarlijkse bijdrage geweest en wat zijn hierbij (per regeling of andere vorm van steun) de voorwaarden? 98
385 Hoe staat het met de ontwikkeling van een standaardmethodiek ten aanzien van de milieu-impact op voedsel en welke indicatoren worden hiervoor gebruikt? 98
386 Op basis van welke elementen heeft u de Sociaal-Economische Raad (SER) gevraagd om een vervolgadvies uit te werken voor de toekomst van de landbouw en welke elementen ten opzichte van het eerste advies zijn deze keer weggelaten? 98
387 Welk aandeel van de Nederlandse veeteelt is bedoeld voor export? 124
388 Hoeveel mensen zijn werkzaam in de slachthuizen en welk aandeel hieruit bestaat uit arbeidsmigranten? 126
389 Hoe vaak heeft de NVWA misstanden bij slachthuizen geconstateerd en welke misstanden kwamen hierbij het vaakst voor? 126
390 Hoeveel geld trekt u uit voor de uitvoering van de Nationale Eiwitstrategie? 144
391 Hoe verhouden de uitgaven van de Nationale Eiwitstrategie zich tot de uitgaven in de laatste vijf jaar? 144
392 Hoeveel geld besteedt u in 2026 aan het aanjagen en opschalen van de teelt van plantaardige, waaronder eiwitrijke, gewassen? 144
393 Hoe verhoudt de financiering ten aanzien van de plantaardige en alternatieve ketens zich tot het totaal aan subsidies, en indien relevant andere vormen van ondersteuning, aan de veehouderij en dierlijke agroketen? 144
394 Hoeveel gelden worden vrijgemaakt voor het stimuleren van verduurzaming van de dierlijke productie en de consumptie door middel van nieuwe vormen van ketensamenwerking en nieuwe marktstrategieƫn? Hoe worden deze ingezet? 144
395 Hoeveel gelden worden vrijgemaakt voor het stimuleren van de plantaardige productie en consumptie door middel van nieuwe vormen van ketensamenwerking en nieuwe marktstrategieƫn? Hoe worden deze ingezet? 144
396 Welke maatregelen zijn er getroffen sinds 2022 om te komen tot de doelstelling uit de Nationale Eiwitstrategie ten aanzien van 50 procent dierlijk en 50 procent plantaardig? 144
397 Klopt het dat Nederland vanuit het Gemeenschappelijk Landbouw Beleid (GLB) en Gemeenschappelijk Visserij Beleid (GVB) subsidies heeft uitgegeven voor de promotie van de consumptie van Europees vlees, vis en zuivel? Zo ja, hoeveel en waaraan is dat besteed? 147