[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Inbreng verslag van een schriftelijk overleg over o.a. de geannoteerde agenda van de Formele Raad Werkgelegenheid, Sociaal Beleid, Volksgezondheid en Consumentenzaken (EPSCO-Raad) van 17 oktober 2025 in Luxemburg voor het onderdeel ‘sociaal beleid’ (Kamerstuk 21501-31-801)

Raad voor de Werkgelegenheid, Sociaal Beleid, Volksgezondheid en Consumentenzaken

Inbreng verslag schriftelijk overleg

Nummer: 2025D43359, datum: 2025-10-03, bijgewerkt: 2025-10-03 11:16, versie: 1

Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.

Gerelateerde personen:

Onderdeel van zaak 2025Z17915:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


21501

Inbreng verslag van een schriftelijk overleg

Vastgesteld d.d. …

Binnen de vaste commissie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschap hebben enkele fracties de behoefte om vragen en opmerkingen voor te leggen over de volgende brieven:

  • brief van de minister van Buitenlandse Zaken d.d. 12 september 2025 inzake de geannoteerde agenda van de Formele Raad Werkgelegenheid, Sociaal Beleid, Volksgezondheid en Consumentenzaken (EPSCO-Raad) van 17 oktober 2025 in Luxemburg voor het onderdeel ‘sociaal beleid’ (Kamerstuk 21501-31-801);

  • brief van de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap inzake het verslag van de informele EPSCO-Raad Gelijkheid van 16 april 2025 (Kamerstuk 21501-31-786).

Bij brief van ... heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap deze beantwoord. Vragen en antwoorden zijn hierna afgedrukt.

De voorzitter van de commissie

Bromet

Adjunct-griffier van de commissie

Van Thiel

Inhoud

I Vragen en opmerkingen uit de fracties

  • Inbreng van de leden van de GroenLinks-PvdA-fractie

  • Inbreng van de leden van de NSC-fractie

  • Inbreng van de leden van de BBB-fractie

II Reactie van de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap

I Vragen en opmerkingen uit de fracties

Inbreng van de leden van de GroenLinks-PvdA-fractie

De leden van de GroenLinks-PvdA-fractie hebben kennisgenomen van de geannoteerde agenda van de Formele Raad Werkgelegenheid, Sociaal Beleid, Volksgezondheid en Consumentenzaken (EPSCO-Raad) van 17 oktober 2025 in Luxemburg voor het onderdeel ‘sociaal beleid’. Hier hebben deze leden nog enkele vragen en opmerkingen bij.


Algemeen

De leden van de GroenLinks-PvdA-fractie lezen dat op het moment van het schrijven van de geannoteerde agenda alleen nog de agenda van de Raad bekend is en er nog geen stukken zijn gedeeld. Indien er nog stukken nagezonden worden, zouden deze ook nog gedeeld kunnen worden met de Kamer?

Beleidsdebat over lhbtiq+-gelijkheid in de EU

De leden van de GroenLinks-PvdA-fractie hebben vernomen dat in Slowakije het parlement een grondwetswijziging heeft aangenomen die de rechten van lhbtiqia’ers inperkt. Zij lezen dat deze wet tevens regelt dat het Slowaakse recht boven het EU-recht gaat bij zaken die raken aan de ‘nationale identiteit’, zoals kwesties rond het gezin en gender. Is de regering het met de leden van de GroenLinks-PvdA-fractie eens dat het zeer zorgelijk is dat de mensenrechten en fundamentele rechten van lhbtiqia-personen in Slowakije zo worden ingeperkt? Zo ja, welke rol ziet de regering voor zich om binnen Europees verband zich in te zetten voor gelijkheid en de emancipatie van lhbtiqia-personen in alle Europese lidstaten? Heeft de regering kennisgenomen van de oproep aan hen om samen met andere Europese lidstaten bezwaar aan te tekenen bij Slowakije in verband met de aangenomen wetswijziging? Is zij bereid deze oproep te steunen? Zo nee, waarom niet?

