Uitnodiging Dag van de Publieke Dienstverlening 2026
Brief lid / fractie
Nummer: 2026D00247, datum: 2026-01-07, bijgewerkt: 2026-01-07 17:02, versie: 1
Directe link naar document (.docx), link naar pagina op de Tweede Kamer site.
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: J.C. Sneller, Tweede Kamerlid (D66)
Onderdeel van zaak 2026Z00109:
- Indiener: J.C. Sneller, Tweede Kamerlid
- Voortouwcommissie: TK
- 2026-01-13 15:15: Regeling van werkzaamheden (Regeling van werkzaamheden), TK
- 2026-01-13 16:45: Procedurevergadering Economische Zaken (Procedurevergadering), vaste commissie voor Economische Zaken
- 2026-01-14 13:00: Procedurevergadering Koninkrijksrelaties (Procedurevergadering), vaste commissie voor Koninkrijksrelaties
- 2026-01-15 10:30: Procedurevergadering (Procedurevergadering), vaste commissie voor Europese Zaken
- 2026-01-15 10:45: Procedurevergadering Defensie (Procedurevergadering), vaste commissie voor Defensie
- 2026-01-21 11:00: Procedurevergadering Digitale Zaken (Procedurevergadering), vaste commissie voor Digitale Zaken
- 2026-01-22 13:00: Procedurevergadering Asiel en Migratie (Procedurevergadering), vaste commissie voor Asiel en Migratie
- 2026-01-27 16:30: Procedurevergadering Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (Procedurevergadering), vaste commissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening
- 2026-01-27 16:30: Procedurevergadering Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Procedurevergadering), vaste commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid
Preview document (🔗 origineel)
Geachte
commissievoorzitters,
Dag van de Publieke Dienstverlening
aan de voorzitters van de vaste commissies
van Joost Sneller
datum … januari 2026
Kenmerk 2026Z00109/ 2026D00247
Op woensdag 17 juni 2026 organiseert het kabinet, de jaarlijkse Dag van de Publieke Dienstverlening tussen 10:00 en 17:00 uur, in gebouw Babylon naast de Tweede Kamer. De Tweede Kamer draagt actief bij aan deze Dag.
De Dag gaat over publieke dienstverlening in Nederland: wat zijn de knelpunten en hoe kan het beter? Tijdens deze Dag bespreken Kamerleden, beleidsmakers en uitvoerders van beleid openhartig en informeel de knelpunten die burgers en uitvoerders op de werkvloer tegenkomen én de oplossingen. Dit is de dag om hier vanuit onze rol een positieve bijdrage aan te leveren. Ik beveel u daarom van harte aan om deze bijzondere dag alvast in uw agenda vrij te houden.
Daarnaast verzoek ik u om:
deze brief te agenderen voor de procedurevergadering van uw commissie;
twee leden aan te wijzen die namens de commissie betrokken zijn bij de voorbereiding van een sessie tijdens de dag1;
op 17 juni geen commissie-activiteiten te plannen, zodat leden in staat zijn om de dag bij te wonen.
Actieve bijdrage Kamerleden
Ik verzoek elke commissie om twee leden aan te wijzen. Deze leden bereiden een specifieke sessie tijdens de Dag voor, in overleg met één of meer uitvoeringsorganisaties. Het werk van de leden bestaat uit meedenken over het onderwerp van deze sessie en deelnemen aan deze sessie. De organisatie (het programmabureau Werk aan Uitvoering) benadert deze leden voor een gesprek (van ongeveer een half uur) om de inhoud en werkvorm verder in te vullen. De meeste sessies duren 60 minuten, er zijn ook sessies van 120 minuten.
Onderwerpen en betrokken organisaties
De onderwerpen gaan over knelpunten die burgers en/of bedrijven tegenkomen bij uitvoeringsorganisaties of decentrale overheden, op het terrein van uw commissie. Veel knelpunten komen door complexe wet- en regelgeving en beperkte mogelijkheden voor gegevensuitwisseling, zoals geschetst in de Staat van de Uitvoering 2025. Ook gebrek aan ruimte voor maatwerk is soms een probleem (zie bijvoorbeeld de Stand van de Uitvoering 2024 van het Centraal Justitieel Incassobureau). Ter inspiratie vindt u in de bijlage een niet-uitputtende lijst van organisaties per commissie.
