[overzicht] [activiteiten] [ongeplande activiteiten] [besluiten] [commissies] [geschenken] [kamerleden] [kamerstukdossiers] [🧑mijn] [open vragen]
[toezeggingen] [stemmingen] [verslagen] [🔍 uitgebreid zoeken] [wat is dit?]

Lijst van vragen over het Jaarverslag Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 2024 (36740-VIII-1)

Jaarverslag en slotwet Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 2024

Lijst van vragen

Nummer: 2025D24378, datum: 2025-05-27, bijgewerkt: 2025-06-26 16:09, versie: 3 (versie 1, versie 2)

Directe link naar document (.pdf), link naar pagina op de Tweede Kamer site, officiële HTML versie (nds-tk-2025D24378).

Gerelateerde personen:

Onderdeel van zaak 2025Z08695:

Onderdeel van activiteiten:

Preview document (🔗 origineel)


2025D24378 Lijst van vragen

De vaste commissie voor Onderwijs, Cultuur en Wetenschap heeft een aantal vragen voorgelegd aan de Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en de Staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap over het Jaarverslag Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 2024 (Kamerstuk 36 740 VIII, nr. 1).

De voorzitter van de commissie,

Bromet

Adjunct-griffier van de commissie,

Easton

1 Hoeveel studenten zijn er in 2024 begonnen aan de lerarenopleiding? Is er een toename van het aantal studenten te zien ten opzichte van 2023?
2 Hoeveel procent van de pabo-studenten die in 2024 is begonnen, was zij-instromer?
3 Hoeveel procent van de pabo-studenten die in 2024 is begonnen, was man?
4 Hoeveel nieuwe basisscholen zijn er in 2024 opgericht?
5 Hoeveel procent van de nieuw opgerichte basisscholen in 2024 biedt islamitisch onderwijs aan?
6 Hoeveel procent van de nieuw opgerichte basisscholen in 2024 biedt openbaar onderwijs aan?
7 Is bijgehouden hoeveel demonstraties er in 2024 op universiteiten zijn geweest? Om hoeveel demonstraties gaat het?
8 In hoeveel gevallen is er bij dergelijke demonstraties schade aangericht aan onderwijsgebouwen- of bezittingen? Om hoeveel euro aan schade gaat het totaal in 2024?
9 Op welke manier is de toegang van Oekraïense leerlingen tot het Nederlandse hoger onderwijs vormgegeven? Kunnen zij aanspraak maken op studiefinanciering?
10 Hoe is de voortgang op basisvaardigheden kwantitatief meetbaar gemaakt?
11 Op welke manier wordt de voortgang op basisvaardigheden van de 40 procent leerlingen op scholen die niet onderdeel zijn van de subsidieregelingen bijgehouden?
12 Zijn er verschillen te zien in de voortgang op basisvaardigheden tussen leerlingen op scholen die subsidie gebruiken voor basisvaardigheden en leerlingen op scholen die dat niet doen?
13 Hoeveel van de € 74 miljoen voor BoekStart en De Bibliotheek op school is terechtgekomen in gemeenten zonder eigen bibliotheekvoorziening?
14 In hoeveel gevallen is in 2024 een samenwerking met buitenlandse partijen wegens kennisveiligheidsrisico’s geweigerd of beëindigd?
15 Hoe wordt voorkomen dat kleine schoolbesturen overbelast raken door extra verantwoordingslasten als gevolg van de voorgestelde sturingsherziening?
16 Hoe is geborgd dat de € 254 miljoen voor verbetering basisvaardigheden (zoals BoekStart en De Bibliotheek op school) ook ten goede komt aan scholen en instellingen in krimp- en plattelandsregio’s?
17 Op welke wijze garanderen de kwaliteitsplannen van mbo-instellingen een aansluiting bij de arbeidsmarkt in landelijke regio’s zoals landbouw en zorg?
18 Waaruit bestaan de inspanningen om de emancipatie van vrouwen en de lhbtiq+-gemeenschap te versterken?
19 Op welke manier sluit de doorstroomtoets aan op de uitvoering van de agenda tegen discriminatie en racisme1?
20 Wat zijn de grootste belemmeringen bij het tijdig besteden van middelen en hoe wordt de rechtmatigheid geborgd bij doorschuiven?
21 Welke middelen uit 2024 zijn doorgeschoven naar 2025 en onder welke voorwaarden? Wordt dit ter goedkeuring aan de Kamer voorgelegd?
22 Welke beleidskeuzes ziet u als verklaring dat de PISA-scores van Nederland, maar de afgelopen tijd ook van Finland, achteruit zijn gegaan maar die van Portugal juist fors zijn verbeterd?
23 Klopt het beeld dat landen die een kennisrijk curriculum hebben ingeruild voor een curriculum met focus op vaardigheden, zoals is gebeurd in de Verenigde Staten, in het Frankrijk van de jaren ’80 en tegenwoordig in zo’n beetje alle OECD2-landen die de focus leggen op 21st century skills, vroeg of laat in hun PISA-scores een dalende lijn zien?