De leden van de GroenLinks-PvdA-fractie hebben vernomen dat in Hongarije voor de tweede keer dit jaar een Pride bijeenkomst is verboden, ditmaal de Pride in Pécs op 4 oktober. Is de regering bereid dit punt mee te nemen in het overleg van de Raad? Is de regering het met de leden van de GroenLinks-PvdA-fractie eens dat het zeer zorgelijk is dat de Hongaarse president Viktor Orbán wederom een Pride bijeenkomst heeft verboden en hiermee het demonstratierecht en de rechten van lhbtiqia-personen verder onder druk zet? Zo ja, welke rol ziet de regering voor zich met betrekking tot internationaal regenboogbeleid/emancipatiebeleid?

De leden van de GroenLinks-PvdA-fractie lezen dat de Europese Commissie sinds 2020 een gerichte Europese strategie voert om de gelijkheid van lhbtiqia-personen te bevorderen. De huidige strategie loopt in 2025 af en tijdens deze Raad zal waarschijnlijk een nieuwe strategie besproken worden. Gelet op de inperkingen van rechten van lhbtiqia-personen in meerdere Europese lidstaten, zoals Slowakije en Hongarije, lijkt het de leden van de GroenLinks-PvdA-fractie cruciaal dat er een goede, effectieve strategie komt ter bevordering van de emancipatie van lhbtiqia-personen. Zij lezen dat Nederland een vervolg op de strategie verwelkomt, omdat er nog veel en grote uitdagingen zijn om het fundamentele recht op gelijkheid, ongeacht wie je bent en van wie je houdt, te realiseren. Zou de regering nader kunnen toelichten, met behulp van voorbeelden, op welke concrete uitdagingen zij doelt? Aanvullend daarop, welke concrete uitdagingen, onderbouwd met recente voorbeelden, ziet de regering nog met betrekking tot de emancipatie van lhbtiqia-personen in Nederland? Zou de regering nader kunnen toelichten hoe zij een nieuwe strategie idealiter voor zich zien, met concrete doelen en maatregelen?

EU antidiscriminatiebeleid op personen met een beperking

De leden van de GroenLinks-PvdA-fractie lezen dat er in de Raad ook stilgestaan zal worden bij beleid gericht op personen met een beperking. Deze leden lezen tevens dat Nederland kan instemmen met het aannemen van de Raadsconclusies. Hebben zij hiervoor ook contact gehad met mensen met een beperking en hun belangenorganisaties? Ziet de regering baat bij structurele verankering van inclusief en toegankelijk beleid in bredere EU-strategieën en toekomstig beleid? Ziet de regering baat bij structurele verankering van inclusief en toegankelijk beleid in Nederlandse strategieën en toekomstig beleid? Waar zitten, volgens de regering, momenteel nog concrete beleidslacunes? In hoeverre maakt Nederland momenteel gebruik van EU-middelen en het AccessibleEU-platform? Waar zitten eventuele verbeterpunten?

Raadsconclusies preventie van geweld tegen vrouwen

De leden van de GroenLinks-PvdA-fractie lezen dat het kabinet van mening is dat zij door middel van het Nationaal Actieprogramma Aanpak grensoverschrijdend gedrag en seksueel geweld (NAP) invulling geeft aan de wensen van het Deens voorzitterschap. In hoeverre geeft het NAP invulling aan de verplichtingen voortvloeiend uit het Verdrag van Istanbul? Welke lessen zou Nederland kunnen trekken uit de aanpak tegen gendergerelateerd geweld en femicide, in het bijzonder de wettelijke kaders, van andere EU-landen zoals Spanje en België?

Inbreng van de leden van de NSC-fractie

De leden van de NSC-fractie hebben kennisgenomen van de geannoteerde agenda van de Formele EPSCO-Raad van 17 oktober 2025 in Luxemburg voor het onderdeel ‘sociaal beleid’ en andere aanverwante stukken en hebben daarover nu geen vragen of opmerkingen.

Inbreng van de leden van de BBB-fractie

De leden van de BBB-fractie hebben kennisgenomen van de Formele EPSCO-Raad (Gelijkheidsraad) d.d. 17 oktober 2025. De leden hebben geen vragen aan de staatssecretaris.

II Reactie van de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap