Landenbeleid Somalië
Vreemdelingenbeleid
Brief regering
Nummer: 2025D38071, datum: 2025-09-09, bijgewerkt: 2025-09-17 09:43, versie: 3 (versie 1, versie 2)
Directe link naar document (.pdf), link naar pagina op de Tweede Kamer site, officiële HTML versie (kst-19637-3473).
Gerelateerde personen:- Eerste ondertekenaar: D.M. van Weel, minister van Asiel en Migratie
- Huidige landgebonden asielbeleid ten aanzien van Somalië
- Algemeen ambtsbericht Somalië
- 15c per gebied Somalië
- Beslisnota bij Kamerbrief Landenbeleid Somalië
Onderdeel van kamerstukdossier 19637 -3473 Vreemdelingenbeleid.
Onderdeel van zaak 2025Z16451:
- Indiener: D.M. van Weel, minister van Asiel en Migratie
- Voortouwcommissie: vaste commissie voor Asiel en Migratie
- 2025-09-11 14:44: Aanvang middagvergadering: Regeling van werkzaamheden (Regeling van werkzaamheden), TK
- 2025-09-25 13:00: Procedures en brieven (Procedurevergadering), vaste commissie voor Asiel en Migratie
- 2025-10-02 10:00: Vreemdelingen- en asielbeleid (Commissiedebat), vaste commissie voor Asiel en Migratie
- 2025-10-16 14:45: Aanvang middagvergadering: Regeling van werkzaamheden (Regeling van werkzaamheden), TK
Preview document (🔗 origineel)
| Tweede Kamer der Staten-Generaal | 2 |
| Vergaderjaar 2024-2025 |
19 637 Vreemdelingenbeleid
Nr. 3473 BRIEF VAN DE MINISTER VAN ASIEL EN MIGRATIE
Aan de Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal
Den Haag, 9 september 2025
Op 4 april 2025 heeft de Minister van Buitenlandse Zaken een algemeen ambtsbericht uitgebracht over de situatie in Somalië (bijlage 1). Het ambtsbericht beslaat de periode van 1 juli 2023 tot en met februari 2025. Het ambtsbericht is voor mij aanleiding om het huidige beleid ten aanzien van asielzoekers afkomstig uit Somalië aan te passen.
Algemeen
In de verslagperiode liep de strijd tegen Al Shabaab tegen grenzen aan: de offensieven namen in intensiteit af en de groep nam weer in kracht toe. Aan het eind van de verslagperiode begon Al Shabaab een offensief rondom de hoofdstad Mogadishu, Middle- en Lower Shabelle. IS-Somalië profiteerde aanvankelijk van de strijd tegen Al Shabaab en nam aanvankelijk eveneens in kracht toe. Aan het eind van de verslagperiode leidde een offensief in Puntland tot strategische overwinningen op IS-S. In de verslagperiode was een toename in clangeweld zichtbaar, met name in gebieden waar Al Shabaab minder controle had.
Risicogroepen
– De risicoprofielen die onder het huidige beleid al gelden voor «Zuid- en Centraal-Somalië» worden gewijzigd in «gebieden in Somalië die onder controle staan van Al Shabaab». Met uitzondering van twee risicoprofielen: «journalisten en mensenrechtenactivisten» en «alleenstaande vrouwen» die blijven gelden voor heel Somalië, zonder territoriale beperking.
– Het risicoprofiel «leiders van clans die de regering of verkiezingen (onder)steunen, of andere vooraanstaande personen in Somalië met een groot publiek bereik», worden voortaan opgenomen als risicoprofiel vallend onder beschermingsgrond b) subsidiaire bescherming.
Toepassing van artikel 15c van de Kwalificatierichtlijn
– Een relatief lager niveau van willekeurig geweld zoals bedoeld in artikel 15c van de Kwalificatierichtlijn wordt aangenomen voor de regio’s Benadir (waaronder de hoofdstad Mogadishu), Galgaduud, Hiraan, Mudug, Lower Juba, Lower Shabelle en Middle Shabelle.
– Voor de overige regio’s in Somalië wordt geen willekeurig geweld aangenomen als gevolg van een gewapend conflict zoals bedoeld in artikel 15c. Dit betreft een wijziging voor regio’s Gedo, Middle Juba, Bakool en Bay, welke voorheen vielen onder de gradatie «relatief lager niveau van willekeurig geweld».
De Minister van Asiel en Migratie,
D.M. van Weel