24 Hoe evalueert u inmiddels het gebruik van de lijst van de Education Endowment Foundation3 die per interventie aangeeft of het weinig of veel geld kost, hoe sterk de evidentie is (dus hoe waarschijnlijk het is dat de interventie zal doen wat je ervan verwacht) en hoeveel impact de interventie zal hebben bij het beschikbaar stellen van € 8,5 miljard aan NPO4-gelden om corona-achterstanden weg te werken?
25 Kunt u toelichten waarom het voor het Rijksvastgoedbedrijf niet mogelijk was om de verbouwing van Huis Doorn te financieren?
26 Acht u de aanvullend beschikbaar gestelde projectsubsidie van € 2,5 miljoen toereikend voor de verbouwing van Huis Doorn? Zo niet, welke aanvullende kosten voorziet u?
27 Wat was de aanleiding voor de keuze om een verdere loon- en prijsbijstelling toe te passen op de in 2024 aangegane verplichtingen voor de culturele basisinfrastructuur 2025–2028?
28 Acht u de tegemoetkoming van € 5 miljoen voor de aankoop van een nieuw pand voor het RDK5 toereikend? Zo niet, in hoeverre bent u bereid om aanvullende ondersteuning te verlenen?
29 Wat zijn de gevolgen van het uitstel van de noodgedwongen verhuizing van het RDK voor de werkzaamheden van de KB6 en het NA7?
30 Kunt u toelichten wat de oorzaak is van de lager vastgestelde subsidies voor onderzoeksjournalistiek en lokale journalistiek?
31 Verwacht u een verdere uitbreiding van het programma Veilige Steden in 2025? Zo ja, welke aanvullende kosten voorziet u in dat kader?
32 Kunt u toelichten waarom de vastgestelde begroting voor de Subsidieregeling gender- en lhbti+-gelijkheid 2022–2027 € 962.000 hoger is uitgevallen dan oorspronkelijk geraamd?
33 Kunt u toelichten waarom ervoor is gekozen om bij de Subsidieregeling gender- en lhbti+-gelijkheid 2022–2027 geen extra subsidieaanvragen af te wijzen, ondanks de in de begroting opgenomen bezuinigingsvoorstellen?
34 Kunt u inmiddels specificeren op welke wijze het Herstelplan kwaliteit funderend onderwijs dat in het hoofdlijnenakkoord wordt genoemd en waarin maatregelen om het lerarentekort aan te pakken worden opgenomen, sinds de Kamerbrief van juni 20248 al werd uitgewerkt door het kabinet-Schoof om de uitvoering van de motie van het lid Pijpelink9 gestalte te geven, nog vóórdat het Herstelplan was geklapt vanwege de extra onderwijsbezuinigingen van de Voorjaarsnota?
35 Ligt er inmiddels een wetsvoorstel ter advisering bij de Raad van State om wetenschappelijk onderwijs in het Frysk wettelijk te verankeren, in lijn met het Europees Handvest voor regionale talen dat stipuleert dat de overheid moet voorzien in onderwijs van regionale talen op alle onderwijsniveaus, zoals de Kamer de regering heeft verzocht met het aannemen van de motie van de leden De Hoop en Van der Molen10?
36 Hoe verklaart u de bezuiniging van bijna € 50 miljoen op het Masterplan basisvaardigheden en het volledig schrappen van de onderwijskansenregeling voor € 177 miljoen in de Voorjaarsnota in het licht van de wens van de Kamer dat de regering de aanpak van het lerarentekort en de achteruitgang van de beheersing van de basisvaardigheden de komende tijd de hoogste prioriteit zou geven in het beleid voor het funderend onderwijs, zoals vastgelegd in de motie van de leden Pijpelink en Rooderkerk11?
37 In hoeverre hebben uw inspanningen om het professioneel statuut nieuw leven in te blazen, zoals de Kamer u heeft verzocht via de motie van de leden Pijpelink en Soepboer12, inmiddels geleid tot een hoger percentage van scholen in het primair en voor voortgezet onderwijs waarbij een professioneel statuut in gebruik is?
38 Hoe verklaart u dat de uitvoering van de motie van het lid De Hoop13 die de regering vraagt om beleid in kaart te brengen om schoolsegregatie tegen te gaan en te identificeren wat mogelijke best practices zijn zoveel tijd moest kosten dat de Kamer pas voor de zomer van 2025 nader valt te informeren?
39 Hoe wordt gemonitord of nieuwkomersvoorzieningen ook voldoende beschikbaar zijn in kleinschalige gemeenten zonder grote opvanglocaties?

1 Kamerstuk 30 950, nr. 318.

2 Organisation for Economic Co-operation and Development.

3 https://educationendowmentfoundation.org.uk/education-evidence/teaching-learning-toolkit

4 NPO: Nationaal Programma Onderwijs

5 RDK: Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis

6 KB: Koninklijke Bibliotheek

7 NA: Nationaal Archief

8 Kamerstuk 27 923, nr. 492.

9 Kamerstuk 36 410-VIII, nr. 60.

10 Kamerstuk 36 200-VIII, nr. 96.

11 Kamerstuk 36 560, nr. 8.

12 Kamerstuk 27 923, nr. 465.

13 Kamerstuk 36 100-VIII, nr. 12.