Achtergrond van de Dag van de Publieke Dienstverlening
De Dag van de Publieke Dienstverlening wordt dit jaar voor de vijfde keer georganiseerd. Het kabinet organiseert de dag op verzoek van de Kamer ter uitvoering van de met algemene stemmen aangenomen motie Tielen/Ceder2. Het programma Werk aan Uitvoering (WaU) doet de coördinatie van de Dag. Net als vorig jaar heb ik de rol als trekker vanuit de Kamer en aanspreekpunt voor WaU. Ik word ondersteund door (griffier) Frank Mittendorff en (kenniscoördinatoren) Jochem van der Waals en Stans van Egmond.
Praktische zaken
De dag vindt plaats in New Babylon, vlakbij het Kamergebouw, en duurt van 10 tot 17 uur. In april is het programma bekend en start de inschrijving. Het is uiteraard mogelijk om één of enkele onderdelen van de dag bij te wonen. Bij vragen kunt u een mail sturen naar dagvandepubliekedienstverlening@tweedekamer.nl.
Relatie met de strategische procedurevergadering
De strategische procedurevergadering is een uitgelezen moment om te zorgen voor structurele aandacht van commissies voor knelpunten in de uitvoering. Dit kan bijvoorbeeld in het kader van de kennisagenda en/of rapporteurschappen bij wetgeving. Ik nodig u van harte uit om hier invulling aan te geven.
Hoogachtend,
Joost Sneller
Bijlage 1 Publieke dienstverleners per Kamercommissie (selectie)
Onderstaande lijst geeft een niet-uitputtend overzicht van publieke dienstverleners per Kamercommissie. De lijst dient ter inspiratie en als hulpmiddel voor het inrichten van sessies tijdens de Dag van de Publieke Dienstverlening.
Asiel en Migratie
Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND)
Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA)
Dienst Terugkeer en Vertrek
Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties
Rijksdienst voor Identiteitsgegevens
Logius
Huis voor Klokkenluiders
Instituut Mijnbouwschade Groningen
Nationaal Coördinator Groningen
Economische Zaken
Rijksdienst voor Ondernemend Nederland
Kamer van Koophandel
Centraal Bureau voor de Statistiek
Financiën
Belastingdienst
Douane
Dienst Toeslagen
Inspectie Belastingen, Toeslagen en Douane
Infrastructuur en Waterstaat
Rijkswaterstaat
Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen
Rijksdienst voor het Wegverkeer
ProRail
Airport Coordination Netherlands
Luchtverkeersleiding Nederland
Autoriteit Nucleaire Veiligheid en Stralingsbescherming
Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut
IBKI (examinering en certificering voor de mobiliteitsbranche)
Nationale en Internationale Wegvervoer Organisatie (NIWO)
Justitie en Veiligheid
Centraal Justitieel Incassobureau
Justis (screeningsautoriteit)
Justitiële Informatiedienst (Justid)
Justitiële ICT Organisatie
Raad voor Rechtsbijstand
Autoriteit Persoonsgegevens
Raad voor de Kinderbescherming
Schadefonds Geweldsmisdrijven
Dienst Justitiële Inrichtingen
Nederlands Forensisch Instituut
Landelijk Bureau Inning Onderhoudsbijdragen
Nationaal Cyber Security Centrum
Nederlands Register Gerechtelijk Deskundigen
Bureau Financieel Toezicht
College van Toezicht Auteursrechten
Inspectie Justitie en Veiligheid
Kansspelautoriteit
Politie
Klimaat en Groene Groei
Nederlandse Emissie Autoriteit
Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur
Nederlandse Voedsel- en Waren Autoriteit
Sociale Zaken en Werkgelegenheid
Sociale Verzekeringsbank
Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen
Nederlandse Arbeidsinspectie
Onderwijs, Cultuur en Wetenschap
Dienst Uitvoering Onderwijs
Inspectie van het Onderwijs? Geen stand
Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed
Volksgezondheid, Welzijn en Sport
Centraal Administrie Kantoor (CAK)
Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ)
CIBG (data en informatie over zorg en welzijn)
Dienst Uitvoering Subsidies aan Instellingen
Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu
College ter Beoordeling van Geneesmiddelen
Centrale Commissie Mensgebonden Onderzoek
Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening
Huurcommissie
Rijksvastgoedbedrijf
Toelatingsorganisatie Kwaliteitsborging Bouw
Kadaster
Diverse commissies
Vereniging Nederlandse Gemeenten
Raad van State
Ombudsman
Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme
Algemene Rekenkamer
Adviescollege Toetsing Regeldruk
Landelijke Cliëntenraad
Bijvoorbeeld tussen 11:00 en 12:00 uur of tussen 13:00 en 15:15 uur, tijden kunnen nog wijzigen.↩︎